התייעצות קאוצ'ינג ושלום בית

מצב
הנושא נעול.

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
כשבציבור הכללי לימוד פסיכולוגיה לוקח 7-10 שנים!!!
פחות...
אבל בטח לא קורס של חודש,
זה נראה לי לפעמים ממש בדיחה המצב הזה של כאלו שלמדו טיפול ''בשיטה מזורזת''

לגבי קאוצ'ינג, זה אמור להיות כלי שמעצים את הבן אדם, מי שמגיע לזה לדברים לא טובים הוא בטוח הלך לזה בגישה לא טובה,
ללמוד את זה לדעתי זה מעולה (אבל לא להחליט להיות מטפל בגלל שלמדתי) זה טוב ללמוד בשביל הבן אדם עצמו להעצים את היכולות שלו, להאמין בעצמו, להצליח להתקדם וכו'.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
ללמוד מקצוע טיפולי זה לא כמו ללמוד ראיית חשבון.
ללמוד מקצוע טיפולי (אמיתי) זה קודם כל לפתוח את הקלפים הפנימיים ולהתחיל לסדר אותם מחדש.
זה מזמין הרבה בלגן בחיים, כולל במערכות יחסים קרובות. (בני זוג, הורים, ילדים).
זה תהליך לא פשוט בכלל.
כשלומדים טיפול בצורה מקצועית, אמורה לפחות להיות מסגרת שתסייע להכיל ולספוג את הזעזועים במינימום נזקים.
עדיין, מהכרות אישית מאד, זה לא פשוט להיות קרוב-קרוב למישהו שפתאום עובר מסע ומשתנה לך מול העיניים...
וללומד עצמו, לא פשוט להיות בתהליך שכל מיני דברים בך משתנים בתוכך, ואתה רוצה לשמור מערכות קרובות כשבנית כשבכלל היית אחר.

וכשיוצאים לתהליכים, לא תמיד יודעים מראש איפה הסוף.
היתה לי חברה שעברה כל מיני דברים בבית וספגה וספגה, ויום אחד כאילו בלי קשר הלכה ללמוד מקצוע טיפולי. ביום שהיא סיפרה לי שהיא מתחילה ללמוד, אמרתי לעצמי: זה תחילת הסוף של הסיפור הזה.
וזה באמת היה.
במקרה הספציפי הזה, המודעות שהיא התחילה לרכוש גרמה לכל מיני אסימונים ליפול...

למה ראית קשר (מתאם) בין לימודי קאוצינג לגרושין, אני לא יודעת.
במיוחד אם אמרו פה שכל אישה שניה לומדת קאוצינג, אז אולי זה סתם מקרי.
כי מתוך לא יודעת כמה לומדות, במגזר שיש בו בין 10 ל 20 אחוזי גרושין (ככה טוענים), אז הגיוני שיהיו גם כמה וכמה מתגרשות. לא?
מתמטיקה פשוטה.

אולי זה לא מקרי. אולי זה קשור למסע פנימי בכלים לא מותאמים, שמפרקים בלי לבנות. אולי.

זושא כץ

משתמש מקצוען
ללמוד מקצוע טיפולי זה לא כמו ללמוד ראיית חשבון.
ללמוד מקצוע טיפולי (אמיתי) זה קודם כל לפתוח את הקלפים הפנימיים ולהתחיל לסדר אותם מחדש.
זה מזמין הרבה בלגן בחיים, כולל במערכות יחסים קרובות. (בני זוג, הורים, ילדים).
זה תהליך לא פשוט בכלל.
כשלומדים טיפול בצורה מקצועית, אמורה לפחות להיות מסגרת שתסייע להכיל ולספוג את הזעזועים במינימום נזקים.
עדיין, מהכרות אישית מאד, זה לא פשוט להיות קרוב-קרוב למישהו שפתאום עובר מסע ומשתנה לך מול העיניים...
וללומד עצמו, לא פשוט להיות בתהליך שכל מיני דברים בך משתנים בתוכך, ואתה רוצה לשמור מערכות קרובות כשבנית כשבכלל היית אחר.

וכשיוצאים לתהליכים, לא תמיד יודעים מראש איפה הסוף.
היתה לי חברה שעברה כל מיני דברים בבית וספגה וספגה, ויום אחד כאילו בלי קשר הלכה ללמוד מקצוע טיפולי. ביום שהיא סיפרה לי שהיא מתחילה ללמוד, אמרתי לעצמי: זה תחילת הסוף של הסיפור הזה.
וזה באמת היה.
במקרה הספציפי הזה, המודעות שהיא התחילה לרכוש גרמה לכל מיני אסימונים ליפול...

למה ראית קשר (מתאם) בין לימודי קאוצינג לגרושין, אני לא יודעת.
במיוחד אם אמרו פה שכל אישה שניה לומדת קאוצינג, אז אולי זה סתם מקרי.
כי מתוך לא יודעת כמה לומדות, במגזר שיש בו בין 10 ל 20 אחוזי גרושין (ככה טוענים), אז הגיוני שיהיו גם כמה וכמה מתגרשות. לא?
מתמטיקה פשוטה.

אולי זה לא מקרי. אולי זה קשור למסע פנימי בכלים לא מותאמים, שמפרקים בלי לבנות. אולי.
בקצרה:
מי שרוצה להצליח באימון שילך להתאמן.
קשה להצליח להשתנות מללמוד אימון

ממוקד

משתמש מקצוען
לפעמים זה גם וגם, כלומר היו בעיות וכמובן כל אחד בטוח שבן זוגו אשם, היא לקחה יוזמה והלכה ללמוד שיטת טיפול כדי לטפל בבן זוג הסורר, כל הקורס היא רק דמיינה אותו מול העיניים והדביקה לו כל אבחון אפשרי, וכשחזרה הבייתה נסתה לטפל בו, הוא כמובן התעצבן מזה שהוא נהיה בעיה פתלוגית, ואז היא "הכילה" אותו, והוא התעצבן פי עשר. וזהו.
בקיצור אם היא לא הייתה הולכת כדי ללמוד איך לטפל בו - אלא סתם הולכת ללמוד מקצוע אז לא היה קורה כלום.
זאת בדיק השאלה, אולי יתכן שאנשים הולכים לאימון אישי ובתת מודע שלהם הם הולכים כדי לאבחן בעיות של בן הזוג שלהם.
שמעתי מאדם חכם, שקורה הרבה פעמים שזוגות הולכים ליעוץ זוגי וזה עוד יותר מרע להם את המצב, בגלל שכל דבר שהם שומעים שנכון לעשות בזוגיות הם ישר חושבים "למה השני לא עושה את זה"
ויש על זה הלצה ידועה שפעם הגיעו זוג לרב ליעוץ והרב אמר להם שכל אחד ינסה לתת בלי לצפות לקבל מהשני. אחרי יומיים הגיעו שניהם בנפרד לרב וכל אחד טען שהוא אכן נותן בלי לצפות לקבל אבל השני לא.....
ייתכן גם כאן, שאנשים לא מסוגלים לחשוב לפעמים במה הם צריכים להשתנות וכל פעם ששומעים איזה מידה טובה הם ישר חושבים מי בסביבתם (ובעיקר הן זוג שלהם, כי זה מה שבעיקר מעניין אותם) צריך להלביש עליו את המידה הזאת.

ממוקד

משתמש מקצוען
בקיצור מי שרוצה להשתנות, הוא בלבד, ולא שכל הסביבה שלו תשתנה, אז שיילך ותאמן מה שבא לו כמה שבא לו, ומי שבטוח שהוא טלית שכולה תכלת והוא הולך כדי לתת שמות לבעיות שהוא כבר זיהה אצל האחרים אז שיברח משם כמה שיותר מהר

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
שמעתי מאדם חכם, שקורה הרבה פעמים שזוגות הולכים ליעוץ זוגי וזה עוד יותר מרע להם את המצב, בגלל שכל דבר שהם שומעים שנכון לעשות בזוגיות הם ישר חושבים "למה השני לא עושה את זה"

נכון, באמת יש מטפלים שמזיקים יותר ממה שהם מועילים, אחד הטעויות של "שלום בית מאכר" זה שהוא יושב על תקן משגיח ושופט דהיינו הוא שומע את תלונות הצדדים שופט בתת מודע מי צודק מבניהם, ואז נותן לבן הזוג השני מוסר [לפעמים בפני בן הזוג ולפעמים לא].
אבל אצל מטפל טוב זה לא אמור לקרות, שיטת הטיפול אחרת לגמרי זה לא "יעוץ נישואין" אלא "טיפול זוגי", הגישה היום אומרת שנישואין זה מערכת ולכן גם אם "הוא התחיל" אבל אם היית מגיב נכון זה לא היה מדרדר ככה, לכן אין אשמים בכלל כי כל התנהגות היא לא הסיבה אלא התוצאה,

המטפל המקצועי מאבחן לאט ויסודי [לא תוך דקה הוא מבין מי אשם] הוא שואף וחותר להגיע לשורש הקונפליקט ולא לויכוחים ולמעשים שנגררו בעקבותיו (הסיפורים שהזוג מספר זה רק תוצאות מה הוא עשה ומה היא עשתה), ואח"כ הוא מרכיב תהליך טיפול ששני בני הזוג שותפים בו, זה ממש לא אוסף של טיפים או הדרכה חוזרת.

כמו שכתבו למעלה צריך לדעת שהמטפל הוא באמת מקצועי וישר, ולא איזה מאכר שבלע כמה ספרים וסומך על האינטואיציה שלו.

פפרר

משתמש מקצוען
החברות שלך הלכו ללמודים הנ"ל בעקבות ובגלל המצוקה ובהמשך הם התגרשו
כמו חולים שאושפזו בביה"ח ול"ע נפטרו ולא החלימו
אז מה ? נסיק מסקנה שביה"ח הוא זה שממית ?
קאוצ'ינג וביה"ח זה ההשתדלות שלפעמים תצליח ולפעמים לא

בשעות הפנאי

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי הדבר הראשון שלומדים בקורסים האלו הוא להקשיב לעצמך ולרצונות שלך, אלו שמעולם לא נתת להם את המקום והמרחב שלהם.
בין הדברים הללו זה גם שינוי בצורת הקשר עם הבעל, צורך בסיפוקים אחרים משהיו, ובעיקר תחושה שלא עוד, ומעתה אני צריך בן זוג שיתן לי גם את ההכרה וההכלה האלו.
לפעמים זה משהו שלא שייך לקבל מבן הזוג הזה (כרגע), וזה גורם לציפיות שפתאם עלו, להתנפץ הרבה יותר חזק, ולפעמים זה גם מאיים ומפחיד את בן הזוג וזה גורם לו להגיב בצורה הפוכה.
בקיצור, מי שהולך לטיפול נפשי בכל רמה שהיא הוא בעצם נהיה בן אדם אחר שדורש התנהגות שונה כלפיו מבן הזוג שלו, ואם בן הזוג לא משכיל לתת לו את זה, זה אכן יכול לגרום לפיצוצים ובפרט שחלק מהטיפול זה שהמטופל לומד לא להסכים יותר לשתוק לדברים שחשובים לו

נעמי פ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אני די מזדהה עם פותחת האשכול.
ממש בתקופה זו אני מלווה חברה כאובה שבעלה למד אימון ו......
עצוב.

אבל-
אני לא משייכת את זה לעצם האימון.
נראה לי שזה פשוט נעשה בצורה לא אחראית ולא מפוקחת, והמאמן לקח לעצמו חרות יתר לבצע הליכים מורכבים שלא אמורים להיות חלק מאימון (אימון אינו טיפול!!!) ואינם אמורים בכלל להתקיים במסגרת קבוצתית, אלא באופן פרטני בלבד, תוך מתן תמיכה אישית ובחינה על אופן וקצב התהליך, שתהיה הלימה בינו לבין היכולת והבשלות של המתאמן/ מטופל.

הנזק הוא עצום וכדאי שהציבור יידע: אל תרוצו לקבוצות להכשרת מאמנים מבלי שקיבלתם המלצה מבר סמכא שאתם מכירים כשקול ומיושב, ולא אחד שמתלהב מכל חזון ונוהה אחר כריזמה.

ובכלל- בתחום הזה היזהרו מכריזמטיים. הכריזמה סוחפת ומבלבלת את שיקול הדעת. לעיתים קשה להבחין אם ההתפעלות היא מהתוכן או מאישיותו המסנוורת של האדם שלפניך.
גם הקבוצות צריכות להיות בגודל סביר ולא ענקיות עד אין חקר מבלי יכולת להשיג את המאמן הקדוש ולהחליף עימו מילה.

באופן כזה מדובר בתהליך שאינו אמין, ואם לא יועיל- יכול גם להזיק. בהחלט.

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה

כיוון מאוד יפה!!

רק לגבי זה שקאוצ'ינג זה השתדלות, זה נכון אבל עם הסתייגות קטנה,
קאוצ'ינג זה לא תחליף לטיפול!
מי שהייתה לו בעיה והלך לקאוצ'ינג כדי לפתור אותה, לא עשה כלום!

CHANEL

משתמש פעיל
זו בדיוק הנקודה
שיש בקאוצ'ינג הזה משהו שמפתה אנשים לבוא ולפתור בעיות ע"י קסמים(עוד משהו-שהוא לא מותיר מקום לעבודת מידות בהרבה מקרים...אל תבלעו אותי)
ואנשים שיש להם בעיה ,במקום ללכת למטפל זוגי-הולכים לאימון
וזה הקש ששובר בסוף את גב הגמל בחיי הנשואין שלהם.

בטוח שאין בדבר הזה משהו שלילי מעיקרו,
רק שבעיני רבים הוא נראה כמשהו שיפתור להם את הבעיות שמחייבות טיפול,ובמקרה שלהם זה רק הורס.
קיבלתי המון תגובות באישי מכאלו שמכירים סיפורים כאובים כאלה מקרוב.אז כנראה שהטענה היא לא חסרת בסיס....

ששונית

משתמש מקצוען
שהטענה היא לא חסרת בסיס....
לגמרי לא.
גם אני מכירה נשים רבות מידי שהקאוצ'ינג עשה להן ואותן לא טוב.
לדעתי הקאוצ'ינג עדיין לא מספיק יהודי בכך שהוא מלמד יותר להכיל את הצדדים הפחות יפים בנו ופחות לעבוד על המידות.
בעבר היו מתמודדים עם תכונות שליליות כמו קנאה, תחרותיות, אנוכיות בעבודת המידות בשיטת המוסר, החסידות, או כל אופן שיעזור לצאת מהמידות האלו, היום לומדים "להיות שם" עם מה שמרגישים, להבין את עצמנו וללטף שוב ושוב את האגו וזה מה שגורם לפירוק בתים ויחסים טובים אחרי קאוצ'ינג.

פפרר

משתמש מקצוען
זו בדיוק הנקודה
שיש בקאוצ'ינג הזה משהו שמפתה אנשים לבוא ולפתור בעיות ע"י קסמים(עוד משהו-שהוא לא מותיר מקום לעבודת מידות בהרבה מקרים...אל תבלעו אותי)
רק שבעיני רבים הוא נראה כמשהו שיפתור להם את הבעיות שמחייבות טיפול,ובמקרה שלהם זה רק הורס.
קיבלתי המון תגובות באישי מכאלו שמכירים סיפורים כאובים כאלה מקרוב.אז כנראה שהטענה היא לא חסרת בסיס....
זה גם נכון !
אבל יחד עם זה , שמעתי פעם שהרבה פסיכולוגים ופסיכיאטרים ועובדים סוציאליים הם אנשים עם בעיות נפשיות , הכרתי די מקרוב 2 כאלה (ממש בלי להכליל ) ,
הבעיות שלהם קדמו ללימודי המקצוע
הם נמשכו לתחומים הללו בגלל שרצו לסייע לעצמם ולעוד כאלה שמתמודדים

ezra1989

משתמש פעיל
לדעתי,
ייתכן והקאוצ'ינג נטע בהן ביטחון לעשות מעשה שרצו כל הזמן ושלא ידעו להגדיר אותו או שלא היו מסוגלות לעשות.
או אולי פתאום גילו אחרי שלמדו, כי שינוי לא יהיה עם הבן זוג לאור חוסר הבנה וכו'.
ויכול להיות גם, שזה היה חלק מהניסיון להתמודד עם הקושי של השלום בית, ואולי זה היה הניסיון האחרון.

בכל מקרה שלום בית לא פותרים בצורה כזו.
וכמובן שלא ניתן להשליך ממספר מקרים על כל השאר.

זושא כץ

משתמש מקצוען
זו בדיוק הנקודה

לגמרי לא.
גם אני מכירה נשים רבות מידי שהקאוצ'ינג עשה להן ואותן לא טוב.
לדעתי הקאוצ'ינג עדיין לא מספיק יהודי בכך שהוא מלמד יותר להכיל את הצדדים הפחות יפים בנו ופחות לעבוד על המידות.
בעבר היו מתמודדים עם תכונות שליליות כמו קנאה, תחרותיות, אנוכיות בעבודת המידות בשיטת המוסר, החסידות, או כל אופן שיעזור לצאת מהמידות האלו, היום לומדים "להיות שם" עם מה שמרגישים, להבין את עצמנו וללטף שוב ושוב את האגו וזה מה שגורם לפירוק בתים ויחסים טובים אחרי קאוצ'ינג.
כמו שכתבתי כאן קודם.
אתם כלל לא מאבחנים נכון את המושג אימון וטיפול.
אימון&קוצינג הוא תהליך שבו המתאמן קובע לעצמו גם את המטרות וגם את הדרך.

לדוג' : הוא רוצה לרדת במשקל בצורה של הליכות והוא לא מצליח...
ע"י אימון הוא יצליח לברר את המטרות והיכולות בצורה נפלאה.
המאמן יברר איתו למה הוא רוצה לרדת במשקל ?
האם בגלל שהוא חושב שאין שידוכים לשמנים? או שהוא חושש מלחץ דם גבוה? וכמה הדבר הזה חשוב לו..
הוא ישאל אותו "מה עשית עד היום?" וינסה להבין ממנו עד כמה זה חשוב לו ומה "הרווחים" שיש לו מכך שהוא שמן... ויכול להיות שבתת מודע הוא רוצה להמשיך במשקלו הגבוה..
הוא ימשיך ויברר "מה זה נקרא אצלו לרדת במשקל?" וינסה להגדיר איתו מטרה מוגדרת ומדידה..
הם יעשו בירור למה הוא בחר דווקא בצורה של 'הליכות'
האם בגלל שהוא אוהב ללכת וזה יגרוםלו הנאה או שדווקא הוא שונא את זה רק בקהילה שלו אוסרים ללכת למכון כושר?? (ומה שאדם שונא הוא לא משקיע בו) ויכול להיות שהם ימצאו דרך נוספת..
הוא יצליח לזהות איזה תכונות יש לו בעצמו כדי להצליח במשימה ולהאמין ביכולות שלו (כמו: עקביות, זריזות)
הם יבדקו מה התוכנית שלו לביצוע ההליכות? מתי?איפה? כל כמה זמן? תוך בדיקה מסודרת האם זוהי תוכנית הגיונית?!.
אבל המאמן לעולם לא יקבע לו או יאמר לו "תשמע, אם תוריד רק 12 קילו אתה עדיין תישאר שמן" או "ראשישיבע כמוך לא מתאים לו ללכת להליכות..".

אותו דבר בשלום בית: המתאמן קובע את המטרות שלו והוא בוחר מה הוא רוצה להשקיע, מה חשוב לו, הוא יברר אצלו בצורה אמיתית מה זה אצלו "קו אדום". וגם פתאום יגיע להבנה כי מה שהוא מדמיין על שינוי לטובה כבר 5 שנים לא יקרה בנתונים שהוא רוצה והאופציה היחידה של שינוי זה "גירושין"!. אבל זה החלטה עמוקה שלו.

לכן,
להשמיץ את התהליך של קאוצינג או את המורים שלו זה שגוי !
היום לומדים "להיות שם" עם מה שמרגישים, להבין את עצמנו וללטף שוב ושוב את האגו
ממש לא! הקאוצינג דורש מהמתאמן עבודה פנימחת אמיתית עם הבנה שהכל תלוי בו ולא באף אחד אחר.
הקאוצינג בשונה מפסיכולוגיה מתמקד במעשים ולא בתיאוריות או רגשות הקאוצינג נ
מתמקד ביצירת שינוי בעתיד ולא במבט על העבר...
אנשים לומדים להתמודד טוב עם רגשותיהם ולהבין כי אפשר להשתלט על כעס ואכזבה ע"י שינוי במחשבות. כמו ע"י מודל אפר"ת, שיטת ביירון קייטי ועוד...

אך אומר שוב: אימון אמיתי זה ע"י פגישות אימון ולא ע"י לימוד אימון.
הלומד נהיה חכם בכמה תחומים הקשורים לנפש וכד' אבל אינו משתנה.
מי שהולך לאימון בכל תחום בחיים (זוגיות,עבודה חינוך ילדים ושטייגען בכולל) יצליח ויתקדם מאד.
)רק יכול להיות שאברך כולל יבוא לאימון כי "הוא רוצה ללמוד יותר טוב" ובסוף התהליך הוא ילך להיות מלמד בת"ת כי התהליך יוביל אותו להבנה כי הוא הלך ללמוד בכולל כי הוא פחד מהשווער ובאמת הוא שונא ללמוד... ולהיות רב'ה בת"ת זה ימלא אותו סיפוק וגם הוא ישב בערב וילמד את החומר וכך הוא ילמד יותר תורה...
מי שחושב שאנשים צריכים לא לחיות את עצמם כדי להמשיך מצבים קיימים ולא להצע שינויים דרמטיים. זה זכותו? אבל זה דרמטי מידי כדי למנוע מאחרים להתחיל לחיות את עצמם..)

CHANEL

משתמש פעיל

לכן,
להשמיץ את התהליך של קאוצינג או את המורים שלו זה שגוי !
אוי לא....מי השמיץ?!
אני באה מנקודת מבט כזו שחייבים איכשהו להגביל את לימוד הקאוצ'ינג למי שזה מתאים בלבד(אני מתכוונת לאלה שהולכים ללמוד אימון ולא לעשות אימון לעצמם)
זה לא הגיוני שכל אחד שרוצה לאמן יוכל להיות מאמן!!

ואגב,התגובות נחלקות ל-2 באופן שווה:
אלה שמצדדים בעד בפומבי כאן באשכול,ומפגינים גם ידע בנושא,וכנראה שלומדים את זה או שמתכננים...
ואלה שמגיבים רק באישי(ולמה?...) ומספרים את סיפורם האישי/הכרותם עם מקרה מקרוב של הבן זוג שנכווה מלימוד בן הזוג את הקאוצ'ינג....
מעניין,לא?!

אגב,מישהו יודע מה דעת גדו"י על המקצוע?שואלת מסקרנות נטו.אין לי מושג בנושא...

זושא כץ

משתמש מקצוען
לגמרי לא מצחיק.
אלא אם אתה מייחס את אותה חשיבות לביוב ולנפש.
כוונתי
שאין לגדולי ישראל דעה בעד או נגד לימודי מקצוע כלשהוא
אלא כשיקול לגבי האיש הלומד, המלמד, או מקום הלימוד...

יש כאלה שקבלו מגדולי ישראל הצעה לעבוד בהפעלת פעמוני הכנסיה...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה