המתנה_יצחק_גודלמן_תרגום_נוטרדיימוס_TEMP

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
אם כבר אתם פה, אפשר להבין אחת ולתמיד מה השטות הזו של לכתוב את שמו באות ח'?
אפילו גוגל לא מזהה את 'ואן גוח' ושואל 'האם התכוונת לואן גוך?'
(ברור שהתכוונתי לואן גוך, גאון. אשמתי שיש לקהילת המאיירות פה איזה קטע עם ואן גוחחחחחחח?)
ככה אנחנו קוראים לו בחבר'ה. הוא גם מעדיף ככה.

הפקות כתיבה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
יאלללה חברה שישי קצר
להעמיד תצולנט להבריק מטבח לברור אורז
באה שבת באה מנוחה

מרחבית

משתמש מקצוען
בקצרה: הסופר יצחק גולדמן הוא אב למשפחה, בעל לאישה, בן להורים, משלנו. כתב ספרים רבים באנגלית, אחד מהם תורגם לעברית בשם "השדה היפה ביותר בעולם".
פרטים נוספים - באישי ;)
זאת למה?

כאחד הנתונים להחליט אם להיכנס לסיפור שלו או לא. בפרט שלא מדובר בקטע קצר וקליט.

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא יכול לצטט (זאת תמונה)
אבל הקטע על נתן שבוהה במוך, נראה גם כן כענין של בעיית תרגום, אך לא בעיה של תרגום שפתי אלא תרגום תרבותי.
כמדומני שלא תמצאי קטע כזה בספרים חרדים שנכתבו בארץ, זה משהו תקוע כזה.
ואינני בא להעיר מבחינה עקרונית האם לכתוב דברים כאלו שהרי במציאות הם ודאי מתרחשים, אך מכל מקום ב'חרדית ישראלית' הסצנה לא תתואר באופן הזה.
לפירוט, בפרטי.
בהצלחה

נערך לאחרונה ב:

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לא יכול לצטט (זאת תמונה)
אבל הקטע על נתן שבוהה במוך, נראה גם כן כענין של בעיית תרגום, אך לא בעיה של תרגום שפתי אלא תרגום תרבותי.
ואינני בא להעיר מבחינה עקרונית האם לכתוב דברים כאלו שהרי במציאות הם ודאי מתרחשים, אך מכל מקום בחרדית ישראלית הסצנה לא תתואר באופן הזה.
לפירוט, בפרטי.
בהצלחה
גם לי זה בלט.
אבל אמרתי, אמריקאים, כנראה שאצלם זה עובר

עכשיו אני ממש מאמין שזה רובוט.
מתרגם כמו תוכי בלי להיכנס לשינויי תרבות

נערך לאחרונה ב:

נוטרדיימוס

משתמש פעיל
לא יכול לצטט (זאת תמונה)
ואינני בא להעיר מבחינה עקרונית האם לכתוב דברים כאלו שהרי במציאות הם ודאי מתרחשים, אך מכל מקום ב'חרדית ישראלית' הסצנה לא תתואר באופן הזה.
לפירוט, בפרטי.
בהצלחה
האם כוונתך למילה מוך בעצמה?
או שמא לכל הסיטואציה?

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא ל'כל הסיטואציה' אלא לצורה שבה היא הוגשה
אפשר לשנות אם רוצים כמה פרטים, וכמובן שצריך להחליט האם רוצים ומה הכיוון.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

נוטרדיימוס

משתמש פעיל
ראשית אני רוצה לציין שכאשר מתרגמים סיפור תמיד יש את הדיון האם להתאים את המנטליות והמקרים לסביבת הקוראים של התרגום, או לא. בחרתי לתרגם סיפור אשר השפעתו אוניברסלית. כלומר השינויים העוברים על נפש הדמויות ניתנות לזיהוי והזדהות בכל מקום בו יש אנשים. לכן אני בעד להשאיר את הטעם של ארץ המקור בתרגום. כאשר בסיפור עצמו מודגש כל הזמן שהוא מתרחש באמריקה אפשר לעשות את זה, כי הקוראים מתכוננים למנטליות וסיטואציות השונות ממה שהם רגילים. אנחנו מרוויחים את תוספת העניין שהעולם האחר מוסיף לסיפור. כמובן שכל מקרה בסיפור הזה נשקל לגופו ובהחלט יהיו שינויים כשיהיה צורך, אולם לרוב המושגים, הסיטואציות והמונחים ישארו נאמנים לסיפור שמתרחש בארצות הברית.

עוד נקודה: בפוסט הראשי ציינתי שאנחנו שמחים לשמוע מניקים שרוצים להעיר/לערוך/לייעץ באישי. כבר כשהעליתי את ההערה הזו חששתי שלא אובן בגלל בעיות ניסוח שעומדות בעוכרי תמיד. לכן אבהיר: הערות מכל סוג מתקבלות בברכה באושר וכל טוב כאן בציבורי. ניק שאין לו אפשרות תגובה יכול להרגיש עצמו חופשי להעיר בפרטי גם אם אין לו שום רקע ספרותי.

בהודעה זו התכוונתי שמי שרוצה תפקיד קבוע בצוות הייעוץ לתוכן שיועלה בטרם העלתו יגיש נא את מועמדותו אלי בפרטי ותבוא עליו הברכה. יש צורך ברקע מקצועי רלוונטי או סתם מוטיבציה לעזור לנו באופן קבוע ללא שום רקע מקצועי.

לא ל'כל הסיטואציה' אלא לצורה שבה היא הוגשה
אפשר לשנות אם רוצים כמה פרטים, וכמובן שצריך להחליט האם רוצים ומה הכיוון.

תוכל למקד? האפשרויות שאני מצליחה לדלות מדבריך:
1. יש התנגדות לכך שנתן בוהה בשיערה של אישה
2. התנגדות לכך שיש מוך אבק על שערה של אישה
3. אחר

אם אתה, או ניק אחר שמבין, יוכל לפרט זה יעזור לנו מאוד.

נערך לאחרונה ב:

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עוד נקודה: בפוסט הראשי ציינתי שאנחנו שמחים לשמוע מניקים שרוצים להעיר/לערוך/לייעץ באישי. כבר כשהעליתי את ההערה הזו חששתי שלא אובן בגלל בעיות ניסוח שעומדות בעוכרי תמיד. לכן אבהיר: הערות מכל סוג מתקבלות בברכה באושר וכל טוב כאן בציבורי. ניק שאין לו אפשרות תגובה יכול להרגיש עצמו חופשי להעיר בפרטי גם אם אין לו שום רקע ספרותי.

בהודעה זו התכוונתי שמי שרוצה תפקיד קבוע בצוות הייעוץ לתוכן שיועלה בטרם העלתו יגיש נא את מועמדותו אלי בפרטי ותבוא עליו הברכה. יש צורך ברקע מקצועי רלוונטי או סתם מוטיבציה לעזור לנו באופן קבוע ללא שום רקע מקצועי.

מותר לשאול מי זה "אנחנו"?

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יש התנגדות לכך שנתן בוהה בשיערה של אישה
וודאי שאפשרות זו. אבל אני לא הייתי מנסח את זה בצורה כזו.

הדרך שבה מתרחשים המפגשים בין אנשים לנשים בספרות החרדית הוא מורכב ביותר.

קחי דוגמא למשל מספרה של רותי קפלר 'הנורמלי האחרון' (איך מתייגים אגב?) שמעבירה רגשות בין איש ואשה דרך איציק שיושב באוטו ביחד עם הצביה הפגועה, או מחשבות השידוכים שמתרקמות בראשה של שרהלה. אלו הן שיטות עדינות ביותר ומורכב לי לנסח כללים בענין.

כמובן, ספר שאין בו אינטרקציה בין גברים לנשים הוא ממש מגוחך ומעורר חוסר אימון וילדותיות, (כמו כמה ספרי ילדים בהם האמא לא קיימת באיורים) אך האינטרקציה הזו צריכה להיעשות במחשבה מרובה (אם רוצים לקלוע לטעמם של הציבור, לא בטעם הספרותי אלא מבחינת הטעם הראוי).

ובאופן כללי, כשאיש ואשה נפגשים בספר חרדי, זה אף פעם לא נראה כמו מפגש של שני אנשים סתם, תמיד קיים המתח המובנה של קשרי איש ואשה.
השתדלתי לצאת ידי חובה בנושא זה, אך נראה לי שלא ארחיב יותר בענין.
בברכה

נוטרדיימוס

משתמש פעיל
וודאי שאפשרות זו. אבל אני לא הייתי מנסח את זה בצורה כזו.

הדרך שבה מתרחשים המפגשים בין אנשים לנשים בספרות החרדית הוא מורכב ביותר.
השתדלתי לצאת ידי חובה בנושא זה, אך נראה לי שלא ארחיב יותר בענין.
בברכה
איזו תשובה מפורטת. מאוד מעריכה. לדעתי הדבר יהיה מובן בפרקים הבאים: נתן הוא סבאלה מבוגר ובלתי מזיק. והאישה היא סתם ניצב גוי שלא תוזכר בשנית. באמת בציבור החרדי האמריקאי יש הקלות בעניין הזה. כלומר - לא בעניין שאתה פירטת, אלא בסיטואציות דומות לאלו שבבנק ובעניין של קשרי עסקים וכדומה.

היות שהמשך התוכן ממשיך להתאים את עצמו למתכונת הזאת, לא ראיתי סיבה לצנזר ארוע קטן שכזה מהסיפור. כי אם כן, אצטרך לצנזר את רוב הסיפור כולו.

אבל שוב, בתור חובבת כללים והסברים פשוטים וברורים, אני מעריכה מאוד את התגובה שלך.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  27  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה