הרמוניות..

נום

משתמש רשום
כדי לדעת כמה זה חשוב וכמה זה מעניין אתכם..
מי יודע להרמן [לכתוב אקורדים ל] שיר?

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
אני לא יודע, אך אם תפשלי אני אדע...:)
מה שכן אני אוכל לומר לך שמדובר בתדרים של הרמוניות כגון.
לתו "לה" שהינו 440הרץ, ההרמוניות שלו הן 880, 1320 וכו'...
כמובן שיש גם הרמוניות שדומות כגון "תרצות" וכדו'.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י פופקו;565570:
נשמע מעניין. לכתוב הרמוניה בתדרים...
התדר של התו לא משתנה אם הוא מופק בכלי אחר?
למשל: "לה" באותה האוקטבה יהיה שווה בתדרו אם יופק בפסנתר, כינור, או חליל צד?
ולגבי שאלתה של נום הריני מצביעה בהכנעה:אני.

תרצה

משתמש מקצוען
לכתוב אקורדים לשירים - אני יודעת,אבל לא ברמה מי יודע מה. (יש לי שמיעה הרמונית טובה וגם הכלי העיקרי שלי הוא הגיטרה).

תרצה

משתמש מקצוען
לא יודעת למה שלח לי פעמיים את ההודעה. בד"כ אינני מהסובלים מכפילויות.

[אם כבר, אז אוסיף בדרך אגב, לא רכשתי השכלה מוזיקאלית מעבר ללימודי נגינה אצל המורה הפרטית בסלון שבביתה. אבל אני חיה בחברת אנשים שרכשו השכלה מוזיקאלית - ומשהו נכנס גם לי דרך אגב...]

דניאל נ

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נום;565558:

אני לפחות בזכותך יודע מה הפירוש להרמן :D
תודה

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
אני מכירה מישהו שיודע לעשות את זה ברמה גבוהה, כי הוא גם מלחין, מעבד ונגן תזמורות

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י נוי;565800:
נשמע מעניין. לכתוב הרמוניה בתדרים...
התדר של התו לא משתנה אם הוא מופק בכלי אחר?
למשל: "לה" באותה האוקטבה יהיה שווה בתדרו אם יופק בפסנתר, כינור, או חליל צד?
ולגבי שאלתה של נום הריני מצביעה בהכנעה:אני.
אכן כן, ובמדוייק, הסיבה שאחנו שומעים צליל שונה מכל כלי וכלי, זה בגלל ההרמוניות ושילובי ההרמוניות של צליל היסוד, יש לזה שם "פורמטסים" או משהו כזה...
זו גם הסיבה לשינוי בין קולות של בני האדם, שבכ"א אם שמים להם אפקט של "המהרה" תמיד זה ישמע צפצפני לכולם אותו דבר.

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני יודעת אבל לא מקצועית.
למדתי 10 שנים אורגן, סיימתי דיפלומה וכו'

אביה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י פופקו;566402:
אכן כן, ובמדוייק, הסיבה שאחנו שומעים צליל שונה מכל כלי וכלי, זה בגלל ההרמוניות ושילובי ההרמוניות של צליל היסוד, יש לזה שם "פורמטסים" או משהו כזה...
זו גם הסיבה לשינוי בין קולות של בני האדם, שבכ"א אם שמים להם אפקט של "המהרה" תמיד זה ישמע צפצפני לכולם אותו דבר.

וואו, זה נשמע מעניין!
המהרה=האצה?

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
אני יודע לבצע את האקורדים המתאימים, אבל לא בטוח שתמיד אזכור את השמות הרשמיים שלהם.

נום

משתמש רשום
נכתב ע"י פופקו;565570:

שמישהו ירסן אותו
:)

פופקו

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
נום נום..
אין מה לרסן אותי, מקסימום אפשר להשמיע לי תדר שעושה כואב באוזניים (או שאני אשמיע לכם...)
חוץ מזה יש תדרים שעושים נעים דווקא - אך זה סיפור בפני עצמו.

אביה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י נום;565558:

נראה לי ברמה הבסיסית רוב (אם לא כל) החברים בפורום יודעים

basayona

משתמש רשום
כיצד מתאימים אקורדים...

אני אנסה להסביר על רגל אחת איך עושים את זה... ואני מתנצל בפני החברה שכבר מבינים..

קודם כל צריך לדעת מה הסולם של השיר- ישנם שני סולמות בסיסיים מינורי ומג'ורי.
[ וישנם גם משניים מינור הרמוני ומינור מלודי שלא נפרט כעת ]

צלילי הסולם הם 7 כמו למשל ב סולמות לה מינור ו דו מג'ור [ סולמות מקבילים ] הצלילים הם כידוע- דו רה מי פה סול לה סי [בלי במול או דיאז]

הסולמות עולים במרווחים של 4 שמות למשל הסולם הבא אחרי לה מינור הוא רה מינור [ לה סי דו רה ] כשבסולם רה מינור הצליל סי הוא במול.. ואחריו הוא סול מינור

את הצלילים בסולם בונים במרווחים קבועים למשל בסולם מינורי הרווחים הם טון, חצי טון, טון - טון ,חצי טון ,טון, טון. אז אים הבסיס הוא לה מינור הצליל הראשון הוא לה ואחריו במרווח של טון הצליל הוא סי עוד חצי טון יוצר את דו וכן על זאת הדרך.[ חצי טון זה המרווח בין קליד לקליד בפסנתר כולל השחורים... ]

אים נתחיל ונבנה את הסולם רה מינור [הסולם הבא במדרג ] ניראה שלפי הרווחים הסי הוא במול]

עד כאן ההקדמה לזיהוי הסולם.

על כל צליל בסולם בונים אקורד. בן 3 צלילים, בדרך כלל, ישנם 2 סוגי אקורדים אקורד מינורי ואקורד מג'ורי . [ ישנם אקורדים בני יותר מ 3 צלילים שלא נפרט אותם עכשיו]

באקורד המג'ורי הרווח בין הצליל הראשון לשני הוא 2 טון ובין השני לשלישי הוא טון וחצי - באקורד המינורי המצב הפוך - דהיינו טון וחצי ושני טון
הסימון AM אומר למשל שמדובר באקורד לה [A] מינור [M[ . ולכן צלילי האקורד הם לה דו ומי.

יוצא שבכל סולם יש באופן בסיסי 7 אקורדים כשעל כל צליל מצלילי הסולם בנוי אקורד לפי הסדר הזה: [מדובר בסולם המינורי ] על הצלילי הראשון האקוד הוא מינורי [ למשל ב סולם לה מינור האקורד הראשון הוא AM[ על הצליל השני בונים אקורד מוקטן שבד"כ הוא פחות שמיש ברווחים של טון וחצי טון וחצי
על הצליל השלישי [ דו ] בונים אקורד מג'ורי על הרביעי מינורי על החמישי מינורי [ גם הוא פחות שמיש ] או מגורי על הצלילים השישי והשביעי מג'ורי.

לכן בסולם לה מינור האקורדים הבסיסיים יהיו AM BM C DM EM E F G כשה BM הוא מוקטן

וכיצד בונים הרמוניה או משלבים אקורדים??

באופן בסיסי נצמדים לסולם ובונים אקורד לפי הצליל המנוגן כשישנם מהלכים הרמוניים בסיסיים שאין כאן המקום לפרטם אך ברוב המוסיקה החסידית הפופולרית מדובר פחות או יותר באותו מהלך ... [

אים למשל אני מנגן את הצליל לה והסולם הוא לה מינור יכולים לבוא בחשבון 3 אקורדים [ תבדקו בפסנתר ] שמשלבים שהצליל לה מופיע בתוכם למשל AM F DM הבחירה באיזה אקורד ללוות תלויה במהלך ההרמוני של השיר

את הקולות השניים או הליוי של הכלים האחרים בונים בד"כ על בסיס האקורד המתאים לצליל הראשי [ הסולו ] כשגם כאן מדובר במהלכים מורכבים שצריכים ללמוד

השתדלתי להסביר על רגל אחת ואני מקווה שלא בלבלתי..

basayona

משתמש רשום
נכתב ע"י פופקו;566402:

המילה בעיברית ל פורמטיס היא צבע של הצליל ואפשר להבין את זה כשרואים את ההבדל בצורת הגל באותו טון בין שני כלים שונים..

נום

משתמש רשום
ראשית, תודה על ההסבר המפורט. תיקון קטן: מינור מציינים בm קטנה. הגדולה מציינת את המאז'ור אבל לא כותבים אותה בדרך כלל.
אם לכולנו ברור ההסבר לעיל, אפשר להמשיך לשלב הבא- לזהות סולמות מינוריים שונים, מודוסים, לעבור לשימוש באקורדים מרובעים, וכל מיני טיפים שיהפכו את עבודת ההרמון לאתגר מרתק.
אתם איתי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה