מידע שימושי נרות שבת- שמעתם על המנהג הזה?

אדריכלות מזווית אחרת

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
התוועדתי לאחרונה למנהג מעניין,
מעודי לא שמעתי עליו, האם מישהו פה יודע מקור? אשמח לשמוע
שהאשה תדליק מאז חתונתה למשך כל החיים 5 נרות, ודווקא בקנדלברה,
לא זוג, ולא משנה כלל כמה ילדים יש / אין לה.....
מציינת שהמנהג הוא אשכנזי ליטאי.
מוכר?

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אז יש מנהג של ל''ו נרות,
מתוך המכלול [בהערות]

1. שני לוחות הברית, מסכת שבת, פרק "אור תורה", פיסקה "סוד הדלקת נר שבת". "יש הנוהגים להדליק ל"ו נרות מטעמים קבליים. מנהג ותיקי ירושלים מעדת החסידים להדליק עשרה נרות על גבי מתקן מיוחד המורכב משלוש קומות. הקומה העליונה 3 נרות, הקומה האמצעית שישה נרות והקומה התחתונה נר אחד, וזה כציור השתלשלות עשר הספירות על פי הקבלה. ויש המוסיפים בכל נר פתילות באופן שבסך הכולל יהיו 26 פתילות כמנין שם הוי"ה. מנהג זה מיוחס לאדמו"ר רבי אלעזר מנחם מנדל מלעלוב".

תילתן

משתמש סופר מקצוען
סבתא שלי ע"ה הייתה מבית חסידי
היא הדליקה כל ערב שבת מגש עם אין ספור נרות
חלקם משמן וחלקם משעווה
בשביל להדליק כ"כ הרבה נרות היא הייתה מתחילה להדליק כחצי שעה לפני כניסת שבת..

כילדים פחדנו לשאול אותה למה כ"כ הרבה נרות..
כי ידענו שלכל נר יש סיפור וזה יהיה ארוך..:eek:

אמאל'ה קטנה :)

משתמש מקצוען
אני מכירה מישי, דווקא חסידית
שמדליקה 5 נרות בקנדלברה מכסף - מנהג משפחתי אצלם (וכן, הקפידו על קנדלברה מכסף ולא שילובים.. :confused: :rolleyes:)
בנוסף 2 נרות שמן - שמור וזכור
ו-גם לכל אחד מהמשפחה נר

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
אכן ייקים היו נוהגים כן, להדליק ממנורה שתלויה בתקרה עם שש או שמונה קנים (לא ידוע לי על חמש)
עד היום ניתן לראות את המנורות האלו בכל חנות שמוכרת כלי נחושת עתיקים.
לא ידוע לי על מקור בפוסקים להדליק נרות לפי מספר הילדים.
יש את הבסיס שזה שנים כנגד זכור ושמור,
ומעבר לזה מובאים בפוסקים כמה מנהגים על מספר הנרות. לא זכור לי פוסק לפני דורנו שמדבר על מספר הילדים.
אבל אולי אני טועה אשמח שיביאו לכאן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה