התייעצות מה עושים עם המצב של השידוכים במגזר שלנו

מצב
הנושא נעול.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
כי אם אדם הבטיח וחתם, והיה משבר כלכלי, זה שונה כל כך מזה שאדם הבטיח וחתם וחשב שיסתדר, וגילה שהוא לא יכול להסתדר? לא בדיוק נראה לי.
כן זה שונה לחלוטין!!!!!!
התחיבות כלכלית חותמים לפי היכולת ולא לפי אני חושב שיסתדר
למשל בן אדם יפנה למשכיר הדירה שלו ויאמר לו שלא יקפיד עליו שהוא לא משלם שכירות כי הוא "חשב שהוא יוכל להסתדר"

סמינר דוד

משתמש מקצוען
האם כל ההתחייבויות היו על סמך יכולות ברורות?

ממש לא.

אני כותבת על סמך ידיעה שהרבה מאוד חותמים על סמך נסתדר.

מרחבית

משתמש מקצוען
שם המשחק:
פחד.

זה מה שמונע מאנשים להתחתן.

אנשים בוגרים שמתייחסים לנישואים ברצינות הראויה ולא כחגיגה או כאפנה חברתית, אמורים לגשת לשידוכים עם זהירות. בהחלט.
עליהם לחשוב על היבטים שונים שאמורים להיות בחייהם במשך עשרות השנים הבאות.

יש כאלה שמעניין אותם בעיקר החגיגות והשמלה והשעון והתזמורת, ו'מה יגידו' כולם למשמע הבשורה; לא חושבים כמעט על החיים ועל הדברים החשובים באמת. הם ייכנסו לנישואים בלי 'פחד' ובלי שיקול דעת רחב יותר. לפעמים בפזיזות של ממש.
מעניין לראות אנשים שמחליטים על שידוך הרבה יותר בקלות מאשר הם בוחרים בגד או תיק או תפריט לשבע ברכות.

ודאי שבפחד מוגזם יש צורך לטפל, וקיים דבר כזה. אך הוא איננו נחלת הרוב.

זכיתי לשמוע ציטוטים של כמה וכמה תשובות מאלפות של גדולים שאנשים התייעצו איתם בענייני שידוכים.
הגדולים האלו שאלו הרבה שאלות, בחנו את העניין היטב, ושקלו ברצינות רבה את ה'חששות' שעלו בפניהם. וענו נטו לגופו של עניין.
ההבדל בין ההתיחסות שלהם לעניין כל-כך רציני, לבין ההתייחסות של חלק ממעצבי דעת הקהל בעניין, היתה זועקת.

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לענין בעיית השידוכים הכללית, לא יודע מה הדרך לפיתרון רחב וכבר הועלו רעיונות רבים, אבל אשתף רעיון שהעלינו בין כמה חברים. הוא לא חדש בכלל, אבל תמיד כדאי להתעורר בו שוב.
בעקבות שיחה בינינו, החלטנו לקבל על עצמנו שכל אחד ינסה לקחת חבר אחד רווק ולדאוג לו.
לדאוג זה לא אומר רק להציע הצעות - לא לכולם יש זמן להציע ולהתעסק עם השידוך בעצמם. אפשר לפנות לשדכנים בשמו או בכללית להזכיר וליידע את הסביבה שיש מישהו שמחכה. הרבה פעמים למשפחה או למשודך/ת לא נעים כבר לפנות לשדכנים או סתם 'לשווק' את עצמם, אבל כשזה נעשה על ידי מישהו אחר - זה קל יותר.
(העלתי את ההצעה באשכול השידוכים https://www.prog.co.il/threads/פורום-השידוכים-לעדות-אשכנז-בהצלחה.428055/page-7)
שנתבשר בבשורות טובות

I can do it

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
UX UI
הבדלי מגזר זה לא רק מנטליות
זה הבדלי הלכות ומנהגים, הבדלי רבנים
איזה בחורה אשכנזיה תסכים ללכת עם מטפחת כי בעלה ספרדי?
ואיזה בחורה ספרדיה, תתחיל לא להתקלח בתשעת הימים כי בעלה אשכנזי
זה הרבה מעבר להבדלי מנטליות
זה פערי הלכות ומנהגים ורבנים והשקפות
מעבר לזה בין פלוגות ליטאיות מפורקות זה ענין אידיאלי (למה שמישהי תרצה להתחתן עם מישהו שיצא נגד הרב שלה??)
לא חושבת שזה נכון לחתן סתם כך בין מגזרים ועדות,
יש ענין של מסורת וכל אב בית רוצה שהבת שלו תתחתן עם מישהו שהמסורת שלו דומה לשלו.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
מעבר לזה בין פלוגות ליטאיות מפורקות זה ענין אידיאלי (למה שמישהי תרצה להתחתן עם מישהו שיצא נגד הרב שלה??)
ועדיין בארה"ב הבן המוצלח של ראש ישיבת ליקווד התחתן עם ספרדית

I can do it

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
UX UI
ועדיין בארה"ב הבן המוצלח של ראש ישיבת ליקווד התחתן עם ספרדית
מצחיק אותי ההשוואות של ארה"ב לישראל
כשבישראל יתנהגו כמו שם תשוו
כשלכל בחורה יהיה רישיון, לדוגמא
זה מצחיק להשוות
וגם אם לבחורה הזאת זה התאים למלא בחורות לא.

ועדיין בעיני ההבדלי מנטליות ענקייייים, (ראה ערך הספר לחיות וחצי)

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
זה תקף גם לארה"ב
כנ"ל
כנ"ל
כנ"ל
כנ"ל
ובקיצור כל הסיבות שמנית תקפות גם בארה"ב מה שלא תקף שם זה המקובעות המחשבתית והמה יאמרו

I can do it

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
UX UI
זה תקף גם לארה"ב

כנ"ל

כנ"ל

כנ"ל

כנ"ל
ובקיצור כל הסיבות שמנית תקפות גם בארה"ב מה שלא תקף שם זה המקובעות המחשבתית והמה יאמרו
מענין אותי לדעת כמה מתוך כל אלה שמתלוננים על המרובעות יסכימו לחתן עם מגזר שונה משלהם,
הנה אני בחורה, ואני לא מעונינת להתחתן עם בחור שלא שייך למגזר שלי
אין לי שום ענין מלבד הקושי של התחלת חיי נישואין, גם לגשר על מנטליות והלכות ומנהגים.

נערך לאחרונה ב:

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
מענין אותי לדעת כמה מתוך כל אלה שמתלוננים על המרובעות יסכימו לחתן עם ספרדי,
הנה אני בחורה, ואני לא מעונינת להתחתן עם בחור שלא שייך למגזר שלי
אין לי שום ענין מלבד הקושי של התחלת חיי נישואין, גם לגשר על מנטליות והלכות ומנהגים.
מנהגים גם בתוך העדות יש הרבה שוני (שרויה,קטניות,תפילות,וכו',וכו') זה רק תרוץ בגלל שזה לא מקובל חברתית, והראיה ארה"ב
ולא, גם אני לא עושה שידוכים בין עדתיים אבל בלי להתעלם מאיפה זה באמת בא.

I can do it

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
UX UI
מנהגים גם בתוך העדות יש הרבה שוני (שרויה,קטניות,תפילות,וכו',וכו') זה רק תרוץ בגלל שזה לא מקובל חברתית, והראיה ארה"ב
ולא, גם אני לא עושה שידוכים בין עדתיים אבל בלי להתעלם מאיפה זה באמת בא.
נכון וגם בזה מאד משתדלים להתאים
גריינמן עם גריינמן חזונישניקים עם חזונישניקים וכו'
לא עד כדי להסחף כי מותר לבחורה להתקפל בחלק מהדברים (טלטול, תפילות וכו)
אבל לא בדברים שיותר מהותיים
וצאו מזה ארה"ב זה לא פה
יש לי משפחה בחו"ל והשוני לא מתחיל ונגמר בזה
השוני הוא עצום ותאמינו לי שאפח'ד כאן לא היה רוצה להפוך את ישראל לארה"ב

צפורה לוי

משתמש מקצוען
ישנן משפחות רבות, דור שני לעולי רוסיה, ב"ה משפחות יפות, בני תורה, שמצליחים גם להשתדך עם הציבור הישראלי הרגיל. וישנם כאלו שמשתדכים עם הדומה להם.
מכירה מקרוב שדכנית המתמצאת במיוחד במגזר הזה, של יוצאי רוסיה, אפשר לקבל את הפרטים שלה למי שיפנה אלי בפרטי. ב"ה היא מצליחה מאד!

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
למה אתה מנסה להשפיע עליו? מה אכפת לך שהוא רוצה רק הצעה כזו או אחרת?

אם הוא מזיק לעצמו בדרישות שלו זה בעיה שלו, ואם הוא שקל בכובד ראש והגיע למסקנא שהוא מותר על כל מיני דברים העיקר שיהיה הצעה מהמרכז, שיהיה לו לבריאות בהחלטות שלו.
למה לך להתאמץ להשפיע עליו אחרת?

לדעתי השכנועים האלו הם שורש פורה ראש ולענה. בחור/ה מרגיש שהוא עושה טובה לאנושות שהוא "מתפשר" על כל מיני דברים, ואח"כ מקשיח עמדות בעניינים אחרים. כל זה במקום להבין שהוא האחראי הבלעדי על עצמו ועל קבלת ההחלטות שלו, וביכולתו להרוס לעצמו את החיים עם התעקשויות מוזרות.
לא הבנתי. הוא חבר שלי, ואני מעוניין שיהיה לו טוב. לדעתי העקשנות הזו אינה במקומה, וע"י זה הוא מצמצם לעצמו את קהל היעד של ההצעות (שזה סוג של נזק), מלבד העובדה העיקרית שהוא יכול להפסיד בגין דרישה שכזו את הבאשערט שלו (ידוע שהסטייפלער אמר שמגיעים אליו רווקים מבוגרים ומתלוננים שאין להם שידוך, והוא אומר להם שזה בגלל שפסלו שידוך על שטויות, וממילא פסלו את הבאשערט שלהם).

לפי מה שכתבת, כל המושג "שכנוע" ו/או "השפעה" הוא מושג בעייתי.

משה מנחם

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
גריינמן עם גריינמן חזונישניקים עם חזונישניקים וכו'
דוגמה נפלאה!
יש לי חברים רבים ממגזר זה, ואף על פי כן לא נראה לי באופק שידוכים בינינו.
מי רוצה חתן שלא יאכל אצלו?

מרחבית

משתמש מקצוען
ובקיצור כל הסיבות שמנית תקפות גם בארה"ב
לא בדיוק. במכלול התמונה שונה למדי בין החיים בארה''ב לבין החיים בארץ. ולכן כל פרט מקבל משמעות שונה.
בארץ הכללים הרבה יותר חזקים לטוב ולמוטב; לכל קבוצה יש מוסדות לימוד שונים ויחודיים, נוהגים שונים ומחייבים הרבה יותר מארה''ב. בארה''ב בתוך הקבוצות עצמן יש הרבה פחות אחידות ומחויבות. לכן כל שינוי הוא הרבה פחות 'שינוי'.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא בדיוק. במכלול התמונה שונה למדי בין החיים בארה''ב לבין החיים בארץ. ולכן כל פרט מקבל משמעות שונה.
בארץ הכללים הרבה יותר חזקים לטוב ולמוטב; לכל קבוצה יש מוסדות לימוד שונים ויחודיים, נוהגים שונים ומחייבים הרבה יותר מארה''ב. בארה''ב בתוך הקבוצות עצמן יש הרבה פחות אחידות ומחויבות. לכן כל שינוי הוא הרבה פחות 'שינוי'.
בעיקר למוטב...

מרחבית

משתמש מקצוען
לפי מה שכתבת, כל המושג "שכנוע" ו/או "השפעה" הוא מושג בעייתי.
במידה מסוימת אכן זה כך... כשמדובר בהשפעה ישירה על בן אדם, קרי לחץ.
להבדיל ההשפעה כללית על קהל, ושכל אחד ייקח מה שמתאים לו; להבדיל מהסבר עובדתי של דברים בלתי ידועים.

מרחבית

משתמש מקצוען
בעיקר למוטב...
לא נכריע כאן, רק שואלת שאלה למחשבה: מדוע מרכזי התורה והיהדות בארץ מהווים מרכזים לכל העולם, כולל ליהודי ארה''ב, ולא להיפך? אולי לפתיחות וקבלה יש כמה צדדים?...

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
במידה מסוימת אכן זה כך... כשמדובר בהשפעה ישירה על בן אדם, קרי לחץ.
להבדיל ההשפעה כללית על קהל, ושכל אחד ייקח מה שמתאים לו; להבדיל מהסבר עובדתי של דברים בלתי ידועים.
לפעמים להלחיץ בנאדם זה טוב.
ניקח דוגמה קיצונית: ילד רוצה לנהוג בעצמו ברכב. אני אלחיץ אותו כדי שלא ירצה לנהוג ברכב.
אז אדם רוצה לעשות לעצמו משהו מזיק, אני בהחלט אשכנע אותו ואפעיל עליו לחץ במידה מסוימת כדי שלא יעשה את זה. ככל שהדבר מזיק יותר, כך יגבר הלחץ שאפעיל עליו. כמובן אם אכפת לי ממנו.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  25  פעמים

לוח מודעות

למעלה