רעיון להשקעה השקעה פאסיבית בשוק ההון, הפקדה חודשית או להוציא משכנתא ? תופתעו

אזרח ותיק

משתמש מקצוען
רק נקודה אחת קטנה שחשוב לשים לב אליה:
רוב האנשים ישלמו את המשכנתא מידי חודש בחודשו בלי פספוסים.
לעומת זאת, אם יהיה מדובר בחיסכון של 3,000 ש"ח, כנראה שיהיו המון חודשים שמכל מיני סיבות יהיה קשה לחסוך.
אפשר לפתוח קופת גמל להשקעה, שהכסף יורד מחשבון הבנק אוטומטית כל חודש.

robi

משתמש צעיר
זה פשוט.
אתה מניח לקיחת הלוואה ב-5% ותשואה 8%.
כלומר הרווח הוא 3%.
תקופת ההשקעה היא 7 שנים, כי אתה מחזיר את ההלוואה בתשלומים על פני 15 שנה, כלומר בממוצע כל שקל מושקע 7 שנים.
380x1.03^7=467​
אחרי ניכוי מס נותר רווח של 65 א"ש. וכמובן דמי ניהול פוגעים בתשואה.
אבל תחת תנאי הלוואה ותשואה שונים זה יכול להיות כדאי מאוד.​

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
אגב, לא ממליץ בכלל לקחת בשביל זה משכנתא. רוב הסיכויים שבירידות שיהיו, ויהיו ירידות. הלב שלכם לא יעמוד בדירה שמישכנתם ועומדת בסכנה ותמכרו בהפסדים. ואז אכלתם אותה כמו שצריך.
א. לא הבנתי איפה כל הרווח בסיפור, בסוף יום בשני המקרים הוא נשאר עם כמליון שח ביד
רק שפה הוא הכניס כחצי מיליון מחולק ל30 שנה
וכאן לקח משכנתא וכו' (נכון שהרוויח יותר אחוזים, אבל במצטבר זה לא יצא יותר כסף) עם כאבי לב לא פשוטים
למשכן בית ולהשקיע מתוך הלוואה זה סוגיא מאוד מורכבת בעיקר רגשית.. אבל גם הגיונית
בשביל 100 אלף שח הייתי מוותר ומשקיע כל חודש ברגוע 3000 אלף (וזה בהתחשב שהריביות לא משתנות וכו' מה שיכול לשנות מאוד את הנתונים בשטח)

רמיזא

משתמש מקצוען
זה פשוט.
אתה מניח לקיחת הלוואה ב-5% ותשואה 8%.
כלומר הרווח הוא 3%.
תקופת ההשקעה היא 7 שנים, כי אתה מחזיר את ההלוואה בתשלומים על פני 15 שנה, כלומר בממוצע כל שקל מושקע 7 שנים.
380x1.03^7=467​
אחרי ניכוי מס נותר רווח של 65 א"ש. וכמובן דמי ניהול פוגעים בתשואה.
אבל תחת תנאי הלוואה ותשואה שונים זה יכול להיות כדאי מאוד.​
לא בדיוק הבנתי את החישוב שלך,
אך האם זה יכול להיות יותר משתלם משמעותית מהפקדה חודשית ?

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
ברור.
נגיד לקחת משכנתא שנה שעברה. הרווחת 25% על סנפ' אי קרוב ל50% על נאסדק.
ראית שהייתה שנה יפה. החזרת את המשכתא ונשארת עם רווח נקי.
נכון, זה לא קורה כל שנה. אבל זה לא משהו מאוד נדיר.
בהפקדה חודשית אין אפילו אפשרות תאורטית לרווח כזה.

robi

משתמש צעיר
לא בדיוק הבנתי את החישוב שלך,
אם לדוגמה הריבית תהיה 4% ולא 5, והתשואה תהיה 10% ולא 8, אז זה יהיה יותר רווחי מהפקדה חודשית.
ברור.
אבל באותה מידה יש גם סיכון גדול יותר בהשקעה חד פעמית, אם תהיה קריסה בשנה הראשונה.
כיוון שאנו לא יודעים מה יהיו ביצועי השוק בכל שנה, עדיף להתעלם מהשיקול הזה.

robi

משתמש צעיר
למשכן בית ולהשקיע מתוך הלוואה זה סוגיא מאוד מורכבת בעיקר רגשית.. אבל גם הגיונית
שאלה:
נניח שיש לי 3 מ' שקל בעו"ש ואני עומד לפני קניית דירה שמחירה 3 מ' שקל.
אני מתלבט בין שתי אפשרויות,
אפשרות א: קניית דירה עם מאה אחוז הון עצמי.
אפשרות ב: קניית דירה עם 80% הון עצמי, והשקעה של 600 א"ש הנותרים בשוק ההון.

מה היית מייעץ לי?

רמיזא

משתמש מקצוען
ברור.
אנחנו מדברים על השקעה פאסיבית

בדינג

משתמש מקצוען
D I G I T A L
שאלה:

מה היית מייעץ לי?
לא אומר לך מה הייתי מייעץ, כי אסור לייעץ. אני אישית הייתי הולך על השקעה של חלק מהסכום בשוק ההון אבל רק לאחר לימוד עמוק ומקיף של הסוגיה.

שוק ההון הוא ממש לא בדיחה, והכסף שלך הוא ממש לא בדיחה וכדאי ללמוד טוב מאוד את פסיכולוגיית המשקיעים ולהבין איך המשקיעים הגדולים עובדים, במה להשקיע איך מתי וכמה.

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
שאלה:

מה היית מייעץ לי?
כשאומרים 80% - 20% זה נשמע קצת והרבה יותר ''קל לבליעה''..
אבל בא נדבר על סכומים..
אתה מדבר על כמעט חצי מליון ש"ח לקחת במשכנתא ותמורת זה לשים בהשקעה.
כמה זה לחודש משכנתא ל30 שנה? היום לדוגמא זה לא פחות מ3000 ש"ח (וזה בריביות טובות של לפני שנתיים עם עליית הפריים, היום זה גרוע יותר) - ריבית של 5-6%
אם במקום זה תשימו 3000 בחודש או יותר בהשקעה במשך 30 שנה, זה לא יניב הרבה הרבה פחות, כמו שראו כאן בחישוב ההתחלתי
ובשביל רווח אפשרי (שממש בסימן שאלה) של 100,000 שח לא הייתי לוקח את הסיכון הזה
כן הייתי גורם לעצמי 'מחייב' רציני להפקיד כל חודש את זה.
ואם יש לכם דרך להפקיד את זה (או חלקו) דרך קרן השתלמות - לא הפסדתם בכלל ורק הרווחתם את תשלום המס. וזה ממש משמעותי

robi

משתמש צעיר
כשאומרים 80% - 20% זה נשמע קצת והרבה יותר ''קל לבליעה''..
אבל בא נדבר על סכומים..
לדעתי השיקול לקנות דירה עם 80% או אפילו 50% זה לא הרצון לקבל תשואה יותר גבוהה, אלא היכולת להשתמש בכסף בגמישות. מי שקונה דירה עם כל ההון שלו, קבר 3 מ' שקל בבלוקים. הכסף הזה לא ישרת אותו כשיהיה לו צורך בו לחתונת ילדיו או לכל צורך אחר.
לעומתו אדם שיקח משכנתה, יש לו חצי מיליון שקל בתיק השקעות, זה גב כלכלי שערכו הרבה יותר גדול מתשואה כזו או אחרת, זה יתרון בגמישות, אם אדם צריך לקנות רכב חדש, בר מצווה, חס וחלילה טיפול רפואי, יש לו אייך לממן את זה.
זה נכון עוד יותר לגבי אנשים שאין להם יכולת להפריש 3000 שקל בחודש לחסכון, אני מכיר הרבה אנשים כאלה, אברכים שבקושי גומרים את החודש, שמחשבים כל שקל, אבל הם שוכחים שיש להם דירה ששווה מיליונים, בעצם הם מיליונרים רק הם לא יודעים זאת.
אם היו לוקחים משכנתא של חצי מיליון שקל על הדירה, את החזרי המשכנתא היו מכסים על ידי משיכות קטנות מתיק ההשקעות, והייתה להם רווחה כלכלית.
כמובן שזה דורש הבנה וידע בשוק ההון.
בנוסף:
1. נדמה לי שהגזמת קצת עם הרביות.
2. תלוי מה אתה הולך לעשות עם הכסף, אם אתה צופה תשואה של 10% זה כבר מתחיל להיות משתלם.
כמובן, זה אומר השקעה מסוכנת יותר, אבל מי שיש לו 3 מיליון שקל לדעתי אין היגיון לשים את כל הכסף בהשקעה סופר בטוחה (דירה למגורים זו השקעה סופר בטוחה) יש היגיון לשים חלק מהכסף בהשקעה עם סיכון. ושוב, זה דורש הבנה של הסיכון ומשמעויותיו.

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אבל באותה מידה יש גם סיכון גדול יותר בהשקעה חד פעמית, אם תהיה קריסה בשנה הראשונה.
כיוון שאנו לא יודעים מה יהיו ביצועי השוק בכל שנה, עדיף להתעלם מהשיקול הזה.
נכון.
לכן הדרך הנכונה היא - לקחת נתונים היסטוריים אמתיים, לעשות סימולציה ולראות בכמה אחוז מהמקרים אסטרטגיה אחת ניצחה את השנייה, ובכמה.
סתם להניח שהתשואה היא 8% (או כל מספר אחר) - בעיני זה לא רציני.

בדינג

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לדעתי השיקול לקנות דירה עם 80% או אפילו 50% זה לא הרצון לקבל תשואה יותר גבוהה, אלא היכולת להשתמש בכסף בגמישות. מי שקונה דירה עם כל ההון שלו, קבר 3 מ' שקל בבלוקים. הכסף הזה לא ישרת אותו כשיהיה לו צורך בו לחתונת ילדיו או לכל צורך אחר.
לעומתו אדם שיקח משכנתה, יש לו חצי מיליון שקל בתיק השקעות, זה גב כלכלי שערכו הרבה יותר גדול מתשואה כזו או אחרת, זה יתרון בגמישות, אם אדם צריך לקנות רכב חדש, בר מצווה, חס וחלילה טיפול רפואי, יש לו אייך לממן את זה.
זה נכון עוד יותר לגבי אנשים שאין להם יכולת להפריש 3000 שקל בחודש לחסכון, אני מכיר הרבה אנשים כאלה, אברכים שבקושי גומרים את החודש, שמחשבים כל שקל, אבל הם שוכחים שיש להם דירה ששווה מיליונים, בעצם הם מיליונרים רק הם לא יודעים זאת.
אם היו לוקחים משכנתא של חצי מיליון שקל על הדירה, את החזרי המשכנתא היו מכסים על ידי משיכות קטנות מתיק ההשקעות, והייתה להם רווחה כלכלית.
כמובן שזה דורש הבנה וידע בשוק ההון.
בנוסף:
1. נדמה לי שהגזמת קצת עם הרביות.
2. תלוי מה אתה הולך לעשות עם הכסף, אם אתה צופה תשואה של 10% זה כבר מתחיל להיות משתלם.
כמובן, זה אומר השקעה מסוכנת יותר, אבל מי שיש לו 3 מיליון שקל לדעתי אין היגיון לשים את כל הכסף בהשקעה סופר בטוחה (דירה למגורים זו השקעה סופר בטוחה) יש היגיון לשים חלק מהכסף בהשקעה עם סיכון. ושוב, זה דורש הבנה של הסיכון ומשמעויותיו.

אגב, ישנה דרך מעולה להשקיע בשוק ההון בלי סיכון כמעט בכלל.

ניתן להיכנס כעת ל-spy לרכוש 100 יחידות בשער 493 דולר, סה"כ 49,300 דולר
לרכוש אופצית פוט להגנה עד ל-18/12/2026 (כמעט 3 שנים) יעלה סביבות ה-4000 דולר.

גם אם המדד יפול מחר, הכסף שלך מבוטח לגמרי. הסיכון היחידי פה זה המחיר של האופציה שרכשת להגנה.

robi

משתמש צעיר
אגב, ישנה דרך מעולה להשקיע בשוק ההון בלי סיכון כמעט בכלל.

ניתן להיכנס כעת ל-spy לרכוש 100 יחידות בשער 493 דולר, סה"כ 49,300 דולר
לרכוש אופצית פוט להגנה עד ל-18/12/2026 (כמעט 3 שנים) יעלה סביבות ה-4000 דולר.

גם אם המדד יפול מחר, הכסף שלך מבוטח לגמרי. הסיכון היחידי פה זה המחיר של האופציה שרכשת להגנה.
זה סיכון לא מבוטל, 8%.

robi

משתמש צעיר
לכן הדרך הנכונה היא - לקחת נתונים היסטוריים אמתיים, לעשות סימולציה ולראות בכמה אחוז מהמקרים אסטרטגיה אחת ניצחה את השנייה, ובכמה.
אייך עושים סימולציה כזו?

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
דירה למגורים איננה נרכשת בגלל השקעה. בא נחדד..
דירה למגורים היא צורך בסיסי נפשי ואישי, הלכתי וכו' ("אדם שאין לו בית אינו אדם")
ואינו דומה דירת מגורים שלך לדירה שכורה כמובן ופשוט (האם בשביל זה צריך להשתעבד וחובות ולחצים לא ברי-דעת?? לא שווה את זה.. אבל בסיטואציה שיש לך את הכסף - זה צורך בסיסי).
ב"ה כשקונים דירה ללא משכנתא - עם כל הכח בכל חודש מפרישים כסף להשקעה.
ובסוף זה יוצא עם הפרש לא מאוד גדול - כמו שפירטו כבר כאן ובכמה אשכולות (ז"א אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה, השקעה פסיבית היא פסיבית.. ועקרונית יתכן שתרוויח גם יותר בהפרשה חודשית מפעם אחת בהתחלה - בשקלול הריביות של המשכנתא גם אם הם לא גבוהות. וכבר הקדימו זאת כאן).
והמחיר של לקחת בכל זאת משכנתא ואת הכסף לשים בהשקעה - לכאורה הוא לא כדאי מהרבה בחינות וכפי שפרטו.

אבל צריך לשים לב שעושים מחשבונים וכו' על כל זה - כמה בסוף יוצא ההפרש לטובת ההשקעה הגדולה בהתחלה - והאם ההפרש האפשרי הזה (לא ודאי!) שווה את המחיר של משכון הבית, סיכון מסויים להפסיד, לחצים בזמנים של נפילות וכו'.
2. כמה מס הוא ישלם (לעומת חיסכון הריבית שלא משלמים על זה מס!!!)
3. אפשרויות מסויימות לחסוך בלי מס (כאשר זה בהפקדה חודשית - כמו קרנות השתלמות)
4. כשמפרישים ומתרגלים להפריש כל חודש ונכנסים לראש הזה של השקעה תמידית - בד"כ נשקיע יותר עם הזמן (כמו שבמשנכנתא הריביות עולות וכו'... אבל כאן זה בקטע טוב ונעים יותר..)
זו דעתי. ואין לי זכות לייעץ

בדינג

משתמש מקצוען
D I G I T A L
זה סיכון לא מבוטל, 8%.
ל-3 שנים שבהם התשואה יכולה להיות 30% בקלאסה ועם המצב לאחרונה בשוק גם הרבה יותר...

לא נראה לי סיכון גדול בכלל. נראה לי סיכון מחושב ביותר וסולידי. תשאל כל סוחר בשוק ההון איפה הוא ממקם סטופ על עסקה, בד"כ סביבות ה-10%. וזה הרבה יותר מוצלח מסטופ מכל הבחינות.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה