עזרה בתבניות מלעליות

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אני עכשיו מעמד סידור, וכל מלה שהיא מלעלית, אני שם לה סימון מיוחד.
האם משהו יודע היכן אני יכול לראות את כל התבניות שהם מלעליות.
הרבה תודה.

א

אליהו פריד

אורח
תסביר יותר, אם אתה מתכוון למתג, אנחנו יכולים לדבר על כללים מסביב לענין זה.
צריך לדעת מה השרש, מהן ההטיות וכו'.
יש גם מסורות כמו במילה אתה, לפעמים מלעיל ולפעמים מלרע.

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אני מתכון לשים מתג בכל מלה שהיא מלעיל, ואני צריך להכין תבניות שזה יעשה בצורה אוטומטית.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
זה יפתיע אותי מאוד לגלות שיש תבנית המתאימה ל100% מהמקרים, כי תמיד יש יוצאים מן הכלל. למשל, הצורה של םַםַם, כשהאות האמצעית גרונית (חוץ מר') היא מלעילית, אבל המלה "אַחַר" היא מלרעית.

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אתה צודק לכן אני צריך לדעת בדיוק מה הם התבניות שאין אתם בעיות....

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
האם יש למשהו רעיון איך אני מכניס מתגים בצורה ידידותית וכוללת, בתוכנת תג.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
ברור שאין תבניות שיתאימו ל-100% מהמקרים, והדוגמא הידועה מפרשת השבוע שקראנו אתמול "והנה רחל בתו באה עם הצאן", פעם אחת באה במליעל (בעבר) ופעם אחת במלרע (בהווה) וכן יש דוגמאות למכביר.
ולדעתי אל תחפש בכלל תבניות כאלה כי גם אם תמצא משהו - זה יגרום להמון טעויות.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
לדעתי - לשלם למגיה בקי ומומחה שיעשה את העבודה.

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אני מתכוון לתבניות שאין בהם שינוי כלל, ויש הרבה כאלו

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י עמירם יוסף;479671:
אני מתכוון לתבניות שאין בהם שינוי כלל, ויש הרבה כאלו

גם במילים שלדעתך יש תבנית קבועה - הרי גם במילים אלו ההטעמה משתנה לפי ההקשר עם המילים שלידה.

למשל המילה "נוֹסְדוּ". היא מלעלית או מלרעית?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י אברהם;479690:
גם במילים שלדעתך יש תבנית קבועה - הרי גם במילים אלו ההטעמה משתנה לפי ההקשר עם המילים שלידה.

למשל המילה "נוֹסְדוּ". היא מלעלית או מלרעית?
הוא מתכוון, כנראה, לתבניות כמו סֵפֶר, מֶלֶךְ, מַחֲשֶׁבֶת וכיו"ב, שהן מלעליות מוצהרות ואינן משתנות בד"כ.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
והחודש "טבת" הוא לא בתבנית הזו?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י אברהם;479698:
והחודש "טבת" הוא לא בתבנית הזו?
טֶבֶת - צירה-צירה, תבנית מלרעית, כמו תֵּבֵל (עולם) לעומת תֶּבֶל (מפרשת העריות) בסגול-סגול, שהיא מלעילית.
יש בידי ספר דקדוק עתיק משנת תשכ"ז בשם "הדקדוק העברי השימושי" מאת גושן-גוטשטיין. ליבנה ושפאן, ויש בו עמוד שלם ובו דגמים של צורות מלעיליות. הסורק החדש שלי מצפה שאתקין אותו ואז בל"נ אסרוק את הדף ואעלה אותו לכאן, אבל קשה לקבל את הרשימה ב100% בלי בדיקה יסודית, כי כפי שכתבתי קודם, לתבנית המלעילית םַםַם, לדוגמא, יש לפחות יוצא מן הכלל אחד, ולא חיפשתי עוד (עם יוצא מן הכלל בודד עוד אפשר להסתדר).

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
בספר מסלול, מסילת הניקוד, ריכז המחבר את כל הכללים בענין מלעיל ומלרע, לך נא ובקשנו משם. (אמנם כדי להבין דבריו דרוש ידע בדקדוק).

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
היכן ניתן להשיג הספר?

אושר

משתמש מקצוען
תודה גדולה-גדולה, געוואלדיג! ספר כזה חיפשתי כבר הרבה זמן! צריך הרבה שעות כדי ללמוד אותו גם למי שיודע דקדוק (מי שאינו יודע לא יבין). לגבי תבניות מלעיליות - חוששתני מתוך קריאה ראשונית של כמה עמודים במקום שציינת, כי לבד ממה שצוין על ידי איפכא כתבניות מלעיליות מובהקות, דהיינו מלים המסתיימות בסגול-סגול או פתח-פתח במקרה של ה'ח'ע' (שחר על משקל מלך, למשל) - להוציא המלים אַַחַר, אַחַד ואַחַת המלרעיות - קשה למצוא תבנית מלעילית נוספת שאין לה יוצאים מן הכלל רבים מכדי שיהיה אפשר להשתמש בה אוטומטית.

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
הספר הזה היה בעבר ספר יסודי לנערים שחשקה נפשם לשמש כבעלי קריאה, ובלעדי זה לא היו ניגשים אל המלאכה הזאת. (כך הבנתי מתוך ספר זכרונות לר' יעקב מזא"ה).

אולי מעניין אותך גם...