דיון הגמ"ח המרכזי. האם יש לו היתכנות כלכלית?!

דף גמרא

משתמש פעיל
בנק קורס משמועות ברשת
וגמ"ח חרדי משמועות בפרוג
תעשו פורפורצות...
ויחס הון לחוב של הגמ"ח קטן בהרבה מהיחס של הבנקים שעליהם אתם לא מערערים בכלל
בנק קורס כשאנשים חוששים ליציבות הכלכלית שלו וממהרים למשוך את כספם
אלא שכמעט כל האנשים סומכים על הבנקים ומפקידים שם מליוני שקלים
וגם אם מישהו צייץ משהו על בנק מסוים אנשים לא נבהלים כל כך מהר ולא ממהרים למשוך את כספם.
אחרת כל שבוע היה קורס בנק.
וכשרצות כמה שמועות על גמ"ח חרדי וכולם נכנסים לפאניקה זה אומר דרשני...

שמעון המקורי

משתמש מקצוען
שאלה לגופו של עניין...

יש מכתב ישן מהרב אלישיב להצטרף לגמח - האם יש מכתב מעודכן מהשנים האחרונות מרבנים להצטרף?

CPA 7

משתמש צעיר
גם בגמ"ח המרכזי רובם לא נכנסים לפאניקה וממשיכים להפקיד כסדר ולהגדיל יחידות
ואם אתם מתעקשים על הבנקים- יש הרבה אנשים שמחביאים מתחת לבלטות מחשש שיום יבוא
מי שנמצא בעולם פרוג רואה לפעמים רק את הדעה שרווחת כאן בפרוג שדי משליטים פה סוג אחד של מידע ומשקיטים או תוקפים דעות אחרות.
אחוזים נרחבים מהציבור החרדי מפקידים בגמ"ח, מאמינים בו ולא חושבים שצריך להגן עליו
מי שרוצה- שיעשה את הברור שלו ובסופו של דבר יחליט האם מתאים לו או לא
השמצות זולות משדרות ההפך- צרות עין/ מתחרים וכדומה
ואגב, כולם פה תומכים בסנופי כהשקעה שבטוח תביא את מקורות המימון לחיתון הילדים
ומה יקרה אם בשנים שכל הציבור כאן שמשקיע לפי ההמלצות בפרוג יחתן את ילדיו יהיו שנות השפל הגדולות של הסנופי?
אפילו הלוואות לא יהיה מאיפה לגייס כי אין גמח מרכזי ולא דירות להשקעה למינוף וכדומה כי התבהלה שמייצרים פה גורמת לדברים הבנאליים האלה להיחשב כרגע כהשקעות הגרועות ביותר.
לא באה לדון/ להתווכח רק להעמיד פה עוד דעות שאנשים יחשבו מעבר למה שכולם אומרים...

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
כל מי שרואה בזה השקעה (למרות שה ממש ממש לא מתיימר להיות)
שירוץ לנסות משוך את כספו
ממילא אין דרך כל כך קלה ומהירה למשוך את ההפקדה
זה תרומה

דף גמרא

משתמש פעיל
כל מי שרואה בזה השקעה (למרות שה ממש ממש לא מתיימר להיות)
שירוץ לנסות משוך את כספו
ממילא אין דרך כל כך קלה ומהירה למשוך את ההפקדה
זה תרומה
זה בדיוק הבעיה
אנשים תורמים להם כי הם רואים זאת כהפקדה
כי כמעט כל מי שתורם להם לא עושה זאת רק בשביל המצוה
אלא בעיקר כי הוא מצפה לקבל מהם הלוואה בבוא העת
ומצד שני הם לא באמת מתחייבים לתת הלוואה
וברור שאם לא יהיה להם כסף להלוות, הם לא ילוו
מה שהופך את זה להשקעה בסיכון גבוה.

ה. שלמה

משתמש פעיל
צודקת. תודה רבה!
זה מודל הרבה פחות גרוע ממה שחשבתי
דעתי השתנתה. יש היתכנות לגמ"ח המרכזי להתקיים!

המודל כאן>>>
התחשיב בודק את היתכנות הגמ"ח המרכזי בהנחה שתשמר רמת הפקדות קבועה.
לא מחושב בתחשיב הפקדות (ללא תמורת יחידות) ו/או תרומות.
וכן לא מחושב בתחשיב משכורות ו/או הוצאות ו/או מענקים.
למעשה לא הבנתי, לפי המודל שבניתם עדיין יש פער של 26 שנים שבהם לא יוכלו לספק את כל ההלואות.
עריכה: שו"ר שיחסר להם מעט מאוד כסף שיוכלו להשלים בתקופות בודדות, ע"י המתנה להלואה או מאמצים מרובים להפקדות (כמובן תלוי בגובה יחידות ההתחייבות).
יש גם אפשרות לחשב צמיחה שלילית?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
מי שנמצא בעולם פרוג רואה לפעמים רק את הדעה שרווחת כאן בפרוג שדי משליטים פה סוג אחד של מידע ומשקיטים או תוקפים דעות אחרות.
כנראה לא קראתם את האשכול.

שמעון המקורי

משתמש מקצוען
1710787235234.png

מאז שראיתי את האשכול הזה התחלתי ממש לבדוק לעומק את העניין ולא ראיתי שום שקר או הטעיה כלשהי מצד הגמח המרכזי עד שבפרסומת בלוח מודעות צד את עיני העיגול הקטן הזה...

מדובר בהטעיה מוחלטת של האנשים - יש להם וותק של 20 שנה בהפקדות לא בהלוואות....

ועוד משהו...
עשיתי סקר קטן אצל אנשים שאני מכיר ושאלתי אותם אם הם מפקידים שם, אז יצא לי שגם מי שהפקיד שם בעבר כבר לא עשה את זה לילדים החדשים שלו (בלי סיבה מוגדרת...)
כך שצריך לזכור שכל התחשיבים שעשו זה כל עוד מספר ההפקדות נשאר בכל שנה כמו בעבר..

ה. שלמה

משתמש פעיל
תבדוק במחשבון צמיחה שלילית, ותראה שיש לו היתכנות גם במקרה זה.
מדובר בהטעיה מוחלטת של האנשים - יש להם וותק של 20 שנה בהפקדות לא בהלוואות....
לא מדוייק, הם התחילו להלוות מיד כשהצטבר להם סכום מספק להלוואות.

שמעון המקורי

משתמש מקצוען
תבדוק במחשבון צמיחה שלילית, ותראה שיש לו היתכנות גם במקרה זה.
מצטט את בעל המחשבון...
דעתי השתנתה. יש היתכנות לגמ"ח המרכזי להתקיים!

המודל כאן>>>
התחשיב בודק את היתכנות הגמ"ח המרכזי בהנחה שתשמר רמת הפקדות קבועה.

לא מדוייק, הם התחילו להלוות מיד כשהצטבר להם סכום מספק להלוואות.
בדיוק זה השקר הגדול...
למי הם הילוו מיד?? למי שקנה יחידות 20 שנה או שמדובר בסתם הלוואות למי שצירף לקוחות חדשים?
ההלוואות האלו לא יכולות להיחשב כהוכחה ליציבות של הגמ"ח (אולי להפך..)

עד מתי

משתמש מקצוען
מצטט את בעל המחשבון...

בדיוק זה השקר הגדול...
למי הם הילוו מיד?? למי שקנה יחידות 20 שנה או שמדובר בסתם הלוואות למי שצירף לקוחות חדשים?
ההורים שלי היו מהמצטרפים הראשונים
בזמנו היה אפשר לצרף גם ילדים גדולים. את ההלוואות הראשונות קבלו לפני למעלה מ 15 שנה ( לא זוכרת מדויק, אבל בוודאות 15 שנה לפחות ...ויותר...)

ה. שלמה

משתמש פעיל
מצטט את בעל המחשבון...
תתכבד, ותחשב במחשבונו צמיחה שלילית, ותעדכן.
בדיוק זה השקר הגדול...
לא משנה למי הלוו בשביל לקבל הוכחות ליציבות הגמ"ח, ואם הם הצליחו לקבל הרבה הפקדות (לא יחידות) לצורך כך, אין סיבה להניח שהם לא יצליחו בעתיד, בפרט שלפי המחשבון הם אינם צריכים לזה.

כהשקעה, אינני סבור שיש בהם ערך.

נערך לאחרונה ב:

ה. שלמה

משתמש פעיל
כל עוד תהיה התאוששות לאחר הצמיחה השלילית אתה צודק - אם לא, זו תהיה בעיה של המפקידים
בדקת??
אם התשובה היא כן, אני לא מבין את ההודעה שלך.
אולי מפריע לך שיש שם הרבה שנים אדומות, אך זה ממש בהפרש קטן, שכל גמחניק קטן יכול להתמודד איתו.

נערך לאחרונה ב:

דני 918

משתמש רשום
ועוד משהו...
עשיתי סקר קטן אצל אנשים שאני מכיר ושאלתי אותם אם הם מפקידים שם, אז יצא לי שגם מי שהפקיד שם בעבר כבר לא עשה את זה לילדים החדשים שלו (בלי סיבה מוגדרת...)
הסיבה המוגדרת היחידה כי זה יוצא הרבה כסף הפקדה חודשית שאין לאנשים את היכולת נניח אדם עשה לשלוש ילדים 6 יחידות זה 900 בחודש זה הרבה כסף

דני 918

משתמש רשום
מה שמצחיק באשכול פה, שזה גמ"ח שמנוהל כבר הרבה שנים אם רואי חשבון ומסתבר שידעו שבשלב זה או אחר יקומו להם מתחרים וגם זה נלקח בחשבון, וסה"כ בגלל התחרות יש פרסומות ומבצעים בדיוק כמו שיש פרסומות ומבצעים ותחרות בין יש חסד לאושר עד ובין קופ"ח כללית למכבי וכו' וכו' וזה לא אומר שאחד מהם בדרך לקריסה ככה שוק מתנהל וזהו זה

ניק 109814

משתמש פעיל
מה שמצחיק באשכול פה, שזה גמ"ח שמנוהל כבר הרבה שנים אם רואי חשבון ומסתבר שידעו שבשלב זה או אחר יקומו להם מתחרים וגם זה נלקח בחשבון, וסה"כ בגלל התחרות יש פרסומות ומבצעים בדיוק כמו שיש פרסומות ומבצעים ותחרות בין יש חסד לאושר עד ובין קופ"ח כללית למכבי וכו' וכו' וזה לא אומר שאחד מהם בדרך לקריסה ככה שוק מתנהל וזהו זה
גם בתחרות בין יש חסד לאושר עד אחד מהם יכול לקרוס, על קלאב מרקט שמעת? זה היה אחד מהרשתות הגדולות, לגבי הקופ"ח זה לא נכון כי הם תחת רגולציה, וגם אם אחד מהם יקרוס המדינה תבוא לעזרת הקופה ולא תשאיר אנשים ללא מענה רפואי,
המתחרה המרכזי של הגמ"ח המרכזי זה שוק ההון, לשוק ההון יש הרבה יותר סוכנים מהגמ"ח המרכזי כמו לדוגמה סוכני ביטוח וחבר מביא חבר של בתי ההשקעות.

כמה דוגמאות מפרוג

אני ובעלי דברנו על התכנון לגבי נישואי הילדים. כיום יש לנו 6 יחידות בגמ"ח המרכזי, עבור הילד הבכור.
בעלי מציע, שנפתח קופת גמל להשקעה, בה נחסוך עבור הילדים. הוא רוצה שהקופה לא תהיה על שמם כדי לא לתת בידם את השליטה בבוא העת, אלא בעצם לפתוח קופת גמל להשקעה על שמינו, שבה נעביר כל חודש סך כ-200 שח עבור כל ילד, במחשבה להשתמש בזה אז.
אני מכיר מישהו שיש לו ששה ילדים ועד לאחרונה השקיע רק יחידות בגמ"ח המרכזי
לאחרונה נפתחו עיניו מה עשה?
לשלושת ילדיו הגדולים (מגיל 9) השאיר בגמ"ח המרכזי כיון של 10 שנים יש תשואה לא מספיק יציבה
ולשלושת ילדיו הקטנים פתח קרנות גמל בשוק ההון כמובן מחקי מדדים של S&P 500 ובגמ"ח המרכזי העביר את הכסף של הקטנים על הגדולים כך שעל הגדולים כבר אינו צריך לשלם

ויש עוד הרבה שלא מופיע כאן, אישית שכנעתי חברים שכבר יש להם שם יחידות, להשקיע בשוק ההון לילדים הבאים.

אין לי אינטרס לדפוק את הגמ"ח ואת כל האנשים שהשקיעו שם יחידות, אבל קשה להאמין שזה יוכל להמשיך ככה, ולכן הפתרון הוא לפני שזה יהיה מאוחר, זה לגשת ליזמות בפריפריה בניה במחיר מוזל לחברי הגמ"ח, במקום להשקיע בפרסומות ויועצים ואסטרטגים למיניהם, יש עכשיו המון אפשרויות גולדקנופף במשרד השיכון, ובצפת ראש עיר חרדי וגם בנוף הגליל הראש העיר מאוד ישמח שהחרדים יבואו.

GBSA

משתמש סופר מקצוען
נעשה קצת סדר.

אף אחד לא אמר שהגמ"ח המרכזי הוא השקעה עדיפה משוק ההון.
ולגבי זה יש מעשרות - שזה דבר שרוב הציבור לא יסמוך על המתירים להשקיע.

מבחינת ההגדרות היבשות הם לא מתחייבים לכלום. בפועל הם מגלגלים הלוואות של מאות מליונים.
גם בתרחישי האימה הנ"ל - שפתאום אף אחד לא יפקיד המשמעות היחידה היא עיכוב בהלוואות ולא קריסה ופשיטת רגל מסיבה מאוד פשוטה. אם אין כסף לא מלווים. והם אף פעם לא בחובות, הם לא חייבים כלום.
וכסף תמיד יהיה כי לגמ"ח יש כבר הון עצמי. והחזרי הלוואות גדולים - אז המקסימום הוא עיכוב בהלוואות.

ומכיוון שיש היתכנות למודל הכלכלי כמו שהוכיחה @Ruty Kepler והסכים איתה @השקעות R הון אז לא ניתן לטעון שיש כאן שרלטנים שרק רצו להרויח משכורת.
ואם אכן יש כאן אנשים שהקימו מיזם שיש בו הגיון והם אנשים שבכל אופן מהיכרות שלי עם חלק מהמקימים א"א לטעון שהם אינם אנשי חסד. אז הם יעשו כל מאמץ לייעל את הגמ"ח ולשמור על רצף של הלוואות. ולא יחליטו יום אחד שהם משתמשים בכסף לבנות איזה מוסד (בכל אופן זה כסף של עמותה..).

המודל של הגמ"ח לפי מה שהבנתי (ואני לא מבין בתחשיבים) שיום אחד הוא כבר לא יהיה תלוי בהפקדות חדשות. היום הזה יחסית (עברו כבר 20 שנה) כבר לא רחוק עניין של כמה שנים. ככל שיהיו יותר מצטרפים חדשים בשנים הקרובות זה יקרה יותר מהר, ומכאן הרצון של הגמ"ח להרחיב את מעגל המצטרפים.

הסיבה השנייה לשינוי שחל במדיניות הפרסום של הגמ"ח איננה קשורה למצב בעייתי כזה או אחר, אלא להנהלה חדשה ששינתה את צורת ההשקעה בהרחבת הגמ"ח - ולמרות שההוצאות על פרסום הם גדולות לא בטוח שזה עולה יותר מהוצאות אחרות שהיו להם בעבר. וזה מניב יותר תוצאות.

נתון נוסף ששמעתי שבזמנים שכסף פשוט שכב והיו כאלו גם לאחרונה - הרבה כסף, הקדימו הלוואות וזה אומר שהתזרים לפחות לעת עתה הוא טוב מאוד.

עוד נתון - אחוז ההלוואות שלא מוחזרות הוא נמוך מאוד עד לא קיים - כן קיים לפעמים שמתחשבים בלווה ובודקים איתו איך יוכל להחזיר.

חלק ממה שכתבתי הוא מה שהבנתי בשיחה עם אחד ממקימי הגמ"ח שבעבר עמד בראשו, ועדיין קשור לגמ"ח אך לא מקבל משכורת. וזה אדם שאני סומך עליו.

אני לא מבין למה יש לאנשים עניין להוציא לעז.
הדבר היחיד שניתן להסכים הוא שאם תהיה עצירה של מצטרפים חדשים (לאורך זמן - לא זמנית) יתכן ויהיה עיכוב עתידי בהלוואות, כרגע לפי התחשיבים של הגמ"ח זה ממש לא קרוב לזה.

קצת מצחיק אותי שלאור הפחד (המוצדק) של הציבור משרלטנות בציבור שלנו, לוקחים את אחד הפרויקטים הכי טובים ומוצלחים בטוחים ומקצועיים שיש בציבור שלנו (באופן יחסי), והופכים אותו לאיזה מיזם שרלטני שעומד לקרוס. בלי לבדוק את הנתונים ואת האנשים. ועם קצת הטיה שתגרום לנו לפחד מלשים שם את המעשרות (!!!) שלנו.
גמילות חסדים זה בטוח, אלפי משפחות לקחו ויקחו הלוואות בתנאים נוחים בזכות זה. אז גם אם אתה לא תקבל את ההלוואה שלך (דבר שלא סביר כ"כ שיקרה) שמת את הכסף שלך במקום טוב.
וכדי לטעון ששוק ההון יותר משתלם לא צריכים את הטענה שזה הולך לקרוס, כי בלי שום קשר שוק ההון (בצורה נכונה) יותר משתלם.

מקווה שעזרתי.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  15  פעמים

לוח מודעות

למעלה