מידע שימושי יוזבד, לא נמאסת!!

מצב
הנושא נעול.

אפשוטער איד

משתמש מקצוען
לגבי המסר על יקוואל, אכן, המסר הובן
רק נקודה אחת שלא התייחסו אליה פה, שלדעתי תגרום לכך שטוהר כוונותיו של יקוואל יתגלה בכוזר.
והיא, שבסוף הסיפור אין איזכור על מה עלה בגורלו של ברכיהו, אלא רק על כך שאולה הזמין תגבורת לחפש את ברכיהו.
כך שייתכן שברכיהו שרד, ובעצםם הוא היחיד עלי אדמות כוזר שידע באמת שיקואל מסר את נפשו למען כוזר

נעמה :)

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
גם אני בתחילה לא אהבתי את יוזבד, אבל עם ניתוח משפחתי מעמיק הבנתי את היופי שבו. מה שמעצבן הוא מה שיפה... כלומר- דווקא המוות של יקוואל שמכעיס כל כך מחדד את המסר. כל הספר מדבר על בחירות בחיים. אנחנו בוחרים, לפעמים בטוב ולפעמים ברע. ומשום מה אנחנו חושבים שאם זה לא ילך- תהיה לנו דרך חזרה.... אבל זה לא נכון. לפעמים אנחנו מובלים לבחירה בעל כורחינו- כמו שלוואן- וזה יוצא טוב, אבל לפעמים לא. וגם אם היו לנו כוונות טובות, זה לא מצדיק את הבחירות השגויות, ולא תמיד תהיה אפשרות לתקן.... זה מה שאמר יקוואל במותו.

והרעיון לשידוך בין מנרם לרנה אלוף!!
כל מילה, ברוך שכיוונת ;)

בינתיים

משתמש רשום
הוא לא ידע, אף אחד לא היה שם כשיקוואל החליט להצית את האבקה, וגם אי אפשר להבין מה גרם לו לעשות זאת. הוא יכול היה לשפוך את זה לנהר או מה.
בקיצור ברכיהו לא יעזור. אבל זה כל הרעיון- בחירה היא לפעמים סופית. אין דרך חזור.

חסיד נלהב

משתמש פעיל
הוא לא ידע, אף אחד לא היה שם כשיקוואל החליט להצית את האבקה, וגם אי אפשר להבין מה גרם לו לעשות זאת. הוא יכול היה לשפוך את זה לנהר או מה.
בקיצור ברכיהו לא יעזור. אבל זה כל הרעיון- בחירה היא לפעמים סופית. אין דרך חזור.
ברכיהו נקבר תחת טונות של עפר ותמרות עשן.
אבל השודדים שנשבו יספרו את הידוע להם על יקוואל, תוסיפו לזה את המידע מחקירת דיוואל בן ליראם ויהיה אפשרי לשחזר את המהלכים האחרונים שלו.

אילו יקוואל לא היה מצית את החביות ברכיהו היה מוצא אותם. [אגב ניתוח האישיות של ברכיהו מרתק ביותר. בכלל כל הדמויות המרכזיות בספר הן בעלות אופי עמוק שמאפשר ניתוח פסיכולוגי]

שרי ו

משתמש סופר מקצוען
אילו מחברת יוזבד הייתה נוסעת לאיזה אי בודד בלי לחץ של קוראים, אוהדים, מעריצים ומו"לים, הספר היה הרבה הרבה יותר טוב. תחשבו על זה.
מענין מה גורם לך לחשוב כך.
כמי שכותבת בעצמי, אני חושבת שכמעט בלתי אפשרי לכתוב סדרה מורכבת כל כך עלילתית, וגם להצליח לעלות את הרמה של הסיפור מספר לספר, או לפחות לא להוריד אותה.
לחץ מתגובות בוודאי מקשה, תמיד. אבל גם באי בודד זו משימה כמעט בלתי אפשרית.
איסתרק הוא הגירסה המגוירת של "המלך מתיא".
עם כל ההתרחשויות, רק בלי המשמעויות העמוקות שלהן.
מפתיע.
זה ספר שונה לחלוטין מכל בחינה. לא?
למעט העובדה שהגיבור נהיה מלך בטרם עת.

ששונית

משתמש מקצוען
מפתיע.
זה ספר שונה לחלוטין מכל בחינה. לא?
למעט העובדה שהגיבור נהיה מלך בטרם עת.
למה מפתיע?
זה ממש אחד על אחד כולל ההגליה, הבוגדים מבית וכו'
כשיצא איסתרק התפלאתי שאנשים כל כך לא מכירים את המלך מתיא.

שרי ו

משתמש סופר מקצוען
למה מפתיע?
זה ממש אחד על אחד כולל ההגליה, הבוגדים מבית וכו'
כשיצא איסתרק התפלאתי שאנשים כל כך לא מכירים את המלך מתיא.
אני לא מספיק זוכרת פרטים, אבל האם במלך מתיא יש הרבה תככנות? זכור לי כספר שהעלילה שלו היא מסוג אחר לגמרי. שם מתיא, הילד, מנסה להבין איך להיות מלך, ובעקבות כל מיני בחירות שלו מתגלגלים ארועים נוספים. כך זכור לפי לפחות. מן הסתם אני לא מדייקת.
אצל איסתרק זה שונה. ההתמקדות היא בבחירה בין טוב ורע.
וגם - מתיא ספר ילדים, ואיסתרק מבוגרים.
בקיצור, מפתיע...
לא אומרת שאין דמיון. לא זוכרת מספיק כדי להשוות, אבל מופתעת מהרעיון.
מבחינת בנית העלילה, קשה לי להאמין שהספר על מתיא יכול היה לעזור הרבה כדי לבנות את איסתרק.

בינתיים

משתמש רשום
אני לא מספיק זוכרת את המלך מתיא, אבל באיסתרק יש גם את המימד האליגורי. (רק באיסתרק, לא בספרי ההמשך) כשאיסתרק הוא האדם, רעואל ופנרס הם הכוחות הטובים, קאה וידרת הרעים, וישנה התגוששות הפנימית במה לבחור... עד להכרעה הגורלית....
ומעבר לכך- יש בו כל כך הרבה מסרים ואמיתות (כמו למשל, איך רוע יכול להיות מוסתר כל כך- יוסף דיאלידאן...) כך שלומר שהוא מבוסס על ספר ילדים גויי----

שרי ו

משתמש סופר מקצוען
אני לא מספיק זוכרת את המלך מתיא, אבל באיסתרק יש גם את המימד האליגורי. (רק באיסתרק, לא בספרי ההמשך) כשאיסתרק הוא האדם, רעואל ופנרס הם הכוחות הטובים, קאה וידרת הרעים, וישנה התגוששות הפנימית במה לבחור... עד להכרעה הגורלית....
ומעבר לכך- יש בו כל כך הרבה מסרים ואמיתות (כמו למשל, איך רוע יכול להיות מוסתר כל כך- יוסף דיאלידאן...) כך שלומר שהוא מבוסס על ספר ילדים גויי----
מסכימה איתך, אבל מתיא הוא לא ספר ילדים גויי סטנדרטי. הוא ספר מאד מאד מוסרי.
ואגב, הופתעתי לגלות שהמחבר אינו חסיד אומות העולם, אלא בן למשפחה יהודיה מתבוללת. (כמובן שבמובן מסוים זה מוריד מערכו, יותר מאשר אם היה גוי. אבל עדיין, הוא הרי נולד לתוך מציאות של התבוללות, זה לא דבר שבחר בו, ויתכן מאד שהיה בגדר תינוק שנשבה.)
מתוך ויקיפדיה על יאנוש קורצ'אק, המחבר:
בימי השואה, כשהגיע תורם של ילדי בית היתומים שלו בגטו ורשה להישלח לטרבלינקה, סירב להצעה להינצל לבדו ובחר ללכת למוות בטרבלינקה עם חניכיו,
ואולי זה נשמע מוזר אם לא מכירים, אבל הרוח הזו מורגשת בספר.

נערך לאחרונה ב:

דבר סתר

משתמש פעיל

אבל השודדים שנשבו יספרו את הידוע להם על יקוואל, תוסיפו לזה את המידע מחקירת דיוואל בן ליראם
השודדים לא מכירים את יקוואל אלא את בניהו
ודיוואל לא הכיר אותו בכלל
אגב למה אבנר פלאל היה צריך להבריח תיבה מכוזר החדשה?
לא יכלו לזייף את זה בכוזר האמיתית?

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
אגב למה אבנר פלאל היה צריך להבריח תיבה מכוזר החדשה?
לא יכלו לזייף את זה בכוזר האמיתית?
לא עדיף לגמור עם הזיוף במקום בו בטוח לבצע אותו? ואז לשנע אותו 'בתמימות'?

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
זכור לי שאין לה גישה לאינטרנט.
אין סיכוי.

לדעתי חלק מהבעיה ביוזבד היתה גם שהיא כמעט לא התייחסה לאיסתרק עצמו.
וגם כשכן,
אז רק כדמות נרגנת ועצבנית.
גם אם הספר ספציפית לא אמור להתמקד בו ובבחירותיו,
אחרי הכל הוא ה"אבא" של הסידרה.
כולם קונים את שאר הספרים כי היו מחוברים לאיסתרק
ולכן אי אפשר ככה לבטל אותו ולזלזל בו.
בפדהאל,
אם היא לא תתייחס לגרעין של משפחות המלוכה באופן יותר חזק,
היא תאבד את כל האפקט...

הגשש

משתמש מקצוען
מענין מה גורם לך לחשוב כך.
כמי שכותבת בעצמי, אני חושבת שכמעט בלתי אפשרי לכתוב סדרה מורכבת כל כך עלילתית, וגם להצליח לעלות את הרמה של הסיפור מספר לספר, או לפחות לא להוריד אותה.
לחץ מתגובות בוודאי מקשה, תמיד. אבל גם באי בודד זו משימה כמעט בלתי אפשרית.

גם אני כותב הרבה, ב"ה, ואני עדיין חושב שזה קשה לשמור על רמה גבוהה בסדרה כה מורכבת, דווקא לכן אמרתי שלדעתי, ללחץ הסביבתי מתי ייצא ספר המשך למהללאל שהוא שבר שיאים בעוצמות שלו, יש השפעה רבה על רמת הספר הבא, יוזבד.
אולי 'אדמה פראית' על שלל מעלותיו וחסרונותיו + הביקורות על יוזבד, ייתן למחברת קצת יותר אורך רוח להשקיע ברמה גבוהה יותר, בספר הבא.

הכי מתוק באשכול הזה, זה הדיון על התנהגויות ותגובות של גיבורים דמיוניים שכבשו את הקוראים/ות בסערה עד כדי ניסיון מעמיק להבין את הסיבות שהביאו אותם לעשות/להגיב כך (בתוך מוחה היצירתי של המחברת כמובן).

aiyl

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אהבתי ביותר בספר את שלוואן ואלרון.
הדמויות שלהן היו בנויות היטב והדיאלוגים מאלפים.
יוזבד הרגיש לי דמות לא בשלה מספיק, אולי לכן לא התחברתי אליה בכלל.
(וכן, למרות האכזבה, קראתי כמה פעמים :) )
צודקת מיליון אחוז

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק יט

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב הַשָּׁמַיִם מְסַפְּרִים כְּבוֹד אֵל וּמַעֲשֵׂה יָדָיו מַגִּיד הָרָקִיעַ:ג יוֹם לְיוֹם יַבִּיעַ אֹמֶר וְלַיְלָה לְּלַיְלָה יְחַוֶּה דָּעַת:ד אֵין אֹמֶר וְאֵין דְּבָרִים בְּלִי נִשְׁמָע קוֹלָם:ה בְּכָל הָאָרֶץ יָצָא קַוָּם וּבִקְצֵה תֵבֵל מִלֵּיהֶם לַשֶּׁמֶשׁ שָׂם אֹהֶל בָּהֶם:ו וְהוּא כְּחָתָן יֹצֵא מֵחֻפָּתוֹ יָשִׂישׂ כְּגִבּוֹר לָרוּץ אֹרַח:ז מִקְצֵה הַשָּׁמַיִם מוֹצָאוֹ וּתְקוּפָתוֹ עַל קְצוֹתָם וְאֵין נִסְתָּר מֵחַמָּתוֹ:ח תּוֹרַת יְהוָה תְּמִימָה מְשִׁיבַת נָפֶשׁ עֵדוּת יְהוָה נֶאֱמָנָה מַחְכִּימַת פֶּתִי:ט פִּקּוּדֵי יְהוָה יְשָׁרִים מְשַׂמְּחֵי לֵב מִצְוַת יְהוָה בָּרָה מְאִירַת עֵינָיִם:י יִרְאַת יְהוָה טְהוֹרָה עוֹמֶדֶת לָעַד מִשְׁפְּטֵי יְהוָה אֱמֶת צָדְקוּ יַחְדָּו:יא הַנֶּחֱמָדִים מִזָּהָב וּמִפַּז רָב וּמְתוּקִים מִדְּבַשׁ וְנֹפֶת צוּפִים:יב גַּם עַבְדְּךָ נִזְהָר בָּהֶם בְּשָׁמְרָם עֵקֶב רָב:יג שְׁגִיאוֹת מִי יָבִין מִנִּסְתָּרוֹת נַקֵּנִי:יד גַּם מִזֵּדִים חֲשֹׂךְ עַבְדֶּךָ אַל יִמְשְׁלוּ בִי אָז אֵיתָם וְנִקֵּיתִי מִפֶּשַׁע רָב:טו יִהְיוּ לְרָצוֹן אִמְרֵי פִי וְהֶגְיוֹן לִבִּי לְפָנֶיךָ יְהוָה צוּרִי וְגֹאֲלִי:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

זמן מסע • אתגר 47

לוח מודעות

למעלה