פסח: אין מה לאכול!!!

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י פקאן;1244346:
זה לא מצחיק,
שמעתי פעם שכשגזרו על הקטניות זה היה מ2 סיבות- שהקטניות מזכירות בצורת הגדילה שלהן חיטה, ובנוסף בגלל שהיו משתמשים הרבה בקמחים מקטניות- וחששו שיחליפו בין קמח מקטניות לקמח חיטה. ובעצם חשבו לאסור גם תפו"א בגלל שגם ממנו הכינו קמח, אבל הציבור היה עני ולהרבה אנשים לא היה כסף למצות, ולכן החריגו את התפו"א שהוא פחמימה זולה שיהיה לאנשים מה לאכול.
ואני תמיד ידעתי שלא אוכלים קטניות כי בעבר היו מאכסנים אותם באותם שקים של החיטה והיה מצוי שהיו גרגרי חיטה נשארים בשקים.

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י נ פלוס;1244453:
האמת היא שמצד ההלכה אין מקום לחומרות אלו, אבל ע"פ קבלה וחסידות "פסח" הוא זמן של "שבירת התאוות"- כלומר היא זמן שצריכים לצמצם בדברי אכילה, וע"ד דרוש אמרו שבמשנה ב"איזהו מקומן" הנאמר כל יום בתפילה אנו רואים ש"קרבן פסח" "אינו נאכל" אלא בלילה, ו"אינו נאכל" אלא עד חצות , ו"אינו נאכל" אלא למנוייו, ו"אינו נאכל" אלא צלי.
למעשה הקרבן פסח כמעט והוא לא נאכל, כי פסח זה זמן שלא אוכלים.....

נכתב ע"י קקטוס;1244472:
למעשה אם נקבל את דבריך, אז הקבלה והחסידות סותרת את ההלכה
ההלכה פוסקת שצריך לאכול סעודות ביום טוב
התירה לשם כך לשחוט ביום טוב, לעשות כמה וכמה פעולות רק משום שמחת יום טוב
כל הפעולות הללו קשורות לאוכל, להכנת המאכלים ולכל הכרוך
למעשה, לפי הדעה הזאת, אפשר למחוק את מסכת ביצה....

מסתבר שה"שיטה" הזאת לא קיימת, אלא נובעת מהבנה שגוייה של הקבלה (כרגיל)

לא סותר בכלל.
חג - תאכל סעודת יו"ט - בשר, מצות, יין וכו'
אבל כל מה שאינו צורך אוכל ממש, כל מה שנועד לספק את צרכי התאוות שלך- אל תאכל.
אף אחד לא מת מלאכות שבוע מצות, בשר ומעט ירקות ופרות. ולשתות רק מים.
לא יהיה לך עוגות? גלידות? מנות גורמה? ממתקים? אז מה קרה??????? תתאפק!!!! תלמד לשלוט על עצמך. מכירים את משל השוטר והגנב - שוטר לקח גנב לבית הסוהר. כדי שהוא לא יברח לו הוא קשר באזיקים יד אחת שלו ויד אחת של הגנב.
איך ידעו מי השוטר ומי הגנב? מי שיש לו את המפתחות לאזיקים.
באים לבדוק אותנו - מי מצליח במשך שבוע להוכיח, כי יש לו את המפתחות - את היכולת לשלוט על הפה והקיבה שלו.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י שולה;1244482:
לא סותר בכלל.
חג - תאכל סעודת יו"ט - בשר, מצות, יין וכו'
אבל כל מה שאינו צורך אוכל ממש, כל מה שנועד לספק את צרכי התאוות שלך- אל תאכל.
אף אחד לא מת מלאכות שבוע מצות, בשר ומעט ירקות ופרות. ולשתות רק מים.
לא יהיה לך עוגות? גלידות? מנות גורמה? ממתקים? אז מה קרה??????? תתאפק!!!! תלמד לשלוט על עצמך. מכירים את משל השוטר והגנב - שוטר לקח גנב לבית הסוהר. כדי שהוא לא יברח לו הוא קשר באזיקים יד אחת שלו ויד אחת של הגנב.
איך ידעו מי השוטר ומי הגנב? מי שיש לו את המפתחות לאזיקים.
באים לבדוק אותנו - מי מצליח במשך שבוע להוכיח, כי יש לו את המפתחות - את היכולת לשלוט על הפה והקיבה שלו.
נו, באמת.
כל הוורטים האלו כנראה שייכים רק לדור שלנו, כי בעבר אף אחד לא דיבר על גלידות, מנות גורמה וממתקים. (עוגות הכינו בפסח, לראיה הפסוק בבראשית "מהרי לושי... ועשי עוגות")

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
יש גם כאלו שלא אוכלים חלבי בפסח כי הכל מטוגן בשמאלץ ביתי בשרי במקום שמן.

ואז א"א לשתות נסקפה בבוקר ובערב...:(
כל הכבוד לעומדים בכך.
כמו שנאמר-והיא שעמדה...:)

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
יובהר, שאין בוונתי חלילה חלילה ללגלג על מנהג אבות, אבל למנהג יש כללים. אם הסבא עשה מחמת חומרא, זה יכול להיכנס לקטגוריה הזו, אבל ברור כשמש שלא כל מה שעשה או לא עשה הסבא, הופך להיות מנהג!

להשלמת העניין:צפה בקובץ המצורף 192079

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י GRN;1244483:
נו, באמת.
כל הוורטים האלו כנראה שייכים רק לדור שלנו, כי בעבר אף אחד לא דיבר על גלידות, מנות גורמה וממתקים. (עוגות הכינו בפסח, לראיה הפסוק בבראשית "מהרי לושי... ועשי עוגות")

מה את חושבת שלסבתא שלך לא היו תאוות? שלא היו לה דברים שהיו מותרות בדור של אז?

היום מדברים איתך על גלידות וממתקים ופעם דברו איתם על קוביות סוכר...

ודרך אגב, באמת מעניין אותי לבדוק מה היה המרשם של העוגות שהכינה שרה אמנו. אני בטוחה שהרבה מוצרים לא היו שם, גם אם הם היו אז ניתנים להשגה עם 'סטמפלה' גדול של 'כשר לפסח'

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י GRN;1244479:
ואני תמיד ידעתי שלא אוכלים קטניות כי בעבר היו מאכסנים אותם באותם שקים של החיטה והיה מצוי שהיו גרגרי חיטה נשארים בשקים.

באותם שקים של קמח חיטה אולי, כל הקמחים היו מאוכסנים באותם שקים וכנ"ל קמח תפו"א, שאותו החריגו כפי שרשמתי.

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י GRN;1244483:
נו, באמת.

עוד לא גזרו אז על שרויה כך שלא היתה לה בעיה ללוש מקמח מצה עוגות נפלאות..

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י RacheliArt;1244489:
יש גם כאלו שלא אוכלים חלבי בפסח כי הכל מטוגן בשמאלץ ביתי בשרי במקום שמן.

ואז א"א לשתות נסקפה בבוקר ובערב...:(
כל הכבוד לעומדים בכך.
כמו שנאמר-והיא שעמדה...:)

אלה שמחמירים עד כדי שמאלץ בד"כ לא אוכלים ממילא מוצרי חלב מסיבות אחרות- שזה לא מיוצר בבית וכדומה .

ואנחנו כן אוכלים מוצרי חלב אבל לא משתמשים בקפה.. אז נסקפה בכל מקרה אין לי..
זה באמת אחד הדברים שהכי קשה לי בלעדיהם, והדבר הראשון שאני שותה במוצאי שביעי של פסח אחרי הבדלה..

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
לכל אלה שמדברים הרבה על
כל מה שאינו צורך אוכל ממש, כל מה שנועד לספק את צרכי התאוות שלך- אל תאכל.
ועל
מה היה המרשם של העוגות שהכינה שרה אמנו. אני בטוחה שהרבה מוצרים לא היו שם
למה דווקא בפסח? ובבקשה, אל תענו לי שזה בגלל יציאת מצרים רוחנית וכו'. עבודת המידות אפשר לעשות בזמנים אחרים ולא על חשבון שמחת יום טוב!

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י למען דעת;1244518:
לכל אלה שמדברים הרבה על ועל למה דווקא בפסח? ובבקשה, אל תענו לי שזה בגלל יציאת מצרים רוחנית וכו'. עבודת המידות אפשר לעשות בזמנים אחרים ולא על חשבון שמחת יום טוב!

אני דוקא לא הייתי לוקחת את זה למקום של עבודה על שבירת התאווה. זה באמת לאו דוקא בפסח. ובכלל החומרות למיניהן לא קשורות דוקא למאכלים. מה עם אלו שמרתיחים את המפות וכו'? מה עם המכסים ומצפים את כל המדפים והארונות במטבח?

לדעתי המקור זה זהירות גדולה מאד במשהו חמץ שלא בטל אפילו באלף, ובשביל זה יהודים בכל הדורות ויתרו על מיני מאכלים שהיתה בהם בעיתיות ואנו ממשיכים את המנהג לקיים אל תיטוש תורת אמך, כל אחד כמנהגיו וכמנהג אבותיו.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י פקאן;1244535:
לדעתי המקור זה זהירות גדולה מאד במשהו חמץ שלא בטל אפילו באלף, ובשביל זה יהודים בכל הדורות ויתרו על מיני מאכלים שהיתה בהם בעיתיות ואנו ממשיכים את המנהג לקיים אל תיטוש תורת אמך, כל אחד כמנהגיו וכמנהג אבותיו.
כלומר, אתם יחידי הסגולה שממשיכים את מנהג עם ישראל לוותר על מיני מאכלים שהייתה בהם בעייתיות כדי לקיים את אל תיטוש תורת אימך.
הבנתי :)

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י שולה;1244501:
מה את חושבת שלסבתא שלך לא היו תאוות? שלא היו לה דברים שהיו מותרות בדור של אז?

היום מדברים איתך על גלידות וממתקים ופעם דברו איתם על קוביות סוכר...

ודרך אגב, באמת מעניין אותי לבדוק מה היה המרשם של העוגות שהכינה שרה אמנו. אני בטוחה שהרבה מוצרים לא היו שם, גם אם הם היו אז ניתנים להשגה עם 'סטמפלה' גדול של 'כשר לפסח'

וודאי שאני חושבת שלסבתא שלי היו תאוות. וודאי שאני חושבת שהיו בדור שלה מותרות, רק שאני חושבת שכל קשר בין אלו לבין פסח מקרי בהחלט.

נכתב ע"י פקאן;1244504:
באותם שקים של קמח חיטה אולי, כל הקמחים היו מאוכסנים באותם שקים וכנ"ל קמח תפו"א, שאותו החריגו כפי שרשמתי.

ידוע לי אחרת.
גרגר חיטה שמתבשל עם קטניות מחמיץ את כל התבשיל.

אייטש די

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י בראש מילה;1243447:
מתכון לסופלה פסחי - למי שאוכל שוקולד וקקאו...

ממיסים יחד חב' שוקולד עם 1/2 כוס שמן ו- 1/2 כוס סוכר.
מערבבים פנימה היטב 2 ביצים ו-2 חלמונים.
מוסיפים 2 כפות קקאו ומערבבים מעט.
שופכים לתבניות אישיות, ממלאים בערך 3/4 תבנית.
אופים 13 דקות בדיוק.

מספיק ל-8 מנות בערך.

היתרון והחיסרון - לא להאמין שזה פסחי... מרגיש חמץ...:D

זה לא כולל קמח תפו"א? ככה וזהו?

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י נ פלוס;1244453:
האמת היא שמצד ההלכה אין מקום לחומרות אלו, אבל ע"פ קבלה וחסידות "פסח" הוא זמן של "שבירת התאוות"- כלומר היא זמן שצריכים לצמצם בדברי אכילה, וע"ד דרוש אמרו שבמשנה ב"איזהו מקומן" הנאמר כל יום בתפילה אנו רואים ש"קרבן פסח" "אינו נאכל" אלא בלילה, ו"אינו נאכל" אלא עד חצות , ו"אינו נאכל" אלא למנוייו, ו"אינו נאכל" אלא צלי.
למעשה הקרבן פסח כמעט והוא לא נאכל, כי פסח זה זמן שלא אוכלים.....

פסח הוא חג שמצוהו לשמוח בו [וזמחת בחלגך] ואין שמחה שורה אלא בבשר ויין, ובשום מקום מכל מה שלמדתי על פסח, לא ראיתי שכתוב שאסור לאכול או שצריך לשבור את תאוות האכילה. זה ממש סותר את מהות החג. כל האי אכילה הזה קשור לקרבן פסח וכיום לא נוהג קורבן פסח כי אין בית מקדש.

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י פקאן;1244535:
אני דוקא לא הייתי לוקחת את זה למקום של עבודה על שבירת התאווה. זה באמת לאו דוקא בפסח. ובכלל החומרות למיניהן לא קשורות דוקא למאכלים. מה עם אלו שמרתיחים את המפות וכו'? מה עם המכסים ומצפים את כל המדפים והארונות במטבח?

נכתב ע"י GRN;1244541:
כלומר, אתם יחידי הסגולה שממשיכים את מנהג עם ישראל לוותר על מיני מאכלים שהייתה בהם בעייתיות כדי לקיים את אל תיטוש תורת אימך.
הבנתי :)
???

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כל הפולמוס הזה סביב החומרות מיותר ופרובוקטיבי לחלוטין!!!
אחד המרבה ואחד הממעיט רק שיכוון לבו לשמים!!!
מנהג ישראל תורה וכל אחד נוהג כמו שנהגו אבותיו ורבותיו ואין צורך להתגאות בזה.
ס"ה אוכלים בפסח אוכל בריא ולא כל הג'אנק פוד למיניהם!!!
גם הורי משתמשים בפסח:
עוף שהוכשר לבד
דגים קרפיון ואת הטחון טוחנים לבד
שמאלץ
פירות וירקות: תפו"א, גזר, בצל, אבוקדו, בננות, תפוחים, תפוזים, סלק, חזרת, אשכולית.
שקדים ואגוזים
רק מלח עבה משנה שעברה, כל שנה קונים מלח לשנה הבאה.
ביצים
כלים רק מזכוכית
פלסטיק ונילון, בעבר לא השתמשו היום כן.
מים שהוכן בערב פסח בחבית מיועד לכך, כמו"כ שטיפה אחרונה של הכלים טובלים את הכלי בקערה של מים מהחבית
סוכר, מוצרי חלב, קמח תפו"א עד גיל 12
מכינים מיץ תפוזים, מיץ אשכוליות, מיץ גזר, מיץ תפוחים.
כמו"כ טוחנים בבלנדר פירות [כמו הגרבר] שזה מעדן שמחכים לזה כל השנה או שעושים קומפוט חי.
אף פעם לא יצאנו רעבים! קיבלנו את זה ברוח טובה וגאים להנחיל את המסורת הלאה, ושוב כל אחד לפי מנהגיו.

בראש מילה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י חנון;1244561:
קיבלנו את זה ברוח טובה וגאים להנחיל את המסורת הלאה, ושוב כל אחד לפי מנהגיו.

אני חושבת שהעניין הוא לא כמות ההחמרות, אלא האווירה.
מי שפסח בבית שלו נחגג בשמחה ומתוך תחושה נעימה של אהבת ה', בלי לחץ, יהנה ויאהב את פסח גם עם החומרות הכי מורכבות ומסובכות.
ומי שפסח אצלו נקשר אוטומטית לצעקות-לחץ-קיטורים, יתלונן על פסח בלי הפסקה גם בלי שום חומרה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמה

א תְּהִלָּה לְדָוִד אֲרוֹמִמְךָ אֱלוֹהַי הַמֶּלֶךְ וַאֲבָרֲכָה שִׁמְךָ לְעוֹלָם וָעֶד:ב בְּכָל יוֹם אֲבָרֲכֶךָּ וַאֲהַלְלָה שִׁמְךָ לְעוֹלָם וָעֶד:ג גָּדוֹל יְהוָה וּמְהֻלָּל מְאֹד וְלִגְדֻלָּתוֹ אֵין חֵקֶר:ד דּוֹר לְדוֹר יְשַׁבַּח מַעֲשֶׂיךָ וּגְבוּרֹתֶיךָ יַגִּידוּ:ה הֲדַר כְּבוֹד הוֹדֶךָ וְדִבְרֵי נִפְלְאוֹתֶיךָ אָשִׂיחָה:ו וֶעֱזוּז נוֹרְאֹתֶיךָ יֹאמֵרוּ (וגדולתיך) וּגְדוּלָּתְךָ אֲסַפְּרֶנָּה:ז זֵכֶר רַב טוּבְךָ יַבִּיעוּ וְצִדְקָתְךָ יְרַנֵּנוּ:ח חַנּוּן וְרַחוּם יְהוָה אֶרֶךְ אַפַּיִם וּגְדָל חָסֶד:ט טוֹב יְהוָה לַכֹּל וְרַחֲמָיו עַל כָּל מַעֲשָׂיו:י יוֹדוּךָ יְהוָה כָּל מַעֲשֶׂיךָ וַחֲסִידֶיךָ יְבָרֲכוּכָה:יא כְּבוֹד מַלְכוּתְךָ יֹאמֵרוּ וּגְבוּרָתְךָ יְדַבֵּרוּ:יב לְהוֹדִיעַ לִבְנֵי הָאָדָם גְּבוּרֹתָיו וּכְבוֹד הֲדַר מַלְכוּתוֹ:יג מַלְכוּתְךָ מַלְכוּת כָּל עֹלָמִים וּמֶמְשֶׁלְתְּךָ בְּכָל דּוֹר וָדוֹר:יד סוֹמֵךְ יְהוָה לְכָל הַנֹּפְלִים וְזוֹקֵף לְכָל הַכְּפוּפִים:טו עֵינֵי כֹל אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּ וְאַתָּה נוֹתֵן לָהֶם אֶת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:טז פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן:יז צַדִּיק יְהוָה בְּכָל דְּרָכָיו וְחָסִיד בְּכָל מַעֲשָׂיו:יח קָרוֹב יְהוָה לְכָל קֹרְאָיו לְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָאֻהוּ בֶאֱמֶת:יט רְצוֹן יְרֵאָיו יַעֲשֶׂה וְאֶת שַׁוְעָתָם יִשְׁמַע וְיוֹשִׁיעֵם:כ שׁוֹמֵר יְהוָה אֶת כָּל אֹהֲבָיו וְאֵת כָּל הָרְשָׁעִים יַשְׁמִיד:כא תְּהִלַּת יְהוָה יְדַבֶּר פִּי וִיבָרֵךְ כָּל בָּשָׂר שֵׁם קָדְשׁוֹ לְעוֹלָם וָעֶד:
נקרא  3  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה