סיפור בהמשכים העלה האחרון - סיפור בחמישה פרקים

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ד' - חלק ב'/ העלה האחרון

"כשאני מנסה להיזכר איך הכול התחיל. אני נזכר ביום ההוא – יום שני י"ב בטבת", החל מוטי לספר, קולו יציב. "זה היה יום שיגרתי למדי. החברותא שלי ביקש שאבוא אתו לבקר את בן דודו. 'לא על חשבון הסדר', קבעתי נחרצות. 'אך אם תרצה, אוכל לבוא איתך מאוחר יותר', הוספתי.

"בערב, לאחר סדר ג', הלכנו למאיר - בן דודו של משה – החברותא שלי. מאיר היה בחור מצחיק, שנון למדי ומעניין. אך חרדי הוא לא היה.

"היה בו משהו מיוחד, במאיר. בקרבתו, העתיד היה נראה מבטיח. וכשלא היינו ביחד - השהות שלו הייתה חסרה לי מאוד.

"עם הזמן נהפכתי לחברו הטוב ביותר. ואם בתחילה חששתי להעדר מהסדרים, הרי שבהמשך לא הקפדתי על זה כלל, בגלל שמאיר היה מגיע לבקר אותי בשעות הלימוד.

"חודש מאז הכרתי אותו, קרא לי ראש הישיבה לחדרו. הוא הביט בי בעיניו הרכות, הטובות ואמר: 'מוטי, עקב ירידתך הרוחנית, אנו נאלצים להוציא אותך מהישיבה'. היה שקט בחדר. לא ידעתי מה לומר. את האמת, לא היה טעם להתגונן. ידעתי שהיום הזה יגיע, אך לא שיערתי שיבוא מהר כל כך. דקות ארוכות התבונן בי ראש הישיבה בעיניים מלאות בכאב.

"כעבור עשר דקות של שתיקה מעיקה, התקדמתי לכיוון הדלת. 'מוטי', קרא לי ראש הישיבה רגע לפני שיצאתי מהחדר.
"'כן, הרב', הסתובבתי לאחור באדישות.

"'תדע לך שלהוציא בחור מן הישיבה זה כמו לקחת מילד קטן חפץ שהוא אוהב – אך עלול להזיק לו'. דמעות עמדו בעיניו של ראש הישיבה. זקנו הארוך, הלבן, האיר קמעה את פניו העגומות. 'אנחנו עושים זאת באילוץ. אך מחובתנו לשמור על הבחורים שלנו. תשמור על עצמך, מוטי'. סיים הרב.

"הנהנתי ויצאתי מהחדר. העולם שלי התערער. באמת שלא ידעתי לאן פונים מכאן הלאה. ובעיקר, לא רציתי להכאיב לך ולאמא.

"אחרי חצי שעה כבר הייתי בבית, שקוע במיטתי. הכול חלף מול עיני. רגעי הלימוד הקסומים וההידרדרות המהירה. וכשאתה, אבא, נקשת על דלת חדרי וביקשת לדעת מה אני עושה בבית ומדוע איני בישיבה, אני רק אמרתי: 'סילקו אותי', ולא הוספתי. לא סיפרתי לך עד כמה קשה היה לי לעזוב את המקום שהיה בשבילי כמו בית. האשמה שחשתי כלפי עצמי הייתה בלתי נסבלת בעליל. אתה כעסת, רצית שאמשיך ללמוד. שאהיה בן תורה אמתי – אכזבתי אותך, אבא".

מוטי עצר לרגע, התמקד בנקודה ערטילאית באופק, ואז המשיך: "וכך ביליתי את זמני, בבית. רוב היום במיטה, מיואש ומתוסכל. שנאתי את עצמי. שנאתי את העולם. אך יותר מכל שנאתי את ההתלחשויות מאחורי גבי: 'הנה הבן של הרב נוימן... לא להאמין שעד לא מזמן הוא היה העילוי של הישיבה...'".

שתיקה ארוכה צנחה ביניהם. חנוך חש שעד עתה הוא לא באמת הכיר את בנו, שהרי זוהי הפעם הראשונה שהם משוחחים אודות הפרשייה הכואבת.

"ומהיכן הכרת את יהושע - האיש שאיתו שוחחת אתמול?", שבר חנוך את השתיקה המעיקה.

מוטי הרהר לרגע, ואחר אמר: "באחד מן הימים יצאנו כמה חברים בערב. באיזשהו שלב הבחנתי שמישהו מביט בי מהצד, אך לא ייחסתי לכך חשיבות. התרגלתי לכך שאנשים סוקרים אותי בלגלוג, מתלחששים מאחורי גבי. אך מתברר שליהושוע הייתה מטרה אחרת. לאחר שחברי התפזרו, הוא ניגש אלי: 'תקשיב, קוראים לי יהושע ואני מומחה לשפת גוף', הוא אמר לי. 'הבטתי בך בחצי השעה האחרונה, ואני יכול לומר לך שאתה לא מרגיש טוב עם עצמך. המקום שלך הוא לא עם החבר'ה האלו'. בתחילה חשבתי שהאיש מעורער בנפשו. 'אם אתה אומר כך – אז אתה לא מכיר אותי', צחקתי והתרחקתי. אך יהושע לא ויתר. 'אני אומר לך, אתה שונה מהם', הוא נשרך אחרי.

"'נו בסדר, אני שונה מהם – ומה אתה רוצה לומר בזה?', הסתובבתי לאחור באדישות. 'אני רוצה לומר ש... שחבל... עליך', הוא גמגם. 'אתה בחור טוב'.

"חצי שעה שוחחנו. יהושע התעקש שלכול הפחות אלמד שעה ביום. 'אתה בחור טוב, חבל שתכלה את זמנך לריק', הוא חזר שוב ושוב. בתחילה התחמקתי. הייתי מוטף מוסר, סלדתי משלל עצות והמלצות למיניהם. אך לאחר שכנוע ארוך, הסכמתי שנלמד שעה ביום'".

"אז לכן אתה מגיע מאוחר?", קטע אותו חנוך. חמלה הציפה את ליבו: מוטי היה שב הביתה מאוחר. הוא היה כועס. לו היה יודע שבנו לומד בזמן הזה, הכול היה נראה אחרת.

"אני מצטער, מוטי. לא ידעתי...", גמגם חנוך. "אני מבקש את סליחתך".

"אינך צריך להתנצל", מחה מוטי נחרצות. לא סיפרתי לך על שעת הלימוד שלי עם יהושע. לא הייתה לך אפשרות לדעת.
אם כבר אני זה שצריך לבקש ממש סליחה.

דקות ארוכות הם הביטו זה בזה. שתיקה עמדה ביניהם. לעיתים, השתיקה שווה הרבה יותר מאלף מילים.
שפתיהם לא נעו, אך עיניהם דיברו. חנוך הביט לתוך עינו של בנו. היה בהם אשם, חרטה, וכאב. אך חוצפה ומרדנות לא שכנו בהם, בעיניו.

חנוך התקשה להאמין שהבחור שעומד מולו הנו בנו.

כפי שהבטחתי החלק השני באותו היום. בעז"ה פרק אחרון לסיפור + ספוילר מאחורי הסיפור בהמשך השבוע או תחילת שבוע הבא...

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
פרק ד' - חלק ב'/ העלה האחרון

"כשאני מנסה להיזכר איך הכול התחיל. אני נזכר ביום ההוא – יום שני י"ב בטבת", החל מוטי לספר, קולו יציב. "זה היה יום שיגרתי למדי. החברותא שלי ביקש שאבוא אתו לבקר את בן דודו. 'לא על חשבון הסדר', קבעתי נחרצות. 'אך אם תרצה, אוכל לבוא איתך מאוחר יותר', הוספתי.

"בערב, לאחר סדר ג', הלכנו למאיר - בן דודו של משה – החברותא שלי. מאיר היה בחור מצחיק, שנון למדי ומעניין. אך חרדי הוא לא היה.

"היה בו משהו מיוחד, במאיר. בקרבתו, העתיד היה נראה מבטיח. וכשלא היינו ביחד - השהות שלו הייתה חסרה לי מאוד.

"עם הזמן נהפכתי לחברו הטוב ביותר. ואם בתחילה חששתי להעדר מהסדרים, הרי שבהמשך לא הקפדתי על זה כלל, בגלל שמאיר היה מגיע לבקר אותי בשעות הלימוד.

"חודש מאז הכרתי אותו, קרא לי ראש הישיבה לחדרו. הוא הביט בי בעיניו הרכות, הטובות ואמר: 'מוטי, עקב ירידתך הרוחנית, אנו נאלצים להוציא אותך מהישיבה'. היה שקט בחדר. לא ידעתי מה לומר. את האמת, לא היה טעם להתגונן. ידעתי שהיום הזה יגיע, אך לא שיערתי שיבוא מהר כל כך. דקות ארוכות התבונן בי ראש הישיבה בעיניים מלאות בכאב.

"כעבור עשר דקות של שתיקה מעיקה, התקדמתי לכיוון הדלת. 'מוטי', קרא לי ראש הישיבה רגע לפני שיצאתי מהחדר.
"'כן, הרב', הסתובבתי לאחור באדישות.

"'תדע לך שלהוציא בחור מן הישיבה זה כמו לקחת מילד קטן חפץ שהוא אוהב – אך עלול להזיק לו'. דמעות עמדו בעיניו של ראש הישיבה. זקנו הארוך, הלבן, האיר קמעה את פניו העגומות. 'אנחנו עושים זאת באילוץ. אך מחובתנו לשמור על הבחורים שלנו. תשמור על עצמך, מוטי'. סיים הרב.

"הנהנתי ויצאתי מהחדר. העולם שלי התערער. באמת שלא ידעתי לאן פונים מכאן הלאה. ובעיקר, לא רציתי להכאיב לך ולאמא.

"אחרי חצי שעה כבר הייתי בבית, שקוע במיטתי. הכול חלף מול עיני. רגעי הלימוד הקסומים וההידרדרות המהירה. וכשאתה, אבא, נקשת על דלת חדרי וביקשת לדעת מה אני עושה בבית ומדוע איני בישיבה, אני רק אמרתי: 'סילקו אותי', ולא הוספתי. לא סיפרתי לך עד כמה קשה היה לי לעזוב את המקום שהיה בשבילי כמו בית. האשמה שחשתי כלפי עצמי הייתה בלתי נסבלת בעליל. אתה כעסת, רצית שאמשיך ללמוד. שאהיה בן תורה אמתי – אכזבתי אותך, אבא".

מוטי עצר לרגע, התמקד בנקודה ערטילאית באופק, ואז המשיך: "וכך ביליתי את זמני, בבית. רוב היום במיטה, מיואש ומתוסכל. שנאתי את עצמי. שנאתי את העולם. אך יותר מכל שנאתי את ההתלחשויות מאחורי גבי: 'הנה הבן של הרב נוימן... לא להאמין שעד לא מזמן הוא היה העילוי של הישיבה...'".

שתיקה ארוכה צנחה ביניהם. חנוך חש שעד עתה הוא לא באמת הכיר את בנו, שהרי זוהי הפעם הראשונה שהם משוחחים אודות הפרשייה הכואבת.

"ומהיכן הכרת את יהושע - האיש שאיתו שוחחת אתמול?", שבר חנוך את השתיקה המעיקה.

מוטי הרהר לרגע, ואחר אמר: "באחד מן הימים יצאנו כמה חברים בערב. באיזשהו שלב הבחנתי שמישהו מביט בי מהצד, אך לא ייחסתי לכך חשיבות. התרגלתי לכך שאנשים סוקרים אותי בלגלוג, מתלחששים מאחורי גבי. אך מתברר שליהושוע הייתה מטרה אחרת. לאחר שחברי התפזרו, הוא ניגש אלי: 'תקשיב, קוראים לי יהושע ואני מומחה לשפת גוף', הוא אמר לי. 'הבטתי בך בחצי השעה האחרונה, ואני יכול לומר לך שאתה לא מרגיש טוב עם עצמך. המקום שלך הוא לא עם החבר'ה האלו'. בתחילה חשבתי שהאיש מעורער בנפשו. 'אם אתה אומר כך – אז אתה לא מכיר אותי', צחקתי והתרחקתי. אך יהושע לא ויתר. 'אני אומר לך, אתה שונה מהם', הוא נשרך אחרי.

"'נו בסדר, אני שונה מהם – ומה אתה רוצה לומר בזה?', הסתובבתי לאחור באדישות. 'אני רוצה לומר ש... שחבל... עליך', הוא גמגם. 'אתה בחור טוב'.

"חצי שעה שוחחנו. יהושע התעקש שלכול הפחות אלמד שעה ביום. 'אתה בחור טוב, חבל שתכלה את זמנך לריק', הוא חזר שוב ושוב. בתחילה התחמקתי. הייתי מוטף מוסר, סלדתי משלל עצות והמלצות למיניהם. אך לאחר שכנוע ארוך, הסכמתי שנלמד שעה ביום'".

"אז לכן אתה מגיע מאוחר?", קטע אותו חנוך. חמלה הציפה את ליבו: מוטי היה שב הביתה מאוחר. הוא היה כועס. לו היה יודע שבנו לומד בזמן הזה, הכול היה נראה אחרת.

"אני מצטער, מוטי. לא ידעתי...", גמגם חנוך. "אני מבקש את סליחתך".

"אינך צריך להתנצל", מחה מוטי נחרצות. לא סיפרתי לך על שעת הלימוד שלי עם יהושע. לא הייתה לך אפשרות לדעת.
אם כבר אני זה שצריך לבקש ממש סליחה.

דקות ארוכות הם הביטו זה בזה. שתיקה עמדה ביניהם. לעיתים, השתיקה שווה הרבה יותר מאלף מילים.
שפתיהם לא נעו, אך עיניהם דיברו. חנוך הביט לתוך עינו של בנו. היה בהם אשם, חרטה, וכאב. אך חוצפה ומרדנות לא שכנו בהם, בעיניו.

חנוך התקשה להאמין שהבחור שעומד מולו הנו בנו.

כפי שהבטחתי החלק השני באותו היום. בעז"ה פרק אחרון לסיפור + ספוילר מאחורי הסיפור בהמשך השבוע או תחילת שבוע הבא...
כתיבה מהממת, כמו תמיד.
רק חבל שלא תמיד זה נגמר ככה... :(

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כתיבה מהממת, כמו תמיד.
תודה
רק חבל שלא תמיד זה נגמר ככה... :(
צודקת לגמרי לגמרי לגמרי. לכן אמרתי שיש ספוילר בסוף. שמה אכתוב כבר הכל. מה עומד מאחורי הסיפור. מתי נכתב, היכן פורסם לראשונה, מדוע לא הייתי כותבת אותו היום. ואולי גם טיפ חשוב בכתיבה.

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ה' (ואחרון...)

"תדאג שתמיד תהיה לו תעסוקה טובה", יעץ הרב גולד לחנוך. הרב גולד היה נהר שופע של עצות מועילות וחכמת חיים.

הכול פקדו את ביתו בכדי לקבל עצה טובה. גם חנוך הגיע לביתו בשעות הבוקר המוקדמות. הוא גולל בפניו את הסיפור המלא. רגעי ההידרדרות והמשבר, עד לאותה השיחה ששוחח עם מוטי ביער.

"וכמובן, אל תפסיק לאהוב", המשיך הרב. "מוטי לא יחפש בחוץ את מה שיש לו בפנים. אם הוא ירגיש שאוהבים ומבינים אותו בבית, הוא לא יחפש הרפתקאות ברחוב. תן לו הרגשה של שייכות. תבהיר לו שהוא תמיד רצוי בבית", אלף אותו הרב גולד בינה.

חנוך ישב מולו, לגם את דבריו בצמא, ובתום חצי שעה הוא יצא מביתו, מחוזק יותר.

דבריו של הרב גולד נפחו בו תקווה. גרמו לו להאמין שאולי יום אחד מוטי יחזור להיות הבחור הרציני והמתמיד שהיה.

* * *

"מוטי, תרצה לנסות לחזור לישיבה?", רק כעבור חודשיים ארוכים העז חנוך לשאול את בנו את השאלה הזו. "בחיים אין קיצורי דרך", אמר הרב גולד לחנוך. "מוטי לא יחזור ביום אחד לישיבה, זהו תהליך ארוך. הדרך ליעד רצופה מכשולים".

מוטי הביט באביו בפליאה. לרגע הוא רצה לענות בשלילה, שכן אינו מעוניין ליפול שוב לתוך תהומות הייאוש. אינו רוצה לטבוע בתוך ים האכזבה הגדול.

אך במשנהו, כאשר התעמק מוטי בעינו הטובות של אביו, הוא החליט לענות בחיוב. הוא ינסה. יתכן שאף ישיבה טובה לא תסכים לקבלו, אך בכול זאת לא יקרה כלום אם רק ינסה.

אחת לשבועיים יצא אתו אביו לטיול חוויתי, על פי בחירתו. אמו הייתה מכינה ארוחה חגיגית, סתם כך, ביום חול באמצע השבוע. אף פעם לא אמרו לו הוריו שהם עושים את המחוות הללו במיוחד בעבורו, אך יש דברים שאין צורך לומר אותם.

ועתה, כשאביו עומד מולו ומחכה למוצא פיו, הוא חש שלא יהיה זה הוגן מצדו לסרב.

"אפשר לנסות", משך מוטי בכתפיו. "אבל אבא, אל תתאכזב אם אף ישיבה טובה לא תסכים לקבל אותי".

חיוך נמרח על פניו של חנוך. "אל תדאג, מוטי, זה כבר בידי שמים. לא בידנו. אנחנו נעשה את ההשתדלות".

* * *

חנוך אף פעם לא דמע. גם לא כשנולד מוטי - בנו הבכור, היחיד. התרגשות הציפה את לבו כאשר נולד לו תינוק זעיר, קסום, אחר שנות ציפייה רבות כל כך, אך הדמעות לא הגיעו. למען האמת, הוא אף פעם לא הצליח להזיל מעינו את הנוזל המלוח ההוא, המכונה בשם דמעות.

אך עתה, כשהוא מלווה את בנו לקראת יומו הראשון בישיבה. דמעה אחת, רותחת, נושרת מעינו. מוטי פוסע לצדו, חנוט בחליפה כהה. ידו האחת כורכת את הגמרא, והאחרת אוחזת במזוודה גדולה. מזג האוויר קריר, אך קרן שמש שמבליחה מבעד לענפי העץ מאירה קמעה את פניהם.

הדרך לא הייתה קלה. לעיתים היה נראה שלעד ישאר מוטי בחור מרדן, פורץ גבולות. חנוך התקשה להאמין שאי פעם יזכה לקצור את הפרות על עמלו. אך הבחור העדין שעומד לצדו, מוכיח לו שהכול יכול לקרות.

"אבא, אני... אני...רוצה לבקש סליחה", אמר לו מוטי רגע לפני שעלה לאוטובוס.

"על מה?", שאל חנוך בתמימות מעושה.

"על כך שהכאבתי אותך. אני מקווה שמעכשיו תרווה ממני קצת נחת", רוך ועדינות עטפו את פניו הטובות של מוטי.

ולפני שחנוך הספיק להוציא הגה מפיו, האוטובוס שעט על הכביש, בדרכו אל היעד הבא.

קבוצת עלים נחתה בסמוך לתחנה. עלה אחד צנח למרגלותיו. חנוך הסיר את העלה הקטן מעם נעליו, ואחר נשא את עינו לשמיים הכהים, כולו תפילה שיהיה זה העלה האחרון.

-------סוף-----------

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
טוב, אז ככה. הסיפור הזה נכתב לפני כמעט שלוש שנים ופורסם בהידברות.

לא הייתי כותבת אותו היום כי הנושא הזה יותר מדי כאוב לחמישה פרקים. והדרך שעוברים הצדדים ארוכה ומייגעת ואינסופית. אי אפשר לתמצת את זה בסיפור בן חמישה פרקים. אפילו לא חמש מאות.

אני מצטטת תגובה שכתב לי אחד הקוראים. (לדעתי מדובר באב שחווה מקרה דומה)

חבל שזה רק סיפור... וזה לא שזה לא אפשרי, זה מציאותי בהחלט! רק הדרך שעוברים שני הצדדים קשה מכאיבה ומתישה הרבה יותר מהמתואר... ברור שהמוסר השכל החד הוא - האמון! זו הדרך להוביל להפי הנד!...​

צודק. לגמרי, לגמרי צודק. הדרך שעוברים שני הצדדים הרבה יותר מתישה, ארוכה וכואבת. זו הסיבה שכיום לא הייתי כותבת סיפור קצר על הנושא הזה.

בנוסף, מוטי התגלה כשה תמים שכל רצונו לשבת ולהגות בתורה יומם וליל. אני בספק אם זה תמיד כך...

הטיפ שלי לכתיבה: תדאגו שהדו שיח של הגיבורים שלכם יהיה כמה שיותר קרוב לשפה המדוברת כיום.

הצחיק אותי לקרוא משפטים שכתבתי בעבר: הלא, שעה ומחצה, אני רוצה לבקש את סליחתך, חחחח מי מדבר ככה?

המון הצלחות!

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  1  פעמים

אתגר AI

זמן מסע • אתגר 47

לוח מודעות

למעלה