קמפיין פרסומי לחיזוק שפת האידיש לתלמידים

• פותח הנושא bbr
  • פורסם בתאריך

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
מכירים את המשפחות שהאבא מדבר באידיש, האמא באה מבית של אידיש אך למדה בבית יעקב ומדברת עברית, הילדים לומדים במוסד שמלמדים באידיש, הילדים יודעים אידיש ועברית אך השפה בין הילדים היא בעברית, וזה ענין של זמן שהם מאבדים את השפה.

נשמח לקבל רעיונות איך לחזק ולהחדיר את חשיבות שפת האידיש הן בבתים והן בתלמוד תורה עצמו (התלמוד תורה מבקש עזרה בחיזוק הענין), מכל כיוון אפשרי, מסרים בכתב ובדיבור, הרגשים וכו'. (לא לשכוח שמדובר בילדים ולא מבוגרים, כך שהמסרים שונים).

אבקש מאוד אם אפשר לא להיכנס לויכוח על עצם חשיבות השפה.:)

דג מלוח

מעמד בתג
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
יש לי חומר רב שאספתי על הנושא, היה לי תכנית לחבר את זה לקונטרס ולהפיץ, אך בינתיים זה שוכב - מחוסר זמן ... אם יש מישהו עם נסיון בעריכת דברים כאלו, ובהפשטת הדברים לשפת ילדים, אשמח מאד לעזור בענין.

הגפן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
ראיתי פעם כרזה לילדים:
א אידישע אינגל רעדט נאר אידיש

מרגלית ויסברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
למה שהם יאבדו את השפה?
אם מדברים בחיידר אידיש, הם לא אמורים לאבד כלום , סך הכל את רוב היום הם מעבירים בשפת האידיש.
הם יוצאים נשכרים מכל הכיוונים, גם אידיש וגם עברית.

בבית אצלנו מדברים עברית, והבנים שלי מדברים אידיש יותר טוב ממני

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י דג מלוח;1449412:
יש לי חומר רב שאספתי על הנושא, היה לי תכנית לחבר את זה לקונטרס ולהפיץ, אך בינתיים זה שוכב - מחוסר זמן ... אם יש מישהו עם נסיון בעריכת דברים כאלו, ובהפשטת הדברים לשפת ילדים, אשמח מאד לעזור בענין.

איזה סוג חומר, משהו ספרותי או שמתאים לילדים בני 8-12 ?

חביבה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י פוסטר;1449459:
למה שהם יאבדו את השפה?
אם מדברים בחיידר אידיש, הם לא אמורים לאבד כלום , סך הכל את רוב היום הם מעבירים בשפת האידיש.
הם יוצאים נשכרים מכל הכיוונים, גם אידיש וגם עברית.

בבית אצלנו מדברים עברית, והבנים שלי מדברים אידיש יותר טוב ממני
למה שהם יאבדו את השפה?
אם בחיידר יש הרבה ילדים שהשפה בבית עברית, או שהאמא מדברת עברית והאבא אידיש. שפת האם של הילד היא לא אידיש. זה מה שקורה אצלינו לצערי.
הבן שלי בן 4 קלט כ"כ מהר את העברית. מה שמענין- שעם ילד שמדבר בבית עברית- הוא ידבר עברית עלגת. וגם עם ילד שהאמא מדברת עברית והאבא אידיש- הוא יעדיף לדבר עברית (הבן שלי טוען שהחבר לא רוצה לדבר באידיש)
מה שקורה שמאד מהר השפה בין הילדים עוברת להיות עברית.
המלמדים מצידם- רק אידיש אבל השפה בין הילדים- הלוואי שהיתה רק אידיש.

אשמח מאד גם לעצות וחיזוק בנושא.

high

משתמש צעיר
עריכה והפקת סרטים
מכירה ספר לימודי מותאם למצב זה

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
תוציאו קומיקס מתח ביידיש ותכניסו בין השורות את יתרונות השפה

גיטי 123

משתמש סופר מקצוען
אולי מבצעים בסגנון של:
איסוף של "שעות רצופות" בהן הילדים דיברו רק באידיש. ואח"כ צוברים נקודות על כל שעה.
ילדים ש'יתפסו על חם' כשהם מדברים אידיש (ע"י מישהו שיבחר מהצוות לצורך הענין) יזוכו בפרס וכד'.

אומנות

משתמש צעיר
אם שני ההורים יודעים אידיש, וחשוב להם השפה - הם פשוט צריכים לדבר בפועל ביניהם ועם הילדים באידיש. הילדים יתרגלו לזה ויענו ג"כ בשפה הזו בסופו של ענין. מניסיון.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
קיבלתי באישי רעיון ללמד שירים באידיש כגון: יו"ט ערליך וכדו' אשמח לקבל טקסטים מוקלדים של שירים באידיש.

וכן עוד רעיונות בפועל למבצעים בת"ת, סיסמאות, משפטים, סיפורים ועוד...

דג מלוח

מעמד בתג
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
היה לי חבר מומחה גדול לשפות (ידע כמה שפות), וטען בכל עת מצוא שהפתרון היחיד לבעיה דלעיל, הוא לקרוא ספרים באידיש. זאת השיטה היחידה - הן לידיעת השפה והן להטמעתה בדיבור היומיומי.

ע.מ.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י דג מלוח;1450606:
היה לי חבר מומחה גדול לשפות (ידע כמה שפות), וטען בכל עת מצוא שהפתרון היחיד לבעיה דלעיל, הוא לקרוא ספרים באידיש. זאת השיטה היחידה - הן לידיעת השפה והן להטמעתה בדיבור היומיומי.

ישנו שיר יפה מאד של קאליש על שפת האידיש א שיין חסידי'ש לידעלע-לכבוד דאס שפראכעלע יידיש

קבצים מצורפים

• א שיין חסידיש לידעלע - פורום יידיש.html
    KB 192.4 · צפיות: 29

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י דג מלוח;1450606:

השאלה היא לא איך ללמד אידיש, אלא איך לגרום (בצורה חיובית ולא מוכרחת) לילדים שיודעים אידיש שידברו ביניהם ובין וחבריהם באידיש ע"מ שכל האוירה תהיה אידיש

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
לדעתי לא לעשות מזה נושא לפרסים ומבצעים
אם כבר שבחיידר יעמדו על כך שהילדים ידברו אידיש כי בכל המקומות שעוברים לדבר עברית זה בתלמודי תורה והכי נפוץ בבתי ספר שהצוות לא מספיק חזק בעניין
אני כדוברת עברית שפת אם למדתי בבית הספר של קרלין ולא היה לי מצב לדבר בעברית כי התביישתי....
אבל אחיות שלי שלמדו במוסד חסידי כללי שהמורות לא ידעו כ"כ אידיש וגם דברו אותה בצורה עילגת בקושי ידעו לדבר בה
כמו"כ בתלמודי התורה בדיוק אותו דבר יש לי אחים שלמדו בחיידר ירושלמי ויודעים אידיש מצוין!
ואחים שלמדו בת"ת "אידיש: ולא יודעים לדבר היום בישיבה בכלל עם חברים רק בעברית... מיותר לציין את שביעות רצון הצוות/ההרגשה החברתית
כמו"כ
והבת שלי לומדת בסאטמר עם בנות שהאמא לא יודעת בכלל אידיש והבנות מתבישות לדבר עברית
הכל תלוי בכך שלכול /רב ההורים יהיה אכפת וגם לצוות במוסד אז יהיה מה לדון בנושא;)

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י poto12;1450815:
לדעתי לא לעשות מזה נושא לפרסים ומבצעים
אם כבר שבחיידר יעמדו על כך שהילדים ידברו אידיש כי בכל המקומות שעוברים לדבר עברית זה בתלמודי תורה והכי נפוץ בבתי ספר שהצוות לא מספיק חזק בעניין
אני כדוברת עברית שפת אם למדתי בבית הספר של קרלין ולא היה לי מצב לדבר בעברית כי התביישתי....
אבל אחיות שלי שלמדו במוסד חסידי כללי שהמורות לא ידעו כ"כ אידיש וגם דברו אותה בצורה עילגת בקושי ידעו לדבר בה
כמו"כ בתלמודי התורה בדיוק אותו דבר יש לי אחים שלמדו בחיידר ירושלמי ויודעים אידיש מצוין!
ואחים שלמדו בת"ת "אידיש: ולא יודעים לדבר היום בישיבה בכלל עם חברים רק בעברית... מיותר לציין את שביעות רצון הצוות/ההרגשה החברתית
כמו"כ
והבת שלי לומדת בסאטמר עם בנות שהאמא לא יודעת בכלל אידיש והבנות מתבישות לדבר עברית
הכל תלוי בכך שלכול /רב ההורים יהיה אכפת וגם לצוות במוסד אז יהיה מה לדון בנושא;)

אני מחפש רעיונות ופתרונות למציאות ולא לתאוריות
המציאות היא שרוב הילדים מדברים ביניהם בעברית אל אף שהשיעורים הם רק באידיש
השאלה איך הופכים את הקערה שבעתיד אכן יתבייש מי שידבר בעברית

קבלתי באישי על תלמוד תורה חסידי בבני ברק שגם קרה להם כך - זליגה לעברית, והם עשו מבצע וקמפיין שלם בת"ת, אשמח ליותר פרטים וכו'

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י חדוי כנרת;1450676:
ישנו שיר יפה מאד של קאליש על שפת האידיש א שיין חסידי'ש לידעלע-לכבוד דאס שפראכעלע יידיש

לא מצליח להוריד, אולי בפורמט אחר

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה