מידע שימושי ירחי כלה

שרגית

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
קופצת על האשכול - -
אני מחפשת מקור שמוזכר בו "ירחי כלה" והסבר המושג - שניהם ממקור -(עדיף בהחלט מקור תורני אבל אם לא קיים אולי מספר היסטוריה או משהו....)

נ.ב. - תשובה ל @בר כוכבא
הסיבה שזה נקרא ע"ש כלה: שמו של המפעל הלימודי מתבסס על המשלת התורה לכלה, וחודשי הלימוד לזמן אותו מקדיש החתןתלמיד) לשהות עם כלתו (התורה). (ויקיפדיה)

שרגית

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
תודה על הרצון הטוב:)
אבל בויקיפדיה אין ממש מקור לזה - אני צריכה ציטוט ממקור כלשהו. לא מצאתי בינתיים...
אולי מישהו יודע? בגמרא אולי......?....

ניוזמן

משתמש פעיל
רש"י מו"ק טז: כ' שזה מלשון כולה דהיינו דרשה שהכל מצויין שם
ובמסכת קידושין ע"מ שאני תלמיד וכו' כל ששואלים אותו בכל מקום דבר אחד בלימודו ואומרו ואפ' במסכתא דכלה פירש"י שהכוונה למסכתא קטנה שהוי ברייתא שמתחילה במילים כלה ללא ברכה והיא מס' קלה
הר"י הזקן והרמב"ם אישות ח ה מפרשים שהכוונה להלכות שנלמדות לפני החג והם דברים קלים ונקראו בלשון חז"ל הל' כלה או ירחי כלה וגירסה שלנו כל ששואלים אותו דבר אחד מתלמודו דהיינו מספיק שיודע דין אחד ממס' כלה וכן פוסק הרמב"ם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמא

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה קְרָאתִיךָ חוּשָׁה לִּי הַאֲזִינָה קוֹלִי בְּקָרְאִי לָךְ:ב תִּכּוֹן תְּפִלָּתִי קְטֹרֶת לְפָנֶיךָ מַשְׂאַת כַּפַּי מִנְחַת עָרֶב:ג שִׁיתָה יְהוָה שָׁמְרָה לְפִי נִצְּרָה עַל דַּל שְׂפָתָי:ד אַל תַּט לִבִּי לְדָבָר רָע לְהִתְעוֹלֵל עֲלִלוֹת בְּרֶשַׁע אֶת אִישִׁים פֹּעֲלֵי אָוֶן וּבַל אֶלְחַם בְּמַנְעַמֵּיהֶם:ה יֶהֶלְמֵנִי צַדִּיק חֶסֶד וְיוֹכִיחֵנִי שֶׁמֶן רֹאשׁ אַל יָנִי רֹאשִׁי כִּי עוֹד וּתְפִלָּתִי בְּרָעוֹתֵיהֶם:ו נִשְׁמְטוּ בִידֵי סֶלַע שֹׁפְטֵיהֶם וְשָׁמְעוּ אֲמָרַי כִּי נָעֵמוּ:ז כְּמוֹ פֹלֵחַ וּבֹקֵעַ בָּאָרֶץ נִפְזְרוּ עֲצָמֵינוּ לְפִי שְׁאוֹל:ח כִּי אֵלֶיךָ יְהוִה אֲדֹנָי עֵינָי בְּכָה חָסִיתִי אַל תְּעַר נַפְשִׁי:ט שָׁמְרֵנִי מִידֵי פַח יָקְשׁוּ לִי וּמֹקְשׁוֹת פֹּעֲלֵי אָוֶן:י יִפְּלוּ בְמַכְמֹרָיו רְשָׁעִים יַחַד אָנֹכִי עַד אֶעֱבוֹר:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה