למכור ביידיש

דוד לסר

משתמש רשום
יש לי לקוח עם מוצר חדשני. כבר היום יש לו לקוחות רבים מהציבור החרדי, אבל הוא אף פעם לא מיקד עבורם את הפרסום. כעת הוא מעוניין ופנה אליי לייעוץ.
אני מתלבט ואשמח לשמוע את דעתכם על פרסום ביידיש באינטרנט. לכתוב מודעות, אתר וכו'.
מה דעתכם??

שי דרומי

משתמש צעיר
לא הבנתי מה פתאום דחוף לפרסם באידיש?
זה מזכיר את המוכרים בקיוסקים שעונים לבחורון החרדי התורן שהסיגריות האלו זה 'צווי און צוואנציג...' והוא מסכן לא מבין למה הם כמו המשגיח בישיבה שמעיר לו על האיחור לתפילה בשפה שהוא לא מבין...
יש אפשרויות רבות אחרות למקד קמפיין בקהל יעד חרדי בלי לערב את השפה השכוחה (חבל באמת) הזאת כמאפיין.

מאן דאמר

משתמש פעיל
דוקא יש קהל מסויים שהפרסום באידיש יכול לדבר אליו, חלק גדול מהירושלמים, והרבה מהציבור החרדי שמדברים אידיש כשפה ראשונה.
בכל אופן ברור שלא באינטרנט. בארץ בטח שלא.
אבל ככלל הציבור החרדי אכן 'מבין עברית' במלוא מובן המילה.....

דוד לסר

משתמש רשום
תודה לעונים. אני אנסה נמקד את השאלה יותר:
האם פרסום באידיש יכול ליצור תחושת הזדהות אצל לקוחות חרדיים?
נניח שאל אלה שדיברת עליהם, שי, נפנה בשפה שהם מבינים ובצורה המתאימה ולא כמו המוכר בקיוסק.
האם בציבור החרדי שגולש באינטרנט, אין כאלה שירגישו הזדהות ושמדברים אליהם ובשפה שלהם אם נכתוב את המודעה באידיש?

מאן דאמר

משתמש פעיל
לדעתי לא ממש, הציבור החרדי היום ברובו לא מדבר אידיש, במקרה הטוב הוא מבין קצת את השפה.

שי דרומי

משתמש צעיר
לדעתי אפילו הפוך. השפה הזאת היא מין קוד פנימי. מי שינסה להשתמש בו מבחוץ, יתוייג כפולש שמנסה לקנות לקוחות באמצעות השימוש בשפה. התוצאה עלולה להיות חשדנות וניכור.

כך לדעתי.

LF4

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
בישראל זה לא מקובל, בחו"ל, מאוד מאוד.

יופי

משתמש רשום
יש בהחלט אנשים שאידיש יכול לדבר אליהם אבל זה תלוי מאוד במה מדובר ולאיזה קהל זה אמור לדבר אני מאוד חולקת על דעתו של שי שזה מין קוד פנימי וכו'... כי לפעמים אם רוצים להדגיש משפחתיות למשל מילה אחת באידיש תעבוד פי אלף מעשר משפטים קולעים בעברית...
ולא חייבים מילים באידיש אפשר להדגיש את הניקוד למשל שולעם עלייכעם... איך שתרצה לכתוב שלום בעברית זה לא יתקבל כמו שולעם עלייכעם כזה חם ולבבי... זה כמובן רק אם קהל היעד ברור מראש...
כמו כן כדאי מאוד לדעת את ההבדלים הדקים כשאומרים לציבור החרדי... יש חרדי ליטאי, ספרדי, חסידי, ירושלמי..... ועוד היד נטויה.... כשרוצים לדבר לציבור החרדי בכללותו לא כל כך כדאי לעבוד אם אידיש כי ישנם רבים שלא יבינו... או שהמילה מוכרת מאוד ומשתמשים בזה הרבה כסלנג בכל ציבור.

מאן דאמר

משתמש פעיל
נכתב ע"י שי דרומי;344600:
לדעתי אפילו הפוך. השפה הזאת היא מין קוד פנימי. מי שינסה להשתמש בו מבחוץ, יתוייג כפולש שמנסה לקנות לקוחות באמצעות השימוש בשפה. התוצאה עלולה להיות חשדנות וניכור.

כך לדעתי.

נכון, זה יוצר ריאקציה, החרדי מרגיש כאילו מנסים 'לעבוד' עליו ולקנות אותו עם כמה מילים באידיש.
כמו המודעות האלה שתוקעים עשר פעמים 'בעזרת ה'' ובד"ץ אהין בד"ץ אהער...

יקינתון

משתמש רשום
כן מבינים לא מבינים-אם מיש כותב בה הודעה לא מבין את מה שהוא כותב הוא יוצא נלעג והמוצר מתפספס

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י דוד לסר;344463:
יש לי לקוח עם מוצר חדשני. כבר היום יש לו לקוחות רבים מהציבור החרדי, אבל הוא אף פעם לא מיקד עבורם את הפרסום. כעת הוא מעוניין ופנה אליי לייעוץ.
אני מתלבט ואשמח לשמוע את דעתכם על פרסום ביידיש באינטרנט. לכתוב מודעות, אתר וכו'.
מה דעתכם??
מוצר חדשני. טוב.
אם זה משהו מתחום השטריימלאך, תפילין דר"ת נוסח האר"י, געפעפיטע הויזען, רעשוולקעס וכו' (ומי שלא הבין סימן שזה לא מיועד אליו...) אכן יש מקום לפרסם באידיש.

תקשורת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
וגם הארבעס.
וכל השאר תחזור בבקשה לעברית! יש עוד המון דרכים ליצור הזדהות עם הציבור החרדי מעבר לשימוש באידיש או ב"שולעם עלייכעם"
וכמו שהחרדים לא אוהבים שמחליפים צמיג בשטריימל כדי להראות "שכל החרדים נוסעים עם ***" (והמבין יבין..)
הם גם לא אוהבים לפגוש את השפה החמימה הזו בפרסומים.
דברו קריאייטיב, את האידיש תשאירו לקודים החבריים הקרובים
ואם תכתבו "שולעם עלייכעם" רק תראו לכולם שאתם לא חרדים, כי דוברי אידיש כותבים "שול'ם עלייכם"
יושבי חו"ל מוסיפים ע' כסגול בחלק מהמילים

מאן דאמר

משתמש פעיל
דוברי אידיש כותבים שלום עליכם, וגם שבת ולא שאבעס. עברו התקופות האלה....

דוד לסר

משתמש רשום
תודה לכל המגיבים.
הלקוח החליט בכל אופן לנסות. נראה מה ייצא מזה.
אולי אחרי זה אוכל להחכים את האשכול ואת הגולשים בפורום.

תודה לכולם ונשמח לעדכן!

DDFF

משתמש פעיל
כשאני פוגש מודעה שהמפרסם בוחר להציג בענק "ר' איד" בלה בלה בלה .. או "חולמויעד" במילה אחת וכד', בדרך כלל זה גורם לי לא להמשיך לקרוא את המודעה ולא בגלל השפה, אלא בגלל הסגנון הנדוש והרדוד של לערבב כביכול מילים מדוברות (בציבור מסוים) שבעצם אין להם תכתיב וכאילו שהם הבריקו בזה שהם כן הצליחו ליצור ""הזדהות"" עם הציבור הזה כשכתבו את המילה המיוחדת.

וכן, אני דווקא כן אוהב לקרוא אידיש, אבל ספרים ועיתונות או פרסומות שמיועדים לציבור דוברי האידיש.

אולי מעניין אותך גם...

לוח לימודים

מסלולי לימוד שאפשר לההצטרף
אליהם ממש עכשיו:

25.06

י"ט סיון

פתיחת מסלול

קורס עריכת וידאו

מלגות והנחות משמעותיות!

25.06

י"ט סיון

פתיחת מסלול

קורס פיתוח ובניית אתרים

מלגות גבוהות!

25.06

י"ט סיון

וובינר מרתק

האם אפשרי לפתח קריירה משגשגת בלי לוותר על לימוד התורה?

וובינר מרתק בנושא "עיצוב על זמני" עם מעצב העל החרדי שפיתח קריירה משגשגת לצד לימוד התורה ואורח חיים חרדי מלא

הכניסה חופשית!

27.06

כ"א סיון

פתיחת מסלול:

התכנית המקצועית להכשרת אדריכלי פנים ומעצבים

לעבוד בתחום האדריכלות תוך שנתיים בלבד! וללמוד תכנים בלעדיים שיתנו לך יתרון ענק וביקוש גדול בשוק!

מסלול לגברים

27.06

כ"א סיון

השקה חגיגית!

עיצוב גרפי ודיגיטל - בסילבוס חדש ומטורף!

מלגות גבוהות!

30.07

כ"ד תמוז

פתיחת מסלול

מאסטר בשיווק דיגיטלי

מלגות גבוהות!

9.09

ו' אלול

פתיחה חגיגית:

קורס פרסום וקופי+

איך מפיקים קפמיינים לחברות הכי גדולות בשוק? איך בונים אסטרטגיה מדוייקת? מהו המסר? כתיבה שיווקית, קופי ויצירתיות, ואפילו כתיבה לסושיאל ולדיגיטל!

עם תכני AI

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כד

א לְדָוִד מִזְמוֹר לַיהוָה הָאָרֶץ וּמְלוֹאָהּ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ב כִּי הוּא עַל יַמִּים יְסָדָהּ וְעַל נְהָרוֹת יְכוֹנְנֶהָ:ג מִי יַעֲלֶה בְהַר יְהוָה וּמִי יָקוּם בִּמְקוֹם קָדְשׁוֹ:ד נְקִי כַפַּיִם וּבַר לֵבָב אֲשֶׁר לֹא נָשָׂא לַשָּׁוְא נַפְשִׁי וְלֹא נִשְׁבַּע לְמִרְמָה:ה יִשָּׂא בְרָכָה מֵאֵת יְהוָה וּצְדָקָה מֵאֱלֹהֵי יִשְׁעוֹ:ו זֶה דּוֹר (דרשו) דֹּרְשָׁיו מְבַקְשֵׁי פָנֶיךָ יַעֲקֹב סֶלָה:ז שְׂאוּ שְׁעָרִים רָאשֵׁיכֶם וְהִנָּשְׂאוּ פִּתְחֵי עוֹלָם וְיָבוֹא מֶלֶךְ הַכָּבוֹד:ח מִי זֶה מֶלֶךְ הַכָּבוֹד יְהוָה עִזּוּז וְגִבּוֹר יְהוָה גִּבּוֹר מִלְחָמָה:ט שְׂאוּ שְׁעָרִים רָאשֵׁיכֶם וּשְׂאוּ פִּתְחֵי עוֹלָם וְיָבֹא מֶלֶךְ הַכָּבוֹד:י מִי הוּא זֶה מֶלֶךְ הַכָּבוֹד יְהוָה צְבָאוֹת הוּא מֶלֶךְ הַכָּבוֹד סֶלָה:
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה