כללי מי יחליף את פרנקריל??

קודקוד (לוגיקה)

מנטורית ומאמנת עסקית
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
וזו הסיבה ששאלתי
עניין אותי אם יש אפשרות לגיוון לפונט קריא במיוחד ולא פרנקריל
אני אמורה לעמד שני ספרים לאותו לקוח והוא רוצה פונט שונה בכל ספר
הכי מומלץ זה אדמה ושפע

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
לא יהיה תחליף לפרנקריל. וגם מורנו הרב עזרא ראש ישיבת פונטביט כתב כן.
יש פונטים שמבחינה מקצועית וקריאות וכו' מוצלחים יותר - ומה הפלא - להשוות את הדיגיטל שיש היום למכונות הדפוס של ברלין התקופה ההיא - אך הציבור כל כך מקובע וכל כך רגיל לראות את הדבר הזה, לא בכדי הוא הפונט המודפס ביותר בשפה העברית.

כמו כל מעמד - גם לי היו אי אילו יציאות עם תהילה, או קמומיל של פונטייפ, גם לספרות תורנית.
אבל למשהו כמו שעורים כללים או משהו בסגנון שאמור לשקף מסורתיות מסוימת פשוט אין תחילף לדבר הזה. ווילא לטקסט רץ - כבר ממש ממש לא באופנה - וגם מאוד מכביד. וגם כל לומד תורה רגיל שבפונט הזה יש מובאות מחז"ל - ולא לטקסט שמקורו בן זמננו.

לקונטרס של בחור או אברך צעיר וחדשני או אפילו תוכן חדשני שהוא לא ישיבתי מסורתי (כמו מחשבה או דרשות וכו') יש מקום להציע דברים כאלו, כל דבר אחר - רק פרנק ריל וחבל על המאמץ של לעשות סקימצות ללקוח ושהוא יראה את זה לחברים שלו יגידו לו שלא כי זה לא מה שהם ציפו. והיו מקרים.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אם שני הספרים הם שיעורים כלליים, כמובא לעיל, אז האחד בטח פרנקריל, השני או וילנא פלרון או תהילה.
וילנא ממש לא מומלץ הרבה יותר מעייף לדעתי מתהילה ודומיו.
חוץ מבגמרא לא הולך כמעט בטקסט רץ. (לא פסקאות קצרות כמו הלכות וכדו')
ובסידורים (בעיקר וילנא ישן) ובכתב גדול שאז הסיפור שונה לחלוטין...

נערך לאחרונה ב:

צביזון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אם השאלה מה יותר מעייף, ברור שוילנא מעייף יותר מתהילה, וגם יותר מאריאל...
השאלה מה יותר מתאים לספר של שיעורים כלליים, ושם וילנא מתאים ותהילה לא.
קשה גם לומר שלא עושים היום וילנא בספרים. אם נתייחס לסידורים, אז עוז והדר למשל, הסידור שלהם זה בוילנא ולא בוילנא ישן. יש עוד הרבה הוצאות יפות שעושות בוילנא. זה הרבה יותר יפה מוילנא ישן, אם כי וילנא ישן יותר מסודר ונוח לעיניים.
גם ספרים יש ספרים רבים כאלו, בפרט רב טקסט שהטקסט העליון עשוי בוילנא.
כך שבמקרה דנן שהפרנקריל תפוס לאחד הספרים וצריך למצוא משהו אחר לספר השני, פוק חזי למה יותר יתחברו, וכפי שכתב @5127109, אא"כ מדובר במשהו חדשני ולא ישיבתי מסורתי.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
וילנא לטקסט רץ אני משתמש רק לפסקאות קצרות כמו הלכות. או בסידורים שהכתב יותר גדול אבל ללכת ולעמד ספר שלם של שיעורים עם וילנא זה ממש ממש לא.. וממש לא אמרתי שמתאים לשיעורים תהילה.
אני גם בדעה שחייבים פרנקריל המקורי רק לגוון בכותרות ועיטורים...

נערך לאחרונה ב:

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
דוגמה יפה לספר שעשוי וילנא, הן הטקסט העליון והן הטקסט הרץ שלמטה, ראו כאן.
זה שזה נראה יפה על הדף לא אומר כלל וכלל שזה קריא... ההלכות זה סביר אבל הטקסט של ההערות... יש לעיין.. ודו"ק ותשכח

כאן השתמשתי בוילנא רגיל בטקסט עליון כי זה הכי התאים. אבל בטקסטים האחרים גוונתי.
וכאן גם השתמשתי בוילנא אבל זה לפסקה בודדת...

מרקר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עימוד ספרים
זה שזה נראה יפה על הדף לא אומר כלל וכלל שזה קריא... ההלכות זה סביר אבל הטקסט של ההערות... יש לעיין.. ודו"ק ותשכח

מה זה הפונט בהגדה? מתחת לוינא?

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים

מרקר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עימוד ספרים

בקובץ הזה
הפונט של הפירוש קול יהודה

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים

בקובץ הזה
הפונט של הפירוש
בהגדה - וילנא ישן של פלרון בשתי משקלים
בשיר השירים - וילנא של פלרון
ברש"י - עברי של פלרון ורש"י של פלרון
קול יהודה - תהילה בכמה משקלים אולי גם ספרדי.
פניני יהודה - אדמה בכמה משקלים

מרקר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עימוד ספרים
פלרון זה חברה של פונטים כמו ופנטביט ופונטייפ?

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים

צביזון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי

את הספר הזה לא ראיתי פיזית, אבל ראיתי ספרים שמעומדים כך פיזית מול העיניים וזה בהחלט קריא ויפה. כמדומני שאפשר גם לסמוך על עמירם שהוא מוציא דברים טובים מתחת הידיים שלו.

אבל סתם שאלה לי אליך, כפי שכתבת למעלה, אתה הרי גם אוחז שתהילה לא מתאים לשיעורים, ופרנקריל כבר תפוס לספר הראשון, והמחבר רוצה פונט אחר לספר השני.
מה היית מציע במקום וילנא כמתאים לספר ולשמור על אופיו?

מרקר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עימוד ספרים
upload_2017-12-6_1-12-52.png

upload_2017-12-6_1-14-14.png

מצורפים שני צילומי מסך עם וילנה ותהילה (אדמה ושפע אין לי...)
אשמח לשמוע חוות דעת

קבצים מצורפים

• upload_2017-12-6_1-11-30.png
    upload_2017-12-6_1-11-30.png
    1.8 MB · צפיות: 47

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
את הספר הזה לא ראיתי פיזית, אבל ראיתי ספרים שמעומדים כך פיזית מול העיניים וזה בהחלט קריא ויפה. כמדומני שאפשר גם לסמוך על עמירם שהוא מוציא דברים טובים מתחת הידיים שלו.
כפי מה ששמתי לב עמירם מעמד בעיקר לבני עדות המזרח שלהם יש בכלל משיכה לפונטים המסורתיים, ומי שעבד איתם פעם מבין על מה אני מתכווין הם לא אוהבים את כל הפונטים החדשים אוהבים יותר מסורתי. אז ברור שזה גם תלוי לאיזה קהל יעד זה הולך.!

אבל סתם שאלה לי אליך, כפי שכתבת למעלה, אתה הרי גם אוחז שתהילה לא מתאים לשיעורים, ופרנקריל כבר תפוס לספר הראשון, והמחבר רוצה פונט אחר לספר השני.
מה היית מציע במקום וילנא כמתאים לספר ולשמור על אופיו?
כפי שכתבתי לעיל אין לכאורה תחליף לספר של שיעורים לטקסט הרץ חוץ מפרנקריל המקורי, אלא מה שאפשר לגוון במילה ראשונה כותרת ועיטורים כדי שלא יראה אותו דבר...

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
צפה בקובץ המצורף 307939
צפה בקובץ המצורף 307940

מצורפים שני צילומי מסך עם וילנה ותהילה (אדמה ושפע אין לי...)
אשמח לשמוע חוות דעת
התהילה יפה אבל שוב כמו שכתבתי לעיל בהודעה 37...
לגבי הוילנא על הפונט וילנא הזה נראה שכולי עלמא מודי שזה לא קריא לטקסט רץ מקסימום כותרות, הוילנא שדברנו עליו זה וילנא של פלרון שהוא הרבה יותר עדין..

אגב: שמתי לב שיש איזה רווח כפול לפני כל סוגר תבדקו את זה... כשזהב בתחילת שורה זה ממש בולט..

צביזון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כפי מה ששמתי לב עמירם מעמד בעיקר לבני עדות המזרח שלהם יש בכלל משיכה לפונטים המסורתיים, ומי שעבד איתם פעם מבין על מה אני מתכווין הם לא אוהבים את כל הפונטים החדשים אוהבים יותר מסורתי. אז ברור שזה גם תלוי לאיזה קהל יעד זה הולך.!
תמיהני על דבריך. ספרי השיעורים והעיונים של עדות המזרח מלאות בכתבי תהילה וספרדי הרבה מלפני עדות אשכנז. משם זה נכנס לכל הציבור. מאידך הציבור התורני הרבה יותר שמרני מהבחינה הזו, ועדיין יתעקש על הפונטים הרגילים של פרנקריל ווילנא. אגב, ראה למשל חוברת של באר הפרשה ועוד מהסוג הזה.

כפי שכתבתי לעיל אין לכאורה תחליף לספר של שיעורים לטקסט הרץ חוץ מפרנקריל המקורי, אלא מה שאפשר לגוון במילה ראשונה כותרת ועיטורים כדי שלא יראה אותו דבר...
תיצמד לאתגר שבשאלה שלי. גם אני סובר שאם ניתן למצוא דרך או אופן לשכנע את המו"ל להישאר עם הפרנקריל לשני הספרים, זה הכי טוב.
אבל אם הוא בכל אופן יתעקש שבאחד מהם הטקסט רץ לא יהיה בפרנקריל, וכזכור מדובר בספר של שיעורים כלליים. מה היית בוחר לטקסט רץ?

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
תמיהני על דבריך. ספרי השיעורים והעיונים של עדות המזרח מלאות בכתבי תהילה וספרדי הרבה מלפני עדות אשכנז. משם זה נכנס לכל הציבור. מאידך הציבור התורני הרבה יותר שמרני מהבחינה הזו, ועדיין יתעקש על הפונטים הרגילים של פרנקריל ווילנא. אגב, ראה למשל חוברת של באר הפרשה ועוד מהסוג הזה.

תיצמד לאתגר שבשאלה שלי. גם אני סובר שאם ניתן למצוא דרך או אופן לשכנע את המו"ל להישאר עם הפרנקריל לשני הספרים, זה הכי טוב.
אבל אם הוא בכל אופן יתעקש שבאחד מהם הטקסט רץ לא יהיה בפרנקריל, וכזכור מדובר בספר של שיעורים כלליים. מה היית בוחר לטקסט רץ?
לגבי הפונטים שעדות המזרח אוהבים יש להתווכח הרבה... לי יש איתם נסיון.. דוקא ספר של שיעורים לא עימדתי לעדות המזרח.. אבל כמעט תמיד הם אומרים דבר ראשון שלא יהיה כזה חסידי ומדרני והמבין יבין..

לגבי האתגר תלוי מאוד מה זאת אומרת ספר של שיעורים האם זה שיעורים של ראש ישיבה או מג"ש שאז זה בעייה אמיתי ובלית ברירה הייתי הולך לכיוון התהילה והספרדי וליבורנו
ואם זה של בחורים ובעיקר של בחורים ישיבה קטנה הייתי הולך לכיוון האדמה והשפע...

אני עובד עם כלל, שכשיש לקוח שקצת מרובע ומקבוע בפונטים מנסים לשכנע ולהראות דוגמאות כדי לעורר את החשק, אבל אם יש התעקשות מעמדים לפי רצונו ומקסימום לא כותבים מי עימד את זה..(היו לי כאלו שהתביישתי לכתוב שאני עימדתי..)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  20  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה