הגיל הכי צעיר להתחיל לדבר

נ פלוס

משתמש מקצוען
נכתב ע"י MHPH1985;2491226:
אני לא משווה לילדים שלי - פשוט לא ידעתי שיש דבר כזה וגם מעולם לא נתקלתי בזה בסביבה הקרובה או הרחוקה.

סתם מרתק לראות דבר כזה... זה נראה לי פלא!

השאלה מה נקרא אצלם לדבר??
מכירה אחת שהילדים שלה מתחילים לדבר בגיל חודשיים!!
*את חייבת לשמוע איך רחלי אומרת תודה!! רחלי תגידי תודה!!!
דאדהדעדאדה....
שמעת איך היא אומרת!!!! ;)

**אמאלה הבת שלי בת חצי שנה אומרת ביי ביי תשמעי! - מירי תגידי בייביי לדודה!!
באבהבהבהבהההההה!!!
איזה יופי כל הכבוד!!! :rolleyes:

וכן האלה.....

מה אכפת לי, אם זה עושה לה טוב- בכייף!!!

דורהלה

משתמש פעיל
נכתב ע"י לללי;2491281:
דיבור בגיל מוקדם לא קשור למחוננות
זו תופעה שמצביעה בד"כ על אינטלגנציה לשונית גבוהה.

לאו דווקא, קצב התפתחות שונה מילד לילד מעיד על בשלות. לא על יכולות עתידיות (כל עוד הוא בטווח ההתפתחות הטיפוסית)
ישנם ילדים שמתפתחים מעט יותר מאוחר ויתפקדו מצוין בהמשך חייהם.
ואגב, מחקרית, זמן הופעת מילים ראשונות הוא בן 10-15 חודש.
לא ממש קונה את הדיווחים על מילה ראשונה בגיל 5 חודשים, מכיון שגורמים רבים מתערבים ביכולת להבין ולהפיק מילים ראשונות (לא מדברת על הפקה אקראית שהאם המאושרת החליטה שהיא מילה).

מגיבים לעניין

משתמש מקצוען
נכתב ע"י דורהלה;2491358:
לאו דווקא, קצב התפתחות שונה מילד לילד מעיד על בשלות. לא על יכולות עתידיות (כל עוד הוא בטווח ההתפתחות הטיפוסית)
ישנם ילדים שמתפתחים מעט יותר מאוחר ויתפקדו מצוין בהמשך חייהם.
ואגב, מחקרית, זמן הופעת מילים ראשונות הוא בן 10-15 חודש.
לא ממש קונה את הדיווחים על מילה ראשונה בגיל 5 חודשים, מכיון שגורמים רבים מתערבים ביכולת להבין ולהפיק מילים ראשונות (לא מדברת על הפקה אקראית שהאם המאושרת החליטה שהיא מילה).
אבל מפה ועד למחוננות הדרך רחוקה....

תלא

משתמש צעיר
נכתב ע"י במבה נוגט;2491140:
אם את רוצה להרגע, את יכולה לפתוח אשכול מקביל "הגיל הכי מבוגר להתחיל לדבר". תתחילי להעריך את הילדים שלך...
ברור שכל אחת נזכרת בתינוק הנדיר שהיא מכירה.

רק תצפי לראות במקום "אחיין שלי", "אחות של סבתא שלי", "בן דוד קרוב", "החמישית מה13"
ל-
"בן של שכנים ותיקים", "חברה לשעבר", "אח של המורה שכוחה", ודוד של גיסתי... "לא מכירה באופן אישי..."
;)

סולפג' solfege

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
אצל הרבה ילדים שההתפתחות המוטורית איטית- ההתפתחות השפתית מהירה יותר.
אני דיברתי משפטים בגיל שנה וחודשיים בערך, והתחלתי ללכת בגיל שנתיים וחודשיים - כשכבר לא הפסקתי לדבר לרגע...

יפית

משתמש צעיר
קראתי פעם מחקר שהילדים שמדברים מוקדם הם בעלי שמיעה מוזיקלית מאוד גבוהה כי בעצם דיבור הוא חיבור של צלילים..
בדקתי וראיתי שזה נכון ברוב המקרים..(אבא בעל תפילה,אמא יודעת לנגן על כלי..וכדו')

מגה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י סולפג' solfege;2491552:
אצל הרבה ילדים שההתפתחות המוטורית איטית- ההתפתחות השפתית מהירה יותר.
אני דיברתי משפטים בגיל שנה וחודשיים בערך, והתחלתי ללכת בגיל שנתיים וחודשיים - כשכבר לא הפסקתי לדבר לרגע...

גם אני שמעתי על זה.
הבן שלי השני התחיל לדבר בגיל 3... (אולי מתאים לאשכול שהמליצו לפתוח)
הבן שאחריו - בגיל חצי שנה אמר אבא ואמא, אבל באמת הייתי צריכה ללכת איתו לפיזיוטרפיה, כי הוא לא זז, ובקושי הצליח להרים את הראש, הוא היה שמן ומסורבל - אבל בגיל חצי שנה שהוא התחיל להזיז את עצמו, הוא פשוט הפסיק להתפתח בדיבור והתפתח מוטורית. - וזה מה שענתה לי בזמנו הפיזיוטרפיסטית - כשההתפתחות הוטורית איטית ההתפתחות השפתית מהירה.

chavipr4

משתמש פעיל
נכתב ע"י מגה;2491658:
גם אני שמעתי על זה.
הבן שלי השני התחיל לדבר בגיל 3... (אולי מתאים לאשכול שהמליצו לפתוח)
הבן שאחריו - בגיל חצי שנה אמר אבא ואמא, אבל באמת הייתי צריכה ללכת איתו לפיזיוטרפיה, כי הוא לא זז, ובקושי הצליח להרים את הראש, הוא היה שמן ומסורבל - אבל בגיל חצי שנה שהוא התחיל להזיז את עצמו, הוא פשוט הפסיק להתפתח בדיבור והתפתח מוטורית. - וזה מה שענתה לי בזמנו הפיזיוטרפיסטית - כשההתפתחות הוטורית איטית ההתפתחות השפתית מהירה.

זה לא מחיב בכלל אני מכירה כאלה שההתפתחות בשני המישורים היתה מהירה וכן להיפך

שנית

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
דיבור מוקדם לא קשור לאינטלגנציה לשונית או כל התפתחות שיכלית אחרת.
(ואיך לא -) הילדים שלי מתחילים לדבר מאד מאוחר -באזור גיל שנתיים,
הרבה אחרי שברור שהם מבינים כל מילה ,
ואחרי שהנשמה של כולם יוצאת כבר לשמוע איזה הגיג מפיו של האדון הקטן.
אבל ביום שהם מתחילים לדבר, מקסימום תוך שלושה ימים,
יש להם את כל אוצר המילים שנאגר והם עושים בו שימוש נרחב ומושכל.
לדעתי, (האוביקטיבית כמובן...) השפה שלהם עשירה משל ילדים אחרים שהתחילו לגאוות לב הוריהם לדבר בגיל מוקדם.
אגב גם רופא התפתחותי שהייתי אצלו עם בני הבכור אישר שאין כל קשר בין דיבור מוקדם/מאוחר להתפתחות שיכלית תקינה
(בענין מחקר ילדים מוזיקליים - יתכן שזה נכון,
אך בתור אחת שהדיפלומה שלה שוכבת במגירה שכוחה בבית הוריה איני מייחסת לענין זה חשיבות רבה)

מלי

משתמש מקצוען
הבן שלי מגיל 7 חודשים - מילה אחת
בכל פעם כשהחלפתי לו טיטול אמר- איכסססס

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
יש לי אחיין שבגיל שמונה - תשעה חודשים ידע להגיד -
אבא תראה, אמא תראי, סבא תראה, סבתא תראי. וכן את השמות של כולנו - הדודים הצעירים והמוקסמים.
יש לציין שאת המילים הנ"ל הוא אמר בשלמות (כולל הר') ולא התבלבל אף פעם בין זכר לנקבה.
אבל -
אלו היו המילים היחידות שהוא אמר עד כמעט גיל שנתיים...

הבת שלי בגיל חצי שנה כבר אמרה אבא ואמא - כך, בשלמות, תוך פניה מכוונת, ובגיל שנה כבר ידעה לספור עד עשר...

יש גם כאלו.

לגבי המוזיקה - כל הילדים שלי דיברו יחסית מוקדם ולא כולם מוזיקליים
(חלקם מלחינים - מכל מנגינה עושים מנגינה חדשה...)

חני

neom

משתמש מקצוען
אין לי ענין לשכנע אף אחת, בפתיחת האשכול שאלו לגבי מילים (לא משפטים ולא הרצאות) והבת שלי אמרה אבא בגיל חמישה חודשים (זה מתועד).בהמשך, היא הוסיפה עוד מילים.
עד כמה היא הבינה את מה שהיא אמרה? קשה לדעת. בגדול זה היה נראה שהיא התכוונה לאמא או לאבא. אגב, היא הלכה בגיל עשרה חודשים.
אבל אני לא מתרגשת מזה, כי גם הקודמים שלי היו ככה, ובסוף הם מתאזנים פחות או יותר עם בני גילם, לקראת גיל שלוש ארבע.
וזה לא מראה על כלום, רק על טיפשות :)
המשפט שהיינו אומרים לה :"תרגעי, את תינוקת, תנצלי את הזמן להיות כזאת"...

סולפג' solfege

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י neom;2491758:
אין לי ענין לשכנע אף אחת, בפתיחת האשכול שאלו לגבי מילים (לא משפטים ולא הרצאות) והבת שלי אמרה אבא בגיל חמישה חודשים (זה מתועד).בהמשך, היא הוסיפה עוד מילים.
עד כמה היא הבינה את מה שהיא אמרה? קשה לדעת. בגדול זה היה נראה שהיא התכוונה לאמא או לאבא. אגב, היא הלכה בגיל עשרה חודשים.
אבל אני לא מתרגשת מזה, כי גם הקודמים שלי היו ככה, ובסוף הם מתאזנים פחות או יותר עם בני גילם, לקראת גיל שלוש ארבע.
וזה לא מראה על כלום, רק על טיפשות :)
המשפט שהיינו אומרים לה :"תרגעי, את תינוקת, תנצלי את הזמן להיות כזאת"...

בדיוק על זה אני מדברת- הרבה תינוקות בסביבות גיל חצי שנה+- אומרים אבבבאאאא ומאמאמא , השאלה שלי היא אם הם מבינים מה הם אומרים? כי הבת שלי בת 8 חודשים בכל פעם שבעלי נכנס אומרת "אבא" , וכשאני נעלמת לה לרגע (אני צמודה אליה 24/7) היא קוראת לי "אמא" ולא מתבלבלת בין אבא לאמא, דווקא אני לא מהאמהות המתלהבות שירוצו לספר לכל העולם ש"היום דסי אמרה אבא"
אבל אתמול בלילה הייתי איתה במטבח, ונכנסתי שניה לחדר שירות להוציא כביסה, ופתאום אני שומעת "אימא" - הייתי בטוחה שבן ה4 שלי קם ויצא מהמיטה (1 בלילה!) חזרתי למטבח ואני רואה רק אותה קוראת לי "אמא!!!!" עם המנגינה של הילדים הגדולים. כדי לדעת אם אני מדמיינת או לא פתחתי את האשכול חוכמות הזה...

פלמוניה

משתמש מקצוען
הבת שלי בגיל שנה וחצי ידעה לתרגם מעברית לאנגלית מילים ודברה משפטים שלמים באנגלית
מילים ראשונות 7/8 חודשים
השאר לא דברו מוקדם

neom

משתמש מקצוען
נכתב ע"י סולפג' solfege;2491929:
כדי לדעת אם אני מדמיינת או לא פתחתי את האשכול חוכמות הזה...

כנראה שאת לא מדמיינת, אבל אני למדתי כבר שלא לכולם צריך לספר הכל. יש כאלו שגם אם הם יראו מול העיניים תינוקת בגיל שלושה חודשים מתיישבת, הם יגידו: לא. זה לא יכול להיות. מחקרית, היא יכולה להתחיל להתיישב רק בגיל 6 חודשים. בטוח שמת לה משהו מאחורה שהרים אותה. או לחילופין, יתפעלו כל כך עד שיבא לך לברוח מהאזור, כי בסך הכל לא באמת את עשית משהו יוצא דופן.
אז פשוט תחליטי למי לספר, וגם אחרי זה סנני את התגובות.
ותהני. :) זה ממש חמוד.

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י סולפג' solfege;2491929:
בדיוק על זה אני מדברת- הרבה תינוקות בסביבות גיל חצי שנה+- אומרים אבבבאאאא ומאמאמא , השאלה שלי היא אם הם מבינים מה הם אומרים? כי הבת שלי בת 8 חודשים בכל פעם שבעלי נכנס אומרת "אבא" , וכשאני נעלמת לה לרגע (אני צמודה אליה 24/7) היא קוראת לי "אמא" ולא מתבלבלת בין אבא לאמא, דווקא אני לא מהאמהות המתלהבות שירוצו לספר לכל העולם ש"היום דסי אמרה אבא"
אבל אתמול בלילה הייתי איתה במטבח, ונכנסתי שניה לחדר שירות להוציא כביסה, ופתאום אני שומעת "אימא" - הייתי בטוחה שבן ה4 שלי קם ויצא מהמיטה (1 בלילה!) חזרתי למטבח ואני רואה רק אותה קוראת לי "אמא!!!!" עם המנגינה של הילדים הגדולים. כדי לדעת אם אני מדמיינת או לא פתחתי את האשכול חוכמות הזה...

אני לא קל"ת, אבל אכתוב בכל זאת מה שאני יודעת:

תינוקות מפיקים קולות וצלילים שונים. הקול יכול להיות רפלקסיבי כמו בכי במצב של אי נוחות, ובהמשך הוא מופק בעקבות גירויים שונים, כמו חיקוי של הסביבה, כשבתחילה אין לו משמעות. אחרי שהסביבה (אמא, אבא,מטפלת) מגיבה בהתאם לצליל שהשמיע התינוק, התינוק מקשר בין הצלילים שהפיק (לדוג':"אמא") לבין התגובה של ההורים (אמא באה), וכך לומד להשתמש בצליל בהקשר המתאים.

neom

משתמש מקצוען
נכתב ע"י nechamizak;2492022:
אני לא קל"ת, אבל אכתוב בכל זאת מה שאני יודעת:

תינוקות מפיקים קולות וצלילים שונים. הקול יכול להיות רפלקסיבי כמו בכי במצב של אי נוחות, ובהמשך הוא מופק בעקבות גירויים שונים, כמו חיקוי של הסביבה, כשבתחילה אין לו משמעות. אחרי שהסביבה (אמא, אבא,מטפלת) מגיבה בהתאם לצליל שהשמיע התינוק, התינוק מקשר בין הצלילים שהפיק (לדוג':"אמא") לבין התגובה של ההורים (אמא באה), וכך לומד להשתמש בצליל בהקשר המתאים.

אני חושבת שזה נכון לגמרי, אבל בעצם, ככה כולם לומדים לדבר, לא? השאלה היתה באיזה גיל.

חויתוש

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
הבת שלי בגיל אחת עשרה חודשים שרה שירים ארוכים מדויק. ודברה בדקדוק נכון- זכר נקבה, הכל.
אבל רב הילדים שלי שותקים שותקים... עד גיל שנתיים בערך שאז הם מתחילים בשבוע לדבר שוטף
שוטף.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה