רכישת דירה שנייה.. שיקולים לכאן ולכאן.. מי יודע?

אביטל טאביב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
היי.

יש לי דירת 4 חדרים בפרדס כץ [בני ברק], המחיר שלה הוא סביבות 1,750,000 ש"ח.
אני עומדת לפני רכישת דירה אחרת. מחירה הוא 2,500,000 ש"ח.

ההתלבטות שלי היא האם להשאיר את הדירה הנוכחית ולהשכיר אותה [בסביבות 4,400 ש"ח] ולרכוש נוספת, או למכור.

יש כאן כמה שיקולים, לחיוב ולשלילה.
- עליית המחירים באזור. הוא אזור עם פוטנציאל ענק לטווח הרחוק, בגלל כל הפרויקטים בסביבה.
- זה נכס ולא שווה למכור. הכסף שאקבל עליו ילך ויתאדה. [אנחנו לא מהסוג שהולכים ומשקיעים וכו'].
- ומהצד השני יש את אחוז התשואה הנמוך. הוא עומד על סביבות 3% בלבד.
- וכמובן מס רכישה. שעומד על סביבות 135,000 ש"ח. [מס שבח אין, כיון שרכשתי את הדירה לפני יותר מ-18 חודש].
- מצד שלישי, את מס השבח אפשר "להקפיא" למשך 24 חודש, והיה, במידה ואוכל לעמוד בתשלום ההוא עוד שנתיים, אשלם ואמשיך הלאה, ויש לי 2 דירות ביד. ובמידה ולא אוכל, פשוט אמכור את הדירה הנוכחית בפטור מלא של מס רכישה ושבח, והרווחתי את עליית המחירים שתהיה בשנתיים הללו.

אשמח לייעוצכם ולעצתכם.
ומה עוד אני צריכה לקחת בחשבון וכו'..

תודה!

s2061

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
ומהצד השני יש את אחוז התשואה הנמוך. הוא עומד על סביבות 3% בלבד.
רק מעירה כי אם את לוקחת משכנתא עבור הקניה של הדירה השניה,
אז יש לך ריבית ממוצעת של 3% אז את נשארת בלי רווח בכלל..

אולי את יכולה לחלק את הדירה בעלות נמוכה יחסית, ואז להגדיל את התשואה.

אביטל טאביב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
גם אם הדירה ההיא לא תהיה דירה שניה אלא ראשונה, והריביות יהיו נמוכות יותר, עדיין אחוזי הריביות למשכנתא לא יהיו 0%, אלא נניח חצי אחוז פחות.. כך שלכאורה זה לא נחשב שאין רווח כלל..

s2061

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
גם אם הדירה ההיא לא תהיה דירה שניה אלא ראשונה, והריביות יהיו נמוכות יותר, עדיין אחוזי הריביות למשכנתא לא יהיו 0%, אלא נניח חצי אחוז פחות.. כך שלכאורה זה לא נחשב שאין רווח כלל..
אני מדברת על התשואה מהנכס הראשון,
יש לך ביד 1,750,000 את מרויחה עליהם בשנה 54,000 זה בערך 3% כמו שאמרת,
אבל את גם משלמת 3% ריביות על הכסף הזה לבנק אז בעצם את נשארת בלי כלום.

אבל זה לא לגמרי נכון,
1. כי אמורה להיות עליית מחירים והדירה תהיה שווה יותר וזה חלק מהרווח.
2. כי אם בשביל הדירה השניה את ממשכנת את שתי הדירות, למעשה על הדירה השניה את משלמת רק בסכום הריביות שתשלמי לבנק עבור שתי המשכנתאות, ואת ההזדמנות לקבל את המשכנתאות מהבנק את לא תקבלי בלי הדירות.

מקוה שהובנתי ושאני מדברת נכון.

112123

משתמש מקצוען
היא לא צריכה להגיד לבנק שהיא נשארת עם שתי הדירות
היא תצהיר שהיא מוכרת, ואז יש לה שנה וחצי כביכול למכור.
היא תקבל 70% מימון על הדירה השניה שתחשב בבנק כדירה יחידה עם כל ההטבות שבזה.
וכן יהיה לה הארכה של שנה וחצי עם המס רכישה וגם זמן לראות איך היא מתמודדת עם זה מכל הבחינות.
ומה עוד אני צריכה לקחת בחשבון וכו'..
שלא פשוט להשכיר דירה צריך בשביל זה הרבה סבלנות...
אבל הרווח שזה מחייב לשמור מסגרת הוצאות אחראית, (גם זה לא מתאים לכל אחד)
לגבי התשואה זה קצת נמוך (אא"כ ערך הדירה נמוך מעט או מחיר השכירות גבוה ממה שכתבת) הרעיון של לחלק בהחלט נשמע משתלם. אם כי ביחידות/דירות קטנות יש תחלופה גדולה וזה פחות נחמד.

אני הלכתי לרב סילמן עם שאלה דומה והוא המליץ לא למכור כל עוד אפשר

אביטל טאביב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני מדברת על התשואה מהנכס הראשון,
יש לך ביד 1,750,000 את מרויחה עליהם בשנה 54,000 זה בערך 3% כמו שאמרת,
אבל את גם משלמת 3% ריביות על הכסף הזה לבנק אז בעצם את נשארת בלי כלום.
אני לא משלמת על כל ה-1,750,000 3% ריבית משכנתא. יש לי מתוך הסכום הזה, יותר ממליון שקל שאין עליו כלל משכנתא. ואת ה-3% תשואה מהשכירות, זה מכל הסכום של שווי הדירה.
וכן יהיה לה הארכה של שנה וחצי עם המס רכישה וגם זמן לראות איך היא מתמודדת עם זה מכל הבחינות.

לגבי התשואה זה קצת נמוך (אא"כ ערך הדירה נמוך מעט או מחיר השכירות גבוה ממה שכתבת) הרעיון של לחלק בהחלט נשמע משתלם. אם כי ביחידות/דירות קטנות יש תחלופה גדולה וזה פחות נחמד.

- לגבי הקומבינה הראשונה, שמעתי עליה. מקווה באמת שהבנקים עדיין "מעלימים עין" מזה, והם מאפשרים לקבל תנאי משכנתא לדירה שניה כאילו שמדובר בדירה ראשונה. ואגב, הגדילו את המכירה ל-24 חודש [במקום 18 חודש].
- לגבי השכרת דירה, בעבר עשיתי את זה. עם ס"ד מרובה, ולא לעוף עם המחיר גבוה, אפשר למצוא שוכרים טובים ושקטים. עם כמובן צ'קים מראש, ולראות שמדובר במשפחה מבוססת.
- ולגבי מה שכתבת בשם הרב סילמן, בשבילי זה מידע חשוב מאוד. ואם כבר, אשמח שתפרט [אם תוכל] את פרטי המקרה, כי מסתבר שלא בכל המקרים המסקנה שלו תהיה אותו הדבר..

112123

משתמש מקצוען
QUOTE="אביטל טאביב, post: 9772239, member: 40083"]
ואגב, הגדילו את המכירה ל-24 חודש [במקום 18 חודש].
[/QUOTE]
גם רטרואקטיבית? קניתי מלפני שנה.
ולגבי מה שכתבת בשם הרב סילמן, בשבילי זה מידע חשוב מאוד. ואם כבר, אשמח שתפרט [אם תוכל] את פרטי המקרה, כי מסתבר שלא בכל המקרים המקנה שלו תהיה אותו הדבר..
מה לפרט?

ינח

משתמש מקצוען
D I G I T A L

ואם לא מכרה אחרי שנתים - מה קורה עם המשכנתא לגבי ה70%?

עבד ה

משתמש צעיר
השרים הסכימו: מס רכישה למשקיעים יעלה ל8% בחקיקת בזק במטרה לעצור את עליית מחירי הדירות (קרן מרציאנו).

Panda

משתמש מקצוען
- לגבי הקומבינה הראשונה, שמעתי עליה. מקווה באמת שהבנקים עדיין "מעלימים עין" מזה, והם מאפשרים לקבל תנאי משכנתא לדירה שניה כאילו שמדובר בדירה ראשונה. ואגב, הגדילו את המכירה ל-24 חודש [במקום 18 חודש].
ויש עוד טריק.
מיד עם רכישת הדירה השניה לדווח למס הכנסה שאת לא מוכרת את הדירה הראשונה ולשלם מס רכישה מלא.
אם בסוף אחרי 18 או 24 חודשים החלטת למכור את הדירה , מס הכנסה תחזיר לך את המס רכישה + 4% שנתי + הצמדות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה