התייעצות מה אתם מברכים על "שניצל"?

מה אתם מברכים על "שניצל"?

• שהכל נהיה בדברו

הצבעות: 412 92.4%
  • בורא מיני מזונות

הצבעות: 34 7.6%

• סה"כ מצביעים
    446

סמינר דוד

משתמש מקצוען
כתבתי שהכל, אבל אני לא שלמה עם התשובה, כבר כשעניתי. כי על פי רוב אני עושה שניצל עם מעט פירורים.

אמנם אנחנו מברכים בדרך כלל שהכל, ובכל זאת, כשאני עושה שניצל עם הרבה פירורים, ועיקר הטעם של השניצל הוא בפירורים, אז אנחנו מברכים מזונות. כך שזה גם וגם - תלוי בשניצל.

רק לבין הסדרים...

משתמש פעיל
עריכה תורנית
המשתמש נחסם
התבקשתי ע"י מוראה הוראה לעשות סקר מה העולם נוהג לברך על שניצל אשמח לשמוע את דעתכם
לכאורה גם לדין הזה שחמשת מיני דגן לא בטלים גם כשהן מועטים, יש לזה גבולות וכאן כשכל אחד מבין שהעוף הוא העיקר, יש לברך שהכל. כך פוסק גם בס' וזאת הברכה, אא"כ הציפוי עבה מאד שאז הוא פחות בטל.
מה חושב מורה ההוראה שביקש את הסקר?

אגודה אחת

משתמש פעיל
עניתי. שהכל.
לענ"ד מי שמחמיר על עצמו וחושש ממזונות עליו לאכול מזויינע'ס אחר, ולא לעשות מזונות על השניצל מחשש ברכה לבטלה, מהטעם הפשוט כי אם מישהו רוצה לאכול פירורי לחם אז בבקשה, זה בטל בשניצל. והטעם שלא אוכלים סטייק רק שניצל הוא משום הטעם המשובח של הפירורי לחם, אך הם בטלים לשניצל.
כך שמי שמברך מזונות בא מחומרא לטעות.
וכפי שכתב הרב:
לכאורה גם לדין הזה שחמשת מיני דגן לא בטלים גם כשהן מועטים, יש לזה גבולות וכאן כשכל אחד מבין שהעוף הוא העיקר, יש לברך שהכל. כך פוסק גם בס' וזאת הברכה, אא"כ הציפוי עבה מאד שאז הוא פחות בטל.
ואכמ"ל ויעויין בפנים הספרים.

טברייני

משתמש מקצוען
שהכל,
וידוע הסיפור עם הגרי"ש אלישיב זצ"ל כששאלו אותו מה הברכה ותיארו לו מה זה שניצל, סבר לומר שזה מזונות,
בארוחת צהרים נכדו הצביע על השניצל ואמר זה המאכל שהתכוונו בשאלה, הוא אמר אהה זה בטח שזה שהכל!

יאיר דבוש

משתמש פעיל
בגדול מברכים שהכל בגלל שהדגן מועט - וזה לכאו' אפי' עם הפירורי לחם ניתנו לטעם.

אבל חשוב לציין שזה מאוד תלוי שמרקם של הציפוי האם הוא קשיח [ בשפה התלמודית נכסס] או שהוא רך.

אם הוא קשיח אולי יש מקום לברך מזונות.

וכל אחד יש"ח.

פאר הפרי

מהמשתמשים המובילים!
אם רובו עוף ומעט ציפוי - שהכל
אם ציפוי עבה לעומת שניצל - מזונות

לא הצבעתי בסקר, אין תשובה רלוונטית

אילה מינה

משתמש מקצוען
ברכה אחרונה לכל הדעות מברכים בורא נפשות.

נידון דומה אך שונה: פסק זמן,

שרילנקה

משתמש פעיל
"שהכל" בעלי אומר בשם ה"שבט הלוי" והגר"ע יוסף ועוד. משום שזה נחשב לתבלין שאין בו את הדין של כל שיש בו חמשת מיני דגן וכו'

tadmit

המרכז לשידורים חיים, חתונות, כנסים, לוויות
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שהכל,
וידוע הסיפור עם הגרי"ש אלישיב זצ"ל כששאלו אותו מה הברכה ותיארו לו מה זה שניצל, סבר לומר שזה מזונות,
בארוחת צהרים נכדו הצביע על השניצל ואמר זה המאכל שהתכוונו בשאלה, הוא אמר אהה זה בטח שזה שהכל!
וכך שמעתי אני מבעל המעשה (מן הסתם היו הרבה כאלו), ששאל את הרב אלישיב זצוק"ל מה לברך על שניצל, והוא שאל אותו מה זה שניצל. תיאר לו שזה עוף שמצפים וכו' אז הוא שאל אותו מה העיקר ואמר לו שהעוף, אז אמר הגרי"ש שאם כן ברכתו שהכל.
הקשה השואל שבלי הציפוי לא היו אוכלים את זה ואם כן זה העיקר, ואמר הגרי"ש שאם כן, ברכתו מזונות.
למעשה לא יצאו מהרב עם תשובה ברורה... אבל כשיצא מהרב פגש את הרבנית זצ"ל ומיד שמח על ההזדמנות שנקרתה בפניו, ושאל אותה מה הרב מברך על שניצל, וכך אמרה לו הרבנית:
הרב אוכל שניצל רק בתוך הסעודה (סעודה עם פת), ולכן הוא לא מברך על השניצל.

המחזק

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לא קראתי את בכלל את האשכול רק את הכותרת
אבל לפי מה שלמדנו מברכים מזונות כיון שהפירורים באים לתת טעם

חושם

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לי פשוט שעל שניצל ועל כיף-כף ועל פסק זמן מברכים שהכל
והפירורים/ופל שבאים לתת טעם הם בטלים לחלוטין ולא על זה דיברו הפוסקים שהדגן זה העיקר אם בא לתת טעם אפילו אם הוא המיעוט

אבל אני לא כ"כ מבין את החומרה לברך על משהו אחר ולפטור
כי גם למי שמברך מזונות - יש על מי לסמוך
וגם למי שמברך שהכל - יש על מי לסמוך

וברכה לבטלה בוודאי אין כאן כי גם שהכל פוטר כל מיני אוכלין, וגם מזונות פוטר כל מיני מזון (מלבד מים ומלח)

בן ציון הלמ

משתמש מקצוען
התבקשתי ע"י מוראה הוראה לעשות סקר מה העולם נוהג לברך על שניצל אשמח לשמוע את דעתכם
נשמע לי מעניין שמורה הוראה מחפשים סקרים בפרוג...
העניין הוא הלכתי, האם יש בזה דין כל שיש בו או לא כפי סברת האו"ש וכהכרעת מרן הגריש"א זצ"ל.
כל אחד עושה כפי הוראת רבותיו.

טקסט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נשמע לי מעניין שמורה הוראה מחפשים סקרים בפרוג...
הוא לא חיפש לעשות סקרים בפרוג והוא בטח לא יודע מה זה פרוג הוא רק רצה לדעת מה העולם נוהג (מה שנקרא "פוק חזי מאי עמא דבר") וזה סה"כ סניף לנידון ובטח לא התכוון לפסוק ע"פ סקר...

שרי רוז

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שהכל

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
לי פשוט שעל שניצל ועל כיף-כף ועל פסק זמן מברכים שהכל
בכיף כף יש שטוענים שזה רק בא לדבק (להחזיק את העיסה) ולא לתת טעם,
מה שאין כן בשניצל שלכו"ע זה כדי לתת טעם, ואז פשוט שאפי' כשזה מיעוט מברכים מזונות 'כל שיש בו מחמשת המינים מברכין עליו בורא מיני מזונות' (ברכות לו:)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

אשליה אופטית • אתגר 48

לוח מודעות

למעלה