הגמ"ח המרכזי - מסקנות וסיכומים (כי הציבור כבר השתעמם ונטש את האשכול הקודם...)

מצב
הנושא נעול.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
5. כבר כתבתי לא פירמידה במובן של העוקץ, אלא פירמידה שאם לא יכנסו אנשים חדשים הכל יקרוס

זה לא נכון.
העסק לא בנוי על הון שנכנס ממצטרפים חדשים, אלא על כספי החזרי הלוואות של הישנים.
אחרי השנים הראשונות שבהן הגמ"ח נבנה, אין לו צורך במצטרפים חדשים בכלל.

(וזה נכתב כבר כמה פעמים, גם באשכול הזה, כולל בהודעת הפתיחה שלו).

מילקשייקית

משתמש מקצוען
מצד שני-
ככל שמחזור ההלוואות גדל -הוא בהדרגה משדרג את עצמו - וגם מכפיל את ההון.
אלא אם כן - הם מעדיפים לא לקחת סיכונים ולהישאר בכסף קטן.

צפורן

משתמש מקצוען
זה לא נכון.

ולא רק זה.
1. בפירמידה כל מצטרף חייב לגייס בעצמו מצטרפים חדשים. בגמ"ח המרכזי לא.
2. פירמידה מיועדת למסחר, כך שאם באופן תאורטי היא תתרחב עד שתכיל את כל הציבור, האחרונים בתחתית הפירמידה ישארו עם סחורה ללא דורש.
הגמ"ח המרכזי מיועד להלוואות. גם אם באופן תאורטי הוא יתרחב עד שיכיל את כל הציבור, המצב יהיה רק שהציבור מלווה זה לזה, ומאחר וכל ילד לווה פעם אחת בחייו ומחזיר תוך 3 שנים, לכאורה יגיע שלב שיהיה לגמ"ח כסף "מיותר" להלוות גם לצרכים אחרים או בתנאים יותר טובים.

אמא פלוס

משתמש מקצוען
בדיקת היתכנות כלכלית ערכנו כאן, ניקים נוספים ואני, לפני שנתיים בערך. ראינו שיש היתכנות מבחינה חשבונאית של 1+1=2. העלינו הכל לאשכולות.

כלומר, בשביל בדיקת היתכנות כלכלית לא צריך רו"ח יוקרתי מהביג-פור - בשביל זה מספיק קובץ אקסל וידע בפעולות חשבון בסיסיות.

אבל כאן דובר על דוחות כספיים שBDO יחתמו עליהם. ודוחות כאלו מעולם לא פורסמו ולא הוגשו לרשויות.
בדוחות כאלו יופיעו היתרות בבנקים, יתרות ההפקדות, יתרות ההלוואות, עלויות הנהלה וכלליות.
אדרבא. אם כבר עשית איתם את הבדיקה את יודעת מה לבקש מהם לראות, זה יהיה לתועלת כולם.
אני בדקתי ברמת ההבנה שלי, בטוחה שיש רמות מקצועיות יותר.
אשמח שתשתפי אותנו אם ראית מסמכים כאלו.
(אגב, אני יכולה להבין שלא מפרסמים במקומות גלויים דו"חות כל כך מפורטים. הברכה שורה בדבר הסמוי מן העין. אבל כן חשוב שאנשים שמבינים בעניין ישזפו עינהם את הנתונים ויעדכנו את הקהל הקדוש...)

אבנועם

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
לא מדויק.
השקעה עצמית בכל תחום היא מצוינת.
הגמ"ח המרכזי אינו השקעה! הוא תרומה לגמ"ח מכספי מעשר. תרומה שמאפשרת בניית בתים בישראל. העובדה שילדיו של התורם יהיו בעדיפות ראשונית לקבלת הלוואה בעת נישואיהם היא רק הפירות שאוכלים בעולם הזה.

מדויק מאוד!!!
אדם שנלקע לחובות מצווה להלוואת לו אפ' יותר ממצות צדקה
אבל לגדל דור שכולם לוקחים הלוואה ואפ' לא לנסות לצבור או להשקיע זה הזוי ובזוי
יש צדק בכך שזה מצווה ולכן אולי זה נכון כלפי הורים שנמצאים באיזה בור כלכלי
אבל כך לחנך אברך צעיר שיש לו ילד בגיל 3 שיזרוק 300\1000 ש"ח כל חודש
במקום למנף אותו ולהרוויח עבורו - לקבל בסוף הלוואה - לדעתי לא הגיוני
ואם כבר שמתם דגש על מצווה לעזור לאחרים. יש כאלה גמחי"ם לעשרות שלא לוקחים דמי טירחה אפ' שקל

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אדרבא. אם כבר עשית איתם את הבדיקה את יודעת מה לבקש מהם לראות, זה יהיה לתועלת כולם.
אני בדקתי ברמת ההבנה שלי, בטוחה שיש רמות מקצועיות יותר.
אשמח שתשתפי אותנו אם ראית מסמכים כאלו.
(אגב, אני יכולה להבין שלא מפרסמים במקומות גלויים דו"חות כל כך מפורטים. הברכה שורה בדבר הסמוי מן העין. אבל כן חשוב שאנשים שמבינים בעניין ישזפו עינהם את הנתונים ויעדכנו את הקהל הקדוש...)

1. הדוחות הכספיים יהיו גלויים לציבור כי מדובר בעמותה וכל הדוחות של כל העמותות מפורסמים בגיידסטאר, בין אם מנהלי העמותות רוצים ובין אם לא. יש מחיר להיותך מלכ"ר פטור ממס. המחיר הוא גילוי ציבורי נאות.
2. בדברים שסמויים מן העין לא שרויה רק ברכה, עלולים לשרות בהם גם אבק ועובש.
3. ביקשנו לראות דוחות כספיים לפני שנתיים, אמרו שהם בהכנה.
4. אין לי מה לבקש מהם בנוסף. הבקשה שלנו אחת, ממוקדת, ברורה ומקצועית: דוחות כספיים.

(ענינו על כל זה במהלך האשכול. קראת אותו?)

צפורן

משתמש מקצוען
אבל כך לחנך אברך צעיר שיש לו ילד בגיל 3 שיזרוק 300\1000 ש"ח כל חודש
לא לזרוק! לתרום כספי מעשר.
במקום למנף אותו ולהרוויח עבורו - לקבל בסוף הלוואה - לדעתי לא הגיוני
ואם כבר שמתם דגש על מצווה לעזור לאחרים. יש כאלה גמחי"ם לעשרות שלא לוקחים דמי טירחה אפ' שקל
למנף אפשר (וכדאי בזהירות) כשמדובר בכסף להשקעה.
אפשר גם לא למנף, אלא להפקיד בגמ"חים כמו אלו שציינת, ולפדות את הכסף הזמן נישואי הילדים, וזכות המצווה תעמוד לך.
בכל מקרה יש הבדל בין כספי מעשר לכסף שמיועד לחיסכון או השקעה.

אמא פלוס

משתמש מקצוען
מצד שני-
ככל שמחזור ההלוואות גדל -הוא בהדרגה משדרג את עצמו - וגם מכפיל את ההון.
אלא אם כן - הם מעדיפים לא לקחת סיכונים ולהישאר בכסף קטן.
אם הבנתי נכון את כוונתך, התכוונת שככל שהמערך של הגמ"ח ימשיך להתקדם, כך שמצד אחד יהיו החזרי ההלוואות ומצד שני תרומות ליחידות, יהיה כאן לא רק בסיס להענקת הלוואות אלא כסף נזיל נוסף.
לא בדקתי מול הגמ"ח המרכזי, אבל אני מאמינה שהם מנצלים את היכולות הפיננסיות הגדולות להתפתחות רחבה עוד יותר. ואיך אני יודעת? ראיתי לא פעם בפרוייקט של דירות לקניה (אולי בחיפה?) שנעשה בשיתוף הגמ"ח המרכזי. אין לי מושג איך זה עבד שם, אבל זו התיאוריה שלי:
בגלל שיש להם כזה ציבור עצום של חברים בגמ"ח, הם יכולים לפשוט על פרוייקט שלם ולומר לקבלן: אנחנו נשווק את כל הפרוייקט בין החברים שלנו, בתנאי שתתן להם תנאים טובים, מחירים נוחים ותתאים את עצמך להלוואות הגמ"ח.
באופו כזה, יכול הגמ"ח לאפשר לחבריו להגיע לדירות בתנאים שרק קבוצה שכבר מאורגנת ומאוגדת יכולה, עם בטחון כלכלי וודאי לקבלן, ולהעצים את האפקט השיתופי של הגמ"ח.
ואם כבר, יש ב"המודיע" בראשות ישראל הרשקוביץ, שיח מעמיק בנושא הורדות יוקר הנישואין. העלו שם הצעה מיוחדת שהגמ"חים השונים יתנו במקום הלוואה כספית, תלושים לקבלת שירותים לחתונה, החל מאולם ונותני שירות ועד מוצרים כנדוניה, ביגוד ועוד.
כשחושבים ובוחנים את ההצעה הזו, מבינים את הגאונות והמעלה שבה, לאור העובדה שריכוז כח קניה + התמקחות נכונה וסגירת תנאים בלתי ניתנים לשינוי מבעוד מועד, חוסכת אלפי שקלים ויותר בכל חתונה!
להערכתי הגורם הכי חזק שיכול לקדם זאת זה הגמ"ח המרכזי, שיש לו ריכוז עצום של כח קניה. כמובן שזה צריך לבוא מבחירת ההורים, אבל אם זה יכלול את נותני השירות המובילים בתנאים הכי נוחים זה יהיה יותר ממשתלם!

מינוף

משתמש מקצוען
אוטומציה עסקית
זה לא נכון.

ממש לא הגמ"ח אמנם הולך ונבנה משנה לשנה אבל ככל שהשנים עוברות צריך לתת יותר הלוואות ובשביל זה הם חייבים מצטרפים חדשים

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ממש לא הגמ"ח אמנם הולך ונבנה משנה לשנה אבל ככל שהשנים עוברות צריך לתת יותר הלוואות ובשביל זה הם חייבים מצטרפים חדשים

ממש כן.
עקבת אחרי האקסלים שהועלו כאן במשך השנים?
ההחזרים מהלווים הקודמים, מספיקים בהחלט כדי לתת הלוואות לחדשים.

צפורן

משתמש מקצוען
בשביל זה הם בנו מודלים, ולכן הם הורידו את סכומי המענקים, והם לא מצרפים ילדים מעל גיל 3, ועיקר העיקרים הם לא מתחייבים.
אין חולק על כך שהם עזרו, ועוזרים ובעז"ה ימשיכו לעזור.

מינוף

משתמש מקצוען
אוטומציה עסקית
ממש כן.
עקבת אחרי האקסלים שהועלו כאן במשך השנים?
ההחזרים מהלווים הקודמים, מספיקים בהחלט כדי לתת הלוואות לחדשים.

חישוב פשוט
תחשבי כמה כסף משאיר כל לווה בגמ"ח בניכוי הוצאות וכו' - לא הרבה כסף
ובפרט שההתחייבויות שלהם לאנשים הם עצומות
ולכן הם יוצאים לאחרונה בפרסומים אגרסיבים

אמא פלוס

משתמש מקצוען
1. הדוחות הכספיים יהיו גלויים לציבור כי מדובר בעמותה וכל הדוחות של כל העמותות מפורסמים בגיידסטאר, בין אם מנהלי העמותות רוצים ובין אם לא. יש מחיר להיותך מלכ"ר פטור ממס. המחיר הוא גילוי ציבורי נאות.
2. בדברים שסמויים מן העין לא שרויה רק ברכה, עלולים לשרות בהם גם אבק ועובש.
3. ביקשנו לראות דוחות כספיים לפני שנתיים, אמרו שהם בהכנה.
4. אין לי מה לבקש מהם בנוסף. הבקשה שלנו אחת, ממוקדת, ברורה ומקצועית: דוחות כספיים.

(ענינו על כל זה במהלך האשכול. קראת אותו?)
בקיצור, אתם שם בגמ"ח המרכזי,
תנו את דעתכם על הדרישה הציבורית לראות את הדו"חות.
אין לכם מה להסתיר ולאנשים חשוב להיות רגועים.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
חישוב פשוט
תחשבי כמה כסף משאיר כל לווה בגמ"ח בניכוי הוצאות וכו' - לא הרבה כסף
ובפרט שההתחייבויות שלהם לאנשים הם עצומות
ולכן הם יוצאים לאחרונה בפרסומים אגרסיבים

חישבתי.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
האשכול פתוח לכלל הציבור - אבל הציבור לא טורח לקרוא אותו. זו בדיוק הבעיה.
למשל את ההודעה הזאת שנכתבה לפני שנתיים באשכול זה:

דשנו בזאת בארוכה באשכולות האקסל.
הגמח המרכזי נשען בעיקרו על החזרי ההלוואות של הלווים הקודמים - כדי לתת ללווים הבאים (ולא על כספי הפקדה של מצטרפים חדשים). לכן זו לא פירמידה וכולי וכולי.

עם ההון שיצטבר להם לאט לאט, הם מתכננים להוציא מיזמים נוספים לטובת הציבור, כך אמר לי הנציג.

פשוט מתסכל לראות שכל רגע צץ מישהו אחר ושואל משהו שכבר נכתב אלף פעם, כאן, באשכול הזה. שכל כולו נפתח כשירות לציבור וענה על השאלות של כולם מאה פעמים.
כאילו, באמת, אנשים! קודם תקראו הכל! שבו שעה על הנוסחאות, תבינו מי נגד מי!

ולא, מי שלא עקב אחרי האקסל שהועלה כאן, ולא יודע איך בנויה התוכנית הכלכלית של הגמח, אין טעם לדון איתו לגבי סכומים. קודם שילמד נתונים, אחר כך שיבוא ויגיד דעתו עליהם.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

צפורן

משתמש מקצוען
שמתי לב לאורך כל האשכול המיגע הזה שהענים לטושות לזמן הפרעון (האם זה בטוח או לא כמה זה אמין? וכו' וכו')
ולזה התכוונתי לזרוק - שאם זה המטרה העיקרית
כמו שכתבתי אני לא דוברת שלהם.
אני יכולה לציין מניסיוני האישי שהם היו מאד ברורים ואמיתים.
ומי שלוטש עיניים לזמן הפרעון, באמת פיספס את הנקודה.

צפורן

משתמש מקצוען
ולא, מי שלא עקב אחרי האקסל שהועלה כאן, ולא יודע איך בנויה התוכנית הכלכלית של הגמח, אין טעם לדון איתו לגבי סכומים. קודם שילמד נתונים, אחר כך שיבוא ויגיד דעתו עליהם.
למה אנשים מוכנים לשלם לרואה חשבון אם כווווולם כאלו "שווי הבנה" ומסוגלים כ"כ בקלות לעקוב אחרי דוחות אקסל ולחוות דעות עליהם?
ואולי אנשים תוקפים רק רואי חשבון של אחרים....

גילוי נאות, לא ראיתי את האקסל המדובר, ואין לי הבנה בו.
זו רק הבנה בצורת התנהלות של אנשים, באשכולות, ובכלל....

אמא פלוס

משתמש מקצוען
באמת קשה לאנשים לעקוב אחרי אקסלים ולהבין את משמעותם (כולל לי, בתחום הזה אני לפעמים נהיית קשת הבנה ולא בושה להודות בכך).
אבל דווקא לכן חשוב להיות מדודים בתגובות:
אם אתה לא מבין, אז תן למישהו שאתה סומך עליו לבדוק בשבילך.
אם אתה כן מבין - אז תשקיע מזמנך כדי לבדוק ולראות מה המודל.
העיקר, לא להגיב בצורה שתגרום לאנשים מחשבה מוטעית ומעוותת כאילו יש כאן משהו לא תקין ומישהו עושה סיבוב על חשבונם, תוך הצפת תיאוריות שאין להם יסוד ולא באו כתוצאה מבדיקה.
חייבת לציין שכשאני התחלתי לבדוק את עניין הגמ"ח המרכזי, מקור הידע הראשוני שלי היה באשכולות פרוג. חקירות עומק כגון אלו שעשתה @רותי קפלר היו המרכזיות שעזרו לי להבין איך זה בכלל עובד.
רותי לא קבלה בשביל המחקר הזה כלום, כמו שכולנו מבקשים להעזר זה בניסיונו של זה על בסיס שיתופי. לכן לא יפה ולא מתאים להשתלח במי שמתאמץ לטובת הציבור ומנצל את כישוריו לתועלת כולנו.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בואי נתחיל מהתחלה.
פתחתי את האשכול הזה, כשירות ענק וחינמי לגמח המרכזי ולציבור. וגם כי כיף לי עם אקסלים.
זה היה לפני שנתיים. אני וכמה ניקים נוספים ישבנו שעות לבנות טבלאות על היתכנות הרעיון של הגמ"ח, סתם כדי להבין איך זה עובד. העלינו אותם, שיתפנו, נציג הגמ"ח שיתף פעולה ושלח את האקסל שלו, וביחד הגענו להמון הבנות מעניינות.
חלקן רשומות בתחילת אשכול זה. חלקן היו באשכולות קודמים.
להזכיר, האשכול הנוכחי הוא אשכול שלי, שפתחתי בשביל התועלת והמידע לכווווולם. הכל היה בשיתוף פעולה מלא עם הגמח ונציגו הרב רובין. הכל נעשה מצידי בהתנדבות מוחלטת. ללא קבלת תמורה כלשהי (אין לי שום יחידה בגמ"ח).
ענינו וענינו בלי הפסקה. להמון שאלות. גם באיש את רעהו וגם בפרטי.
האשכול זכה לעשרות אלפי צפיות מתעניינות, ולהרבה מאד תודות (רובן נמחקו עם המעבר למערכת החדשה לפני שנה). רוב הציבור הוא מכיר תודה, ויודע להודות למי שמנגיש לו מידע יעיל.

עכשיו, מה קרה? האשכול הוקפץ, ובאו המוני ניקים, רובם חדשים שעוד לא נולדו בכלל כשהאשכול נפתח, והתחילו לשאול שאלות. שאלות זה יופי. זה טוב ומועיל. אבל על השאלות שלהם כבר נכתבו כל התשובות. כאן, במרחק הקלקה.
חסר טעם יהיה לענות כאן שוב ושוב ושוב על דברים שכבר נשאלו, או לענות לכאלו שניכר שאינם יודעים בכלל מה התוכנית שבבסיס הגמח, כי אין להם כוח לקרוא אותה.

ואיש לא התקיף רואי חשבון של אף אחד. לא קיבלנו שום דוח מרואי החשבון כך שאין לנו מה להתקיף גם לו רצינו. ואנחנו לא רוצים.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  23  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה