לזכרו של מרן! פיסול 2013

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י שלמה;1146946:
מעניין איך מרן היה מתייחס על עשיית פסל! ועוד לזכרו?!

אדם לא יכול להתייחס למשהו שעושים לזכרו.... :rolleyes:

וזה כמו לכתוב על קרח, לא?

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
אין שום איסור! זה לא גוף שלם ואין פרטים.
אם כבר תבדקו בבית שלכם, אם לילדים יש בובה עם איברים ממש כמו אצבעות וכ',
צריכים לחתוך אצבע אחת או משהו, כאן וודאי שלא מדובר בצל של איסור, ועוד שמדובר
במשהו שמתקיים 10 דקות אחרי שעוזבים אותו (מגיע הילד עם יצר ההרס כמובן).
אז חבר'ה, תהיו רציניים. וגם קצת לא רציניים...

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
פעם, פעם אהבתי מאוד לפסל.
בררתי אצל מורה הוראה והוא פסק שמותר לפסל בחומר לא עמיד, שאינו מתקיים לאורך זמן.
על כן נאלצתי (אחרי צילום התוצאה המרהיבה במצלמת וופלה) למעוך את פסלוני הפלסטלינה המהממים שיצרתי.
עד כאן הקטע ההלכתי.
נחמד מאוד לראות בובות שלג פחות שגרתיות בלי אף גזר, ומבינה בהחלט את תאוות הפיסול.
השלג הוא חומר נפלא בשביל זה.
לגבי חילול הקודש? קטונתי מלפסוק בעד או נגד.

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
לא יודע למה, אבל יש לי הרגשה שמרן היה מתיר לי בקלות...:D

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
פעם בעלי למד את הנושא הזה לעומק (העליתי פעם מאמר ארוך בנושא)

בקשר לאמירות שנאמרו כאן -
פיסול גוף לא שלם זה מחלוקת הפוסקים. (השו"ע פוסק שמותר, אבל הרבה מהאחרונים אוסרים).
חומר לא עמיד כמו שלג כנראה מותר מדאוריתא אבל אולי אסור מדרבנן. (פלסטלינה עשוי להתקיים לאורך זמן)
לקנות בובות זה נושא של איסור דרבנן משום החשד שיחשבו שאתה עובד עבודה זרה, אבל לעשות בובה זה איסור דאורייתא.

(אגב, בובות שעשויות למשחק לילדים יש יותר היתרים מאשר משהו שעשוי לנוי)

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
אני עכשיו בשלבי בדיקה של הפרטים האלו, אבל שמתי לב למשהו מעניין:

אם בובה של הרב עובדיה הקפיצה לכם את הפיוזים ומיד ניגשתם לבירורי ההלכה, מה עם שאר הבובות?
ראיתם, עשיתם, הילדים עשו, השכנים.... מיליונים של בובות ולא חשבתם על בעיה הלכתית, מה קרה פתאום?

אה, אתם רוצים לומר שכאן מדובר בדמות? אם כך איפה העיניים? הידיים? השיער?...
מי אמר שבובה עם גזר באף וענפים ביידים לאו שמיה בובה?...

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תזהר כשאתה מברר:
אולי בית הדין ירצה לראות במה מדובר כדי לפסוק
ויקבעו לך תור לעוד חודש,
מה תעשה אז ?;)

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י GolanArt;1148313:
ראיתם, עשיתם, הילדים עשו, השכנים.... מיליונים של בובות ולא חשבתם על בעיה הלכתית, מה קרה פתאום?

אנחנו מקפידים כבר שנים שלא ליצור בובות דמויות אנוש מפלסטלינה/חימר/פימו/גבס וכדומה, מאז שהתוודענו לחומרת האיסור.
שוב, פיסול בשלג זה הרבה פחות בעייתי משום שהוא דבר שאינו מתקיים.

לגמרי הגיוני שכמה שהדמות מפוסלת בצורה שיותר מזכירה פסל קלאסי, אנשים יותר מרגישים בבעייתיות.

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
כאן הבעל של עפרה
בנוגע לכל הבובות, יש באמת צדיקים שמקפידים לחתוך את האוזן של הבובה, אבל כולם מקילים כיון שזה עשוי לילדים קטנים שאינם מבינים בטיב ע"ז (וזה היתר על פי המהרי"ט), זה כמובן היתר לבובות וכנראה גם לבובת שלג רגילה, אבל הבובה של הרב עובדיה זה כבר מתחיל לדגדג אולי זה לא בדיוק משהו ילדותי.

בעיקרון חז"ל גזרו לא להשהות בבית צורת אדם כדי שלא יחשדו שעובדים עבודה זרה, רק בבובות כולם מקלים כי כולם יודעים שזה לא קשור לעבודה זרה. כל מי שמכיר את האיסור מהמקור אז כשהוא רואה בובה של הרב עובדיה זה מזכיר לו יותר מדי את האיסור המקורי...

(נדגיש שוב את החילוק בין האיסור לעשות לבין האיסור להשהות, שזה מדאורייתא וזה מדרבנן, ולא כל מה שנאסר בזה נאסר בזה)

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י ROT;1148336:
תזהר כשאתה מברר:
אולי בית הדין ירצה לראות במה מדובר כדי לפסוק
ויקבעו לך תור לעוד חודש,
מה תעשה אז ?;)

זה שזה לא מתקיים, אני מספר לכם, אבל
האמת, זה נמצא במקפיא...;)

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י עפרה;1148363:
כאן הבעל של עפרה
בנוגע לכל הבובות, יש באמת צדיקים שמקפידים לחתוך את האוזן של הבובה, אבל כולם מקילים כיון שזה עשוי לילדים קטנים שאינם מבינים בטיב ע"ז (וזה היתר על פי המהרי"ט), זה כמובן היתר לבובות וכנראה גם לבובת שלג רגילה, אבל הבובה של הרב עובדיה זה כבר מתחיל לדגדג אולי זה לא בדיוק משהו ילדותי.

בעיקרון חז"ל גזרו לא להשהות בבית צורת אדם כדי שלא יחשדו שעובדים עבודה זרה, רק בבובות כולם מקלים כי כולם יודעים שזה לא קשור לעבודה זרה. כל מי שמכיר את האיסור מהמקור אז כשהוא רואה בובה של הרב עובדיה זה מזכיר לו יותר מדי את האיסור המקורי...

אז אתם מסכימים איתה שהקונוטציה עשתה משהו לחבר'ה, במיוחד
לאלו שכמעט משתחווים לרבנים...

גם בובות שלג נועדו למשחק ושעשוע, אם כולם מקילים בבובה בבית על אחת כמה כמה על בובת שלג... חוץ מזה שלא שמעתי על פסל משלג שעובדים אותו... ושמעתי מרבי שיש גם ראיה מפסל, שדווקא מתקיים, שעשתה מיכל. (אשת דוד וכ,)

עם זאת יש בעיה דווקא עם ראש, אבל כנראה לא ראש משלג...

אני ממשיך לברר.

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אפשר לראות בזה מחמאה, הפיסול כל כך אומנותי שאנשים כבר נזכרים בכל מיני דברים...

לב ים

משתמש צעיר
עימוד ספרים
בירור הנושא ההלכתי לגבי יצירה זו

אין בעיה הלכתית ביצירת ה'אנדרטה' הזו, כיון שאין זה גוף שלם, וכמו שפסק מרן בשלחן ערוך יו"ד (סי' קמא ס"ז): יש מי שאומר שלא אסרו בצורת אדם ודרקון אלא דוקא בצורה שלימה בכל איבריה, אבל צורת ראש או גוף בלא ראש, אין בה שום איסור לא במוצאו ולא בעושה. ע"כ. וכתב ע"ז הרמ"א: וכן נוהגין. ע"כ. והדבר ידוע שכשמרן כותב ויש מי שאומר ולא הביא מי שחולק על זה, כך דעתו להלכה.

וכ"כ מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל בשו"ת יביע אומר ח"ג (חיו"ד סי' ח אות א), שכן דעת מרן הש"ע, וכן הוא להלכה. ע"ש. וכ"כ עוד מרן זצ"ל בספרו הליכות עולם ח"ז (פרשת מסעי ס"ג) בזה"ל: אסור לעשות צורת אדם בולטת, ואסור להשהותה בביתו. ודוקא כשהיא צורה שלמה בכל איבריה, אבל פרצוף אדם וצוארו עד החזה בלי גוף, אפילו הוא בולט, אין בו שום איסור, בין בעשייתו, בין בשהייתו. עכ"ל הטהור.

שוב ראיתי שלמען דעת הביא למעלה קישור לפורום של נתיב שדנו בזה. כן, זה אני פתחתי שם את האשכול, והם נעלו אותו כי זה לא היה לפי חוקי האשכול. לכן פתחתי שוב במקום אחר, ושם כתבתי את הנ"ל, אפשר לראות כאן: http://forum.enativ.com/viewtopic.php?f=4&t=8851&p=90679#p90679
ושם מבואר שאפי' שיש מקום להחמיר בזה. אבל וודאי שמי שמיקל בזה יש לו יסודות היתר חזקים ונאמנים לסמוך עליהם. ע"ש.
עוד דבר אחד רציתי להבהיר, שמה שלא כתבתי שם קישור למקור התמונות, כאן, הוא משום שאסור לתת שם קישור לאתרים שאינם כברירת מחדל בנתיב, וכיון שלא ידעתי אם זה פתוח כברירת מחדל, לא נתתי קישור.
והשי"ת יזכנו שלא תצא תקלה מתחת ידינו. אמן.

נ.ב. אני קשור יותר לפורום של 'עימוד מקצועי', אבל אם כבר 'נכנסתי' לכאן, אני יכול להזמין אותכם לעיין באתר שלי, שונה הלכות, בו נשלחים כל יום ישירות למייל שתי הלכות מספרי מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל. ראו כאן: http://shonehalachot.co.il/

פוינט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מה שלא יהיה זה מככב.
נתקלתי בזה כבר המון פעמים, בכל מיני הזדמנויות.

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
אני יגלה לכם שזו לא הייתה התוכנית שלי בכלל!
אין לי מושג איך הרעיון הזה צץ לי ברגע שהחזקתי את המסטרינה...
הרעיון שלי היה לעשות את פסל החרות!!!

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
ועכשיו אני צריך עזרה! יש תחרות פיסול בעירית ירושלים, אבל צריכים כנראה להעלות
את התמונות דרך פייסבוק, ואין לי דבר כזה וזה גם חסום אצלי, השאלה אם יש פה משהו עם פייסבוק שיכול
להעלות את התמונות בשמי?

כנראה זה הקישור:

http://www.facebook.com/Jerusalem

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
אף אחד לא רוצה לעזור? לא רוצים ש"פרזיט" חרדי ינצח?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה