חיים אחרים. כדור פלא, ולא מפינג פונג...

קרטופניק

משתמש מקצוען
הקריאה על נושא הריטלין תמיד הצית לי את הדמיון, ומדוע?
כי מעולם לא הצלחתי להתרכז בלימוד מעבר לשעה מקסימום. וגם זה רק במקרה הטוב. כשבד"כ אני בוהה בשורה אחת משך דקות ארוכות, ומאידך מרגיש את הקוצים הדמיוניים שיוצאים מריפוד הכסא וננעצים בבשר החי...

אחד מרגעי השמחה היומיים היו תמיד הרגע שסיימתי "ללמוד" את השעה שהקצבתי לעצמי.

הלכתי לאבחון להפרעות קשב וריכוז. "מבחן טובה" קוראים לזה,
איזו אכזבה... מתברר שאני לגמרי בגדר הנורמה.
ולא פלא, גם הר"מים בישיבה לפני עשור וחצי טעו באבחון כשהתייחסו אלי כאל בחור בעל ראש מבוזבז ועצלן.

עוברות עוד כמה שנים אומללות עם שעת סיוט/לימוד יומי.
ויום אחד אני קם על צד ימין... מזמין תור לרופא משפחה, מבקש ממנו מרשם לריטלין 10 מ"ג. הוא נותן לי בכייף.

בבית המרקחת אני מציג תעודה מזהה כדי לשחרר את נעילת הכספת שם מאוכסן הזהב הלבן...

זה היה בצהרי יום, אחרי לילה של 4.5 שעות שינה,
לוקח כוס מים ובולע את הדבר הזה. מתיישב מיד ללמוד, כדי לא לפספס אפי' כמה רגעים מהשפעת כדור הפלא, בטוח שהמתילפנידאט כבר שוחרר ממעמקי המוח... מנסה להתרכז ו...כלום.

המחשבה נודדת על פני כל הגלובוס, רק לא במילות הגמרא.
עוברות 10 דקות, רבע שעה, עשרים וחמש דקות, העייפות נוראה. שלא לדבר שאין טיפת פוקוס.

35 דקות... העייפות מתחילה להתפוגג, עוד כמה דקות... השורות כבר לא רוקדות קדאצ'קה... עוברים עוד כמה רגעים... ואני מוצא את עצמי מרוכז לגמרי. וואו!!! הדבר הזה עובד!!!

זה מנסיון אישי, ולתועלת הכלל. תודה לה' קיבלתי טעם בלימוד.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
בסופרות אתה בטח טוב:) (אה אולי רק בגלל הריטלין:D)

איכות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אני עובדת עם ילדה בכיתה ב' שהאם והמורות מעידות על קפיצה בכל המישורים-
חברתי, לימודי, ממש נס! והכל בגלל ריטלין.
אבל יש ילדה שניה שגם איתה אני עובדת ולה לא עזר לא ריטלין לא קונצרטה כלום!
שווה לנסות כי בכיתות נמוכות אפשר לחזור לתלם וגם אם אתם הורים כיום והתגברתם על הקשב הלא קשוב, בעבר (או שלא...) אזי לילדים שלכם תוכלו וודאי לעזור...

איכות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
זה בא בזוג
למה?

...Naomi

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י קרטופניק;1805155:
ויום אחד אני קם על צד ימין... מזמין תור לרופא משפחה, מבקש ממנו מרשם לריטלין 10 מ"ג. הוא נותן לי בכייף.
מזדהה עם כל מילה!
רק יש סיכוי שגם אני אצליח לשחרר את הזהב מרופא משפחה?
(אגב, אם תחליט לכתוב ספר תודיע לי ואני קונה:D)

קרטופניק

משתמש מקצוען
נכתב ע"י OR_Design;1805341:
אגב , אותי מענין.
איך שרדת את שנות הישיבה?
תשאל אסיר שנשפט לכלא ושוחרר אחרי כמה שנים. לא נראה לי שאפשר לקרוא לזה הישרדות. זה פשוט מצב נתון וסבל עצום.
כמובן ששרפתי את הזמן וכמעט לא למדתי מילה בשנות הישיבה.

תשאל איך זה שלא בעטתי בהכל וזהו?!
זה פשוט חיי קהילה סגורים, שידוכים, שם טוב, וכל יתר הדמיונות שמחזיקים את האדם קצר.

כואב הלב על שנות הבחרות המבוזבזות, כי אם הייתי יודע על הריטלין אז, הייתי כיום ככל הנראה שולט בהרבה מסכתות, אבל במבט של אמונה, כנראה זה מה שהיה צריך להיות.

נכתב ע"י nyb;1805374:
מזדהה עם כל מילה!
רק יש סיכוי שגם אני אצליח לשחרר את הזהב מרופא משפחה?
(אגב, אם תחליט לכתוב ספר תודיע לי ואני קונה:D)
כיום עפ"י החוק, מורשים הרופאים עפ"י שיקול דעתם להוציא מרשם לריטלין. ואם רופא המשפחה שלך עושה בעיות תלך לרופא אחר שהוא פחות "יקה" וידו קלה על המרשם. יש הרבה כאלה.

במקרה שלי, סיפרתי לרופא שאני לוקח ריטלין (זה היה נכון, כי השגתי כדור כזה שהוכיח את עצמו, ויומיים אח"כ כבר הזמנתי תור לרופא) והוצאתי ממנו מרשם לשלושה חודשים.

יצירתית

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
באוניברסיטאות זו תעשיה מפותחת... לא ניגשים ללמוד\ להיבחן לפני כדור

רִפְקִי.

משתמש סופר מקצוען
וסליחה שאני נשמעת נאיבית,

זה אומר שיכול להיות שמבחן טובה או מבחן דומה שעברתי אותו, (ז"א, נכשלתי והוגדרתי כנורמלית...) לצערי וצער צוות הסמינר כולו, טעה באבחון?

קריאייטיבית

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
האם יש למישהו אבחון אישי או שאלון שיכול לעזור לאבחן בעיות קשב וריכוז?

...Naomi

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
אפשר אולי עזרה?
משהו פה התנסה באבחון בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים?
מה התהליך?

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י סימולציה;1806791:
וסליחה שאני נשמעת נאיבית,

זה אומר שיכול להיות שמבחן טובה או מבחן דומה שעברתי אותו, (ז"א, נכשלתי והוגדרתי כנורמלית...) לצערי וצער צוות הסמינר כולו, טעה באבחון?

סוג של מי שניסה להכשל והצליח, הוא נכשל או הצליח?

חני

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אם ריטלין היה עובד גם על היצר הרע, הייתי גם ממליצה על כך,
מי שבעיקר מפריע ללמוד בכיתה ובישיבות הוא פשוט היצר שרוצה הפקרות ותו לא...
למיטב ידיעתי עוד לא נולדו הרבנים שזכו למה שהגיעו בגלל ריטלין (אל אף שיש מושג שבאופן חד פעמי פה ושם כן לוקחים כדור, אבל בטח לא בתדירות קבועה)
כי המציאות הוכיחה בכל הדורות שתורה קונים דווקא מתוך התאמצות, מה שלא מונע כמובן מלנסות להקל על עצמינו...
אך לדעתי, הנ"ל הוא כמו לשתות יין כדי לשכוח מהחובות, כשאין כח להתאמץ ולכסות אותם
מי שהתאמץ והתגבר על הקשיים קנה לעצמו טבע שני...
אך מי שנהיה תלותי בכדורים ? ? ?
אבל אולי באמת בימינו שכל הילדים צריכים להתייצב למערכת החינוכית שנמצאת במרובע מסויים כמו שהעולם מכתיב, אז אולי כן צריך לתת, לכאלה שלא מסתדרים עם המערכת, ולו כדי שהמערכת תירגע ותסכים להחזיק אותם על מעלותיהם, אבל בגדול זה שוב רק השתקה, ולא שינוי לטובה במהות של הבן אדם...
לפי הפלאות כפי הכותרת, אמורים להיות בדור הקרוב המון המון תלמידי חכמים פי כמה וכמה מלפני הכדור פלא... נו נו הלוואי ויהיה כך... ביינתים זה נראה הפוך, הלוואי ואתבדה...

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
נכתב ע"י bbr;1806898:
אם ריטלין היה עובד גם על היצר הרע, הייתי גם ממליצה על כך,
מי שבעיקר מפריע ללמוד בכיתה ובישיבות הוא פשוט היצר שרוצה הפקרות ותו לא...
למיטב ידיעתי עוד לא נולדו הרבנים שזכו למה שהגיעו בגלל ריטלין (אל אף שיש מושג שבאופן חד פעמי פה ושם כן לוקחים כדור, אבל בטח לא בתדירות קבועה)
כי המציאות הוכיחה בכל הדורות שתורה קונים דווקא מתוך התאמצות, מה שלא מונע כמובן מלנסות להקל על עצמינו...
אך לדעתי, הנ"ל הוא כמו לשתות יין כדי לשכוח מהחובות, כשאין כח להתאמץ ולכסות אותם
מי שהתאמץ והתגבר על הקשיים קנה לעצמו טבע שני...
אבל אולי באמת בימינו שכל הילדים צריכים להתייצב למערכת החינוכית שנמצאת במרובע מסויים כמו שהעולם מכתיב, אז אולי כן צריך לתת, לכאלה שלא מסתדרים עם המערכת, ולו כדי שהמערכת תירגע ותסכים להחזיק אותם על מעלותיהם, אבל בגדול זה שוב רק השתקה, ולא שינוי לטובה במהות של הבן אדם...
לפי הפלאות כפי הכותרת, אמורים להיות בדור הקרוב המון המון תלמידי חכמים פי כמה וכמה מלפני הכדור פלא... נו נו הלוואי ויהיה כך... ביינתים זה נראה הפוך, הלוואי ואתבדה...

בינתים זה לא נראה הפוך.

כמה אברכי כוללים היו בדור הקודם? מעטים מאד. (נכון שבדור הקודם גם הבלעבתים היו אנשים של צורה, אבל אברכים הם לא היו)
כמה עילויים היו בדור הקודם? יחידי סגולה.

היום ב"ה יש הרבה יותר.
אולי אין הרבה שמגיעים לדרגתם של גדולי הדור, אבל אולי הם עוד יגיעו.

ואגב, שמעתי את זה מרופא ילדים מאד מאד ידוע ומאד מאד ירא שמים, שהוא ממליץ מאד על ריטלין לכל מי שיש לו קושי (אפילו קטן) בריכוז.
וזה בדיוק היה התירוץ שהוא נתן - למה הוא דוחף לקחת ריטלין. המילים שלו היו - מי יודע כמה עוד ר' חיים ור' יוסף שולם (ועוד רבים וטובים ואין כאן המקום...) היו לנו היום, לו היה ריטאלין לפני חמישים שישים שבעים שנה.

חני

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;1806920:
בינתים זה לא נראה הפוך.

כמה אברכי כוללים היו בדור הקודם? מעטים מאד. (נכון שבדור הקודם גם הבלעבתים היו אנשים של צורה, אבל אברכים הם לא היו)
כמה עילויים היו בדור הקודם? יחידי סגולה.

היום ב"ה יש הרבה יותר.
אולי אין הרבה שמגיעים לדרגתם של גדולי הדור, אבל אולי הם עוד יגיעו.

ואגב, שמעתי את זה מרופא ילדים מאד מאד ידוע ומאד מאד ירא שמים, שהוא ממליץ מאד על ריטלין לכל מי שיש לו קושי (אפילו קטן) בריכוז.
וזה בדיוק היה התירוץ שהוא נתן - למה הוא דוחף לקחת ריטלין. המילים שלו היו - מי יודע כמה עוד ר' חיים ור' יוסף שולם (ועוד רבים וטובים ואין כאן המקום...) היו לנו היום, לו היה ריטאלין לפני חמישים שישים שבעים שנה.

חני

התוצאות הסופיות של התתי"ם והישיבות של היום הם בכלל לא יותר טוב מלפני עשרים שנה כשאז עוד לא היה את כל הדבר הזה בציבור שלנו...

דוגמא: כשאני הייתי ילדה היה בקושי אחת למחזור שלא ידעה לקרוא, היום בכל כיתה יש כמה ובכל מחזור עשרות, הכל בזכות האיבחונים, הטיפולים וכו'

ודרך אגב, כשאני אהיה רופאה כנראה שאני גם אמליץ על כך...

mat

------- Magicode -------
לדעתי. ברטלין יש חשש כפירה.
למה?
כי הקב"ה יצר כל אחד עם התכונות שלו. עם כלים משלו. כדי לעשות את השליחות שניתנה דווקא לו.

לקחת רטלין זה לעצב את עצמנו כדי לעשות את השליחות שניתנה למישהו אחר.

קרטופניק

משתמש מקצוען
נכתב ע"י bbr;1806898:
אם ריטלין היה עובד גם על היצר הרע, הייתי גם ממליצה על כך, מי שבעיקר מפריע ללמוד בכיתה ובישיבות הוא פשוט היצר שרוצה הפקרות ותו לא...

מנסיוני האישי, היצר עדיין קיים, אבל רק כעשרה אחוז ממנו. כלומר, יתכן שאלו שיושבים והוגים בתורה בהתמדה ללא ריטלין, זה בגלל שהיצר שלהם הוא באותה רמה של אלו שצורכים ריטלין לצורך לימוד תורה.

אפשר גם לומר הפוך, שאלו שצריכים ריטלין ולומדים בלעדיו, מתגברים על יצר שחזק פי כמה מהרגיל.

לשם ההשוואה והמליצה, כמו בחור רגיל שלומד ביום חם, על מצע מסמרים, עם ארבעה מפזרי חום שפולטים אויר חם, + מערכת שמשמיעה מוזיקת טראנס בווליום לא חוקי.

:)

נכתב ע"י bbr;1806898:
לפי הידוע לי, יש הרבה מקרים של לומדים שהתחילו עם ריטלין, ובשלב אחרי זה כבר לא היו זקוקים לזה, אחרי שטעמו טעם לימוד מהו.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
לדעתי בויטמינים יש חשש כפירה.
למה? כי אם הקב"ה ברא אותנו עם חסר, זה אומר שהתפקיד שלנו להיות חלשים יותר.

לדעתי בלמידה והשתלמות יש חשש כפירה.
כי אם הקב"ה ברא אותנו בורים וכו.

ואני לא מסכימה עם הדעה שאומרת שיש גדולי ישראל שהגיעו לכך ללא ריטלין.
כי אין אפשרות לדעת כמה גדול"י פספסנו רק כי לא היה ריטלין.

ושאלה: כמה עולה ריטלין?
מעניין אותי לנסות פעם:)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  33  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה