דיון למה לפתוח לציבור נושא כזה רגיש?

• פותח הנושא 101
  • פורסם בתאריך

האם אתם רואים מטרה בכתיבה על אלימות במשפחה, חוץ מסיפוק וריגוש?

• כן

• האמת שלא.

תוצאות הסקר יוצגו רק לאחר הצבעתכם.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
כוונתי שנכון שצריך לצנזר וזה חובה בציבור חרדי אבל כן צריך לספר יותר מאשר תאי הגזים והמשרפות שאת זה לא עושים כמעט
זה שאלת הגבולות, אבל היא צודקת שהספריה שלנו לא רק מספרת, היא גם מחנכת או לפחות יוצרת איזשהו קו ושפה ונצמדת לגבולות.

עיתונאית

משתמש סופר מקצוען
במחילה מכבודך אבל את הדברים הכי מזעזעים שנעשו בשואה רוב הסופרים משתיקים....
לכו ליד ושם ותגלו רמות אחרות של רוע
וגם את הטבח בחברון רוב הסופרים לא מפרטים אבל היה שם התעללות נוראית עוד הרבה לפני המוות
נו? וזה עשה לך טוב 'לגלות' עוד מהרוע הזה?
זה הוסיף לך משהו חיובי על החיים??
בטוח לי לא כמו אחרי הספר 'להישאר יהודי'.

כל זה מבלי להפחית מהעניין למען ידעו דור אחרון.
מה הגבול?!
שאלה!

Violinist

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
נו? וזה עשה לך טוב 'לגלות' עוד מהרוע הזה?
זה הוסיף לך משהו חיובי על החיים??
בטוח לי לא כמו אחרי הספר 'להישאר יהודי'.

כל זה מבלי להפחית מהעניין למען ידעו דור אחרון.
מה הגבול?!
שאלה!
טוב אחרי חברון רק שנאת ערבים נוראית... וחוסר הבנה איך מישהו חולם על שלום....
השואה... זה רק להבין מה העם שלנו עבר... והידע הזה נעלם....
התקדמות הרפואה בכל העולם נעשתה על גבי העם שלנו
אפילו התקדמות תאי לחץ וטיפול בטייסים גם נעשה על גבי העם שלנו
והדברים האלה לא מסופרים בכלל... וכן צריך לספר
מדברים על ניסויים מזוויעים אף אחד לא מפרט...
המקסימום שקראתי בציבור החרדי ובלי לזלזל בכלל היה שקיבעו למישהו את החיוך לכל החיים..
זה כמו להתלונן על הרוצח הכי גדול בעולם שהוא גם לא מתפלל בוקר ...ולא מזלזל בשום סבל שהיה אבל התעלמות מהשאר זה חור...

נערך לאחרונה ב:

שרה.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כתוב על אלימות כי זה נפוץ היום (מאז ומתמיד) לא סיבה שמשכנעת אותי.
צריך משהו מעבר.
גם כי זה נושא לא פשוט.
וגם כי הספרות שלנו היא לא עוד כמו הדוכנים בצומת ספרים.
לספרות יש מטרות נוספות, לא רק לבנות את האדם.
המטרות שלה הן גם העלאת נושאים למודעות הציבור, פתיחת שאלות לדיון על השולחן של החברה האנושית, וגם - בהחלט - קריאה מהווה חוויה תרבותית לקורא.
אני מבינה את מה שאת אומרת. את חושבת שלא נכון לרקוד על סבל של אנשים אם אין כאן מסר אמיתי וגישה זהירה. יש הרבה צדק ומחשבה בדברייך. אני לא סותרת אותם.
אבל בעיניי ספרות לא מוכרחה להיות עם מסר אמיתי נוקב ועמוק. היא כן יכולה, גם בציבור שלנו, להוות דרך נקייה וכשרה לחשוב על דברים שלא חשבת קודם, להגיע לתובנות שלא היית מגיע אליהן באופן אחר, להעלות נושאים שפחות מועלים בצורה אחרת. וכן חשוב לכתוב על דברים רק כי הם נפוצים וקיימים. זה לא כל כך הוגן כלפי הציבור ליצור בספרים כזאת מן אוטופיה, לא אלה החיים! ואפשר לדבר על כאב גם אם אין בו מסירות-נפש.
זאת לא הנאה מרושעת מהחיים הכואבים של אנשים אחרים. כן יש כאן תובנות ומחשבה גם אם אין בספר תשובות לשאלות.
עיין ערך הנורמלי האחרון של רותי קפלר.

נערך לאחרונה ב:

עיתונאית

משתמש סופר מקצוען
זאת לא הנאה מרושעת מהחיים הכואבים של אנשים אחרים.

לא אמרתי הנאה מרושעת! ואני לא חושבת שאדם כותב מתוך רשעות!
חלילה.
כנראה שהפלגת רחוק עם דברי.

כמה הזוי - מטרה צדדית שולית ובלתי חשובה - קריאה מהווה חוויה תרבותית לקורא.

או שנח להיכנס לפינות מאוד מסוימות שממש לא התכוונתי אליהם.
אני אסכם את דברי -
אני מאמינה בסוף מעשה במחשבה תחילה.
לא מאמינה בפופליזם זול.
כן מאמינה בכתיבה איכותית, תרבותית ומהנה שמביאה את האדם למקום טוב יותר.
די לחשוב כל הזמן בצורה של כמה מנסים לחנוק ולצמצם את האפקים שלי.

אולי זה נחמד להיות ציניקן בעניין. אך שוב כנראה משם יותר נח לשלוח חיצים,
העניין שהם לא מכוונים נכון, צר לי.

שרה.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא מאמינה בפופליזם זול.
כן מאמינה בכתיבה איכותית, תרבותית ומהנה שמביאה את האדם למקום טוב יותר.
אני חושבת שאנחנו כולנו מכוונים לאותה נקודה... להגיע לכתיבה איכותית ומהנה שמביאה את האדם למקום טוב יותר, כמו שתיארת.
נקודת הדיון כאן היא נטו על רמת החשיפה. כולנו טוענים שצריך להיות זהירים, את חושבת גם שבכלל אין צורך לכתוב אם אין בכתיבה מטרה נוספת חוץ מהנאה וידע. ואני כן חושבת שידע עשוי להיות חשוב מאוד.
אולי זה נחמד להיות ציניקן בעניין.
-את צודקת, הציניות לא הייתה במקומה. אני משנה.
די לחשוב כל הזמן בצורה של כמה מנסים לחנוק ולצמצם את האפקים שלי.
להיפך, מטרת הדיון היא איך ליצור אצלינו את הכתיבה הטובה ביותר מכל הבחינות. אני מאוד-מאוד בעד שמירה וקריאת רק חומרים נקיים ממקור יהודי.

כספומילי

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
אני חושבת שמה ש @עיתונאית מנסה לומר, ותקני אותי אם אני טועה זה ש:
אפשר לכתוב על כל נושא מנקודת מבט מעצימה, מתמודדת ומרוממת, מה שהציק לך זה שלפעמים יש רק חשיפה למצב הקיים ותיאורים מדויקים אבל בעיניך זה לא נותן כלים לקורא להתמודדות טובה יותר ולכן זה החטיא את המטרה שלו, ואז את שואלת מה הייתה המטרה?
אם המטרה היא רק חשיפה של המצב הקיים, אז מבחינתך זה לא יהודי ולא כדאי ואם המטרה היא לתת כלים ותעצומות למי שמתמודד אז את מבקשת להיווכח בזה שיש כלים בתוך הכתיבה
הבנתי נכון?

נערך לאחרונה ב:

עיתונאית

משתמש סופר מקצוען
אני חושבת שאנחנו כולנו מכוונים לאותה נקודה... להגיע לכתיבה איכותית ומהנה שמביאה את האדם למקום טוב יותר, כמו שתיארת.
נקודת הדיון כאן היא נטו על רמת החשיפה. כולנו טוענים שצריך להיות זהירים, את חושבת גם שבכלל אין צורך לכתוב אם אין בכתיבה מטרה נוספת חוץ מהנאה וידע.

אדייק -
בנושאים רגישים שמדובר על דיני נפשות - אני חושבת שהנאה וידע לא מספיקים.
ואני נצמדת לרצון שאת מעלה מצד הכותב - להעלות למודעות, להציף, מתוך מטרה לעזור לחברה.
אלו דיני נפשות -כמו שלימוד שחיה לא מעניק תעודת מציל.
ואחות סיעודית לא הופכת לרופא.
ידע והנאה לא מספיקים כדי לעזור לחברה לצאת מתחלואיה.
בשאר הנושאים - למה לא?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אדייק -
בנושאים רגישים שמדובר על דיני נפשות - אני חושבת שהנאה וידע לא מספיקים.
ואני נצמדת לרצון שאת מעלה מצד הכותב - להעלות למודעות, להציף, מתוך מטרה לעזור לחברה.
אלו דיני נפשות -כמו שלימוד שחיה לא מעניק תעודת מציל.
ואחות סיעודית לא הופכת לרופא.
ידע והנאה לא מספיקים כדי לעזור לחברה לצאת מתחלואיה.
בשאר הנושאים - למה לא?
אבל אם נניח אדם לא יהיה מודע לכך שניתן ללמוד שחיה הוא עלול לטבוע בשעת סכנה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אף אחד לא חושב שספר אמור לפתור בעיות אלא רק להעלות למודעות על מנת לגשת לקבל עזרה. או לפחות להרגיע במקצת את הסערה בתוך האדם.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

DESIGNIK

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
טוב
אני מתיימרת להעלות על הכתב מה שנכתב פה בהרבה מבין השורות
גם לי הפריע התיאורים על היד של האמא והמחשבות על מה שקורה לה, זה לא הוסיף לי טוב בחיים ולא הפך אותי למודעת יותר, זה כן פיצפץ לי באזור הכי רגיש שלי כאישה וכאמא ודוגרי עשה לי רעעעעעעע.
בשביל להעלות מודעות בנושא אלימות אין צורך לתאר דברים כל כך נוראים אפשר לתאר יותר בעדינות.
אפשר היה לגעת בנושא עם קצת פחות תיאורים שהופכים את הסיפור לצהוב אבל לא מוסיפים למודעות.
אני יודעת שקל לדבר וקשה לכתוב, אבל אחרי שכותבים כזה סיפור (לעניות דעתי הסיפור צריך להיות כתוב עד המילה האחרונה ולא רק במח) נותנים לאנשים שלא חוו את זה מקרוב לקרוא כמה פעמים אולי יש שם תיאורים שחוץ מלעשות רע לא מוסיפים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה