המדריך לעורך העלון המתחיל

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כן.
אני יודע שמאד חשוב לך להוציא את העלון מדי שבוע בשבועו, למרות שאף פעם לא הצטיינת בשיעורי ספרות והבעה, זה קריטי עבורך לפרסם את הרב / בית הכנסת / הקהילה שלך.
אז לפחות אתן לך כמה טיפים חשובים, אתה יודע, בכל זאת, הרי אתה מעוניין שמישהו יקרא את העלון.

א. פונט קריא ומושך. כן, נכון שברירת המחדל במחשב של כולנו היא ה'Times New Roman', ואתה לא ממש שמעת על האפשרות להחליף גופנים בוורד, אבל לטובת כולנו, תמחל לדפדף הלאה, ולפחות להחליף לגופן הפרנקהיל הקריא, או לנרקיסים, אם אתה ממש מתקדם.

ב. מיקום הסיפור. אתה בוודאי חושב שהוורט המסעיר של הרב שלך על פרשת השבוע, הוא זה שמושך את כולם לקרוא את העלון. תרשה לי לחדש לך - לא. הסיפור הוא זה שגורם לנו לקרוא אותו. גם אתה בתוככי ליבך יודע זאת, אחרת לא היית טורח מדי שבוע להעתיק סיפור לעלון. אז במחילה - תתחיל את הסיפור כבר בעמוד הראשון, או לכל הפחות בעמוד האחרון, קשה לאנשים לפתוח את העלון לשנים, כדי לגלות את הסיפור.

ג. כן, זה שוב לגבי הסיפור. אמנם אתה שקוע בלימוד, ורק לאחרונה התחלת לקרוא את סיפורי המופתים המסתובבים בינותינו, אבל אנחנו לא כל כך שקועים בלימוד, וקשה לנו לקרוא את אותם סיפורים שוב ושוב, אז אנא, תתעלה מעל עצמך, ותביא משהו שעדיין לא שמענו עליו.

ד. לא נעים, אבל עדיין אנחנו בסיפור. נכון שקובי לוי מרשה להעתיק את הסיפורים שלו בחינם, אבל זה לא אומר שאתה יכול להביא אותם בעילום שם. למרות שאולי לא נחמד לך שאנשים יחשבו שאתה מעתיק סיפורים ולא כותב אותם בעצמך - אגלה לך סוד: את צורת הכתיבה של קובי לוי אפשר להריח ממרחקים.

ה. אנחנו יודעים שמאד חשוב לך להביא את דברי רבך בדיוק מוחלט כפי שהם נאמרו בשיעור - אבל בוודאי שמעת על הפתגם שאומר "לא כל מה שאומרים כותבים, ולא כל מה שכותבים מדפיסים, ולא כל מה שמדפיסים מחלקים בעשרות אלפי עותקים". בכל זאת, כבוד התורה, אתה יודע.

ו. סתם כך, הערה קטנה. יש כל מיני מקשים במקלדת שאולי לא שמעת עליהם, פסיק, נקודה, גרשיים, מרכאות, מומלץ להשתמש בהם מדי פעם, ובמינון הנכון. על סימני הקריאה והשאלה מוטב לוותר.

זהו לעת עתה, פתוח לטיפים נוספים...

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
כן.
אני יודע שמאד חשוב לך להוציא את העלון מדי שבוע בשבועו, למרות שאף פעם לא הצטיינת בשיעורי ספרות והבעה, זה קריטי עבורך לפרסם את הרב / בית הכנסת / הקהילה שלך.
אז לפחות אתן לך כמה טיפים חשובים, אתה יודע, בכל זאת, הרי אתה מעוניין שמישהו יקרא את העלון.

א. פונט קריא ומושך. כן, נכון שברירת המחדל במחשב של כולנו היא ה'Times New Roman', ואתה לא ממש שמעת על האפשרות להחליף גופנים בוורד, אבל לטובת כולנו, תמחל לדפדף הלאה, ולפחות להחליף לגופן הפרנקהיל הקריא, או לנרקיסים, אם אתה ממש מתקדם.

ב. מיקום הסיפור. אתה בוודאי חושב שהוורט המסעיר של הרב שלך על פרשת השבוע, הוא זה שמושך את כולם לקרוא את העלון. תרשה לי לחדש לך - לא. הסיפור הוא זה שגורם לנו לקרוא אותו. גם אתה בתוככי ליבך יודע זאת, אחרת לא היית טורח מדי שבוע להעתיק סיפור לעלון. אז במחילה - תתחיל את הסיפור כבר בעמוד הראשון, או לכל הפחות בעמוד האחרון, קשה לאנשים לפתוח את העלון לשנים, כדי לגלות את הסיפור.

ג. כן, זה שוב לגבי הסיפור. אמנם אתה שקוע בלימוד, ורק לאחרונה התחלת לקרוא את סיפורי המופתים המסתובבים בינותינו, אבל אנחנו לא כל כך שקועים בלימוד, וקשה לנו לקרוא את אותם סיפורים שוב ושוב, אז אנא, תתעלה מעל עצמך, ותביא משהו שעדיין לא שמענו עליו.

ד. לא נעים, אבל עדיין אנחנו בסיפור. נכון שקובי לוי מרשה להעתיק את הסיפורים שלו בחינם, אבל זה לא אומר שאתה יכול להביא אותם בעילום שם. למרות שאולי לא נחמד לך שאנשים יחשבו שאתה מעתיק סיפורים ולא כותב אותם בעצמך - אגלה לך סוד: את צורת הכתיבה של קובי לוי אפשר להריח ממרחקים.

ה. אנחנו יודעים שמאד חשוב לך להביא את דברי רבך בדיוק מוחלט כפי שהם נאמרו בשיעור - אבל בוודאי שמעת על הפתגם שאומר "לא כל מה שאומרים כותבים, ולא כל מה שכותבים מדפיסים, ולא כל מה שמדפיסים מחלקים בעשרות אלפי עותקים". בכל זאת, כבוד התורה, אתה יודע.

ו. סתם כך, הערה קטנה. יש כל מיני מקשים במקלדת שאולי לא שמעת עליהם, פסיק, נקודה, גרשיים, מרכאות, מומלץ להשתמש בהם מדי פעם, ובמינון הנכון. על סימני הקריאה והשאלה מוטב לוותר.

כל מילה!

גם לי הדברים הללו מפריעים כל שבת והורסים לי את כל ההנאה

הבעיה שפשוט אין עם מי לדבר

באמצע התפילה

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
אחד העלונים היותר מוצלחים בציבור (אז נדברו) בנוי ברובו על סימני קריאה ושאלה, איכשהו זה קריא זורם ואיכותי.

ברור ברור... לא על זה אנחנו מדברים... שם זה שונה... זה אחרת לגמרי...שם יש איכות!!! שם יש תוכן!!! מדברים על השאר... אלו שסתם מוסיפים...וכי דיברו על אז נדברו??? וכי נוציא עליו לעז??? היתכן??? לא ולא!!! לא על זה מדברים!!! מדברים על השאר...

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כתוב טוב, אבל לדעתי מושחז מאד ועוקצני. מהנה יותר את הקוראים, ופחות אפקטיבי ביחס לנמענים.
הייתי מציעה לשזור הומור רך בהערות, כך יש יותר סיכוי שתתקבלנה.
אם היה איזה שהוא סיכוי קלוש שאחד מהכותבים שההערות מכוונות אליהם, יקרא את הקטע, הייתי מעדן אותו.
כפי שזה נראה, אין כאן אלא פריקת עצבים גרידא.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אכן
אבל מושאי העצבים כלל לא התכוונו לעצבן, הם פעלו לגמרי בתום לה ובהתלהבות. מניעים שאמורים לגייס מתוכנו סלחנות בקלות רבה יותר. הלא כן?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
ז. מומלץ לשלב בכל משפט לפחות מילה אחת ללא הסמן " בתוכה. לדוגמא, עדיף שלא כל המשפטים יראו כך: מוצש"ק מוה"ג ופמש"ט בארה"ק במס"ן עד"מ בח"ע ונאא"מ, כך אנשים פשוטים כמוני יבינו לפחות מילה אחת:)
בגדול מסכימה אבל זה כבר תלוי בקהל היעד...
במחשבה שניה, זוכרת שקראתי פעם, באחד העיתונים הגדולים דווקא, תגובה של חוזר בתשובה שכתב שקשה לו להבין את כל ראשי התיבות הללו.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אכן
אבל מושאי העצבים כלל לא התכוונו לעצבן, הם פעלו לגמרי בתום לה ובהתלהבות. מניעים שאמורים לגייס מתוכנו סלחנות בקלות רבה יותר. הלא כן?
וואו, איזו רגישות.
אבל,
האם גם כשאיני מדבר על אף אדם מסוים, ואף הסיכוי קלוש שהנמען יקרא את הקטע, עלי להקהות את עטי המשוננת?
אם כן לא שבקת חיי לכל סטיריקן ופובליציסט.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בגדול מסכימה אבל זה כבר תלוי בקהל היעד...
קהל היעד תמיד יעדיף ראשי תיבות פתוחים, גם זה שיכול לפענח אלף ראשי תיבות בדקה...
ההוראות של מכון "עוז והדר" הן תמיד לפתוח את כל ראשי התיבות האפשריים.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
האם גם כשאיני מדבר על אף אדם מסוים, ואף הסיכוי קלוש שהנמען יקרא את הקטע,
חושבת שמספיק שחלקו הראשון של המשפט מתקיים, לא חושבת שיש בעיה שאולי נמען כלשהו יקרא זאת.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
שבקת חיי לכל סטיריקן ופובליציסט.

חלילה לי מהשביק חיי אי מי (:

בעקבות דבריכם ניסיתי לחשוב איך פ. חובב או צ. שפיגלמן, הפובליציסטים המוכרים לי, היו כותבים ביקורת כזו.

אז קודם כל, אני חושבת שיש קו מנחה בעיתון, שחדות ובוטות מופנים רק ביחס למשנאי ה'.
תופעות פנים חרדיות זוכות לביקורת, אבל לא בלגלוג, אלא במה שציינתי כמין הומור פנימי רך יותר, וממילא מחליק יותר.

זה עוזר לא רק לקבל את הביקורת בלי להדוף אותה. לדעתי הענייה כתיבה כזו עוזרת גם לכותב להישאר מעודן, ומעניקה לנכתב רמה גבוהה יותר, ולא רק בפן הערכי. בוטות היא גלויה ומחוספסת, מונחת בבירור על השולחן, אבל דיבור על נושאים ברובד תת קרקעי יותר זו מלאכת מחשבת. לא להעמיס מסר בכפית ולהגישו הישר לפי הקורא, אלא לרמז מעט, להיות מובן ונהיר מבלי להיות גלוי וחשוף. שיחשוב קצת, הקורא, שיהרהר, שינסה להבין.

מחשבותיי שטו הלאה. ניסיתי לדמיין את פ. חובב כותב טור כזה. דמיינתי טור שלו המספר כיצד נח שוורצברגנדרוביץ מחליט להוציא עלון תורני, אולי מתייעץ קצת עם יענקי בנו, והטור מצטט את הדיון ביניהם ומעלה דוגמיות מן העלון.

במצב כזה הביקורת חדה פחות, היא מושלכת על דמות דמיונית, שהפרופיל שלה עוצב (במשך שנים וטורים רבים) כך שתהיה מעוררת חיוך.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כן.

זה יפה אבל מנוסח בצורה קצת מתנשאת.
כל הטיפים זהב, וכמעט שלחתי לכמה עורכי-עלונים ממכריי, אבל... הם ייעלבו.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אחד העלונים היותר מוצלחים בציבור (אז נדברו) בנוי ברובו על סימני קריאה ושאלה, איכשהו זה קריא זורם ואיכותי.
גם לו - יש גרסה נשית, מופחתת סימני שאלה וקריאה ובעלת גודל פונט אחיד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה