התייעצות לאיפה נשלחים הילדים שלכם?

שפריצרית

משתמש מקצוען
אני גרה בעיר מעורבת.
יש באזור חרדים, וכל השאר - מכל השאר.
הערב דפקו בדלת שני בחורים - ילדים שנשלחו לאסוף כסף עבור הת"ת של הישיבה.
חשבתי שהם באים לכתובות מכוונות, אך לחרדתי שמעתי אותם דופקים גם על דלתות השכנים....
לא נעים לומר, אבל חלק מהשכנים שלי הם לא האנשים שהייתם רוצים שייתקלו בילדים שלכם.
ודאי לא כשהם דופקים על דלתם ומתרימים אותם לישיבה.
לא מדובר בסתם חילונים.
האמת, פשוט האזנתי בדריכות כדי לוודא שהם מסיימים את הסבב בשלום.
ומה קורה בבנין הבא?
ומה קורה עם עוד מאות ילדים כאלה שנשלחים לכל מיני אזורים מפוקפקים?
יש איזשהו פיקוח על זה?

sem

משתמש פעיל
כאילו שבשכונות חרדיות הכל בטוח

לא מצליחה להבין למה הישיבות שולחות בחורים לאסוף כסף. ויותר גרוע בעיני, שנותנים פרסים רק למי שאוסף כסף, מה שגורם להורים כמוני, שלא מעונינים שבנם יהיה מתרים, להוציא סכום מכובד מכיסם כדי שהבחור שלהם לא יהיה חריג.

(ממני שנאלצה/הוכרחה להוציא עכשיו בערב פורים 450 ש"ח, כדי שבני לא יסתובב ויתרים, ועדיין יזכה להשתתף בטיול שרק המתרימים מסכום זה ואילך זוכים להשתתף בו)

ששונית

משתמש מקצוען
גם בשכונות מאוד הומוגניות יש סכנות וסיטואציות שלא הייתי רוצה לחשוף אליהן את הילדים שלי, לכן כל שנה בעלי ערך להם מבצע לימוד בפורים כל אחד לפי רמתו ונתן לכל אחד את הסכום שהישיבה דרשה (שזו לדעתי דרישה אנטי חינוכית ומופרכת לחלוטין מכל היבט שהוא)

יהודה מאיר

משתמש מקצוען
לדעתי זה דווקא יפה שהבחורים נרתמים להתרים למען חבריהם שנזקקים לעזרה דרך התתי"ם וכן חתנים וכו'

כמובן שצריך לדעת לאיפה שולחים את הבחורים, (אני גם גר באזור מעורב, ומבין את הבעיה)

יש גם פן חינוכי של עזרה הדדית וחיבור של הבחור לעשיה למען ישיבתו

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
בכניסה למכולת בתחילת השבוע, היתה קבוצת ילדים, וילד אחד מתוכה שאל אותי אם אני יכולה לתת לו שקל והוא יגיד תהילים.
לתומי הבנתי שמדובר ב'חברת תהילים' ואמרתי למה לא, נתתי לו שקל והבחור מתחיל לומר פרק תהילים! (ואיך אמר, לא הבינו מילה. 'בלע' הכל במהירות)
תוך רגע קפצו עלי עוד כמה וכמה שאני אתן להם גם, הרגשתי כמו בסיפורים על הודו, שנותנים לאחד ועוד מאות לא עוזבים אותך.
בלי הגזמה בכלל! התביישתי בשבילם ובשביל ההורים שלהם שאין להם כנראה מושג מה בניהם מעוללים. (כלומר, מקווה כך)
וכל אחד שהגיע קיבל את ההצעה הזו, והם פשוט גייסו ככה כסף כדי לקנות לעצמם ממתק.

מה יעשו כשיגדלו?

כשהיינו בבי''ס עשו לנו מבצע איסוף נרות שבת, כשהיו פרסים מאד מפתים לכיתות שיצליחו לגייס את מרב הנקודות.
מה שקרה הוא, שילדות פשוט עברו בבניינים ואספו כסף לנרות שבת.
גם אני רציתי לצאת לאסוף, ואבא שלי לא הסכים לי בשום אופן! הוא שאל אותי כמה זה עולה ונתן לי את הכסף.
דברים כאלו אמורים לא להיות מעודדים ע''י מוסדות החינוך בשום אופן!! וטוב תעשה פותחת האשכול אם תריך טלפון לישיבה ותגיד על כך מילה או שתיים.

בעקרון בישיבות אמורים להתרים רק לפי כתובות ידועות, של הורים ומשפחות של בחורים או אנשים שקשורים לחסידות, או לקהילה.
לא לדפוק סתם בבתים... בטח לא כשמדובר על פורים ובאיזשהו שלב הבחורים עוברים שיכורים וזה מאד לא לעניין.

sherit

משתמש פעיל
צילום מקצועי
בעקרון בישיבות אמורים להתרים רק לפי כתובות ידועות, של הורים ומשפחות של בחורים או אנשים שקשורים לחסידות, או לקהילה.
לא לדפוק סתם בבתים... בטח לא כשמדובר על פורים ובאיזשהו שלב הבחורים עוברים שיכורים וזה מאד לא לעניין.

יש לציין שאני יודעת על ישיבה שאוספים רק מכתובות!!! והם לא עושים פחות כסף מהישיבות האחרות אם אתה משקיע את הזמן להשקיע בכתובות הם נותנים סכומים יותר גבוהיים מהכמה שקלים שתקבל כשאתה סתם אוסף!!!!

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מה יעשו כשיגדלו?
יהיו שנוררים טובים, ראשי כוללים, ראשי ישיבות, מנהלי תלמודי תורה...
כלומר, זו אחת הסיבות שנתן לנו ראש הישיבה קטנה שלנו, בשביל שנלך לאסוף כסף עבור הישיבה.

כשהגעתי לישיבה גדולה, שמעתי את הסיפורים של החבר'ה מהישיבות האחרות, לפיהם הם אספו כסף ל'ת"ת' של הישיבה קטנה שלהם, וכשהתפלאתי ממתי בחורים בישיבה קטנה צריכים 'ת"ת', הסבירו לי בלי להתבלבל שבכסף הם הזמינו חליפות מהחייט, וחגגו על הכסף שאנשים תורמים לצדקה.
מאז, אני לא נותן שקל לבחורי הישיבות קטנות ששורצים בכל פינה ואוספים כסף. לאחרונה הגדילו וגם ילדים בכיתות גבוהות משנוררים.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
יהיו שנוררים טובים, ראשי כוללים, ראשי ישיבות, מנהלי תלמודי תורה...
כלומר, זו אחת הסיבות שנתן לנו ראש הישיבה קטנה שלנו, בשביל שנלך לאסוף כסף עבור הישיבה.

כשהגעתי לישיבה גדולה, שמעתי את הסיפורים של החבר'ה מהישיבות האחרות, לפיהם הם אספו כסף ל'ת"ת' של הישיבה קטנה שלהם, וכשהתפלאתי ממתי בחורים בישיבה קטנה צריכים 'ת"ת', הסבירו לי בלי להתבלבל שבכסף הם הזמינו חליפות מהחייט, וחגגו על הכסף שאנשים תורמים לצדקה.
מאז, אני לא נותן שקל לבחורי הישיבות קטנות ששורצים בכל פינה ואוספים כסף. לאחרונה הגדילו וגם ילדים בכיתות גבוהות משנוררים.
די חריג, בד"כ אוספים כסף לישיבה עצמה (הוצאות שוטפות), או לאוצר הספרים. יתכן והתגמול שהבחורים קיבלו זה חליפות, וזה לא שונה מהטיול שהוזכר בתחילת האשכול.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
די חריג, בד"כ אוספים כסף לישיבה עצמה (הוצאות שוטפות), או לאוצר הספרים. יתכן והתגמול שהבחורים קיבלו זה חליפות, וזה לא שונה מהטיול שהוזכר בתחילת האשכול.
אכן, חריג, אבל קרה.
גם את הוצאות הישיבה ואוצר הספרים, אני לא חושב שמתפקידי לממן. לרוב ישיבה קטנה היא עסק מכניס, ולדעתי לא יקרה הרבה אם ראש הישיבה יוציא קצת כסף עבור מעט הספרים שהוא נצרך להם בישיבה.

studentit1

משתמש פעיל
בעטרת שלמה של הרב סורוצקין הוא לא מוכן בשום אופן שיאספו
הוא אומר שעדיף שלא יבזבזו תזמן וילמדו...
כנל נראה לי באורחות תורה הרב שטינמן זצ"ל היה מתנגד.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בעטרת שלמה של הרב סורוצקין הוא לא מוכן בשום אופן שיאספו
הוא אומר שעדיף שלא יבזבזו תזמן וילמדו...
יש לו מספיק כסף לתת לבחורים שמתחתנים, גם בלי שהבחורים יאספו כסף...
כנל נראה לי באורחות תורה הרב שטינמן זצ"ל היה מתנגד.
הוא לא הסכים שקבוצות מאורגנות של בחורים יגיעו לאנשים וילחצו עליהם לתרום כסף לת"ת. הגיעו אליו תלונות של אנשים שבקושי יש להם כסף לסעודת פורים, והיו חייבים לתרום סכומים גרנדיוזיים, רק בגלל שלפני כמה שנים היה להם כסף, ולא רצו שכולם ידעו שהם בקשיים.
הוא הסכים שבחורים יבקשו כסף ממכריהם וקרוביהם. כמובן שגם סכום הכסף שנאסף בהתאם.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
לרוב ישיבה קטנה היא עסק מכניס, ולדעתי לא יקרה הרבה אם ראש הישיבה יוציא קצת כסף עבור מעט הספרים שהוא נצרך להם בישיבה.

אין לי קשר לישיבה ספציפית, אבל נכון שחלק גדול משכר הרמ"ים בישיבה קטנה מתוקצב ע"י משרד החינוך, אבל לישיבה נורמלית יש הוצאות רבות החל משכירות מבנים, תחזוקה, אוכל (יש ישיבות שהבחורים יודעים שהכסף הולך לאוכל) מיישיבים, תמריצים למבחנים והתמדה, שבת גיבוש, ועוד ועוד. שאלו צרכים חינוכיים מינימליים.
השכר לימוד הוא מינימלי יחסית להוצאות, כמובן יש ישיבות "עשירות" שיש להם מבנה משלהם, ותורמים קבועים.

גם את הוצאות הישיבה ואוצר הספרים, אני לא חושב שמתפקידי לממן.

אגב, אף אחד לא חייב אתכם לתרום לכלום, גם לא לחתן יתום (שילך לללמוד מקצוע...), וגם לא לניתוח מציל חיים (שימכרו את הדירה בב"ב וילכו לגור בשכירות בעפולה).
נצרך זה נצרך, צדקה מהודרת זו צדקה מהודרת, כל אחד בוחר לתרום למה שבא לו החל מישיבות וכוילל פורים, דרך גמ"חים ועמותות, וכלה באוניברסיטאות ומלגות.

@Simcha

משתמש מקצוען
יש לעשות הפרדה בין מטרות ההתרמה השונות ובין אופני ההתרמה השונים.

אדם אשר החינוך הינו נר לרגליו ועל כן הוא פתח את הישיבה דואג לצרכי המוסד שלו בכוחות עצמו ולא נותן לצעירי צאנו לכתת רגליהם בינות לדלתות נדיבי עם.

בחורי ישיבות קטנות אשר יוזמים לעצמם התרמות שונות, לרוב גם מכלים את ממונם בטרם הכסף הגיע אל יעדו, שספק אם הוגדר פעם מטרתו. וודאי שילדים אלו לא צריכים להסתובב בשעות ערב מאוחרות ולקושש אגורה לאגורה בשביל מטרה עלומה.

ישיבות גדולות ומבוססות, אשר בחורים מבוגרים מחזיקים בעמותה מסודרת שמתפקידה לסייע ולכלכל חתנים ממשפחות קשות יום, טיפולים רפואיים וביגוד בסיסי לבחורים אשר אין ביכולתם של הוריהם לסייע להם, וכל הכסף נאסף מבוגרי הישיבה ומכרי המפעל החשוב הזה, וכן כל שקל נרשם בכניסתו וביציאתו והכל בפיקוח הדוק של יראים ואנשי חסד אזי הדברים מקבלים תמונה שונה, ומצווה גדולה לקחת חלק בדבר הזה.

מהורהרת

משתמש פעיל
יש הבדל גדול בין לאסוף לת"ת שזה צדקה ועניין ראוי שחברים ישתתפו בעול חבריהם
לבין בחורים מיש"ק שזה נראה לי הזוי שאוספים
משתי סיבות
א.מדי צעירים בשביל להסתובב כך
ב.תפקידם של צוות הישיבה להביא את המימון של הישיבה ואין תפקידם של הבחורים לעשות זאת

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כאילו שבשכונות חרדיות הכל בטוח

לא מצליחה להבין למה הישיבות שולחות בחורים לאסוף כסף. ויותר גרוע בעיני, שנותנים פרסים רק למי שאוסף כסף, מה שגורם להורים כמוני, שלא מעונינים שבנם יהיה מתרים, להוציא סכום מכובד מכיסם כדי שהבחור שלהם לא יהיה חריג.

(ממני שנאלצה/הוכרחה להוציא עכשיו בערב פורים 450 ש"ח, כדי שבני לא יסתובב ויתרים, ועדיין יזכה להשתתף בטיול שרק המתרימים מסכום זה ואילך זוכים להשתתף בו)
בישיבה של הבן שלי לא נותנים פרסים ולא כלום למי שאוסף....

מיכל ב'

כתבת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
המטרה מלכתחילה היתה להעסיק את בחורי הישיבות במשימות ראויות ביום הזה.
ולכן מצאו את הפתרון בדמות איסוף לת"ת.
ככה הם עסוקים בדברים חיוביים שמאתגרים אותם, ועל הדרך גם חתנים מיעוטי יכולת מרוויחים.
ביום הפורים במקום להשתכר ולהתהולל, הם ממוקדי מטרה.
בפועל המצב היום הפך לשישו ושמחו, ולא מזמן קיבלתי מייל מתחנן מבחור שכתב לי שהוא התחייב על 2000 שח לת"ת שלו, ואם אני יכולה לעזור לו בזה. (קרוב משפחה).
ולכן כדאי לפקח על זה כדי שההסדר של התעסוקה החיובית ימשיך,
או לחילופין, לערוך יריד פורים בתוך הישיבה או לא יודעת מה, שיעסיק גם,
אבל לא ישלח בחורים למקומות שאף אחד לא היה חולם שיגיעו לשם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה