'לא תגנוב'

נתין

משתמש פעיל
נכתב ע"י יעקב ג;2448129:
כשאתה לא תקנה מאיזו סיבה שתהיה, יש כאן דין של זה נהנה וזה לא חסר, ואכמ"ל.

יש מספיק מקום להאריך, מישהו הפריע לך?

נכתב ע"י שלכם;2449240:
הסתפקתי האם הכוונה ההיתה צינית או רצינית
והסקתי מכך שלא היה סמילי שהכונה רצינית
פעם הבאה שאתה מתכוון לצינית, הוסף סמילי, ותמנה אי נעימות
תודה

גם מי שגונב את הדיסקים צריך לשים סמיילי? כאילו, לא ממש גנבתי רק מצאתי?
:):D:(:eek::p:mad::confused::rolleyes::cool:
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

israelintop

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
כך שמעתי באזני מגדולי הת"ח שבירושלים:

הוא שאל אותי - אם תלך מחר לגלפז ותגיד לו שהעתקת, ומכוח זה עברת על תנאי המכירה ולכן אתה רוצה להחזיר ולקבל את הכסף, הוא יעשה את זה? וודאי שלא! אם כן מה שמתנה במכירה אין דעתו להתנות ובוודאי לא באופן המועיל, ולכן מותר להעתיק (הוא לא יתייחס אז לזכויות רוחניות אלא להפרת תנאי הקניין בדיסק)

דייב

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
כמו שכתבת, זה לא כל כך רלוונטי לענייננו, אבל גם בזה פוסק הרב נחמיה גולדברג שליט"א שזה מועיל כדת וכדין, וכמדומני שהוא מתייחס גם לשאלה הזו.

קופצנית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יש לי שאלה.
מישהו כאן קנה תוכנות ADOBE למשל??
יש שם בחברה 2 שותפים יהודיים!!!
ויש כאן מישהי שלא צפתה בסרט של פרלשטיין ושות' עם פסק שאסור לצפות בשום אופן?
מה נתפסתם על שירים?
זה רחב מיני ים,
ואכן, יש רבנים שמתירים כי זה זוטו של ים.
אבל הרב אלישיב אוסר להשתמש בתוכנות גנובות-פרוצות, למשל.
ושוב, שכל אחד ישאל את רבותיו

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י קופצנית;2452720:
יש לי שאלה.
מישהו כאן קנה תוכנות ADOBE למשל??
יש שם בחברה 2 שותפים יהודיים!!!
ויש כאן מישהי שלא צפתה בסרט של פרלשטיין ושות' עם פסק שאסור לצפות בשום אופן?
מה נתפסתם על שירים?
זה רחב מיני ים,
ואכן, יש רבנים שמתירים כי זה זוטו של ים.
אבל הרב אלישיב אוסר להשתמש בתוכנות גנובות-פרוצות, למשל.
ושוב, שכל אחד ישאל את רבותיו

רבנים חרדים לא מתירים על סעיף "זוטו של ים"
זו סברה שגם המקילים שוללים.
מה שיש מקילים זה לאנשים מסוימים באופנים מסויימים.

artline

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מענין אותי,
נניח שבהלכה יש היתר לגבי הענין של זכויות יוצרים (קשה לדמיין בצורה אובייקטיבית"מה היה אילו".. הייתי מוציא על זה כסף או לא ?בזמן שיודעים שיש אפשרות להעתיק. אם לא היתה אופציה כזו של שכפול נראה לי שאנשים כן היו מוציאים יותר בקלות)
אבל,
מה לגבי לא תונו איש את עמיתו
הרי יש אנשים (אלו שעומדים מאחורי הפקת הדיסק) ששומעים על כך ומצטערים וגם מודיעים שהם לא סולחים למי שמעתיק את הדיסק עד שיקנה חדש
האם נמצאה קולא גם לזה?............

artline

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י צבי200;2453441:
כן, נמצאה קולא גם לזה ..
כל הקולות האמורות לעיל כוללות גם את זה...
אם זה לא נחשב שלקחתי והזקתי כפי דעת חלק מגדולי הפוסקים (הגר"ח קניבסקי באופן די גורף והגר"ש וואזנר במקרים מסוימים), אזי ודאי שמה שהוא מודיע שהוא לא סולח, זה בדיוק כמו שהוא יודיע שהוא לא סולח למי שעבר ברחוב ושמע את השיר בוקע מחלון איזה בית ...
אפשר להשתתף בצערו ... אך זה ודאי לא שייך ללא תונו וכן ל'לא סולח' ...
משום מה משהו לא מסתדר לי פה (וההשוואה הנ"ל לא נראית לי מתאימה)
אם לכל דבר יש תשובה לפי ההלכה
אז ממש "בל תשחית" ללכת ולשלם על דיסק.:confused::rolleyes:

נתין

משתמש פעיל
סתם שאלה לדיון, האם הרבנים הנ"ל היו צורבים דיסק של זמר ללא רשותו?

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י artline;2453708:
משום מה משהו לא מסתדר לי פה (וההשוואה הנ"ל לא נראית לי מתאימה)
אם לכל דבר יש תשובה לפי ההלכה
אז ממש "בל תשחית" ללכת ולשלם על דיסק.:confused::rolleyes:

כשרוצים ללכת עקום אפשר למצוא תשובה על פי ההלכה למה שרוצים.

לגבי דיסקים זה המענה שקיבלתי מרב ומו"צ:
יש דעה שאוסרת מכל וכל.
יש דעה שמקילה במקרה שלא היית קונה.
פחחח, לא היית קונה. כל אחד מהאנשים שרודפים פה על כל בדל וקשקוש של זאנוויל לא היו קונים, אם לא הייתה שום אפשרות להשיג בלי קנייה. תפסיקו לעבוד על עצמכם.
רק סינגלים שזמרים בעצמם הפיצו ברשת אפשר להוריד. כמה מהחומר שיש פה הוא כזה? אולי חצי, אולי פחות.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

תמיד בשמחה!!

משתמש מקצוען
נכתב ע"י דוד מרדכי;2454380:
כשרוצים ללכת עקום אפשר למצוא תשובה על פי ההלכה למה שרוצים.

לגבי דיסקים זה המענה שקיבלתי מרב ומו"צ:
יש דעה שאוסרת מכל וכל.
יש דעה שמקילה במקרה שלא היית קונה.
פחחח, לא היית קונה. כל אחד מהאנשים שרודפים פה על כל בדל וקשקוש של זאנוויל לא היו קונים, אם לא הייתה שום אפשרות להשיג בלי קנייה. תפסיקו לעבוד על עצמכם.
רק סינגלים שזמרים בעצמם הפיצו ברשת אפשר להוריד. כמה מהחומר שיש פה הוא כזה? אולי חצי, אולי פחות.

כיום עקב המחירים הגבוהים והמטורפים של 50 ש"ח לדיסק ולפעמים אפי' יותר מזה אי אפשר להישאר מעודכן ולכן הם צורבים ומעתיקים. ודוגמה לדבר "קינדרלעך" הוציאו דיסק שלישי ומכרו "210553" עותקים באתר "בא בטוב" ( https://www.babetov.co.il/deals/2136 ) כי הם הורידו את המחיר מ70 ש"ח ל35 ש"ח.
ואפשר להבין אותך כי אתה הולך להוציא דיסק ואתה לא רוצה שיעתיקו ושיצרבו אותו אבל אם לא יעתיקו אף אחד אפי' לא יידע מזה.
וגם כששדרנים יוצאים נגד אלו שצורבים ומעתיקים הרי הם לא משלמים לכל דיסק שיוצא הוא מקבל אותו בחינם מהיחצ"ן/מהזמר....
אם כולם היו קונים כל דיסק שיוצא זה היה עולה לשנה כנראה 2.000 ש"ח.
הפתרון: להוזיל את המחיר ל20 ש"ח.

artline

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י 0052;2454474:
.
הפתרון: להוזיל את המחיר ל20 ש"ח.
לא כזה פתרון גורף....
למשל חבורת תריג עולה 20 שח ועדיין, יש העתקות רבות

נקדן זריז

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני קצת מופתע מכל ההלך רוח שיש כאן באשכול
גם אני שמעתי על רבנים שמקילים להעתיק וכו', אך כאשר שאלתי אותם אמרו לי פה אחד שמי שעובר על איסור גזל זה מי שפרץ את התוכנה ואיפשר לרבים לקחת את זה - והפך את זה לזוטו של ים - שלפני כן זה היה גדור והוא פרץ את זה. לאחר מכן כבר אין בעיה לי לקחת את זה כי כבר נשתנה צורתו ופנים חדשות באו לכאן וזה כמו זוטו של ים [3 סברות שונות חלקם שייכים לתוכנות פרוצים וחלקם לשירים והבוחר יבחר] ואם כן זה שמעלה את זה לרשת יתכן שהוא נידון כזה שהופך את זה לזוטו של ים וחבל.
אמנם אני ואחרים יכולים אחר כך להנות מזה, אבל מסכן ההוא שהכל על הכתפיים שלו.
לימוד זכות יש לי, שיש כלל שאין אדם חוטא ולא לו, היינו שגזלן גוזל בשביל עצמו ולא בשביל חברו, ואם רואים כאן כל כך הרבה שמעלים בשביל הציבור, כנראה שזה באמת אינו חטא, אך איני יודע למה.
אלא אם כן הם נהנים שיהיה רשום על שמם הרבה תודות מהרבה אנשים, ואז זה כן חוטא בשביל הנאה לעצמו.

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י צבי200;2454532:
יקירי, ראשית 'פחחחח' זה לא רציני ולא עניני ... ועכשיו האנשים שרודפים אחרי 'כל בדל וקשקוש (שנאת האומן את וכו') מקבלים את רובו ברשות והסכמה, כך שאם לא הי' אפשרות להעתיק שלא ברשות היו מסתדרים ...
מאיפה אתה יודע מה אנשים היו עושים אם לא היה אפשר להעתיק ? אני לדוגמא, כ 10 שנים לא קניתי ולא העתקתי, הסתפקתי בחינמיים (כמו 'כרחם אב' ו'מנוחה ושמחה' של דוד בארי ... משהו מיוחד) וכדו' כך שכשהתחלתי לפני כשנה וחצי להוריד (לאחר היתר הגר"ח קניבסקי) אני מספיק בטוח בעצמי שלא הייתי קונה בלא"ה, ואני בטוח שאני לא היחיד בזה ...
בנוסף אני בטוח שחלק גדול מהזמרים צריכים את הפרסום הזה אפילו במחיר העתקה, שבכל מקרה הדיסק הוא משהו צדדי מאוד, ועיקר פרנסתם זה מהופעות וחתונות לילה לילה, והדיסק בכל מקרה רק מקדם אותם ... (ואני יכול לתת רשימה ענקית של זמרים ויוצרים כאלו, שזה על גבול הטפשות לומר שהם מקפידים על מי שהעתיק, ואני בטוח שאתה שבתחום ודאי יודע זאת).
אל תיקח אישית. אני בטוח שאתה עושה כהלכה וגם ככה לא היית קונה בגלל המחיר הגבוה. בסדר?
ועכשיו לעניין.
הסינגלים של רוב הזמרים, יצאו בחינם לציבור ביוזמתם, ואף פעם לא חשבו למכור אותם. להרבה אמנים (ואני ביניהם) אין טעם להפיק דיסקים שלמים ולמכור, כי יש המון היצע ולצורך החשיפה והאירועים עדיף לחלק חינם סינגלים. ומזה מגיע הרבה חומר שגם אני כמו כולם מוריד מכאן.
אבל אם זה לא היה ככה - ולא היתה אפשרות להוריד, לא סביר שמעריצי הזמרים המוכרים והמצליחים (כמו זאנוויל, שטיינמץ וליפא) היו מוותרים עליהם ולא קונים. והראיה - בבחרותי, (כשקלטת מועתקת הייתה נשמעת באיכות גרועה) כמעט כל מי שאהב מאד מוזיקה קנה ושילם. לך תברר כמה עותקים מקוריים נמכרו מ"חזק" של פריד או מ"אין עוד מלבדו" של ורדיגר, או מ"כח התורה" של שטרייכר. אלה היו מספרים של 6 ספרות.
ומכיוון שההיתר האמיתי לדעת המקילים הוא בגלל ש"לא היית קונה" (ולא זוטו של ים, תשאלו בקו ההלכה) - ההיתר לא תקף כי במציאות כן קנו. (ומה היה לפני הדבל קסט כשבכלל לא היה העתקות אפילו באיכות גרועה? פרחי לונדון מכרו תקליטים בודדים? ממש לא)

מיסטר בין

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
נכתב ע"י דוד מרדכי;2454806:
אל תיקח אישית. אני בטוח שאתה עושה כהלכה וגם ככה לא היית קונה בגלל המחיר הגבוה. בסדר?
ועכשיו לעניין.
הסינגלים של רוב הזמרים, יצאו בחינם לציבור ביוזמתם, ואף פעם לא חשבו למכור אותם. להרבה אמנים (ואני ביניהם) אין טעם להפיק דיסקים שלמים ולמכור, כי יש המון היצע ולצורך החשיפה והאירועים עדיף לחלק חינם סינגלים. ומזה מגיע הרבה חומר שגם אני כמו כולם מוריד מכאן.
אבל אם זה לא היה ככה - ולא היתה אפשרות להוריד, לא סביר שמעריצי הזמרים המוכרים והמצליחים (כמו זאנוויל, שטיינמץ וליפא) היו מוותרים עליהם ולא קונים. והראיה - בבחרותי, (כשקלטת מועתקת הייתה נשמעת באיכות גרועה) כמעט כל מי שאהב מאד מוזיקה קנה ושילם. לך תברר כמה עותקים מקוריים נמכרו מ"חזק" של פריד או מ"אין עוד מלבדו" של ורדיגר, או מ"כח התורה" של שטרייכר. אלה היו מספרים של 6 ספרות.
ומכיוון שההיתר האמיתי לדעת המקילים הוא בגלל ש"לא היית קונה" (ולא זוטו של ים, תשאלו בקו ההלכה) - ההיתר לא תקף כי במציאות כן קנו. (ומה היה לפני הדבל קסט כשבכלל לא היה העתקות אפילו באיכות גרועה? פרחי לונדון מכרו תקליטים בודדים? ממש לא)

ואיך אתה מתעדכן בשירים מתוך הדיסק עצמו? שלא יצאו כסינגלים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה