דרוש מידע טיפים לנקיונות לקראת פסח

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
אחרי שמנקים את הפנימי מבפנים,
פותחים את הקופסא מלמעלה, ומנקים את התריס.
מלגלים עוד טיפה למטה ומנקים
ועוד קצת ומנקים.
כאילו מה שאת רואה מגולגל בתוך הקופסא
זה בעצם הצד החיצוני של התריס.
כמה פשוט, כמה חכם!
כל פעם שפתחתי את הקופסה אז היא לא נסגרה יפה.
הייתי שוטפת מבחוץ עם צינור- אנחנו קומת קרקע.
עכשיו אנחנו אחרי שיפוץ עם קומה שניה. לא יודעת מה אעשה.

שורי פלד

משתמש מקצוען
כל פעם שפתחתי את הקופסה אז היא לא נסגרה יפה.
הייתי שוטפת מבחוץ עם צינור- אנחנו קומת קרקע.
עכשיו אנחנו אחרי שיפוץ עם קומה שניה. לא יודעת מה אעשה.
מה ששירים במעלות כתבה, כתבתי אתמול, ולא הסברתי את זה טוב
אבל מענין אותי לדעת למה הקופסא לא נסגרת ?
אצלי זה נסגר מצוין

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
למנקות הארונות מלמעלה - טיפ יעיל וטוב מבית אמי: לפרוס מעל הארונות ניירות. האבק רובץ עליהם ולא מלכלך את החלק העליון בארון.
יעיל במיוחד בארונות מטבח, שלעתים צוברים אבק הנדבק עם אדים שדומניים. ככה מעיפים רק את הנייר, מחליפים בנייר חדש וזהו.

טובות

משתמש צעיר
אשמח לייעוצכן :)
הפלטה של שבת -
אני מנקה אותה כל מוצ"ש עם פורטה פלוס.
אבל יש כמה כתמים כנראה ישנים, שלא יורדים לי:)
מה עושים איתם???

ורסצ'ה

משתמש מקצוען
למנקות הארונות מלמעלה - טיפ יעיל וטוב מבית אמי: לפרוס מעל הארונות ניירות. האבק רובץ עליהם ולא מלכלך את החלק העליון בארון.
יעיל במיוחד בארונות מטבח, שלעתים צוברים אבק הנדבק עם אדים שדומניים. ככה מעיפים רק את הנייר, מחליפים בנייר חדש וזהו.
אי עושה עם ניילון נצמד,זה נצמד טוב לארונות וככה זה לא עף למטה אם יש רוח חזקה מהחלון..

ורסצ'ה

משתמש מקצוען
אי עושה עם ניילון נצמד,זה נצמד טוב לארונות וככה זה לא עף למטה אם יש רוח חזקה מהחלון..

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
כמה טיפים ששמרתי מאיזה אתר שנקרא הסולידית

חומץ מזוקק (לבן) – חומץ הוא חומצה אצטית חלשה הנוצרת בעקבות התססת סוכרים. החומצה חלשה מספיק כדי שלא להזיק לאדם, אבל חזקה די הצורך כדי לפרק שאריות מינרלים. בנוסף, לחומץ יש תכונות אנטי-בקטריאליות שהופכות אותו ליעיל כנגד עובש וחיידקים – כולל כאלה שהצטברו על פירות וירקות. ריח החומץ נעלם אחרי שהוא מתייבש. המחיר: 5 ש"ח לליטר. (חשוב שהחומץ יהיה שקוף ולא יכלול קרמל או צבעי מאכל).

אבקת סודה לשתיהסודה לשתיה (נתרן מימן פחמתי) היא מלח (בסיס) חלש, אך יעיל ביותר כנוגד חומציות וכחומר לניקוי שומנים מכל הסוגים. כמו חומץ, סודה לשתייה היא חומר וורסטילי מאין כמותו. הוא טוב לניקוי כשם שהוא מועיל לאפייה, לנטרול ריחות רעים, להרחקת מזיקים, להרגעת עור מגורה, לצחצוח שיניים, לרענון מזרונים ולשעות של כיף ביוטוב. המחיר: 5 ש"ח לקילוגרם.

לימון – מקור פורה לחומצה ציטרית, היכולה אף היא לשמש כחומר פעיל בחומרי ניקוי חומציים. כמו כן, היא מסייעת להלבנה, לריכוך ולנטרול ריח החומץ. המחיר – 5 ש"ח לחצי ק"ג.

בורקס (קרי: BORAX, לא הבורקסים מישיבות הקבינט). בניגוד למה שאולי שמעתם, בורקס הוא לא חומצה בורית (רעל), אלא מלח נתרן של חומצה בורית – חומר שונה לחלוטין. זהו בסיס טבעי ולא רעיל – אלא אם צורכים אותו בכמויות גדולות מאוד. לבורקס יש תכונות שהופכות אותו ל חומר ניקוי רב תכליתי שמסוגל להלבין, לנטרל ריחות ולהסיר כתמים. בנוסף, הוא קטלני לחרקים. המחיר: 24 ש"ח לקילוגרם .

מי חמצן 3% – חומר חיטוי עדין המהווה חלופה אידיאלית לאקונומיקה. בריכוזים גבוהים יותר, מי חמצן הם חומר נפיץ ביותר המשמש כהודף נוזלי למנועי טילים, אבל בריכוז נמוך כל כך הסכנה ממנו נמוכה. המחיר: 9 ש"ח לליטר.

סבון מוצק רב שימושי7 ש"ח ל-230 גרם

תמציות שמנים ארומטיים – לא חובה, אבל מומלץ למי שלא מחבב ריח של חומץ ו/או לא יכול לסבול שהכביסה הנקייה שלו יוצאת ללא ריח (מדהים כמה הורגלנו לזהות ניקיון עם ניחוח תעשייתי). המחיר: כ-15 ש"ח לבקבוקון כולל משלוח.

• הערה: פעם כללתי גם קוקה-קולה ברשימה. קולה היא מקור זמין וזול לחומצה זרחתית – חומר ניקוי יעיל למדי לשטיפת אסלות וחרסינה (וסיבה טובה בפני עצמה להפסיק לשתות את המשקה הזה). הבעיה היא שריכוז הסוכר הגבוה בקולה יוצר משטח דביק וכר פורה לחרקים ולחיידקים.

חומרי הניקוי הביתיים שלי
כלל האצבע להכנת חומרי ניקוי פשוט למדי. כשמערבבים חומצה חזקה עם בסיס חלש, מקבלים חומר חומצי. כשמערבבים חומצה חלשה עם בסיס חזק, מקבלים חומר אלקלי. כתלות בייעוד, ניתן לשחק עם המרכיבים עד למציאת האיזון הנכון. חומצות טובות לניקוי אנאורגני, בסיסים טובים לניקוי אורגני.

אלה המתכונים שבהם אני משתמשת:

• נוזל ניקוי כללי: 1/2 כוס חומץ, 1/4 כוס סודה לשתיה, 1/4 כוס מיץ לימון, חצי ליטר מים. מערבבים היטב ויוצקים לבקבוק תרסיס (שפריצר). מצוין לניקוי חלונות, מראות, חרסינה, מוצרי חשמל, משטחי שיש ואפילו ירקות ופירות.

• תחליף אקונומיקה – אקונומיקה היא תערובת של מים ונתרן תת-כלורי (=תמיסה של כלור + סודה קאוסטית). אדי כלור עלולים להסב נזק חמור לדרכי הנשימה בחשיפה ממושכת. סודה קאוסטית היא חומר מאכל. בקיצור – הדבר הזה אמנם יעיל כנגד חיידקים, אבל הוא לא נכנס אלי הביתה. במקום זה, אני משתמשת בשילוב של מי חמצן וחומץ. שילוב של השניים יוצר חומצה פראצטית – חומר חיטוי חזק ביותר, שמסוגל לנטרל חיידקים כמו אי.קולי, ליסטריה, סלמונלה, ונגיפים כמו שפעת.

הבעיה היא שחומצה פראצטית מאד לא יציבה ונחלשת תוך זמן קצר אחרי הערבוב. לכן, כדי להכין את תחליף האקונומיקה הביתי שלי, אני מחזיקה שני בקבוקי ספריי – אחד מלא בחומץ בריכוז 5% ואחד במי חמצן בריכוז 3%. אני מתיזה פעם מזה ופעם מזה על המשטח המיועד ומנגבת. זו הדרך הטובה ביותר לחסל כל פתוגן במרחב.

אבקת כביסה: באופן אישי, אני מעדיפה אבקה (קל יותר לאחסן) על פני ג'ל. כדי להכין כמות ל-60 כביסות: 1 כוס סבון מגורד, 1 כוס סודה לכביסה (*) ו-1 כוס אבקת בורקס. מערבבים היטב – אפשר גם בבלנדר (זהירות לא לנשום את זה). מאחסנים במיכל אטום. מספיקה כף אחת לכל כביסה, 2-3 לנגלות "כבדות" או מלוכלכות במיוחד.

(*) להכנת סודה לכביסה (נתרן פחמתי): מחממים סודה לשתיה (נתרן מימן-פחמתי) בתנור (כ-100 מעלות) במשך שעה.

ג'ל לכביסה: מי שמעדיף סבון כביסה נוזלי, יכול לגרד סבון שלם על פומפיה, להרתיח ליטר מים ולהוסיף את הסבון המגורד עד להמסה. לאחר מכן מוסיפים את התמיסה לדלי גדול יותר עם 4 ליטר מים ומוסיפים כוס של סודה לכביסה (שכאמור, ניתן להשיג באמצעות חימום בתנור של סודה לשתיה). תנו לתערובת לשבת יום-יומיים, ולאחר מכן תקבלו מעין ג'ל דומה לגרסה המסחרית. לא צריך יותר מ-3/4 כוס נוזל למטען שלם. אפשר להוסיף ¼ כוס חומץ לתערובת כדי לרכך את הבד.

מרכך כביסה: 1 כוס חומץ, 30 טיפות תמצית שמן. מערבבים ומנערים היטב. יוצקים ישירות למיכל המרכך במכונה. החומץ מצוין להסרת שאריות סבון מהכביסה ולריכוך הבדים.

• פותח סתימות – שופכים כוס סודה לשתיה לכיור הסתום. מוסיפים 22 כוסות מים רותחים – הסודה תמיס את הסתימה תוך מספר דקות. שופכים כוס סודה שניה ומוסיפים כוס חומץ. ממתינים לאפקט "הר הגעש" משיעור כימיה בכיתה ז'. מיד אחר כך פותחים את הסתימה עם פומפה. כשהקצף נעלם, מוסיפים עוד 2 כוסות מים רותחים לניקוז. יש לחזור על התהליך ככל שצריך. באופן אישי אני עושה זאת כטיפול מנע תקופתי (פעם בחודשיים). אזהרה: אל תנסו את זה אם כבר שפכתם פנימה פותח סתימות סטנדרטי. רובם מכילים סודה קאוסטית. אל תערבבו חומצה (חומץ) עם סודה קאוסטית.

נוזל לחיטוי עובש: כדי להתמודד עם עובש, אני יוצקת לבקבוק התזה 1/3 מי חמצן ו-2/3 מי ברז קרים ומערבבת היטב. מרססת על כל משטח עבש, ממתינה לפחות שעה ומקרצפת עד שהעובש נעלם.

טבליות למדיח כלים: 2 כוסות סודה לכביסה, 2 כוסות סודה לשתיה, כוס מלח, כוס חומץ, 10 טיפות תמצית שמן. מערבבים את החומרים בקערה גדולה. לא להיבהל מהתסיסה כשמוסיפים את החומץ. יוצקים את התערובת לתבנית קוביות קרח. מייבשים במקום מואר במשך מספר שעות. מסירים מהתבנית ומאחסנים את הטבליות במיכל אטום. מספיקה טבליה אחת לכל הדחה.

משחה לניקוי תנורים – 3/4 כוס סודה לשתיה, 1/4 כוס מלח, 1/44 כוס מים. מרטיבים את משטח התנור עם מטלית חה. מערבבים את החומרים עד להיווצרות משחה. מורחים על בסיס התנור ממתינים למשך הלילה, מנקים את השאריות למחרת. באזורים קשים במיוחד אפשר לנקות עם צמר פלדה.

נוזל לניקוי אסלות – 1/4 כוס סודה לשתיה, 11 כוס חומץ. מערבבים את החומרים ויוצקים לבסיס האסלה. ממתינים מספר דקות ומקרצפים באמצעות מברשת. למנקה אסלות אגרסיבי יותר, אפשר להשתמש ב-3/4 כוס בורקס, 1 כוס חומץ ו-1/4 כוס מיץ לימון.

נוזל לניקוי רצפות (לא פרקט!) – 1/4 כוס סבון מגורד, 1/4 כוס חומץ, 100 טיפות תמצית שמן ארומטי, 2 ליטר מים פושרים. מוסיפים את המרכיבים לדלי, מערבבים ומנגבים בעזרת סמרטוט. הניקוי היעיל ביותר הוא בגישת "ברכיים וידיים" – בלי מגב. מזל שהדירה שלי קטנה.

נוזל לניקוי רהיטים – 1 כוס שמן זית, 1/2 כוס מיץ לימון סחוט. מערבבים היטב בבקבוק תרסיס ומתיזים על מטלית. מנקים את משטח הרהיט. הופכים את המטלית על צידה היבש כדי להבריק.

מלכודת להדברת חרקים – ממיסים 2 כפות בורקס וסוכר במים, מניחים ללילה במקום מוכה-חרקים. הסוכר מפתה את המזיקים להתקרב ולשאת את הרעל חזרה לקן עד להשמדה המונית – הבורקס מייבש את גוף החרק. יעיל במיוחד כנגד נמלים ותיקנים.

• לניקוי אבנית מהקומקום – ממלאים את הקומקום במים, מוסיפים 22 כפות סודה לשתיה וסוחטים חצי לימון. מרתיחים למשך 15 דקות. חוזרים על הפעולה לפי הצורך.

מבשם אוויר – מערבבים כמות שווה של סודה לשתייה יחד עם תמצית שמן ארומטי. מאחסנים בקערה קטנה לבישום האוויר.

יחשבאף

משתמש מקצוען
כמעט על הטיפים שנתתן כאן הם לא לנקיון לפסח אלא לנקיון כללי שלא קשור לפסח.
היו שנים שגם אני הייתי במקום הזה.
אבל השנה עם שתי קטנטנות וב"ה שיירה מבורכת לפניהן. אני מתכוונת לשבת עם בעלי ולהכין רשימה מדוקדקת מה חייבים לעשות ומה ולא.
יש חלק מהחלונות שאני לא מתכוונת לנקות השנה.
חלק מהארונות שאני גם לא מתכוונת לנקות.
סוגרת חצי מארונות המטבח וכן מוכרת את התנור כמו שהוא, בלי לגעת בו.
חוץ מחדר הילדים שדורש נקיון יסודי מכל שאר הבית אני רק מתכוונת להוציא את החמץ ולמכור את כל מה שאפשר...
שנה הבאה בעז"ה נשלים את כל מה שלא עשיתי השנה...

שירים במעלות

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כנראה שיש לך משהו שונה ממני
אצלי אין שום גומיה
פשוט קופסא מעץ וסוגרים אותה עם צופציק קטן
אז את כנראה בדירה ישנה.
בחדשות הארגז נסגר עם סרט גומי מסביב.
לי יש 4 חתיכות גומי אחת לכל צד של הארגז.
זה באמת קצת מרגיז לריב איתם וצריך להכניס מאוד בעדינות כדי שיעמוד יפה.
אבל אני עושה את זה, ואת כל שאר המרגיזים רק לכבוד פסח.
אז פעם בשנה, לא נורא...

שורי פלד

משתמש מקצוען
אולי אנחנו אחיות:D
אני שמה בכל הארונות גם בספריה וכו'

משתמשת חדשה

משתמש חדש
כמו שכתבתי מקודם ברוב הפעמים אני לא צריכה יותר מפעם בכמה חודשים, בכל אופן לא מדובר בלכלוך כמו שכתבת (אני מנקה את האסלה לפחות פעמיים ביום) אלא מדובר באבנית, ולי מפריע כל כתם קטן שנוצר.
יכול להיות שבאזור שאני גרה המים עם יותר אבנית

בקשר לאבנית באסלה, גם אצלנו זה התחיל להופיע באחד הימים עד שגילינו שזה בגלל שאחד הילדים התחיל לקחת ברזל מרוכז, מה שיצר כתמים באסלה.
ברגע שהפסקנו, זה עבר (היה צריך לקחת למשך כמה חודשים).

ציפופו 1

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
יש לקנות סקוטש הפלא
הוא מעולה לסירים ולא מלכלך את היד כמו צמר פלדה
מי משתמשת בימינו בצמר פלדה? יש ברזלית, מנקה לא פחות טוב והרבה יותר נעימה לשימוש, חוץ מזה שהיא רב פעמית ולא מחלידה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  23  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה