קמפיין פרסומי לחיזוק שפת האידיש לתלמידים

• פותח הנושא bbr
  • פורסם בתאריך

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נכתב ע"י דג מלוח;1449412:
יש לי חומר רב שאספתי על הנושא, היה לי תכנית לחבר את זה לקונטרס ולהפיץ, אך בינתיים זה שוכב - מחוסר זמן ... אם יש מישהו עם נסיון בעריכת דברים כאלו, ובהפשטת הדברים לשפת ילדים, אשמח מאד לעזור בענין.

אם יש מי שישלם על כך, ארים את הכפפה.
אני עורכת, כותבת, מנקדת ומגיהה בעברית ובאידיש, ברמה מקצועית וברמת שפת אם.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
ברור שבאווירת הרחוב מאבדים את האידיש באופן הזה.
אם הילד ידבר בחיידר / בי"ס בעברית ובבית עם אחיותיו שהולכות בדרך האם - בעברית, מה בדיוק יישאר לו? הוא יינשא לדוברת עברית עם אמה ואחיותיה ואידיש עם אחיה ואביה, עד סוף כל הדורות?
חבל על דאבדין ומשתכחין.
נראה שרק ע"י שיחות חזרות ונשנות, הרצאות של אישים חשובים רמי מעלה בנושא, דוגמא אישית, משחקים באידיש, מבצעים , שירים, השמעת קלטות בשיעור ובהפסקה עם שירים וסיפורים באידיש, סיפור סיפורים ע"י המלמד ואו בתורנות ע"י התלמידים עצמם, אותות הצטיינות על דיבור בשפה, ודיבור איכותי ונכון, לא עברידיש, ציטוטים בכתב ובע"פ מדברי ה"רבי", רב הקהילה בנושא - אם אין אז ליזום.
עבודות כיתתיות, תחרויות לשוניות, הערות של חבר לחבר כאשר מזהים חולשה ושכחה, פלקטים וקישוטי קיר בנושא, פתיחת היום אחר התפילה בכיתוב כלשהו מתחלף על לוח הכתיבה בשבח העניין.
מוכנה להירתם לעזרתכם מעשית - בתשלום.

שג

תג, רב-טקסט
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אם שפת האם היא עברית, קשה מאוד להפוך את הקערה, מלבד ע"י הנהגת קמפיין נגד העברית כמו בחוגים של סאטמאר וכדו', או ע"י שרוב התלמידים מדברים את האידיש כשפת אם.
אז השורש הוא בבית ספר ולא בת"ת.

ע.מ.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י bbr;1451204:
לא מצליח להוריד, אולי בפורמט אחר

לא יודעת איך, אולי יש מתנדב/ת

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י bbr;1451194:
אני מחפש רעיונות ופתרונות למציאות ולא לתאוריות
המציאות היא שרוב הילדים מדברים ביניהם בעברית אל אף שהשיעורים הם רק באידיש
השאלה איך הופכים את הקערה שבעתיד אכן יתבייש מי שידבר בעברית

קבלתי באישי על תלמוד תורה חסידי בבני ברק שגם קרה להם כך - זליגה לעברית, והם עשו מבצע וקמפיין שלם בת"ת, אשמח ליותר פרטים וכו'
זה מה שהתכוונתי בית הספר/ חיידר אחראים בעיקר לשפת הדיבור בין הילדים ולא שפת האם שלהם ואם זה שיקול מכריע תשקלו לאיזה מוסד חינוכי לשלוח ...
קמפיינים מבצעים וכו' ממה שראיתי לא כ"כ אפקטיביים אלא אם כן זה בא מצד הצוות החינוכי אז שוב תלוי כמה למוסד החינוכי אכפת....

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אם רוצים שהאידיש תשאר זה בתנאי שמדברים וכותבים באידיש בלבד עם מורות/מלמדים ששפת האם שלהם זה אידיש
רוב הגברים לא יודעים לקרוא ולכתוב באידיש, מי כן יודע? הסאטמרים שבת"ת הם כותבים באידיש
מכניסים מורות/מלמדים עם אידיש רצוצה שמדברים עם הילדים חצי עברית וכמובן בין החברים מדברים רק עברית למה שתישאר להם האידיש?

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י poto12;1451635:
זה מה שהתכוונתי בית הספר/ חיידר אחראים בעיקר לשפת הדיבור בין הילדים ולא שפת האם שלהם ואם זה שיקול מכריע תשקלו לאיזה מוסד חינוכי לשלוח ...
קמפיינים מבצעים וכו' ממה שראיתי לא כ"כ אפקטיביים אלא אם כן זה בא מצד הצוות החינוכי אז שוב תלוי כמה למוסד החינוכי אכפת....

אני מדבר מצד הצוות החינוכי ולא מצד ההורים
כמה מפליא אפשר להיות גם הורה וגם מלמד;)

הניה

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
קודם כל שווה לדבר עם גב' איצקוביץ מרמות י-ם, היא מספר אחד בכל התחום הזה של הקניית האידיש,
היום לצערינו האידיש נאבד אצלינו מראיות בשטח, (אצל החילונים זה פשוט סטייל ללכת להצגות באידיש)
יש לי חומר מדהים כמו מבצעים, תכנויות במהלך השנה , גם שירים על חשיבות וג'ינגלים, אם יהיה מזה תועלת הלוואי, רק שאני לא יודעת מי ייקח את החומר, לי לא יהיה זמן להתעסק איתו, אבל להעביר אותו- בשמחה, הלוואי שיהיה לתועלת.

דג מלוח

מעמד בתג
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י bbr;1450680:
השאלה היא לא איך ללמד אידיש, אלא איך לגרום (בצורה חיובית ולא מוכרחת) לילדים שיודעים אידיש שידברו ביניהם ובין וחבריהם באידיש ע"מ שכל האוירה תהיה אידיש
כמובן, אם יודעים היטב, וזה נמצא על הלשון בצורה שוטפת - הרבה יותר קל לדבר... ולכן צריך פשוט לקנות לחיידר ספרי קריאה באידיש, ולתת פרסים למי שיבחן בהצלחה על הספרים...

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
את הספר שלי 'אותי הוציא משם' הוצאנו גם באידיש,
ומהתגובות שקבלתי הבנתי שהתרגום העסיסי לא היה מובן מאליו בכלל.
קבלתי תגובות מבתים שמעודדים אידיש - תגובות נרגשות מאד, שסוף סוף מתרגמים ספר בשפה מדוברת, ולא באידיש ספרותית כבדה שקשה גם למבוגר להבין.
גם אני בתור מי שממש לא יודעת את השפה למדתי קצת דרך הספר...
לדעתי זה רעיון פשוט להביא ספרים מרתקים ולהיטים מספיק באידיש איכותית וקליטה מספיק.
יש לי להביא לך את השם של המתרגמת אם את רוצה.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י הניה;1452347:
קודם כל שווה לדבר עם גב' איצקוביץ מרמות י-ם, היא מספר אחד בכל התחום הזה של הקניית האידיש,
היום לצערינו האידיש נאבד אצלינו מראיות בשטח, (אצל החילונים זה פשוט סטייל ללכת להצגות באידיש)

יש לי חומר מדהים כמו מבצעים, תכנויות במהלך השנה , גם שירים על חשיבות וג'ינגלים, אם יהיה מזה תועלת הלוואי, רק שאני לא יודעת מי ייקח את החומר, לי לא יהיה זמן להתעסק איתו, אבל להעביר אותו- בשמחה, הלוואי שיהיה לתועלת.

הנה הזדמנותך לתרום מכשרונותיך לת"ת שאמצעיו הכספיים דלים מאוד, ומאידך מנסים בכל אופן לעודד באיזשהו צורה לחזק את שפת האידיש אצל התלמידים.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י דג מלוח;1453066:
כמובן, אם יודעים היטב, וזה נמצא על הלשון בצורה שוטפת - הרבה יותר קל לדבר... ולכן צריך פשוט לקנות לחיידר ספרי קריאה באידיש, ולתת פרסים למי שיבחן בהצלחה על הספרים...

לדאבוננו ילדים בני זמננו לא מסתכלים על ספרי קריאה רגילים רק על קומיקסים, מי כבר מדבר ספרי קריאה באידיש ?:confused:

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
טקסטים של שירים באידיש, אברהם פריד-שירי ר' יו"ט הערליך, ניגונים חסידיים של ויזניץ בעלזא
למי יש???

כוכב מאיר

משתמש פעיל
וקסברגר הדפיסו זמירות לשבת עם השירים של סדרת 'לחיים טיש' של יוסף משה כהנא באידיש, (יש גם בציפוי למינציה)
אגב, הסדרה הזו מדהימה, אידיש אוטנטית, שירים עסיסיים

קבצים מצורפים

• לכידה.PNG
    KB 346.6 · צפיות: 19

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
תודה
אך אני מחפשת חומר מוקלד שאפשר להשתמש איתו לילדים בת"ת

עוד רעיונות סיסמאות, איפה היצרתיות של פרוג

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יש ספר השיר והשבח עם המון שירים באידיש בחרוזים
רק קצת מהם אני מכירה אבל אפשר להמציא לבד מנגינות...

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בעניין תרגום בין אידיש לעברית
אני עוסקת גם בזה בשני הכיוונים.
שתי שפות אלה שגורות על לשוני ברמה מקצועית וברמת שפת אם.
לשירותכם!

הגפן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
סדרת הספרים המפורסמת "שיחות לנוער" (ובאידיש "שמוסען מיט קינדר און יוגנד").
16 כרכים שכוללים 586 חוברות עם נושאים מגוונים ומעניינים, בשפת האידיש.
בבקשה
מקווה שיבוא לכם לתועלת!

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י הגפן;1457450:
סדרת הספרים המפורסמת "שיחות לנוער" (ובאידיש "שמוסען מיט קינדר און יוגנד").
16 כרכים שכוללים 586 חוברות עם נושאים מגוונים ומעניינים, בשפת האידיש.
בבקשה
מקווה שיבוא לכם לתועלת!

תודה רבה
נראה לי קצת קשה לילדים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  36  פעמים

לוח מודעות

למעלה