דרוש מידע בעקבות האשכולות על מוגנות

מצב
הנושא נעול.

רחלי ר

משתמש מקצוען
גם אם מדובר בדוד, או בחבר קרוב של המשפחה, איך אפשר לא לשים לב?
החיים זורמים במסלולם... אם יש דוד שעוזר ומושיט יד למשפחה בשמחה ובאהבה לאחיינים המתוקים ובהערכה לאחותו שעובדת קשה, מקבלים את העזרה בשמחה, וגם אם חוששים, ועוקבים.... הוא יכול להיות קצת יותר חכם ולהערים בקלות....
רק ד' יכול לשמור
אני משננת לילדים סיפור אחד כל פעם בוריאציה אחרת: יכול להיות איש, מאוד נחמד, אולי דוד, אולי מוכר במכולת, אולי אבא של חבר, שמציע לך סוכריה/ ארטיק/מכונית על שלט וקורא לך לבוא אחריו, ובסוף הוא יכול להרביץ לך מכות חזקות.... אז אף פעם אל תלך אחריו
ואפילו אם הוא צריך עזרה וממש בוכה שתעזור לו לסחוב.....

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
זה לא רק חינוך אלא גם הווי.
אם מרגישים שאפשר לספר להורים, ויש להם גב חזק, והם לא יתמוטטו בעצמם. ילד מרגיש את זה.
נכון, וזה אחד החלקים החשובים ביותר בנושא המוגנות.
לתת לילדים את ההרגשה והידיעה שאפשר לספר הכל לאבא ואמא, והם לא יכעסו, והם ידעו מה לעשות.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
החיים זורמים במסלולם... אם יש דוד שעוזר ומושיט יד למשפחה בשמחה ובאהבה לאחיינים המתוקים ובהערכה לאחותו שעובדת קשה, מקבלים את העזרה בשמחה, וגם אם חוששים, ועוקבים.... הוא יכול להיות קצת יותר חכם ולהערים בקלות....
היה פעם סרטון ויראלי שהראה משפחה חרדית, כשהילד הגדול פגע בילד הקטן. לא מראים את הסצנות, אבל מבינים.
ורואים את האמא מטאטאת לכלוך מתחת לשטיח, בכל פעם מצטבר עוד לכלוך ועוד,
עד שהיא כבר לא יכולה להתעלם והכל מתפוצץ.

אני חושבת שלפעמים נח לא להיות מודעים ולהרגיע את עצמנו: אני סתם חושבת. לא הגיוני.
ורק כשהלכלוך מסתיר לנו את המרחב, הפרשיה מתפוצצת

זה קורה כשלא יודעים מה יקרה ואיך יפתרו את הענין, וגם נח לרמות את עצמינו.

לא מאמינה שהורים לא שמים לב.
אולי רק הורים שמזניחים ילדים ולא יודעים היכן הם מבלים. ילדי רחוב.

אסתי H

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה והפקת סרטים
לדעתי, אם לאמא יש זמן להקשיב לדברים הקטנים שהילד מספר, ולא להרגיל אותו לספר רק מה שנראה לו חשוב... ניתן לעלות על הרבה דברים מראש.
כי "האיש הרע" קודם כל יחייך אליו, אחכ יתן סוכריה, אחכיתן כיף ורק אחכ...
אז אם יש לך זמן לשמוע שהיה איש בגינה שאמר שאני חמוד, ולמחורת-האיש בגינה נתן לי סוכריה, אז ביום השלישי הוא ילך לגינה עם השגחה לראות שהכל בסדר/שיחת הכנה לתקשורת עם זרים...

מרחבית

משתמש מקצוען
שאלה גדולה מאוד איך מצד אחד מזהירים, מצד שני לא מאבדים לגמרי אמון באנשים וחיים בריא. מרוב מודעות, החשדות היום מגיעים לאבסורדים. כל יחס חם הגיוני לילד מצד גבר, הופך אותו לחשוד. מה שלא קורה כמובן אם זו אישה, שבתור גננת או דודה יכולה להיות הרבה יותר נורמלית וטבעית.

החוקים למורים הגיעו לאבסורדים. ספרו שילד קטן שמסתבך עם סגירת כפתור, אסור לרבה לעזור לו! זה חיים רדופים, לא הגיוניים.
לא באה לקבוע מה נכון ומה לא, רק שבגלל אחוז קטן של בעיתיים, אנחנו משנים את כל מרקם החיים הנורמליים. וכל סוכריה או לטיפה תמימה, הופכת אנשים בריאים ונקיים לגמרי - לחשודים.

חייבים למנוע מקרים רעים. זה ברור. מצד שני, הדבר הזה, שכל הבעת חום הכי נורמלית וטבעית לילד הופכת אנשים לחשודים - זו השפלה קשה, וגם פגיעה גדולה בחיים נורמליים והגיוניים של בני אדם.
לחנך ילד לחשוד בכל אחד, בהכי קרובים לו - כי כל אחד עלול להתנכל לו, משהו כאן מאוד מאוד לא בריא.

איך נזהרים, ובכל זאת חיים נורמלי? - אין לי תשובה.

נערך לאחרונה ב:

נחמי פורתא

משתמש מקצוען
לחנך ילד לחשוד בכל אחד, בהכי קרובים לו - כי כל אחד עלול להתנכל לו, משהו כאן מאוד מאוד לא בריא.

למה את לא אומרת את אותו הדבר על הלכות ייחוד? - למה אסור לי להשאר עם גיסי בבית אחד לבד? לא פייר שההלכה חושדת בו ככה....

מי שמכירה את כללי המוגנות, יודעת שלא מחנכים ילד לחשוד בכל אחד! כן נותנים לו כללים בשביל שידע מה נחשב להתנהגות נורמלית ומה לא.
כשאני לא משאירה את הבת שלי עם דוד שלה לבד בבית בגלל הלכות ייחוד - זה בגלל שאני חושדת בו שיעשה לה משהו? ממש לא, אך כך ההלכה אומרת,
ולכן להבדיל, לא אשלח את הבת שלי עם השכן לגן, לא כי אני חושדת בו, אלא כי ככה הכללים אומרים, והם בהחלט נועדו להגן על הבת שלי כדי שבעזרתו יתברך לא יאונה לה כל רע,

מרחבית

משתמש מקצוען
הלכות ייחוד נועדו לתת סייגים ודרך חיים לבני אדם נורמליים, תוך התחשבות בטבעים נורמליים של בני אדם.
כאן מדובר בפתלוגיה של קבוצה קטנה. ואין קשר כלשהו בין נתינת חום או מגע נורמלי לילד על ידי אדם רגיל, לבין הפתלוגיה הזו.

1987

משתמש פעיל
ולא הבנתי למה לא לשלוח ילדה עם השכן( אבא של חברתה) לגן ? לאיזה כלל במוגנות זה קשור ?

סוזי

משתמש פעיל
אני עכשיו בסרטים עם הבת שלי ולא, לא בגלל מבוגר אלא בגלל ילד-נער בן 11,12 בערך!
אני מרגישה שיש קטע כזה שרק אחרי מעשה (ה' ישמור) אנחנו מבינים מה היינו צריכים להגיד...
לפני מעשה, את מכוונת בדברייך למשהו אחד ובסוף זה יכול לתקוף מכיוון אחר:(
גם אני לצערי דיברתי איתה תמיד בעיקר על מבוגרים. לא חלמתי שילדים בגיל כזה כבר שטופים בכל הדברים האלה....
ברוך ה' שהמקרה שקרה לא היה היסטרי או חמור. ברוך ה' אלף פעמים.
אבל זה הספיק בשביל להכניס אותנו לבעיות של פחד מללכת לבד בכל מקום שהוא...

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
היה פעם סרטון ויראלי שהראה משפחה חרדית, כשהילד הגדול פגע בילד הקטן. לא מראים את הסצנות, אבל מבינים.
ורואים את האמא מטאטאת לכלוך מתחת לשטיח, בכל פעם מצטבר עוד לכלוך ועוד,
עד שהיא כבר לא יכולה להתעלם והכל מתפוצץ.

אני חושבת שלפעמים נח לא להיות מודעים ולהרגיע את עצמנו: אני סתם חושבת. לא הגיוני.
ורק כשהלכלוך מסתיר לנו את המרחב, הפרשיה מתפוצצת

זה קורה כשלא יודעים מה יקרה ואיך יפתרו את הענין, וגם נח לרמות את עצמינו.

לא מאמינה שהורים לא שמים לב.
אולי רק הורים שמזניחים ילדים ולא יודעים היכן הם מבלים. ילדי רחוב.
אפשר לראות את הסרטון כאן
(יש נשים ובנות, לכן זה לא ייפתח בנטפרי. בכ"ז אני ממליצה לאמהות לצפות.)
הסרטון הזה ניער אותי- זה בדיוק מדבר על מה שהעלתם פה- נער צעיר, מראה חרדי, בן משפחה, ההורים רואים ולכאורה מתעלמים...
ולגבי הנקודה האחרונה- כמובן שאף הורה לא מתעלם בכוונה. יש מנגנון הגנה של המוח שמדחיק ומכחיש. איזה הורה רוצה להודות שהבן/ת שלו הותקף??? או יותר גרוע, שהותקף ע"י בן משפחה?

חחח

משתמש סופר מקצוען
לא לתת מפגשים פרטניים עם חונך בלי לעקוב. חונך יכול להיפגש בביהכ.
ואם זה ילד שנזקק לתגבור של שיעורים פרטיים לקידום?
גם אם זה במסגרת הת"ת, זה יחידני בכיתה סגורה.
ולפי כל מה ששומעים א"א לצפות כלום. אז מה?
מתקיימת בנו הקללה של "והיית משוגע ממשמע אוזניך"?
לפעמים אני מרגישה שזה ממש קורה לי...
חסרים סיפורים?!
לא שמענו על מקרה שבגינת המשחקים עצמה איזה ילד גדול התחיל עם ילדה
למעלה במגלשות הסגורות?
עולם מטורף!!!

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
זה ילד שנזקק לתגבור של שיעורים פרטיים לקידום?
אז לעקוב כל הזמן, להיות עם אצבע על הדופק.
בד"כ חונכים לא עושים דברים כאלו, העולם לא כזה משוגע,
אבל לא צריך לתת למשוגעים מרחב לבצע את מעשי הפלילים.
ובדכ אנשים כאלו רואים הורים חזקים ועוקבים, ויודעים עם מי לא כדאי להתחיל.
קראתי פעם פרופיל, שהם פונים דווקא לילדים שאין גב מאחוריהם.
(מדברת על סדרתיים, לא על כאלו שמסוגלים לפגוע בכל אחד ברחוב).

אסתי3311

משתמש סופר מקצוען
קראתי פעם פרופיל, שהם פונים דווקא לילדים שאין גב מאחוריהם.
לא אוהבת את נימת האצבע מאשימה ששלוחה כאן כלפי ההורים.
חינוך למוגנות יכול למזער נזקים, הוא לא יכול להגן הרמטי.

וכן, גם אני מתחבטת בקונפליקט של חשדנות/ זהירות ולא יודעת מהו קו הגבול.

נסי לחפש, או לארגן, סדנאות של הפסיכולוגית הקלינית שרי ברלינסקי באזורך.
היא עונה על כל השאלות ששאלת, וגם על אלו שלא, באופן ברור. מקיפה את הנושא מצוין, והעיקר - מרגיעה מפחדים מיותרים.
ממליצה מאוד.
הולכת להיות סדנה כזו בשבוע הבא בבני ברק. אני נרשמתי.
מקוה שיתן באמת כלים.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
לא אוהבת את נימת האצבע מאשימה ששלוחה כאן כלפי ההורים.
חינוך למוגנות יכול למזער נזקים, הוא לא יכול להגן הרמטי.
כל מילה,
אבל לא קשור להאשמה.
כתבתי על פרופיל של מפגעים סדרתיים שמעדיפים לבחור ילדים שההורים לא יעלו עליהם.
תקראי מה כותב נחמן זלמנוביץ.

אהרן שטיימן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
דיברו פה על חונכים
אני חונך כבר הרבה שנים, ואחד הדברים הבעייתים זה הנושא הזה,
מכיון שאני בהחלט מבין כל אמא שדואגת מה יקרה אם יהיו בעיות,
ומצד שני, רוב הילדים שזקוקים לחונכות (גם לימודית ובעיקר רגשית) צריכים את החום והאהבה של החונך, רק היום אסור לדבר במילים כאלו של חום והאהבה, ושוב אני בהחלט מבין אבל יש כאן בעיה שתכלס החונכים מוגבלים ביכולת שלהם לעזור לחניך, ומי שיוצא נפסד מזה זה הילד עצמו,
מה גם, שבמקרים רבים החונך נופל לקרבן בהאשמות שווא רק בגלל סכסוך בין הורי הילד (למשל, ההורים גרושים ואחד מההורים רוצה "לדפוק" את ההורה השני שמטפל בנושא ומעליל על החונך)
מהסיבה הזו אני בהחלט בורר את החניכים שלי ולא מוכן לקחת כל אחד, אני בעיקר מברר על המשפחה וההורים, ואני מוכן לקחת רק ילדים ממשפחות כמה שיותר נורמטיביות,
וגם אז אני מאד מאד נזהר,
יחד עם זאת, בהחלט כשילד מתחיל חונכות צריך להדריך אותו שוב שגם אם יש איזה משהו חריג עם החונך צריך לדווח,

אין לי פתרון קסם לעניין, אבל חייבים לחשוב על פתרון שיאפשר מרחב לחונכים לעזור לילד,
אולי ל @קריאת כיוון יש פתרונים לעניין?

מירי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
בעלי מספר שניגש אליו ילד בן שמונה בבית כנסת וביקש ממנו להראות לו איפה השירותים, הוא הצביע, ואחר כך חזר ואמר שהוא לא מצליח לפתוח את החגורה אם הוא יכול לעזור לו.
אמהות, תחשבו על הילדים שלכן ותקלו עליהם את החיים, גם הביגוד שמתאים לגיל, וגם בהדרכה מה עושים כשצריכים לשירותים.
הילדים שלי מודרכים ואין מצב שיפנו לאיש זר כדי לשאול אותו איפה השירותים

חולמנית

משתמש מקצוען
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה