שורדים או עצמאיים כלכלית?

מצב
הנושא נעול.

ד. פריד

משתמש מקצוען
דודה שלי עובדת בנק אמרה לי כעת עם הריביות הגבוהות באמת לא כדאי לקחת משכנתא..

איפה כתוב בתורה או בתלמוד, מדרש, זוהר שיש חיוב לקנות דירה????
יש מצוה לגור בארץ ישראל ואולי גם לקנות, אבל להשתגע להרוג את ההורים? את הזוג?
תשלם שכירות מידי חודש במחיר המשכנתא או אפי' פחות ושלום על ישראל!
גם אם היא פקידה בבנק, זה לא הופך אותה ליועצת השקעות. גם אם משלמים 6% ריבית על 70% של דירה שמתייקרת ב 7% שנתי ומכניסה או חוסכת שכירות של 3% שנתי. זה עדיין משתלם כלכלית.
כמובן שאם אדם לא יכול לעמוד בהחזרים, אז בשבילו זה עלול להיות אסון כלכלי, רק שההשקעה עדיין טובה בשביל מי שזה בהישג ידו.

פרוגפרוגנדה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
בקשר לפרפריה אני גרה בצפון בשכירות נמוכה ורוצה גם כן לקנות דירה אבל המחירים הזויים דירת ה-4 חדרים עולה מעל מליון זאת אומרת משכנתא באזור 4000+ לעומת זאת דירת 4 חדרים שכירות עולה פחות + סיוע מהמדינה כך שיוצא הרבה פחות לשלם ועם רווח כלכלי יפה אז מה עדיף?
מבחינת מחירי השכירות כרגע לא שווה לך לקנות
אבל אם תקני עכשיו מחירי הדירות שיעלו , לא יעלו לך את המשכנתא
אבל מחירי השכירות שיעלו , בהחלט יעלו לך את סכום השכירות , שתשלמי מידי חודש
מלבד הכיף בלגור בדירה משלך (אם זה כיף לך תלוי בסגנון של אנשים)

ד. פריד

משתמש מקצוען
אז אתן מדברות על השקעה, כי דירה זה לא! וגם כך הם יצטרכו לנדוד מדירה לדירה כמו חבריהם שגרים בשכירות כי דירה פצפונת לא תעזור להם כשהם עם חמישה פיצקאלאך.
אני מאד בעד להשקיע וחושבת שלפני 7 שנים מי שקנה דירה היה חכם מאד, כי השכירות עלתה כמו משכנתא, וזה היה כסף לפח.
אבל היום כשהנתונים השתנו לא רואה טעם להתאבד על דירה פצפונת שלא נותנת את המענה ולהיחנק בשביל זה, במקום לגור בשלווה בשכירות ולהשקיע בשוק ההון.
כמה תהיה השכירות לדעתך עוד 50 שנה?
לפעמים אין אפשרות תזרימית לקניית דירה, אבל אם מחירי השכירות יעלו באותו שיעור שהם עלו ב 50 שנה האחרונות, אז חשוב לפחות לקנות דירה בפריפריה ובכך להצמיד את הכסף למחירי הדיור שתמיד בטווח הארוך עולים

שולי איטח

משתמש מקצוען
דחקות - בוודאי שלא.

אבל מה כן?
הנתונים שאיתם פתחתי את האשכול מצביעים על כך שבתור זו''צ יש יותר אפשרויות להכניס
ולכונן כלכלה תקנית מאשר בשנים שאחר כך, שההוצאות והטרדות גדלות.

ועל כן - רציתי לשמוע.
מה המהלכים המומלצים לזו''צ על מנת לנצל נכון את אותן שנים שבהם:
*אין להם לחץ כלכלי
*ההוצאות שפויות
*יש להם יותר זמן פנוי

במקום זה רק מנסים להסביר לי כמה קשה לחיות כזו''צ, והתפתחו פה דיונים על הבדלים בין קהילות
ואנשים שמספרים שההורים לא עוזרים להם.
ברור שקשה היום! אבל אין ספק שיותר קל כלכלית מאשר בהמשך.

ובשיבל להרגיע אותך אני אוסיף את המשפט הבא:
בנתונים שלי - אני יכולה כרגע יותר להשקיע מאשר בהמשך.
אני רוצה לשמוע מכם - מה יש לכם להציע?
אני לא מדברת על התנהלות כלכלית ברמה שחונקת זוצים. אלא מהלכים הגיונים ורגועים
שיתנו להם בסיס יציב!

בתחושה שלי - חבל על כל יום שאני לא עושה משהו.
ניסוח מצוין
וברמה אחרת השאלה שלך היא כזו:
ב"ה יש לי יציבות כלכלית בתור זו"צ ואשמח מאוד לשמוע מבעלי הניסיון מה לעשות בשביל להקדים את המחר
וזה מעולה שאת שואלת ומאחלת לך הצלחה רבה רבה בכל מה שתבחרי לעשות והרבה בס"ד

אבל זה קומם את המגיבים שהנחת שזוצים= יותר כסף /הוצאות שפויות/יותר זמן עכשיו
וזה הרבה פעמים מאוד לא נכון ואז אנשים מגיבים מדם ליבם

ולסיכום
נכון יש בהחלט כאילו
ומנגד יש כנראה הרבה יותר שלא כי:
1.לא כולם מוצאים כולל/עבודה מייד וב"ה מהר נכנסים לסחרחרה והוצאות, לפעמים אין אפילו דמי לידה
2.המשכנתאות המטורפות
3.זמן שחשוב מאוד להקדיש לבנית הבית ולא למירוץ מטורף אחרי ...

ועכשיו ניתן לכל המגיבים לתת עצות למי שכן יכול להשקיע ולחסוך
תודה

העיצות שלי:)
1.בדקו היטב את תלוש השכר, ההפרשות הפנסיוניות, הזכאויות במס וכד
2.השוו מחירים ברמה שפויה!!! בלבד
3.באם אתם יכולים חישבו מראש על חודשים שמדווחים לארנונה/לידה/מעונות וכו
אבל!! אל תשתגעו מהרבה ניסיון בעבר אנשים הפכו עולמות ובסוף נדפקו מזה בצורה אחרת
4.זוצ צריך וחייב לבלות , תנסו למצוא את היופי בבילוים לא רהבתניים ויקרים כי את ההרגל קשה מאוד לשנות וגם יש סיפוק בלהנות בלי להוציא הרבה
5.תנסו לקנות לא לפי סביבה/מותגים אלא מה שנוח והגיוני(עגלות סטים וכד)

6.לדעתי הכי חשוב , אם יש כסף לחסכון , תלמדו טוב טוב תתיעצו ותשקיעו סכום קבוע גם כיש חודשים שקשה תתאמצו בשביל זה (לא מדברת על חנק)

ומעל הכל תזכרו שהכל מלמעלה
ברמה אישית היינו במצבכם השקענו הגדלנו ראש ודוקא במה שחשבנו שיצליח נפל , ומשמים צץ משהו שכיסה על זה בלי שום חכמה ותכנון מצידינו

לילי 1

משתמש מקצוען
ובסוף משכנתא זה חיסכון כפוי -אבל השקעות באפיקים אחרים הם תלויי ברצון האישי של האדם כל חודש
ולמעט אנשים מזן נדיר שיש להם יכולת להחליט בדיוק כמה הם יפרישו
רוב האנשים יצמצמו מדי פעם יגעו יזיזו וכו'

אפשר להוכיח את זה בקלי קלות-מהשנה האחרונה בה ריבית הפריים עלתה -מה שייקר לאנשים את המשכנתא הממוצעת ב1000 שקל בערך
ואני משוכנע שכל מי שמפקיד באופן קבוע לשוק ההון הוא לא הוסיף 1000 שקל...(וייתכן שחלק מהם גם הורידו את הסכומים בגלל ההתיקרות)
זה החלק הכי חשוב כאן
שחיסכון זה לא לפי איזה הגיון שאפשר לשרטט אלה יותר לפי אילוצים.
אנשים ממש בודדים יכולים פשוט לחסוך מה שנשאר להם בסוף החודש. רוב האנשים צריכים להתחיל את החודש בחיסכון ולחיות ממה שנשאר. לכן לדעתי יש לוגיקה מאוד חזקה בקניית דירה כי זה חיסכון כפוי וכמו שכתבת מעטים מאוד הם חדלי הפרעון. זאת דרך יעילה מאוד לחסוך.

בכלל, ההרגל לחסוך הוא חינוך שצריך להתחיל בו מייד. וגם לזכור שככל שחסכת את הכסף בשלב מוקדם יותר בחיים הוא שווה יותר!

הייתי זוץ לפני כ15 שנה והכתוב למעלה כמובן ממש לא מתאר אותי כזוצ. זוג ליטאי, קיבלנו סכום כלשהו שמספיק בקושי להון עצמי מינימלי. בחיים לא אכלנו ביום חול אצל ההורים או עשינו אצלם שופינג. למרות שעבדתי כבר במשרה מלאה בהוראה בממ"ד, חיינו בדחקות מאוד גדולה אבל אין לי שום תחושה של פיספוס. לא יודעת, כנראה שהדור הזה צריך יותר רוך וחוויות ותחושות ומתנות ועיטוף וכו. אצלי בכל מקרה תוך כמה חודשים היה הריון ואז חור שחור של בחילות ועייפות וחוסר רצון כללי לחיות אז על אחת כמה לבלות.
שבתות הוצאנו מינימלי, מה שאפשר הכנו לבד ובלי לקנות אייס או פחית כל פעם שעוברים ליד קיוסק. היה כיף ושבתנו לרוב בבית.

אני כותבת פה נוסטלגית אבל הנקודה שאני רוצה להגיע אליה היא המודעות לחיסכון-

1. אין דבר כזה בכלל אף פעם להכנס למינוס. זאת אפשרות שאינה קיימת. (עזר לנו גם שיש בכך בעיה הלכתית לדעת פוסקים מסויימים אז בכלל לא מתחילים עם זה).

2. חיסכון מהרגע הראשון. לא משנה כמה דחוקים היינו, מהרגע הראשון ( נראה לי בערך חצי שנה מהנישואין) התחלנו לשים כסף בצד. כל תקופה והסכום המתאים אבל בגדול היה סכום קבוע ועוד חצי מכל הכנסה חד פעמית (תוספת שעות בעבודה, שיעורים פרטיים, מתנות). כל פעם שהמשכורת עלתה ערכנו חישוב מחדש- לכמה מתוך זה אנחנו באמת נזקקים והשאר לחיסכון.
אין לכם מושג כמה כסף אפשר לחסוך ככה ואפשר להגיד גם שזה לא ממש מורגש. יש פיחות זוחל ברמת חיים וכמעט כל אחת שהעלו לה את המשכורת יכולה להעיד שהיא לא העלתה רמת חיים והכסף נבלע. זה דרך הטבע וצריך מודעות כדי להלחם בזה.

3. כל האמירות נגד חסכנות הן מאוד בעייתיות. מצד אחד עדיף להשקיע את האנרגיות בהגדלת הכנסות. מצד שני זה סטייט אוב מיינד, זה ממש צורת חשיבה ודרך חיים.- אם אתה חסכן או פזרן. אם אתה מתחשב בעלויות או מזלזל בזה. הרי כל קניה בסה"כ בפני עצמה לא תשנה שום מאזן וכמאמר העייף- לא זה מה שיוציא אותי מהאוברדראפט, או כמאמר המיואש- או זה או לשלם אח"כ לפסיכולוג, ויש אמירה עוד יותר מעצבנת, האמירה של העצל- הכל מכתוב, מה שנקבע מלמעלה וגילגול עיניים צדקני. זה לא נכון. בהתנהלות כלכלית כוללת אפשר להגיע לפערים של מאה אחוז, ואני לא סתם אומרת. יכולות להיות שתי משפחות שעל פניו נראה שאחת טיפה יותר מחושבת והשניה טיפנ פחות וההפרשים ביניהם ענקיים. וזה נכון כמעט להכל- לעלויות סופר, חוגים, תחבורה, ביגוד, תקשורת, דיור, מתנות, אירועים וכו'.

לפני כשנה וחצי השוויתי עלויות סופר עם גיסה בתנאי חיים מאוד דומים לשלי: שלה כמעט כפול. היא הייתה מופתעת, אני לא. (לשתינו היו חמישה ילדים בגילאי 0-13, לי הסופר בממוצע שנתי כולל חגים וכו 4500, שלה 8000. בסוגריים נוספים: היום עולה לי לפחות 1000 שח יותר). עכשיו לא רק שהיא היתה מופתעת, היא חשבה שאני מוציאה יותר ממנה. כי כשיש מבצע טוב אני קונה הרבה ובאופן כללי מחפשת הזדמנויות וזה נותן תחושה של שפע. היא קונה אך ורק מה שצריך כאן ועכשיו כולל המון השלמות במכולת. אבל תמיד מה שצריך בלי התחשבות בעלויות או חיפוש הזדמנויות. ההתנהלות שלהם כזו גם בשאר המישורים ויש בינינו פער גדול.
בסוף הרבה מזה זה מה שמתאים לאופי ולזוגיות ולמשפחתיות הספציפית שלך. לגיסתי ולמשפחתה לא מתאימה צורת הקניות שלי וכן להיפך. מצד שני לה גם יותר הכנסות ממני ומצד שלישי לשתינו יש בנות לחתן... שזה סוף פסוק בשאלת הצורך בחיסכון

נערך לאחרונה ב:

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לפני כשנה וחצי השוויתי עלויות סופר עם גיסה בתנאי חיים מאוד דומים לשלי: שלה כמעט כפול. היא הייתה מופתעת, אני לא. (לשתינו היו חמישה ילדים בגילאי 0-13, לי הסופר בממוצע שנתי כולל חגים וכו 4500, שלה 8000. בסוגריים נוספים: היום עולה לי לפחות 1000 שח יותר). עכשיו לא רק שהיא היתה מופתעת, היא חשבה שאני מוציאה יותר ממנה. כי כשיש מבצע טוב אני קונה הרבה ובאופן כללי מחפשת הזדמנויות וזה נותן תחושה של שפע. היא קונה אך ורק מה שצריך כאן ועכשיו כולל המון השלמות במכולת. אבל תמיד מה שצריך בלי התחשבות בעלויות או חיפוש הזדמנויות. ההתנהלות שלהם כזו גם בשאר המישורים ויש בינינו פער גדול.
בסוף הרבה מזה זה מה שמתאים לאופי ולזוגיות ולמשפחתיות הספציפית שלך. לגיסתי ולמשפחתה לא מתאימה צורת הקניות שלי וכן להיפך. מצד שני לה גם יותר הכנסות ממני ומצד שלישי לשתינו יש בנות לחתן... שזה סוף פסוק בשאלת הצורך בחיסכון

נכון ממש

אני יכול לכתוב פה דברים פשוטים שההבדל של המודעות עושה
וממש נכון הענין של ההגדלת הכנסות
שברור שזה דבר סופר חשוב

אבל ברור לכולם שהגדלת הכנסות זה הדבר המשני
כלומר שהוא חייב להגיע אחרי יכולת הבנה אמיתית כמה האדם צורך
ואיך לחשב עלויות להשוות מחירים לבדוק
לחסוך וכו'

במילים אחרות להתייעל

כאשר אדם יודע להתמודד עם הכסף שיש לו יודע לנהל אותו נכון
יודע מה לקנות ומה לא וכמובן מתי
מתי לפרוש לתשלומים ומתי לא
מתי כן שווה לשלם יותר ומתי לא

אז הערך שלו לכסף גדול
וממילא גם המוטיבצייה שלו להגדיל את הכסף גם תגדל
וממילא יהיה לו הרבה יותר קל גם לדעת בדיוק כמה כסף חסר לו כדי להגיע ליעדים שלו
וממילא יהיה לו יותר קל להגדיל הכנסות

זה שמי לעלם

משתמש מקצוען
מה שנכון נכון, ואין ספק שיש מקום ראוי לפעילות מבורכת בנושא לימודי הכלכלה בפרט לזוגות צעירים.
בנוגע להוצאותיהם השונות, זוהי בחירה של כל זוג בפני עצמו לכל צרכיו ורצונותיו.
חשוב לאפשר להם זאת, כי בשנה הזו הם בונים את כל החיים שלהם. וזה שווה גם אם הם ביזבזו על הדרך עוד כמה אלפים....

BRIZA

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
לא קראתי הכל,
אבל בתור נשואה שנה וחצי + תינוקת + משכנתא (5,000) + שכירות (טוב אבל הדירה מושכרת וכמעט מכסה),
עשינו לאחרונה פילוח תקציבי כדי לבדוק האם תתאפשר לנו גם רכישת רכב ואחזקתו בתקציב.

זה היה מדהים.
פיצלנו את כל ההוצאות לפלחים דקיקים: מזון ושתיה, ח"פ, נקיון ותחזוקה, גז/מים/חשמל, בילויים וכו',
ידענו איפה אנחנו עומדים בדיוק,
החלטנו כמה אנחנו רוצים להצליח לחסוך בנוסף למשכנתא,
וכמה נשאר בסופו של דבר (לא, בינתיים עוד לא קנינו רכב;))

מאז רגוע לנו...

נערך לאחרונה ב:

QA Automation

משתמש מקצוען
דחקות - בוודאי שלא.

אבל מה כן?

ועל כן - רציתי לשמוע.
*אין להם לחץ כלכלי
*ההוצאות שפויות
*יש להם יותר זמן פנוי

במקום זה רק מנסים להסביר לי כמה קשה לחיות כזו''צ, והתפתחו פה דיונים על הבדלים בין קהילות

שיתנו להם בסיס יציב!

ייתכן שכבר כתבו לפני
בתור התחלה את יכולה להעביר את הפנסיה והקרן השתלמות במידה ויש לך למסלול מנייתי (אם את לא מכירה את הנושא עדיף להתייעץ על איזה מסלול הכי משתלם ולמי שזה חשוב לו לבדוק גם את הנושא ההלכתי)

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
מצטרפת לנושא של למידת תלושים
חשוב מאוד
אני חשבת שכר
ואולי מה שרשמו פה לחפור למנהלת חשבונות הכוונה אלי:)
אבל זה לא תחליף כי
א.לא כל צעירה שמתחילה לקבל כמה שקלים יש לי ולחברותי אפשרות לתת לה שעות בטלפון ולהסביר
סה"כ כל חשבת היא שכירה ולא מתפקידה לעזור לעובדת למצות את כל זכוית בכלל המקומות ומול הרשויות
זה גם לא אפשרי כי הצעירה מחליפה עבודות וכד
(אני אישית מנסה כי חשוב לי אבל זה מעבר לשעות העבודה שלי ולא אפשרי כל יום להסביר שעות)
ב.לא כולנו טובים בהסברים ולצערי אפילו משהו פשוט כמו תאום ביטוח לאומי לוקח הרבה זמן לחלק מהעובדים לקלוט(ואחרי חודש הכל פורח)

לכן אם היה שיעורים מסודרים או לחילופין יבינו ששוה לקחת משהי בנפרד וללמוד ולהבין
או לקרוא לבד למי שיש יכולת למידה
וחשוב לתת לזה משקל לא רק לשמוע באוזן אחת ולשכוח
זה יכול לתת הרבה
כמה תקחי על שעת הסברה חד פעמית? את מירושלים?

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
דחקות - בוודאי שלא.

אבל מה כן?

ועל כן - רציתי לשמוע.
*אין להם לחץ כלכלי
*ההוצאות שפויות
*יש להם יותר זמן פנוי

שיתנו להם בסיס יציב!

* אם אנחנו מדברים על הגדלת הכנסות:
יש מקומות שאפשר לעבוד בערב במשרה נוספת. זה לא נכון ולא בריא לזוג בשנה ראשונה, אבל אח"כ - אפשרי (גם עם תינוק קטן, אם מוצאים שמרטפית). זה יכול להיות קייטרינג שמחפש עוד יד (לא רלוונטי להיפרמאזיס), טלמרקטינג (לא כל אחת בנויה לזה), שיעורים פרטיים (כנ"ל), לפעמים יש בעלי עסקים שזקוקים לעזרה במחסנים וכד'.
* לנסות לשים בצד משהו. אפילו 100 ש"ח. זה בריא כדי לאמן את השריר של החיסכון.
* לא תמיד צריכה ברשתות גדולות נכונה לזו"צ. למשל - קניות של מארזים וכד', בפרט של מוצרים עם תוקף קצר, יוצא שכרו בהפסדו. קניתי קופסת אפרסקים, חצי התעפשה. אין טעם לקנות שוב קופסא. עדיף לקנות בודדים במחיר יקר יותר
* להגביל קניות בחוץ. רוב הדברים זולים יותר בהכנה ביתית. אפשר להקפיא (עוגות, סוגי מנות וכד'). בלאי במזון יוצא סכומים גבוהים מאד. ואם כבר - יציאה לא חייבת להיות מסעדה דווקא. גם יציאה מאווררת לחוף ים או לפארק מרוחק יכולה להשיג את אותו אפקט. כן חשוב לפנק את עצמינו מדי פעם. אנחנו לא רובוטים. אבל בגבול ובמחשבה
* לנצל שאריות: פירות עייפים - קומפוט, במקום שיזרק לפח. כרוב גדול - להקפיא ולהוסיף למוקפצים, חתיכת עוף מיותרת - להוסיף אותה לרוטב של בלינצ'ע וכו'.
* קניית ביגוד בסוף עונה לעונה הבאה (יד שניה יכול לחסוך המון, למי שזה באופציה)
* ועוד נתון מהותי מאד: יש דברים יותר חשובים מכסף. שלום בית, למשל. לפעמים שווה להוציא את ה 20-30 ש"ח ולחסוך ויכוח שעלול להסתעף. זה קריטי בעיקר אצל זוגות צעירים שלא תמיד מכירים את בן הזוג ומה שחשוב לו...
אפשר ללבן את העניין מאוחר יותר, לדון על זה, אבל לפעמים ההוצאה הזו בשעת מעשה - היא ההכנסה הכי נכונה לבית שלכם. היא העצימה וגידלה....

דבורה-

משתמש רשום
פותחת האשכול-מה המטרה?
את מעוניינת לפעול להחדרת הנושא בסמינרים? או להתלונן שהכותבים ממורמרים?
אגב בעלי וגם אני קיבלנו קורסים של מסילה בסמינר\ישיבה. זה לא נכון שאין ידע ומודעות.

את משווה את יוקר המחיה של היום מול לפני 3 שנים??
חוץ מזה שיש לך הזויה של כמה עשרות אלפים.... גם בתור מתחילה....
את מאמינה שכולם מרויחים לפחות, בין 20-30 אלף, אבל , לא יש היום הרבה שמרויחות פחות מ10
גם 10 או 12 אלף לזוג צעיר לא שווים הרבה בנטו. מס הכנסה נוטל שליש משכורת ואין נקודות זיכוי.
כי יש שורות שיכולות להיות שוות הרבה כסף ויש שורות שיכולות להיות להם השפעה ארוכת טווח להמשך החיים
אשמח לטיפים.
דיברו פה על עשרות אלפי שקלים שהצילו
אשמח לשמוע איפה אפשר להרוויח עוד כמה עשרות אלפי שקלים... לא יזיק לי

ולעניין דיור:
צריך לחשוב האם שווה לזוג שנחנק גם ככה שיהיה לו ילדים בעתיד להאכיל אם באמת שווה לקנות היום דירות
בטח שהמשכנתא עולה כל הזמן
והדירה תהיה שלהם רק אחרי 30 שנה שיגמרו את המשכנתא
אכן כן.
אולי יהיה נכון יותר שיקנו דירה בעוד 10 שנים
-כשאמנם המשכנתאות ירדו אבל מחירי הדירות יעלו (נדל"ן עולה במהלך השנים, נקודה. מעטים האנשים שהתעשרו ממכירת פחיות במחנה יהודה)
-כשההוצאות רק יגדלו כי יהיו כמה ילדים להאכיל
-אחרי 10 שנים של תשלום שכירות (נמוכה על דירה מחניקה או בינונית על דירה הגיונית)
-ורהיטים שקונים בזול שהוא יקר כי הם לא יודעים איפה יגורו בעוד כמה חודשים ואם הרהיטים יתאימו
-אה, והדירה תהיה שלהם רק אחרי 40 שנה

נשמע נכון? הגיוני?

(סיוע בשכר דירה, שמעתי. די עם השטות הזאת. נשמע בערך כמו לא לקבל העלאת שכר כדי לא לשלם מס הכנסה)
בקשר לפרפריה אני גרה בצפון בשכירות נמוכה ורוצה גם כן לקנות דירה אבל המחירים הזויים דירת ה-4 חדרים עולה מעל מליון זאת אומרת משכנתא באזור 4000+ לעומת זאת דירת 4 חדרים שכירות עולה פחות + סיוע מהמדינה כך שיוצא הרבה פחות לשלם ועם רווח כלכלי יפה אז מה עדיף?
איפה הרווח הכלכלי?
תשלומי השכירות שיוצאים ממך כל חודש אכן נמוכים יותר מתשלומי משכנתא
אבל משכנתא היא לא פרנסה לבנק אלא בסה"כ כסף שלווית ואתה מחזיר בתשלומים

אני אדגים את זה כך:
אני רוצה לקנות שולחן.
יש לי 2 אופציות לתשלום:
200 ש"ח * 20 חודשים ובסוף התקופה השולחן חוזר למוכר. (אני עדיין צריכה שולחן, עכשיו גדול יותר)
300 ש"ח * 25 חודשים, בסוף התקופה השולחן נשאר אצלי.

את החשבון תעשו לבד. תכפילו את המספרים ותקבלו את הנתונים נכונים עבור סעיף דיור.

זה שמי לעלם

משתמש מקצוען
לדעתי זו ברמה מסוימת אחריות של ההורים לוודא שהילדים שלהם מתנהלים כלכלית בצורה נכונה ולהכין אותם לכך כראוי.
ובקשר לשוק הנדל"ן, אין ספק שהמחירים רק עולים ועולים כבר מעל עשרים שנה ופתרון אמיתי אין באופק, ושזוהי השקעה מאוד מניבה בעיקר מהפן הכלכלי והשקט הנפשי.
אבל כולכם יוצאים מתוך אותה נקודת הנחה שכולם שווים מבחינת ההון העצמי ויכולת ההחזרים, מצד הצרכים השונים וסדרי העדיפויות.
אני מאמין שאם ההורים ידעו איך לעזור לזוג הצעיר בראשית דרכו ולהתוות את המסלול הנכון, תהיה זו ברכה אדירה!
רק דבר אחד אחרון: האשכול הזה פתח ברעיון ללמד צעירים וצעירות כלכלה. אני לגמרי בעד!

ד. פריד

משתמש מקצוען
לדעתי זו ברמה מסוימת אחריות של ההורים לוודא שהילדים שלהם מתנהלים כלכלית בצורה נכונה ולהכין אותם לכך כראוי.
ובקשר לשוק הנדל"ן, אין ספק שהמחירים רק עולים ועולים כבר מעל עשרים שנה ופתרון אמיתי אין באופק, ושזוהי השקעה מאוד מניבה בעיקר מהפן הכלכלי והשקט הנפשי.
אבל כולכם יוצאים מתוך אותה נקודת הנחה שכולם שווים מבחינת ההון העצמי ויכולת ההחזרים, מצד הצרכים השונים וסדרי העדיפויות.
אני מאמין שאם ההורים ידעו איך לעזור לזוג הצעיר בראשית דרכו ולהתוות את המסלול הנכון, תהיה זו ברכה אדירה!
רק דבר אחד אחרון: האשכול הזה פתח ברעיון ללמד צעירים וצעירות כלכלה. אני לגמרי בעד!
לכאורה זו אחראיות של ההורים יותר מאשר ברמה מסוימת, כי אמרו חז"ל (כמדומני בסוף קידושין) שאדם חייב ללמד את בנו אומנות, שאם אינו מלמדו אומנות כאילו מלמדו ליסטיות - כלומר להיות שודד. ומכיוון שכתוב לווה רשע ולא ישלם, ומדובר במי שלווה ולא יודע מהיכן יפרע, ודאי אשב חייב ללמד את בנו איך להימנע מלהגיע למצב שיהיה רשע.
ויש תשובה של מרן התחם סופר שהתיר לקבור רשע ליד צדיק גדול שנפטר עם חובות, כשקרובי הרשע היו מוכנים לפרוע את חובותיו של הצדיק בשביל כך. וכתב ע"ז החת"ס שעדיף לצדיק להיות קבור ליד רשע, ולא להיות רשע בפני עצמו.
והרמב"ם בכבודו ובעצמו טורח ללמד את עם ישראל כלכלה נבונה בהלכות דעות פרק ה' הלכה י"ב "ולא ימכור שדה ויקנה בית, ולא בית ויקנה מטלטלין, או יעשה סחורה בדמי ביתו, אבל מוכר הוא מטלטלין וקונה שדה. כללו של דבר - ישים מגמתו להצליח נכסיו".
ובהלכה ה' כתב הרמב"ם "תלמיד חכם אוכל ושותה וזן את אנשי ביתו לפי ממונו והצלחתו".
ורש"י בחולין דף פ"ד כתב "טוב המכלכל דבריו במשפט לפי היכולת הוא עומד על צרכיו ולא בתאוות ליבו".
עדיין איני מכיר אדם שיאמר שדברי רש"י והרמב"ם הנ"ל לא נכללים בחיוב של לימוד תורה לבניו.

רק שהזמן הראוי לזה הוא לפני החתונה, שמום שאח"כ זה מתפרש (ובצדק) כהתערבות בחיי הזוג. וממילא זה לעיתים יגרור תוצאה הפוכה להוכיח עצמאות. (וכבר נידו חז"ל את מי שמכה את בנו בגדלותו). ולעיתים זה גורם בעיות בשלום בית.
נ. ב. אצלינו בישיבה הייתה הרצאה של מסילה לחתנים, לצערי היו לא מעט חתנים שלא טרחו להגיע. וחוששני שזה דווקא אלו שפחות קיבלו מהבית את היסודות להתנהלות כלכלית מאוזנת.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אצלינו בישיבה הייתה הרצאה של מסילה לחתנים, לצערי היו לא מעט חתנים שלא טרחו להגיע. וחוששני שזה דווקא אלו שפחות קיבלו מהבית את היסודות להתנהלות כלכלית מאוזנת.
חברה שעובדת בסמינר אמרה לי שגם אצלם הכניסו מורה בוגרת מסילה שתלמד את בנות הכתות הגבוהות על התנהלות כלכלית ושאר מושגים כלכליים. המורה מוכרת לי אישית כאדם מרתק. עם זאת, לדברי החברה, נרשמה אדישות מוחלטת בקרב קהל היעד. חבל ): האם הנושא צריך להיות מקצוע ליבה עם מבחן משמעותי כדי שיתייחסו אליו באופן רציני ואולי משהו ויותר ממשהו יחלחל?

רחלה 123

משתמש מקצוען
חברה שעובדת בסמינר אמרה לי שגם אצלם הכניסו מורה בוגרת מסילה שתלמד את בנות הכתות הגבוהות על התנהלות כלכלית ושאר מושגים כלכליים. המורה מוכרת לי אישית כאדם מרתק. עם זאת, לדברי החברה, נרשמה אדישות מוחלטת בקרב קהל היעד. חבל ): האם הנושא צריך להיות מקצוע ליבה עם מבחן משמעותי כדי שיתייחסו אליו באופן רציני ואולי משהו ויותר ממשהו יחלחל?
על איזו תקופת זמן היא מדברת ?
כי ממה שאני רואה היום הבנות הרבה יותר מעורבות בכספים ובהתנהלות כלכלית.
חלק גדול מהם מחזיק סכומים מאד גדולים ...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה