מדריך כל מה שרציתם לדעת או לשאול על הפנסיה שלכם

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
כשמוכח כבר לאורך שנים שהקרנות של אלטשולר [ושל ילין] מנצחות את כל מתחרותיהן
לא במסלולי ההלכה שם הן חדשות.
הדבר היחיד שמוכח הוא שהן מגיעות קצת מעל המדד בישראל והרבה פחות מהמדד בחו"ל. תשואה ממוצעת לכל דבר.

אם יש משהו שכדאי לקחת בפרופורציה לדעתי , זה את ההתלהבות מאלטשולר.
אבל חבל על הויכוח באמת.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
שוב, כשמחשבים את הדמי ניהול, ואת התשלום לביטוח נפרד שהוא יותר יקר, זה ממש לא דברים זניחים, וגם אם את יודעת את ההבדלים ביניהם כדאי שתראי את החישוב שהוא עושה שם, ואת הסיכום שלו.
חבל שאת לא קוראת את התגובה שלי.
לא כתבתי שהם זניחים , אבל הם בוודאות לא מגיעים להפרש של 1% בתשואה, ועשיתי חישוב איך.

נדב מתייחס לקופת הגמל להשקעה ולקרן הפנסיה כמוצרים ,
אבל הוא לא מתייחס להבדלי התשואה.
זה בגלל שבמוצרים כלליים יש גם קרן פנסיה מנייתית 70% והשאר אגח מיועדות וגם קופת גמל 100% מנייתית.
אין אצלם את המבחר הכשר שזה או קרן פנסיה 30% מנייתית או קופג 100%.
וממילא, גם אם נניח והוא היה כותב פוסט לחרדים הוא לא יכול היה לחשב את זה נכון, כי לפי משרד האוצר הוא מחויב לחשב תשואה של מניות כ4% בגלל שהן מוצר בסיכון. הזוי? נכון.
ולכן קחי בערבון מוגבל את החישובים שלו,
בפוסט הספציפי ששלחת אותי אליו אין אגב חישוב , בסך הכל טבלת השוואה
שהיא א. לא מעודכנת, כיום קופת גמל יודעת לשלם קצבה וגם אפשר להעביר לקרן פנסיה בפרישה בגלל שינויים שחלו מאז במבנה של קרנות הפנסיה
ב. מתיחסת לדמי הניהול הגבוהים ביותר המותרים שהם כמובן לא רלוונטיים.

אני יכולה לעשות לך טבלה רלוונטית יותר של ההבדלים :
בקופת גמל יש השקעה הרבה יותר שקופה וחכמה , בקרן פנסיה מסורבלת.
בקופת גמל אין ביטוח, בקרן פנסיה יש ביטוח זול ויותר בסיסי.
בקופת גמל אין שחרור מהפקדות במקרה של אכ"ע
יש הבדל בדמי הניהול וצריך לשקלל אותו מול התשואה - עדיין ההפרש לטובת קופג.
בקופת גמל כשרה יש היתכנות ל7% ריאלי , בקרן פנסיה מקסימום 4-5%

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
א. לא מעודכנת, כיום קופת גמל יודעת לשלם קצבה וגם אפשר להעביר לקרן פנסיה בפרישה בגלל שינויים שחלו מאז במבנה של קרנות הפנסיה
אני יודעת שהיא לא מעודכנת בזה, אבל זה פרט שולי.
ב. מתיחסת לדמי הניהול הגבוהים ביותר המותרים שהם כמובן לא רלוונטיים.
זה נכון גם לקופ"ג וגם לקרן פנסיה, ואולי היום כשמחשבים את קרן הפנסיה ברירת מחדל, לעומת קופ"ג סטנדרטית, ההפרש נהיה גדול יותר.
ולעניין הביטוחים החיצוניים, אל תשכחי שככל שעולים בגיל, אז ההפרש במחיר בין הביטוח בקרן הפנסיה, לבין המחיר בביטוח חיצוני, רק גדל עם השנים.

ובגדול אני לא שוללת את הרעיון מכל וכל, אבל אני עדיין מסכימה עם הסיכום שלו, שלחוסכים עם שכר לא גבוה ולחוסכים לא מתוחכמים, עדיף להישאר בקרן הפנסיה.

לא יועצת, ולא ממליצה, אין לי רישיון ייעוץ.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
זה נכון גם לקופ"ג וגם לקרן פנסיה, ואולי היום כשמחשבים את קרן הפנסיה ברירת מחדל, לעומת קופ"ג סטנדרטית, ההפרש נהיה גדול יותר.
נכון. אבל ההפרש בדמי הניהול + ההפרש בביטוחים אף פעם לא יגיעו ל1% ובטח לא ל2% שהם הפער בתשואה ככל הנראה.

ולעניין הביטוחים החיצוניים, אל תשכחי שככל שעולים בגיל, אז ההפרש במחיר בין הביטוח בקרן הפנסיה, לבין המחיר בביטוח חיצוני, רק גדל עם השנים.
הביטוח בקרן הפנסיה בנוי כך שהוא לא עולה עם השנים בצורה משמעותית , בגלל שעם הגיל סכום הביטוח יורד (לפי מספר הקצבאות)
בניתי לי ביטוח קצבתי כזה , שמחושב כך שהסכום נשאר פחות או יותר אותו הדבר, בגלל שרמת הסיכון עולה אבל מספר הקצבאות פוחת. מאד פשוט אגב.
בקיצור ההפרש לא משתנה.

ובגדול אני לא שוללת את הרעיון מכל וכל, אבל אני עדיין מסכימה עם הסיכום שלו, שלחוסכים עם שכר לא גבוה ולחוסכים לא מתוחכמים, עדיף להישאר בקרן הפנסיה.
גם למי שמרוויח שכר מינימום משרה מלאה ועובד 40 שנה, לדעתי זה יצא מליון או חצי מליון הפרש לפחות.
אני לא מתווכחת על ההמלצה שלך, זכותך.
אבל כל עוד לא סתרת את מה שאמרת לי או הבאת נתונים סותרים , ככל הנראה קופת גמל תשיא יותר בפער של חצי מליון עד כמה מליונים.
אחרי שאמרנו את המשפט הזה אפשר לומר שמי שלא מוכן קצת לעבוד בשביל המליונים האלו , לא חייב.
אבל לפחות שיתקשר לבדץ לבקש הכשר על הפניקס...

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אבל לפחות שיתקשר לבדץ לבקש הכשר על הפניקס...
או שיבקש מאלטשולר שיעשו מסלול פאסיבי מחקה מדדי מניות חו"ל, עם הכשר.;) [מאד פשוט]
וזה יהיה יותר טוב, בגלל דמי הניהול הזולים יותר.
והייתי מסתפקת גם במסלול מנייתי שלהם [אקטיבי] עם הכשר.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
@מקצועי בלבד
סימלצתי את ההפקדה לקרן פנסיה לבן אדם שמרוויח שכר מינימום חודשי
עם דמי ניהול של אלטשולר , ביטוחיים בסיסיים בפנסיה
לעומת קופת גמל מנייתית עם ביטוחים חיצוניים רגילים (לא כמו שאני חישבתי שהם זולים יותר).

התוצאה עם דמי ניהול ישנים של אינטרגמל 0.4% :
ההפרש הוא ₪ 876,736 יותר בגמל, בקרן פנסיה הקצבה החודשית תהיה ₪ 7,866 ובקופ"ג ₪ 12,116
עם דמי ניהול עדכניים - 0.9%:
ההפרש הוא קצת יותר מחצי מליון
הקצבה החודשית בקופת גמל תהיה ₪ 10,458 הפרש של כמעט 3 אלף בחודש.

(בחרתי 0.4% במקום 0.35% בקופ"ג ובקרן פנסיה 1.5% במקום 1.49% כי אלו הנתונים הכי קרובים שאפשר לבחור בסימולציה)

קבצים מצורפים

• דמי ניהול גבוהים.PNG
    דמי ניהול גבוהים.PNG
    KB 75.6 · צפיות: 23
  • דמי ניהול נמוכים.PNG
    דמי ניהול נמוכים.PNG
    KB 73.2 · צפיות: 22

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
או שיבקש מאלטשולר שיעשו מסלול פאסיבי מחקה מדדי מניות חו"ל, עם הכשר.;) [מאד פשוט]
לא יקרה לעולם . הם מידי מאמינים בכשרון שלהם לעקוף את השוק.

ויותר מזה, בשביל לפתוח מסלול חדש צריך אישורים של האוצר והרשות וכו'
וזה מאד מסובך , כל קופה מוגבלת במספר המסלולים .

הרבה יותר פשוט זה שבדץ יתנו הכשר על מסלול שכולו כשר כבר היום .
רק התחיבות שימשיכו לשמור עליו כשר!! זה אמור לקחת יום לדעתי.
אבל לא מבקשים את זה מהם.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
@מקצועי בלבד
סימלצתי את ההפקדה לקרן פנסיה לבן אדם שמרוויח שכר מינימום חודשי
עם דמי ניהול של אלטשולר , ביטוחיים בסיסיים בפנסיה
לעומת קופת גמל מנייתית עם ביטוחים חיצוניים רגילים (לא כמו שאני חישבתי שהם זולים יותר).

התוצאה עם דמי ניהול ישנים של אינטרגמל 0.4% :
ההפרש הוא ₪ 876,736 יותר בגמל, בקרן פנסיה הקצבה החודשית תהיה ₪ 7,866 ובקופ"ג ₪ 12,116
עם דמי ניהול עדכניים - 0.9%:
ההפרש הוא קצת יותר מחצי מליון
הקצבה החודשית בקופת גמל תהיה ₪ 10,458 הפרש של כמעט 3 אלף בחודש.

(בחרתי 0.4% במקום 0.35% בקופ"ג ובקרן פנסיה 1.5% במקום 1.49% כי אלו הנתונים הכי קרובים שאפשר לבחור בסימולציה)
את יכולה להביא לי קישור/קובץ של הסימולציה?
אני רוצה לבדוק בזה כמה דברים.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לא יקרה לעולם . הם מידי מאמינים בכשרון שלהם לעקוף את השוק.

ויותר מזה, בשביל לפתוח מסלול חדש צריך אישורים של האוצר והרשות וכו'
וזה מאד מסובך , כל קופה מוגבלת במספר המסלולים .

הרבה יותר פשוט זה שבדץ יתנו הכשר על מסלול שכולו כשר כבר היום .
רק התחיבות שימשיכו לשמור עליו כשר!! זה אמור לקחת יום לדעתי.
אבל לא מבקשים את זה מהם.
אני מאמינה שתוך מספר שנים, יהיה גם מסלול הלכתי הרבה יותר טוב מהמסלולים הקיימים היום בקרנות הפנסיה.

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
כתבתי על זה כבר מספר פעמים, אבל בכל אופן אני יכתוב בקצרה שוב.
סוכנים [בדר"כ] מייעצים לפתוח קרן פנסיה, איפה שזה יהיה להם טוב למשכורת, ואפי' אם תבואי אליהם בבקשה לפתוח בקרן פנסיה ברירת מחדל, ישכנעו אותך שעדיף קרן פנסיה אחרת באלף ואחד תירוצים, שהמשותף להם, זה שמי שלא מבין משתכנע ומפסיד.
ואני מכירה את השוק הזה טוב מאד.
כמובן שיש סוכנים שבאמת משוכנעים שמה שהם ממליצים, זה באמת הדבר הכי טוב וכו'.
אבל מעניין שהכלכלנים הבכירים ויועצי הפנסיה הבלתי תלויים, חושבים אחרת מהם.
ועל זה אמר מי שאמר : “קשה מאוד לגרום לאדם להבין משהו כשמשכורתו תלויה בכך שלא יבין זאת.”
עבדתי עם הרבה מאוד סוכנים, ואני יכולה להגיד לך שרוב רובם היו הוגנים מאוד ובעד הלקוח.
אולי זה תלוי בין סוכנים פרטיים לבין סוכנים שעובדים בסוכנויות הסדר גדולות שהמשכורת שלהם לא תלויה בזה...

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אין שום בעיה לפתוח עצמאית, וכשיהיו הפקדות הם יהיו ישירות לאיפה שהעובד/ת פתחו.
עכשיו הבנתי אותך :)
חושבת שעדיף לה לתת למעסיק לפתוח את הקופה ברירת מחדל, ואז כל האחריות על פתיחת הקופה היא עליו ולה ישאר רק לשנות מסלול

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
עכשיו הבנתי אותך :)
חושבת שעדיף לה לתת למעסיק לפתוח את הקופה ברירת מחדל, ואז כל האחריות על פתיחת הקופה היא עליו ולה ישאר רק לשנות מסלול
אני לא חושבת שלשנות מסלול יותר קל מלפתוח מההתחלה.
זה עניין של 5 דקות בטופס מקוון.

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני אתחיל בציטוט שראיתי היום שמסביר את העדיפות של השקעה בשווקים מוכרים.
בשנים 1998-99 כשנאמן ז"ל כשר אוצר הנהיג את הרפורמה במט"ח והתיר לראשונה להשקיע בחו"ל, שאל עיתונאי ישראלי (לא זוכר את שמו) את גורו ההשקעות העולמי וורן באפט היכן כדאי לישראלים להשקיע את כספם, עכשיו כשמותר להם לפזר גלובלית. התשובה המפתיעה היתה "במקום שבו אתם מכירים היטב את החברות, את המנהלים ויודעים הכי טוב מה קורה."
בנוגע לויכוח איזה קרן פנסיה לבחור.
מנורה הלכה או אלטשולר, שכפי שכתבתי דעתי לבחור באלטשולר וההסברים הם כדלהלן.
א] מדובר במנהלי ההשקעות הטובים ביותר בשוק שמנהלים השקעות כבר 50 שנה.
בנוסף לכך החברה היא שלהם פרטית, והם כבעלים מנהלים את הכסף. אני מכיר מקרוב מנהלי השקעות רבים בחברות הגדולות בארץ רובם מתנידים מחברה לחברה כל כמה שנים ומה שהם רוצים זה לשמור על הקיים ולא לקחת סיכונים שעלולים לפגוע בכסא שלהם. נתון זה אגב מסביר מדוע שני חברות בארץ מובילים בתשואות במוצרים השונים, החברות הם אלטשולר וילין לפידות ששניהם מכילים את ההון האנושי הנ"ל.
ב] כל עוד שחלק מהנכסים הם בארץ ברור שבארץ החשיפה האקטיבית עדיפה כפי שהסברתי כמה פעמים את הנתון הזה מוכיחים מרבית הקרנות בארץ, ניתן לראות בקרנות נאמנות על מניות של ת"א 35 שהאקטיביות מנצחות ולא משמנה של איזה חברה. הבאתי כבר בעבר כמה כתבות ומאמרים בענין.
ולכן מכיון שמנורה בארץ מחזיקה פאסיבית עדיף אלטשולר האקטיבית
ג] גם את המניות בארץ הם מחזיקים רק במדד אחד ויחיד שיש עליו קרן סל כשרה והוא ת"א 125, אין על עוד מדד קרן כשרה, אז הם מצומצים בשני ענינים א פאסיבי ב' דוקא מניות של 125 החברות בארץ. אבל מדד היתר או ת"א 35 וכו' לא.
ד] אין הבדל בין שיעור החזקת המניות בחו"ל של אלטשולר ומנורה, וגם אלטשולר מחזיקים חלק ניכר בחו"ל על הסנופי. ה
חשיפה אפקטיבית למניות 37.75% ומתוכם חשיפה אפקטיבית למניות חו"ל 29.03%​
ה] גם בנכסים האחרים כמו אג"ח קונצרני יש הבדלים משמעותיים בעוד שבמנורה שבפיקוח העדה מוגבלים לנתח שוק מאוד קטן דהינו חברות שחתמו היתר עיסקא של העדה, ופוסלים כל היתר עיסקא אחר ואפילו המהודר ביותר כלש לא נחתם ע"י. במסלולים של אלטשולר הרבנים מאשרים כל היתר עיסקא מהודר ותקין ולאו דוקא מה שנחתם ע"י תשואה כהלכה.
ו] נכסים בלתי סחירים. חלק גדול מההצלחה של אלטשולר הוא הנכסים הללו שמהוותאחוזים ניכרים מכל קרן ולבחור אותם נכון זה אלטשולר הצליחו, ובעז"ה יצליחו.
ז] הנתונים דה פקטו בשטח מצבעים כבר על פערי תשואות משמעותיים נכון שזה סך הכל 3 שנים אבל גם להם יש מה לומר.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לא במסלולי ההלכה שם הן חדשות.
הדבר היחיד שמוכח הוא שהן מגיעות קצת מעל המדד בישראל והרבה פחות מהמדד בחו"ל. תשואה ממוצעת לכל דבר.

אם יש משהו שכדאי לקחת בפרופורציה לדעתי , זה את ההתלהבות מאלטשולר.
אבל חבל על הויכוח באמת.
@אהבת עולם שימי לב
בדקתי עכשיו בפנסיה נט את התשואות שעשו קרן הפנסיה ההלכתית של אלטשולר, לעומת קרן הפנסיה הפאסיבית של הפניקס מדדי מניות חו"ל, [לא כשרה] ובשנה האחרונה הקרן ההלכתית של אלטשולר השיגו תשואה גבוהה יותר [13.47%] לעומת הפניקס הפאסיבית הלא כשרה [12.76%]
ובממוצע של 3 שנים אחרונות הפניקס הפאסיבית מנצחת בפער של 0.07% לשנה. [6.74% בהפניקס ו 6.67% באלטשולר] אז ככה שכנראה החישוב שעשית בסימולציה הוא לא ממש נכון.
מה שגם לא הבנתי לפי מה מחושב שם הביטוח חיים החיצוני בקופ"ג, שעולה יותר כסף ככל שיש יותר ילדים.

קול מבשר

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
@אהבת עולם שימי לב
בדקתי עכשיו בפנסיה נט את התשואות שעשו קרן הפנסיה ההלכתית של אלטשולר, לעומת קרן הפנסיה הפאסיבית של הפניקס מדדי מניות חו"ל, [לא כשרה] ובשנה האחרונה הקרן ההלכתית של אלטשולר השיגו תשואה גבוהה יותר [13.47%] לעומת הפניקס הפאסיבית הלא כשרה [12.76%]
ובממוצע של 3 שנים אחרונות הפניקס הפאסיבית מנצחת בפער של 0.07% לשנה. [6.74% בהפניקס ו 6.67% באלטשולר] אז ככה שכנראה החישוב שעשית בסימולציה הוא לא ממש נכון.
מה שגם לא הבנתי לפי מה מחושב שם הביטוח חיים החיצוני בקופ"ג, שעולה יותר כסף ככל שיש יותר ילדים.
ואם תבדיקי את המסלול של אלטשולר הלכה מהתקופה שיצא מכשרו העדה החרדית הפאסיבית לכשרות תשואה כהלכה האקטיבית דהינו מאוגוסט 2017 תגלי תשואה באלטשולר של 17.49 מול 16.22 בהפניקס.
וכל זה תוך לקיחת סיכון גדול במסלול שמשקיע 70% במניות לענ"ד לא מצדיק את הסיכון.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
ואם תבדיקי את המסלול של אלטשולר הלכה מהתקופה שיצא מכשרו העדה החרדית הפאסיבית לכשרות תשואה כהלכה האקטיבית דהינו מאוגוסט 2017 תגלי תשואה באלטשולר של 17.49 מול 16.22 בהפניקס.
וכל זה תוך לקיחת סיכון גדול במסלול שמשקיע 70% במניות לענ"ד לא מצדיק את הסיכון.
נכון!!
וכדי לחזק את דבריך, אז כשאני משווה אותם מתחילת 2016 [שנה וחצי עדיין בהכשר הבד"ץ] אז הפער מזנק לטובת הפניקס [24.07% באלטשולר, ו 38.80% בהפניקס]
מה שאומר שכרגע המצב די דומה ביניהם, לעומת העבר שבאמת הפניקס הייתה עדיפה.
עדיין שים לב שבשנה האחרונה בעוד הפניקס הנ"ל הניבה תשואה של 12.76% אז אלטשולר המנייתית הניבה תשואה של 24.94%.
הייתי מאד שמחה, אם לאלטשולר היה מסלול מנייתי כשר.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה