כללי עזרה דחופה זכויות יוצרים

רועי077

משתמש רשום
בקשת עזרה דחופה

קיבלתי הזמנה של עבודה לשימוש מסחרי של הדמויות מקימאוס הלו קיטי הלו דובי ופו הדוב יש לי החומר לעיצוב אך אני שואלת לגבי זכויות יוצרים היצירה אמורה להיות מופצת בחנויות ואני רוצה לדעת האם הדמויות הם חינמים
בנוסף גם אם הדמויות הם חינמים רציתי לדעת אחת ולתמיד אם אני מצייר את הדמויות לבד ורק מקבל השראה מהדמויות האם זה נקרא שאני מפר זכויות יוצרים ?
אם אני משנה את הדמות מוסיף דברים עושה עיוותים בפטושופ האם אני עובר על זכויות יוצרים האם במקרים אלו זה נקרא יצירה חדשה שיש לי עליה זכויות יוצרים.
אשמח לתשובה מפורטת ואני מבקש לא לכתוב מהבטן אלא מתוך ידע בלבד

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
הדמויות של דיסני אינן חינמיות, והן מוגנות בסוללת עורכי דין שמנים מאוד, עם שפמים.
חברות שעושות שימוש בדמויות דיסני על מוצרים שילמו לחברת דיסני הרבה כסף בשביל זה.

אוהב0ישראל

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י naamah;683741:
הדמויות של דיסני אינן חינמיות, והן מוגנות בסוללת עורכי דין שמנים מאוד, עם שפמים.
חברות שעושות שימוש בדמויות דיסני על מוצרים שילמו לחברת דיסני הרבה כסף בשביל זה.

לא ידעתי שאחים של פלוטו הם עורכי דינים :)....

רועי077

משתמש רשום
תודה רבה
רציתי לקבל תשובה מה אם אני מצייר אותם לבד (עם שינויים) כמובן או עורך אותם בפוטושופ עד כמה יש לעשות שינויים בכדי להימנע מהפרת זכויות יוצרים.
השימוש שאני מתכוון לעשות בהם הוא מדבקות עטיפות למחברות קלמרים תיקים ועוד ציוד נלווה לבי"ס
נותנים לי על זה שכר גבוה האם אני צריך לוותר בשביל כך על כל העבודה.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רועי077;683756:
תודה רבה
רציתי לקבל תשובה מה אם אני מצייר אותם לבד (עם שינויים) כמובן או עורך אותם בפוטושופ עד כמה יש לעשות שינויים בכדי להימנע מהפרת זכויות יוצרים.
השימוש שאני מתכוון לעשות בהם הוא מדבקות עטיפות למחברות קלמרים תיקים ועוד ציוד נלווה לבי"ס
נותנים לי על זה שכר גבוה האם אני צריך לוותר בשביל כך על כל העבודה.

השמר לך ושמור נפשך מאוד.

(נותנים לך שכר גבוה כדי שאתה זה שתספוג את התביעה...)

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
ואם עוד יש לך ספק קטן:
(אם הם מצאו את העוגיות ברמאללה, ימצאו גם את עטיפות המחברות שלך)

הפרת זכויות יוצרים בייצור עוגיות דיסני ברמאללה

הנתבעת 1,חברה פלסטינאית שמושבה ברמאללה, ייבאה לנמל אשדוד מטען של מוצרי עוגיות וממתקים עם דמויות מיקי מאוס וחבורתו, לצורך הפצתם בשטחי הרשות הפלסטינית. זאת, ללא קבלת היתר לעשות שימוש מסחרי בדמויות.

ביהמ"ש דחה את טענותיה של הנתבעת, ובהן הטענה, כי על יבואן, לברר ולבדוק את נושא זכויות היוצרים, בטרם הייבוא. (וכי משנמסרו לתובעת פרטי החברה היצרנית בסין, חלה על התובעת החובה לפנות לחברה המייצרת בסין "ולבדוק את העניין לעומק", כדי להקטין את הנזקים..). ביהמ"ש הבהיר, כי משמעות קבלת הטענה היא אחת – ביטולם של דיני זכויות היוצרים והפסיקה הישראלית בתחום זה. מה לנו דיני זכויות יוצרים אם ניתן להסתפק בבדיקות שערך היבואן, כביכול, במדינת המקור בטרם הייבוא?

בית המשפט קבע שיש לדחות טענה זו מכל וכל. חובתו של יבואן הינה חובה כפולה. ראשית, עליו לוודא כי הייבוא נעשה כדין, על פי דיני מדינת המקור. שנית, עליו לוודא כי הייבוא הינו כדין על פי הדין הישראלי ובכלל זה על פי דיני המכס ודיני זכויות היוצרים. מדובר בחובות המוטלות על היבואן, וניסיון לגלגלן לפתחה של התובעת - לא יצלח.

כן לא נמצא כל ממש בטענה שהשוק הפלסטינאי שונה מהמקובל ושמדובר בזוטי דברים. הטענה אף עמדה בסתירה להלכה, כי יבוא מוצרים המיועדים לשטחי הרשות הפלסטינית כמוהו כיבוא לישראל.

הנתבעת ייבאה מוצרים המעתיקים את דמויותיה המוגנות של התובעת, ללא כל היתר וללא תשלום תמורה בגין השימוש בדמויות אלה. חמור מכך, המוצרים המפרים לא נבדקו ולא אושרו על ידי התובעת, ויתכן שמדובר במוצרים נחותים, אשר יש והשימוש בהם עשוי לפגוע במוניטין של התובעת.

התובעת הוכיחה בראיות, כי המוצרים שייבאה הנתבעת כללו שימוש בדמויות מיקי מאוס וחבורתו, אשר הזכויות בהן שמורות לה בלבד.נקבע, כי נעשה שימוש בדמויות, שלא כדין ושלא על פי רישיון מאת התובעת, אשר זכויותיהן המוגנות שייכות לתובעת. לפיכך, הפרה הנתבעת את זכויות היוצרים של התובעת.

בסעיף 3א' לחוק זכות יוצרים, 1911 - הוא החוק החל על ענייננו – נאמר, כי הסכום העליון אותו רשאי בית המשפט לפסוק בגין הפרת זכויות יוצרים, ללא הוכחת נזק, יעמוד על 20,000 ש"ח לכל הפרה.

בית המשפט הוציא צו מניעה קבוע האוסר על הנתבעת לייצר, להזמין, לייבא, למכור או לסחור בסוכריות ומוצרים הנושאים את הדמויות שזכויותיהן שייכות לתובעת. הנתבעת חויבה לשלם לתובעת פיצויים ללא הוכחת נזק בגין הפרת זכויותיה בסך של 20,000 ש"ח. ושכ"ט עו"ד בסך 15,000 ש"ח. כן חויבה בהוצאות האחסנה וההשמדה של הטובין.

רועי077

משתמש רשום
תודה
האם יש דמויות אחירות שאינם מוגנים בזכויות יוצרים
ומה לגבי עיבוד ועריכה של תמונות שאינם דמויות (מה הם הגבולות)
למשל לקחתי רקע עם זכויות יוצרים שניתי צבעים ועשיתי עוותים בפוטושופ

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רועי077;683824:
תודה
האם יש דמויות אחירות שאינם מוגנים בזכויות יוצרים
ומה לגבי עיבוד ועריכה של תמונות שאינם דמויות (מה הם הגבולות)
למשל לקחתי רקע עם זכויות יוצרים שניתי צבעים ועשיתי עוותים בפוטושופ

כל עוד ניתן לזהות את הדמויות, אתה בבעיה.
ושים לב גם למשפט הזה:
"ויתכן שמדובר במוצרים נחותים, אשר יש והשימוש בהם עשוי לפגוע במוניטין של התובעת"
(מוצרים נחותים, אני מנחשת שהכוונה לעיבוד הדמויות באיכות גרועה ולא מקצועית [גרפיקה ערבית...] לא קבצים מקוריים של דיסני)
ייתכן מאוד שלקחת את פו הדב ולעוות אותו, לא רק נחשב הפרת זכויות אלא גם פגיעה במוניטין...

ataraz

משתמש צעיר
אסור אסור ושוב אסור
אלא אם כן, החברה קנתה את הזכויות יוצרים.
ויותר מזה מי שקונה את הזכויות יוצרים צריך אישור של המותג לגבי כל שינוי שהדמות עוברת.

רועי077

משתמש רשום
ומה לגבי הרקע ???
האם רקע או אלמנט כדוגמא הכותל שעורכים לו עיבוד מקצועי בפוטושופ האם במקרה זה אין כבר בעיה של זכויות יוצרים
עיוותים לא התכוותי לגרפיקה ערבית אלא לשינויים של הדמות בצורה חמודה שינויי צבעים תנועות הבעות בגדים כובעים וכו' או לחילופין ציורו בצורה כזו
בנוסף שינויים כגון מריחות מברשת וכו'
בנוסף לא ענו לי האם ישנם דמויות אחרות שהם חינמיות לשימוש מסחרי כזה ומהם

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רועי077;683873:
ומה לגבי הרקע ???
האם רקע או אלמנט כדוגמא הכותל שעורכים לו עיבוד מקצועי בפוטושופ האם במקרה זה אין כבר בעיה של זכויות יוצרים
עיוותים לא התכוותי לגרפיקה ערבית אלא לשינויים של הדמות בצורה חמודה שינויי צבעים תנועות הבעות בגדים כובעים וכו' או לחילופין ציורו בצורה כזו
בנוסף שינויים כגון מריחות מברשת וכו'
בנוסף לא ענו לי האם ישנם דמויות אחרות שהם חינמיות לשימוש מסחרי כזה ומהם

אני מבינה שיש'ך 35,000 ש"ח פנויים, אם כן אתה מוזמן לבצע העברה בנקאית ישירות לחשבוני ;).
כל דמות מוכרת, כגון הלו קיטי, אנגרי בירדס, סופרמן וכד' מוגנת בזכויות יוצרים.
רוצה סתם דמויות חמודות שאף אחד לא מכיר? תרכוש ממאגר תמונות תוך שאתה מוודא שהרישיון הספציפי של האיור מתיר לך לעשות בו שימוש כזה.
או שתפנה לדן ברלב המוכשר מהפורום הסמוך שיאייר לך במיוחד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה