הכירו את השמלה שהטריפה את האינטרנט – כחול שחור או לבן זהב?

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מה זה, אני המשוגעת? או כולם פה,
אני רואה זהב-לבן,
ושוב זהב-לבן,
וקמה ומסתובבת ומסתכלת שוב... זהב-לבן....

אפה שחור? איפה כחול???
אתם צוחקים או מה????

איילת.ב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
בהחלט, תופעה מעניינת, אך מעצבנת! :eek:

estik

משתמש פעיל
אני בכלל לא רואה לבן וזהב--- רק כחול שחור
מרגישה כבר עוורת צבעים...

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני גם רואה חום ותכלת סגול
אבל המוח שלי מפרש את זה כלבן זהב
לא מצליחה לקלוט איך השחור נהיה זהוב (לאור מה שמארו שזה צבעה המקורי של השמלה)
הכל בגלל האייפונים...

צ פומרנץ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני ממשיכה כל הזמן לראות זהב וסגלגל.
שאלתי את ביתי בת ה3 וחצי מה היא רואה? איזה מבעים והיא ענתה לי:
כחול - שחור
:rolleyes::)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
שלחו לי במייל:

אתמול (ה') העלתה משתמשת בשם swiked תמונה של שמלה לעמוד הטאמבלר שלה. "חבר'ה, תעזרו לי", כתבה מתחת לתמונה, "האם השמלה הזאת היא בצבעי לבן וזהב, או כחול ושחור? אני והחברים שלי מתווכחים על זה וזה משגע אותנו".

מרגע זה קהילת האינטרנט נחלקה לשני מחנות: גולשים שראו שמלה בצבעי לבן וזהב, וגולשים שראו שמלה בצבעי כחול ושחור (ועוד כמה מחנות קטנים שראו צבעים נוספים כמו סגול, אפור וחום). המחלוקת הלכה והתגברה, התגלגלה החוצה מאתר טאמבלר והגיעה לאתרים נוספים ונחשבים, כולל מאמר ב-TIME, כשבכל ממקום המגיבים מתווכחים ביניהם ומתרגזים אחד על השני: "איך אתה רואה כחול?!" "מה פתאום לבן?!" ובטוחים שהגולשים האחרים פשוט עובדים עליהם, או עיוורי צבעים. בסקר שערך באזזפיד, התברר כי 75 אחוזים מהגולשים רואים לבן וזהב, והשאר - כחול ושחור. זה גם, פחות או יותר, פילוג התגובות.

אז מה באמת קורה כאן? קודם כל, השמלה היא אכן בצבעי כחול ושחור. גולשים מצאו באתר אופנה את השמלה המקורית, ואין בה שום צבע זהב. חברת Adobe, המייצרת תוכנות עריכה וביניהן פוטושופ, ניצלה את המחלוקת כדי להמחיש איך תוכנת העריכה שלהם מחלקת את הצבעים ומוכיחה שמדובר בגווני כחול.

הסיבה לכך שגולשים שונים רואים צבעים שונים נעוצה באיכות הצילום המקורית, בסוג המסך שבו אנחנו צופים בה - ובאופן שבו המוח שלנו מפרש את הצבעים. באזזפיד (שהקדישו לסוגיית השמלה פרויקט שלם של כתבות) הציגו דעת מומחה שטוען שבגלל איכות הצילום הבעייתית והגוונים הלא ברורים, המוח שלנו מחליט בעצמו איך לקרוא את האור שמוחזר לעיניים שלנו מהדימוי, ולאילו החזרות-אור לתת יותר חשיבות. למה המוח של אדם אחד בוחר לפרש את הצבעים באופן אחד ואצל אדם אחר באופן שני? ההבדלים, לדברי המומחה בבאזזפיד, יכולים להיות קשורים לאישיות שלנו, לנטייה להתמקד בפרטים כאלה או אחרים, לציפיות שלנו מהעולם שבו אנחנו מתבוננים או לתנועות העין בהן הורגלנו. גם לאיכות המסך שבו אנו צופים בתמונה (בטלפון או במחשב) או לתאורה שמסביבו יש חלק בעניין.

יונה יונה

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
שושי,
דמיני לעצמך את השמלה (השחורה כחולה) הזו מצולמת המצלמה פשוטה על איזו מטורף בחוסר תאורה (שהאור שכן ישנו הוא צהוב),
יש מצב שהשחור יהפוך לזהב עכור כזה?
ועכשיו בגלל שצריך לתת הרבה פיצוי חשיפה בגלל השחור, הכחול הופך לתכלת בהיר ואביך.

שם בדוי

משתמש פעיל
במשך כל הבוקר ראיתי שחור כחול כהים מאד!!!! ולא הצלחתי בשום אופן להבין איך יש כאלה שרואים זהב לבן
אחרי שחזרתי מהפסקת צהריים שפשפתי עניים בתימהון, השמלה נהפכה לזהב לבן - לא מבינה איך זה ??? אותה תמונה אותו מסך ואותו בן אדם
מנסה שוב למצוא את הכחול שחור בלי הצלחה....

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
התמונה של האדמורים היכן?

יעל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
הצילו...
פתאום אני רואה שחור כחול..
עד עכשיו מכל כיון רק זהב לבן.
באמת שמלה ארורה.
הורדתי את התמונה למחשב.. מה שנראה בפרוג זהב לבן
הפך לשחור כחול..

און קיי

משתמש פעיל
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אוי.. זה פשוט הזוי
באותו מחשב אני רואה זהב לבן גיסתי כחול שחור
לא להאמין!!!
מה קורה פה???

sarit_f

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
אני לא מצליחה עדיין לראות כחול שחור, משום כיוון. ואני כל פעם מנסה להסתכל, למה רק אצלכם זה מתחלף?

ינח

משתמש מקצוען
D I G I T A L
זהב נוטה לבז' ולבן עם אולטרה סגולה

ts4

משתמש צעיר
עריכה והפקת סרטים
תגידו, רק אני בהלם מכמות התגובות על הדבר הסליחה - מטומטם- הזה???

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
זה רק מראה איך אנחנו מתקוממים, סליחה מתפלאים, כשהשני לא אוחז כמוני

אה, ושכחתי לעדכן אתכם במשאל המשפחתי, אז ככה

בעלי...
הבן הגדול...
הבת השניה...
סבתא מצד בעליי...

צחוק צחוק אבל זה המצב

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  45  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה