מולטי פלייר או סינגל פלייר

מ. בלוי

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני מתאר לעצמי שאת השאלה הזאת כבר שאלו את עצמם הרבה מוזיקאים חובבים ושאינם:
האם כדאי ומומלץ ללמוד על עוד כלי נגינה / עוד סגנון מוזיקלי, תוך כדי התמקצעות בכלי הראשון שהתחלנו בו.
האם כדאי לשבת שעות ולהתאמן רק בנגינה על הפסנתר, או שמא כדי מן הצד גם לשפר את הנגינה המלודית בקלרינט או חליל. האם פיתוח שמיעת ההרמוניה בגיטרה תעכב את פיתוח חוש המלודיה בנגינת סולו.
בקיצור: סינגל פלייר [נגן יחיד...] או מולטי פלייר [כנ"ל אבל בלשון רבים...].
עכשיו אני בא ושואל את אותה שאלה, לכם, המוזיקאים החובבים והמקצועניים, אמני המיתר ופורטי הקלידים, ווירטואוזי הקול ומלחיני התוים. כשאתם מביטים לאחור על המסע המוזיקלי שלכם, האם אתם ממליצים על מולטיפליינג, או שמא להתמקד אך ורק במשהו אחד, (ולא משנה כרגע מהו), ולהתמקצע רק בו, ולהשתפר רק בכל הקשור אליו.
חוו דעה, הבו עצה, ויהיה זה לתועלת אלו שנמצאים בתחילת הדרך.

אינסטרומנט

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אוהב את השאלה :)

אני מנגן על פסנתר, גיטרה, כינור, מפוחית, חלילית ברמה זו או אחרת.

כל כלי לקח את הזמן שלו והמשאבים שנצרכו ללימוד.
כל כלי זה עולם בפני עצמו. התרגשות חדשה, מושגים חדשים, טכניקה חדשה.

אני שמח בכל כלי שלמדתי - כי זה מאפשר לי להיות מאד גמיש ולהתאים את עצמי לכל אירוע.
אני חושב שכלי שרק עוסק במלודיה כמו כלי נשיפה לא יאפשר לי להתפתח בכיוון ההרמוני שהוא משהו מדהים.
מצד שני כלי כמו פסנתר לא נותן מספיק פוקוס על ההבעה של המלודיה שזה ממש הנשמה של המנגינה וההבעה.
כך שנראה לי שמומלץ לפחות לשלב כלי אחד מלודי (כמו חליל או חצוצרה) ואחד הרמוני (אכמו גיטרה או פסנתר) כדי לפתוח את שני העולמות האלו

בכל אופן שמעתי על המלצה של "קצת בהרבה והרבה בקצת" - גם בעוד נושאים בחיים.
זאת אומרת - תתמקד בקצת (להבדיל "בעיון") ותיגע גם בהרבה ("בבקיאות").
כמובן, אם יש לך את הזמן והיכולת.

600

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אני מתאר לעצמי שאת השאלה הזאת כבר שאלו את עצמם הרבה מוזיקאים חובבים ושאינם:
האם כדאי ומומלץ ללמוד על עוד כלי נגינה / עוד סגנון מוזיקלי, תוך כדי התמקצעות בכלי הראשון שהתחלנו בו.
האם כדאי לשבת שעות ולהתאמן רק בנגינה על הפסנתר, או שמא כדי מן הצד גם לשפר את הנגינה המלודית בקלרינט או חליל. האם פיתוח שמיעת ההרמוניה בגיטרה תעכב את פיתוח חוש המלודיה בנגינת סולו.
בקיצור: סינגל פלייר [נגן יחיד...] או מולטי פלייר [כנ"ל אבל בלשון רבים...].
עכשיו אני בא ושואל את אותה שאלה, לכם, המוזיקאים החובבים והמקצועניים, אמני המיתר ופורטי הקלידים, ווירטואוזי הקול ומלחיני התוים. כשאתם מביטים לאחור על המסע המוזיקלי שלכם, האם אתם ממליצים על מולטיפליינג, או שמא להתמקד אך ורק במשהו אחד, (ולא משנה כרגע מהו), ולהתמקצע רק בו, ולהשתפר רק בכל הקשור אליו.
חוו דעה, הבו עצה, ויהיה זה לתועלת אלו שנמצאים בתחילת הדרך.
זה עניין מאוד דינמי..
אני חושב שהעניין המרכזי הוא לא לנסות לתפוס יותר מידי.. ולעבור לכלי הבא רק אחרי שאתה באמת מהוקצע בכלי הקודם..
אחרת זה לא נותן הרבה, חוץ מלהגיד 'אני מנגן על כמה כלים'..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  17  פעמים

לוח מודעות

למעלה