נקודה למחשבה...

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י כדרלעמר;388972:
יוסי,

אם אדם לוקח צלם לאירוע והצלם לא יודע לצלם אתה צודק ב100%, הוא הרי נותן לקליינט תחושה שהאירוע שלו יתועד כראוי והוא לא מסוגל לבצע זאת. לעומת זאת תמיר מדבר על מקרה שבו צלם/ת מוכר/ת תמונה מגורענת וגרועה מבחינה טכנית במחיר של צילום מקצועי ואיכותי. כאן לדעתי אין שום טענה כי אם זה מה שהקליינט רוצה זה מה שיקבל.

ציטוט פסוקים? אוקיי אני מבין שלא אהבת את זה אבל זה נכון. גם בתחום העבודה שלי (הצילום אצלי הוא בעיקר תחביב ומעט צילום טכני של מבנים בהתהוות, אני מתעסק בתחום הנדל"ן והבניה) אני מכיר רבים שהשקיעו ולמדו, רכשו ציוד והשכלה ולא הולך להם כי יש חאפרים שעובדים בזול יותר ועושים כסף ולפעמים אפילו כסף גדול. אז יש אפשרות להיות עם בטן מלאה ויש אפשרות לדעת שעם כל היכולת, השתדלות והרצון שבעולם לא הכל תלוי בנו.

אז אני ממש לא חושב שזה מוגזם ללמד זכות על בעלי מקצוע גרועים. כל עוד שהלקוח מודע לסחורה ולאיכותה אני לא רואה שום בעיה מוסרית, אתית, הלכתית וכ"כ בכל תחום (ותחום הצילום הוא יחסית תחום קטן לעומת תחומים רבים אחרים המלאים בחאפרים שנושכים באחוזים גדולים מהשוק).

טעות בדבריך
הלקוחה מראש צולמה בתשלום עבור עיתן מסויים
לכתבה שפורסמה אודות המצולמת

המצולמת ביקשה מהמעצבת להשתמש בתמונה הזאת עבור הספר שהיא מוציאה והמעצבת סרבה להשתמש בתמונה הזאת ושלחה אותה אלי לבדיקה.

כדרלעמר

משתמש פעיל
צילום מקצועי
יוסי,

כפי שאתה כותב אני לא יודע את פרטי המקרה ולכן קשה להגיב על מקרה מסויים שאינך יודע את כל הפרטים. תגובתי היתה עקרונית לפי המקרה של תמיר, למצב שבו יש צלמים רבים שחוץ מללחוץ על הכפתור הרבה הם לא יודעים. כמובן שבמקום של גניבת דעת והונאה אין ספק שיש להוקיע.

אנימשער שגם במקרה של מצולמת עיוורת יש מישהו שרואה את התמונה בשבילה ובעצם הוא/יא באי כוחה של המצולמת לבצע את העסקה.

[אגב, עצם היות המצולמת עיוורת לא הופך את המקרה ל"לפני עור" הלכתי. לפי רוב הפוסקים פעולה פיזית של השמת מכשול לפני עיוור אינה כלולה בלאו של "לפני עור". רבים מסבירים שהאיסור להכשיל פיזית עיוור נובע ממקורות אחרים של גרימת נזק ואף כחלק מהלאו של "ועשית מעקה לגגך". מעניין, לא?

מהותו של לאו לפני עיוור הוא: א. גרימת גירוי לשני לבצע עבירה במקום שאילולא המכשיל הוא לא היה מגיע לאפשרות לעבור עבירה, כמו הדוגמא הקלאסית של לפ"ע של הושטת כוס יין לנזיר במקום שהוא לא יכול להגיע ליין לבדו. ב. השאת עצה שאינה הוגנת.

אני משער שאם יש לדמות האת המקרה הנ"ל ללפ"ע זה נוגע להשאת עצה שאינה הוגנת. אבל זה פורום צילום אז אני מפסיק כעת, סליחה יוסי, אתה יכול למחוק אם זה לא קשור.]

כדרלעמר

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י tamiro;388986:
טעות בדבריך
הלקוחה מראש צולמה בתשלום עבור עיתן מסויים
לכתבה שפורסמה אודות המצולמת

המצולמת ביקשה מהמעצבת להשתמש בתמונה הזאת עבור הספר שהיא מוציאה והמעצבת סרבה להשתמש בתמונה הזאת ושלחה אותה אלי לבדיקה.

תמיר,

בא נעזוב את המקרה הזה. הנושא הוא עקרוני, מה צריך להיות היחס לצלמים שאינם מקצועיים שנוגסים בנתח שוק.

חילקתי לשתי קטגוריות:

א. צלמים ש'עובדים' על הלקוחות ונוסכים בהם תחושה שהם יבצעו מלאכה מקצועית בעוד הם לא מסוגלים לכך. במקרה שכזה אתה ויוסי צודקים ב100%, זו ממש הונאה.

ב. צלמים לא טובים שהלקוחות יודעים זאת, אך בגלל שהם זולים הם עדיין משתמשים בהם. במקרה שכזה עם כל הכאב והצער לא תתכן טענה כלפיהם.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י כדרלעמר;388992:
תמיר,

בא נעזוב את המקרה הזה. הנושא הוא עקרוני, מה צריך להיות היחס לצלמים שאינם מקצועיים שנוגסים בנתח שוק.

חילקתי לשתי קטגוריות:

א. צלמים ש'עובדים' על הלקוחות ונוסכים בהם תחושה שהם יבצעו מלאכה מקצועית בעוד הם לא מסוגלים לכך. במקרה שכזה אתה ויוסי צודקים ב100%, זו ממש הונאה.

ב. צלמים לא טובים שהלקוחות יודעים זאת, אך בגלל שהם זולים הם עדיין משתמשים בהם. במקרה שכזה עם כל הכאב והצער לא תתכן טענה כלפיהם.

אתה בכלל לא מבין את הנקודה
אין לי בעיה עם מתחילים
להיפך אני שמח שזה שוק שיש בו כל הזמן רוח חדשה ורעננה
אני מאוד כועס על אלו שקנו מצלמה בשביל הכיף, לא טרחו ללמוד או לקרוא והם אלו שנוגסים בשוק והורסים כל חלקה טובה.
כי האיכות שלהם גרועה ומחירי הריצפה שלהם הם הונאה אחת גדולה.

הגיע אלי זוג לפני שבוע וישבתי איתם לתאם ציפיות לקראת החתונה ולסגור את העסקה. החתן (המיועד) התחיל לשאול אותי כל מיני שאלות מוזרות שלא כ"כ הבנתי מה הוא רוצה ולמה הוא בכלל הגיע למצב שהוא שואל אותי את זה.
בסופו של דבר הוא קם והביא אלבום ברית של אחיו הקטן....
צלם שלקח מהם לא מעט כסף, הביא להם רק 50 תמונות מודפסות באלבום כיסים ועוד דיסק עם 1000 תמונות ברזלוציה נמוכה.

ניסיתי להבין ממנו למה יש להם דיסק כזה, והוא סיפר שהצלם אמר להם שהוא נותן להם את כל החומר המצולם, הוא לא ציין שזה חומר שלא מתאים להדפסה, אם ירצו להדפיס מזה שיגידו לו את המספרים והוא ידפיס להם.

דבר שני, 1000 תמונות מברית???

יש לא מעט חאפרים בשוק ושוק החאפרים רק הולך וגודל ככל שהמצלמות המקצועיות נהיות זולות יותר.

ולמה זה קורה רק באירועים?
מהסיבה הפשוטה, מאוד קל לקנות עדשת קיט "שתתאים לאירעים"
לצילומים אחרים צריך בד"כ עדשות יעודיות או עדשות יקרות.
עדשות הקיט לא יעזרו לך כשתרצה לצלם מבנים או תכשיטים ואפילו צילומי טבע (ברמה טובה כמובן).

ולא, לא כל הלקוחות יודעים במבט ראשון להעריך איכות.
צלם יכול לבנות תיק עבודות מרשים מאוד גם לאחר 20 לקוחות לא מרוצים.

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י photosbyrik;388708:
עם כולם היו לוקחים כסף על הדיסק כמו בכל מקום בחו"ל (ויש כאילו שלא נותנים בכלל את האופציה) אז אנשים היו משלמים וכולם היו מרויחים אבל בצילום ובכל תחום אחר תמיד חייב להיות הזולה שחושבת שעם היא לא זולה לא יהיה לה עבודה אבל היא לא שמה לב כשהיא מרויחה 100 ש"ח ונותת את הדיסק עם כל התמונות ואפילו עם היא לא מישתמשת בציוד מיקצועי היא מפסידה....

מעולם לא השארתי דיסק מלא אצלי ותמחרתי אותו בנפרד.

אני גובה על שעות העבודה שלי, אפשר לדון אם יקר או זול, אבל אין לי רצון להשאיר אצלי קלפי מיקוח אחרי תום העבודה ולכבול אותם אלי.

לא רואה בזה טעם ולהיפך.

כשאני חיפשתי צלם אחד התנאים הראשונים היה שהוא מביא נגטיבים. לקחת אחרי זה עוד מחיר מופקע של דולר וחצי היה נראה לי אז כלקוח כעושק ושרות גרוע.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;390319:
מעולם לא השארתי דיסק מלא אצלי ותמחרתי אותו בנפרד.

אני גובה על שעות העבודה שלי, אפשר לדון אם יקר או זול, אבל אין לי רצון להשאיר אצלי קלפי מיקוח אחרי תום העבודה ולכבול אותם אלי.

לא רואה בזה טעם ולהיפך.

כשאני חיפשתי צלם אחד התנאים הראשונים היה שהוא מביא נגטיבים. לקחת אחרי זה עוד מחיר מופקע של דולר וחצי היה נראה לי אז כלקוח כעושק ושרות גרוע.

בצילום לפי שעה אני נותת את הדיסק כמו עם אני מצלמת אירועה (שאני כמאט לא עושה) או צילום אופנה ודברים כאילו לפי שעה אבל אני מחשבת את הצילום בצורה שונה בצילומי סטודיו שלא משלמים על הזמן אלה על כל תמונה אני לוקחת כמובן על כל תמונה ועל הדיסק....
כל אחד יעשה מה שטוב לו אבל אני מאמינה שאתה לא מצלם אירועה ואז אומר אתם מקבלים 100 תמונות וכל תמונה נוספת 10 ש"ח נכון?!

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י photosbyrik;390330:
בצילום לפי שעה אני נותת את הדיסק כמו עם אני מצלמת אירועה (שאני כמאט לא עושה) או צילום אופנה ודברים כאילו לפי שעה אבל אני מחשבת את הצילום בצורה שונה בצילומי סטודיו שלא משלמים על הזמן אלה על כל תמונה אני לוקחת כמובן על כל תמונה ועל הדיסק....
כל אחד יעשה מה שטוב לו אבל אני מאמינה שאתה לא מצלם אירועה ואז אומר אתם מקבלים 100 תמונות וכל תמונה נוספת 10 ש"ח נכון?!

לא .
אני מצלם ארוע תמורת מחיר XXXX.
הלקוחות מקבלים הדפסות ע"פ המסוכם ואת הדיסק של הקבצים המלאים.

אם הם רוצים שאני אדפיס עבורם תמונות נוספות -אני לוקח עמלה. זה זמן עבודה.
אבל הם לא כבולים אלי ויכולים להדפיס איפה שהם רוצים.

את האלבום הראשוני אני לא נותן להם להדפיס לבד כי אם הם יחסכו ידפיסו במקום זול האשמה תיפול עלי. אם הם ידפיסו תמונות אח"כ ויראו שזה נראה אחרת מהאלבום שקבלו ממני אז זה כבר לא עלי.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;390342:
לא .
אני מצלם ארוע תמורת מחיר XXXX.
הלקוחות מקבלים הדפסות ע"פ המסוכם ואת הדיסק של הקבצים המלאים.

אם הם רוצים שאני אדפיס עבורם תמונות נוספות -אני לוקח עמלה. זה זמן עבודה.
אבל הם לא כבולים אלי ויכולים להדפיס איפה שהם רוצים.

את האלבום הראשוני אני לא נותן להם להדפיס לבד כי אם הם יחסכו ידפיסו במקום זול האשמה תיפול עלי. אם הם ידפיסו תמונות אח"כ ויראו שזה נראה אחרת מהאלבום שקבלו ממני אז זה כבר לא עלי.

וזה בדיוק איך שזה צריך להיות בצילום אירועים סטודיו ילדים זה סיפור אחר....
וכשאתה מצלם אירועה את יודעה מראש כמה כסף אתה מקבל ומחשיב את זה כשמה שקבעתם זה הסכום הסופי אבל כאן יש את המינימום שאני תמיד יודעת שיקחו יותר בגלל שעם כולם היו לוקחים את המינימום הייתי צריכה לימצוא מיקצועה אחר...

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;390346:
אז למה לא לכלול מראש הכל בתשלום אחד?

למה בגלל שלא כל אחד רוצה להוציא מלחתכילה 1500 ש"ח על צילומי ילדים אז יש כאילו שלוקחים פחות ויש כאילו שלוקחים יותר....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  42  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה