דרוש מידע עולם שטוח

מצב
הנושא נעול.

שימיגם

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
אוקיי
אז אלו שטוענים שהעולם שטוח טוענים
שהשמיים הם מעל כמו כיפה
ובעצם כדוה"א לא נע כלל

(לפני שדנים בוויכוח צריך להבין את הטענות
זה לא סתם וויכוח על "צורה" של כדוה"א)

Tzzpora

משתמש פעיל
מאי נפקא מינה?????
דרך אגב, התרשמתי עמוקות מעקרון ה"קופי פייסט" שיושם כאן בהתלהבות גדולה...
אולי נפתח אשכול על הטענה כי ביידן נבחר באמצעות קנוניה של זקני ציון?, נשמע לי קונספירציה מרתקת למדי!

להאיר בלבן

משתמש רשום
אם היה מדובר באנשים שפויים לחלוטין, שאין להם בעיה עם "הסקת מסקנות מתבקשות", היינו פותרים עוד כמה בעיות על הדרך..... ;)
אבל זהו שלא.
אלו שאוחזים בעולם השטוח, לא שמעו על זה.

אז כתבתי שהוכחה חותכת ללא שום הסקת מסקנה, בלתי אפשרי להוכיח.

כמו שגם בלתי אפשרי להוכיח מי הורים של אף אחד...... (דוגמה ידועה, בבסיס למונח "חזקה" בעולם הישיבתי.)
אני לא חושב שמדובר באנשים שעד כדי כך לא שפויים שיכולים להכחיש שטראמפ הוא לא נשיא ארצות הברית כי לא ראו אותו בבית הלבן.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
בדיקות DNA זה לא 'הוכחה'?
אתה חייב להאמין למדענים שיש כזה דבר DNA.
ועדיין יתכן וכל עובדי המעבדות עובדים עליך ומזייפים את תוצאות הבדיקה בהתאם למה שרוצים להוכיח

שארפער

משתמש מקצוען
אתה חייב להאמין למדענים שיש כזה דבר DNA.
ועדיין יתכן וכל עובדי המעבדות עובדים עליך ומזייפים את תוצאות הבדיקה בהתאם למה שרוצים להוכיח
השאלה הייתה לפי הבנתי מבחינה הלכתית.
וכן, ההלכה ברמה מסויימת מאמינה למדע.
השאלה היא האם זו הוכחה כעדות או לא.
על זה דובר.

איש אחד הלך

משתמש סופר מקצוען
נכנסתי באמצע... סליחה!

אבל יש תוספות מפורש במסכת עבודה זרה דף מא,א שהעולם עגול ככדור!

אמנם מרש"י במסכת מגילה דף טו,ב מוכח קצת שלא, כי הוא כותב שבית המקדש באמצע של עולם! וכיצד יתכן "אמצע" בדבר עגול...?
יש רש"י מפורש בכמה מקומות במסכת ר"ה שהעולם שטוח-וכמו שמבואר בגמ' ב"ב כה:
(לא מוכרח שזה הפשט בתוס'. נראה שתוס' בפסחים לא הבינו כך. ואכמ"ל)

איש אחד הלך

משתמש סופר מקצוען
וכל מי שהביא ראיה ממעשה בראשית-ברור שהוא לא כפשוטו ואי אפשר להוכיח ממנו כלום במובן הזה

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
זה הוכחה רק אם אתה מאמין לעדותו של אלכסנדרוס מוקדון...
זה לא שצריך לבדוק אם אתה מאמין לאלכסנדרוס מוקדון, אלא השאלה פה אם אתה מאמין לירושלמי או לא
כי אם הירושלמי מאמין לו, אתה ודאי יכול להאמין לו.
ידוע שהגמרא לא כותבת שום דבר מיותר, ואם היא טרחה לכתוב את זה - כנראה שזה נכון.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
זה לא שצריך לבדוק אם אתה מאמין לאלכסנדרוס מוקדון, אלא השאלה פה אם אתה מאמין לירושלמי או לא
כידוע, יש אגדת רבה בר בר חנה שסותרת את זה. ושתיהן אגדתות.
וכל אחד בוחר על איזו אגדה להגיד שזה רמז/סוג לעניינים עמוקים, ועל איזו להגיד שהיא העובדה הפשוטה....

איש אחד הלך

משתמש סופר מקצוען
אפשר את המקור ?
מעניין אותי לראות
ב"ב עד.
"אמר לי תא אחוי לך היכא דנשקי ארעא ורקיעא אהדדי שקלתא לסילתאי אתנחתא בכוותא דרקיעא אדמצלינא בעיתיה ולא אשכחיתה אמינא ליה איכא גנבי הכא אמר לי האי גלגלא דרקיעא הוא דהדר נטר עד למחר הכא ומשכחת לה "

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
ב"ב עד.
"אמר לי תא אחוי לך היכא דנשקי ארעא ורקיעא אהדדי שקלתא לסילתאי אתנחתא בכוותא דרקיעא אדמצלינא בעיתיה ולא אשכחיתה אמינא ליה איכא גנבי הכא אמר לי האי גלגלא דרקיעא הוא דהדר נטר עד למחר הכא ומשכחת לה "
איפה מוכח מכאן שהעולם שטוח ??
הפוך ! זה מוכיח שהעולם עגול ככדור !
1606653678232.png

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
כידוע, יש אגדת רבה בר בר חנה שסותרת את זה. ושתיהן אגדתות.
וכל אחד בוחר על איזו אגדה להגיד שזה רמז/סוג לעניינים עמוקים, ועל איזו להגיד שהיא העובדה הפשוטה....
אגב, על אגדות רבה בר בר חנה אומרים שזה דברים שלא כפשוטם
על הירושלמי הזה לא ראיתי במפרשים (לא בת"ח שבדורנו) שזה לא כפשוטם

שארפער

משתמש מקצוען
לא מדויק.
כי שם הגמ' דנה בצורות ע"ז, וזו הוכחה שכדור זו צורת ע"ז, כי אלכסנדרוס ראה את העולם עגול, ומאז הכדור הוא צורת ע"ז אצל הגוים, שהוא מסמל את צורת כדור הארץ.
כך שלא בטוח שזה אכן משליך.
אבל יש לנו את הראשונים שכן דברו ברור, ואין למדין מאגדה כלל, ואין לנו אלא את דברי הרז"ה והכוזרי, ותוס', וכפי שמקובל בכלל ישראל דורות.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
לא מדויק.
כי שם הגמ' דנה בצורות ע"ז, וזו הוכחה שכדור זו צורת ע"ז, כי אלכסנדרוס ראה את העולם עגול, ומאז הכדור הוא צורת ע"ז אצל הגוים, שהוא מסמל את צורת כדור הארץ.
אבל יש לנו את הראשונים שכן דברו ברור, ואין למדין מאגדה כלל, ואין לנו אלא את דברי הרז"ה והכוזרי, ותוס', וכפי שמקובל בכלל ישראל דורות.
דבריך מחזקים את דברי
עם מוכיחים מזה שכדור הוא ע"ז מזה שהעולם הוא עגול.
ואגב, לא שמעתי בשום מקום שהירושלמי הזה הוא דברי אגדה (התוס' מביאים את זה כפשוטם)

שארפער

משתמש מקצוען
לא מדויק.
אגב, עומד לי בראש, לא זוכר ממי שמעתי, שמכיוון שעמי קדם מאוד פחדו מליקויי מאורות, אז הם תיעדו על הכתב תאריכים ושעות מדוייקות לליקוי, וכפי הידוע, ליקוי הוא מאורע שאינו תלוי מקום, בשונה מזריחה/שקיעה, כך כשתייר נסע ממקום למקום, ובדק את זמני הליקויים, לפי הפרשי השעות שמו לב להקדמה ואיחור בין המקומות, ולפי זה נבנו המפות הקדמוניות.
ואז שמו לב לכך שיש מעגליות בלילה והיום, ולכך שכל גרמי השמים עגולים, וזה גרם לעשות אחד ועוד אחד ולהבין, שככל גרמי השמים, כך הארץ, והיום והלילה והפרשי שעות נובעים מכך שהוא כדור המסתובב.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה