מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

avim10

משתמש מקצוען
אני מדברת על בחור סטנדרטי מישיבה סטנדרטית עם יחוס סטנדרטי ממשפחה סטנדרטית והכל סטנדרטי לגמרי הסכום הבסיסי הוא לפחות 400,000 ש"ח
לפחות בסביבה שלי, כמובן שיש לפעמים גם פחות אבל הם נדירים ממש ובד"כ עם משהו להתפשר עליו
ועל כל הסטנדרטי הזה אמרה שדכנית לאמא של חברה טובה שלי שאם היא רוצה בחור טוב היא חייבת להעלות את הסכום ל600,000 שוב - בחור טוב, לא פצצה, לא משהוא מיוחד- "בחור טוב"
ולרצות להתחתן עם "בחור טוב" זה לחלוטין לא בשביל רושם
מכיר את הכאב הזה היטב,
אבל יכול לעודד ולחזק אותך, שגם אשתי שמעה את המשפטים האלו משדכניות, חלקן חברות טובות שלה, ודי נלחצה, אבל אני הייתי משוכנע (ולא בלי בסיס, אלא כי ראיתי מה קורה מסביבי אצל חברים) שבסוף, מי ששומר על שפיות (טוב, הכל יחסי כמובן, אבל לפחות שומר על עצמו ברף התחתון של הפירמידה ולא יוצק עוד שמן למדורה) ד' לא ימנע ממנו את הזיווג ההגון לבתו בגלל כך. (אצל כל אחד זה עם הנתונים של היכולות שלו להתמודד עם עול ההלואות וכו', וכמובן שכדאי להתייעץ בדעת תורה). וב"ה זה עבד, ולא אצל בת אחת.
הייתי יכול לתת עוד כיוונים של רעיונות איפה ואיך לחפש את הדברים האלו, רק שלשם כך צריך להשתמש בהכללות, שכמובן הם לא תמיד נכונות, ואני חושש שהן יציתו פה עוד אש... ;) אז נוותר על זה.
רק משפט אחד שאני כן יכול לומר: אב לבת עם מגבלה ממונית נכנס למרן הגראי"ל ושאל אותו "על מה כדאי להתפשר בשידוכים" - לאור מצבו. תשובת הגראי"ל היתה: "אל תתפשר על שום דבר, רק על ה"מה יאמרו". על זה כדאי להתפשר".
אני יכול לומר שבכל שידוך שעשיתי ויתרתי על איזה "מה יאמרו" מטופש [ולא, לא מסוג הדברים ה"גדולים" כמו לקחת מעדה אחרת או מגזר אחר, שזה לא תמיד רק "מה יאמרו"], שיומים אחרי החתונה אף אחד לא זוכר לא יודע ולא מכיר. מהמהות, לעומת זאת, גם שנים אחרי - ממשיכים להתפעל ולקנא.

פ.נ

משתמש מקצוען
כלומר לא להציע שידוכים לרווקות מבוגרות, עד שבטוחים שהם ממש מתאימים ולא מעליבים.

רשמתי לי :rolleyes:
זה לא הייתה הכוונה שלי....
הכוונה שלי היתה היא לחשוב לפני מה שאתה עושה.......
וכמובן לא לדחוף את האף......סורי על הביטוי)

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
בחיפה בהדר מרגישים בבני ברק, לא פחות אולי יותר.
נו באמת.
היתממות ועצימת עיניים אל יעזרו כאן.
חיפה ספציפית היא לא העניין, הפריפריה בכללותה היא העניין.
והמוכנות והמסוגלות לגור בערים שהן לא בני ברק/י-ם ולכאורה גם לא תהיינה בטווחה הנראה לעין.
ערים שיש בהן אוטובוס למרכז פעם בשלוש שעות, ואם פספסת אותו- אין לך אין לנסוע.
ערים שיש בהן שכנים חילונים בבנין וגם בקומה.
ערים שמסתובבים בהן כלבים ברחוב, ושבבית הספר לומדים כל המגזרים ביחד.
לא אמרתי שזה לא טוב או שזה כן טוב,
אמרתי שזה שונה.
וצריך להיות מודעים לזה.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
נו באמת.
והמוכנות והמסוגלות לגור בערים שהן לא בני ברק/י-ם ולכאורה גם לא תהיינה בטווחה הנראה לעין.

ערים שיש בהן שכנים חילונים בבנין וגם בקומה.
ערים שמסתובבים בהן כלבים ברחוב, ושבבית הספר לומדים כל המגזרים ביחד.
תכל'ס

כל עוד יש בפריפריה רק סתם חילונים מן השורה, ואין ממש דירות של אריתראים ושאר מרעין בישין כמו אצלנו בפרדס כץ - זה לא יהיה מספיק היימיש "בני ברק" :)

צצצ

משתמש מקצוען
דיברתי היום עם חברה רווקה בת 25 והיא מציעה סכום של 400,000 בערך וגם לה שדכנית אמרה שעם סכום כזה ובגיל כזה איזה בחור ייקח אותה- ואני מדברת על 400,000.
היא שאלה אותי על מה שהיה כמה שנים לפני שהציעו לה שידוכים הזויים שבזמנו היא הביאה פחות כסף "איזה מום יש לי"... ומדובר בבחורה סטנדרטית בלי בעיות משום כיוון!

לעבור לפריפריה היום כבר ב"ה נהיה פחות ופחות מלחיץ יש המון זוגות טובים שעוברים לצפון או לדרום.
נכון יש כלבים לידכם, יש "טיפוסים" בבית מולכם. אבל יש גם הרבה מעלות- קהילות חמות ומגובשות, נופים יותר טובים מהאוטובוסים במרכז.

avim10

משתמש מקצוען
שקר!!
הייתי הרבה בחיפה ובעפולה רחובות שלמים של חרדים ליטאים. בחיפה בהדר מרגישים בבני ברק, לא פחות אולי יותר.
בעפולה לא הייתי, אבל שמעתי מאנשים שגרים שם. מבטיח לברר שוב ולחזור לפה להודות על האמת אם חל שינוי בשנתיים האחרונות ואני טועה.
בחיפה הייתי, והרבה. זה שאתה מסתובב בהדר ורואה הרבה כובעים וחליפות בשעות מסויימות, אפילו אם זה רוב האנשים ברחוב, ממש לא הופך את מה שכתבתי לשקר. תכל'ס יש הרבה חילונים, ולא מהסוג שנעים יותר להיות שכנים שלהם.
שוב, אפשר וצריך להתמודד עם זה, ואני די בעד לשלוח את הילדים למקומות האלו, ודי מסתבר שאעשה את זה. אבל לא צריך בשביל זה להשלות, זה לא יעבוד ככה.
עריכה: זה אגב נכון גם לגבי מקומות מסויימים בירושלים , ובבני ברק (פרדס כץ זה בני ברק?:rolleyes:)
(אולי אני כבר לא ממש מעודכן להיום, אבל זוכר שתמיד הצחיק אותי שחברים שלי לא רצו ללכת לגור היכן שאני כאברך צעיר, וכשבאתי לבקר וראיתי את השכנים שלהם ברמות או בפרדס כץ או קרית הרצוג, די ריחמתי...)

צצצ

משתמש מקצוען
הילדים מקבלים חינוך מעולה מזה שיש לידם שכנים לא שומרי תורה ומצוות הם לומדים לעדינות וד"א כדי לשמור על קידוש השם הרבה יותר מילדים בערים חרדיות במרכז.
ומה המחיר של דירות ברחובות החרדיים?
400,000- 800,000 לדירות 3/4 חדרים ישנות.

גלינג

משתמש סופר מקצוען
ומה המחיר של דירות ברמת אהרון?
גם בבני ברק יש ז'בוטינסקי ויש קרית ויז'ניץ

בסה"כ דיברו שגם בפריפריה יש ריכוזים חרדיים ממש

לא הציעו לקנות שם דירה
כוונתי הייתה שאם המחרי באזור חרדי הוא מליו"ש אז אין בכך פיתרון
וזה יהיה המצב בכל פריפריה שמתחילה להתפתח המחרי מקפץ והקצב נעצר.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
בעפולה לא הייתי, אבל שמעתי מאנשים שגרים שם. מבטיח לברר שוב ולחזור לפה להודות על האמת אם חל שינוי בשנתיים האחרונות ואני טועה.
בחיפה הייתי, והרבה. זה שאתה מסתובב בהדר ורואה הרבה כובעים וחליפות בשעות מסויימות, אפילו אם זה רוב האנשים ברחוב, ממש לא הופך את מה שכתבתי לשקר. תכל'ס יש הרבה חילונים, ולא מהסוג שנעים יותר להיות שכנים שלהם.
שוב, אפשר וצריך להתמודד עם זה, ואני די בעד לשלוח את הילדים למקומות האלו, ודי מסתבר שאעשה את זה. אבל לא צריך בשביל זה להשלות, זה לא יעבוד ככה.
יותר מכובד לכתוב "טעיתי".

יש בשכ' הדר (שננקטה כאן לצורך הדוגמה. לעבור לצפת? אופקים?) גוש גדול של רחובות שכמעט כל התושבים חרדים. יש כאלו מהם שעוברים שם חילונים (אני מקווה שגאולה (בי-ם) או רבי עקיבא (בב"ב) לא נחשבים "פריפריה" לפי הגדרה זו).

למה פתאום כשמגיעים לפריפריה מתחילה הפיינשמעקריות. החילונים שיש בחיפה הם לא החילונים של נווה יעקב גילה קרית יובל המתחרדים בבית שמש (ונווה שמיר) והלאה והלאה? הם יותר מעשנים בשבת? הכלבים שלהם יותר גדולים? השכנים שם כן "נעים להיות שכנים שלהם"?

למה להשלות את עצמנו שהמגורים במרכז כ"כ מושלמים ומאושרים. זה למה.

ודווקא טוב שמתעכבים על זה. הגיע הזמן שנוציא לעצמנו מהראש את המשוואה "מגורים בבני ברק זה ללכת על האספלט בשבת, מגורים בפריפריה זה לחיות בתוך חילול שבת".

לא. כי בני ברק וירושלים היום זה לגור עם חילול שבת וכלבים בדיוק כמו בפריפריה.

נערך לאחרונה ב:

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
כוונתי הייתה שאם המחרי באזור חרדי הוא מליו"ש אז אין בכך פיתרון
וזה יהיה המצב בכל פריפריה שמתחילה להתפתח המחרי מקפץ והקצב נעצר.
לא. המחיר בחיפה לא יהיה אף פעם המחיר בבני ברק, אפילו לא קרוב. ולכן גם אם עברנו לאזורים הממש חרדיים בחיפה, הרווחנו.

אבל הפלוס הגדול בפריפריה הוא שכמעט תמיד אפשר להתרחב, וכך המחירים לא יכולים להתפוצץ אף פעם.

לכל רחוב שמתחרד יש רחוב מתחת, שבו עוד לא עלו המחירים. וגם מתחת הרחוב ההוא יש עוד רחוב. לא תמיד ממש, אבל בדרך כלל.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי

יש בשכ' הדר (שננקטה כאן לצורך הדוגמה. לעבור לצפת? אופקים?) גוש גדול של רחובות שכמעט כל התושבים חרדים. יש כאלו מהם שעוברים שם חילונים (אני מקווה שגאולה (בי-ם) או רבי עקיבא (בב"ב) לא נחשבים "פריפריה" לפי הגדרה זו).

למה פתאום כשמגיעים לפריפריה מתחילה הפיינשמעקריות. החילונים שיש בחיפה הם לא החילונים של נווה יעקב גילה קרית יובל המתחרדים בבית שמש (ונווה שמיר) והלאה והלאה? הם יותר מעשנים בשבת? הכלבים שלהם יותר גדולים? השכנים שם "נעים להיות שכנים שלהם"?

קודם כל, פרדס כץ אינה ב"ב.
היא סוג של התפשרות ביחס לבני ברק, שאני אגב, לא הייתי הולכת אליה.
לא חושבת שהנ"ל טעה.
חושבת שהוא הציג את המציאות במצב הנכון לגמרי שלה.
כשאתה מגיע לעיר מעורבת והייצוג שלך במועצה הוא עשירית מתושבי העיר,
אתה לא יכול להוציא מרפסות סוכה כאוות נפשך (שזאת גם מעלה, אבל גם חסרון מסוים)
כי השכן ממול, גם אם הוא היחיד ברחוב, פשוט יודיע לעיריה על המרפסת הלא חוקית.
אתה גם לא יכול ללכת על הכביש בשבת.
את נאלצת לנסוע רחוק כדי למצוא ביגוד מותאם,
ובקיץ לא תמיד נעים לך לעלות לאוטובוס.
החילונים של רמה ה' בב"ש הם לכאורה אותם חילונים, ההבדל הוא שיש לך במרחק 5 דק' נסיעה עיר חרדית למהדרין. וכשאת גרה בחור פריפריאלי את צריכה להכיר במציאות ולבחור בה מרצון, ולא לשגות באשליות על דמיון לב"ב.

avim10

משתמש מקצוען

למה פתאום כשמגיעים לפריפריה מתחילה הפיינשמעקריות. החילונים שיש בחיפה הם לא החילונים של נווה יעקב גילה קרית יובל המתחרדים בבית שמש (ונווה שמיר) והלאה והלאה? הם יותר מעשנים בשבת? הכלבים שלהם יותר גדולים? השכנים שם כן "נעים להיות שכנים שלהם"?

ודווקא טוב שמתעכבים על זה. הגיע הזמן שנוציא לעצמנו מהראש את המשוואה "מגורים בבני ברק זה ללכת על האספלט בשבת, מגורים בפריפריה זה לחיות בתוך חילול שבת".

לא. כי בני ברק וירושלים היום זה לגור עם חילול שבת וכלבים בדיוק כמו בפריפריה.
קראת את ההודעה שלי עד סופה? או שהתרתחת באמצע ויצא כל הקיטור הזה :)
נ.ב. כמי שהילדים שלו עתידים מן הסתם לגור בפריפריה, אני יותר מאשמח לגלות שטעיתי. ולכתוב את זה פה בששון ובשמחה.
אין צורך להבטיח לי כבוד עבור זה :rolleyes:
מי בדיוק משלה את עצמו? מעולם לא גרתי (לאחר שנישאתי) במרכז (ירושלים וב"ב), ואם כבר אני משווה, זה ביחס למקומות כמו ה"פרוייקטים" של אז, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, וכיום אחיסמך, וכדו'. (אפי' אופקים בהחלט טובה יותר בחלקים מסויימים, וכמובן רכסים אלא שכיום המחירים שם...)

נערך לאחרונה ב:

גלינג

משתמש סופר מקצוען
תוך כדי הדיבורים על פריפריות..
אני נזכר כעת בשכונה חרדית גדולה מאד בתוך עיר חילונית.
מתחילה חשבו שהיא הולכת ליהות הצלחה מסחררת עקב המיקום האסטרטגי שלה.
וכעת השכונה כולה מטולטלת מהתנהלות העיריה שלא מאפשרת הקמת מבני ציבור בצורה נורמלית ועל כל סטיה מזמינים ניידות וכו' והציבור שם לא יודע את נפשו.

זו רק דוג' להבהיר שאין ארוחות חינם. ולפריפריה יש את המחיר שלו.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
קודם כל, פרדס כץ אינה ב"ב.
היא סוג של התפשרות ביחס לבני ברק, שאני אגב, לא הייתי הולכת אליה.
לא חושבת שהנ"ל טעה.
חושבת שהוא הציג את המציאות במצב הנכון לגמרי שלה.
כשאתה מגיע לעיר מעורבת והייצוג שלך במועצה הוא עשירית מתושבי העיר,
אתה לא יכול להוציא מרפסות סוכה כאוות נפשך (שזאת גם מעלה, אבל גם חסרון מסוים)
כי השכן ממול, גם אם הוא היחיד ברחוב, פשוט יודיע לעיריה על המרפסת הלא חוקית.
אתה גם לא יכול ללכת על הכביש בשבת.
את נאלצת לנסוע רחוק כדי למצוא ביגוד מותאם,
ובקיץ לא תמיד נעים לך לעלות לאוטובוס.
החילונים של רמה ה' בב"ש הם לכאורה אותם חילונים, ההבדל הוא שיש לך במרחק 5 דק' נסיעה עיר חרדית למהדרין. וכשאת גרה בחור פריפריאלי את צריכה להכיר במציאות ולבחור בה מרצון, ולא לשגות באשליות על דמיון לב"ב.
חבל שאין כאן סמיילי נאנחחחחח.

טוענים טיעון סרק.
הוא מתפוגג.
מנסים מכיוון אחר.
גם לא הולך.

ואז מתברר שדווקא צדקו מאוד ותיארו את "המצב הנכון" בגלל שאי אפשר להוציא מרפסת סוכה כמה שבא לך (בירושלים של ניר ברקת היה אפשר, אהה).

זה ממש מצחיק.

כאילו שמישהו טען "אם יש לכם דירה בבני ברק ודירה בצפת תיקחו את הדירה בצפת". ואז צריכים דחוף לראות איך משכנעים אותו שהוא טעה, אז בא נגבב "עשירית חברי מועצה" (יש למישהו כאן אגב מושג כמה מח"מ צפת חרדים? וכמה יהיו בבחירות הקרובות? ואיזה כח שלטוני עצום יש למיכי אלפר בחיפה?)

יש חסרונות במגורים בפריפריה. אף אחד לא התכחש.

מה שברור שאף אחד מהם לא שווה את מאות האלפי ש"ח, בפרט שזה מאות אלפי ש"ח שאין אותם.

אבל חלק מחסרונות הפריפריה כבר לא קשורים לפריפריה. אול רייט? ודווקא הגיע הזמן שאנשים יתנערו מהתפיסות הישנות והמוטעות.

מגורים בסביבה חילונית הם דבר שמצוי מאוד היום, לאורך כל טווח ארץ ישראל. והרוב הגדול החליט "לבלוע" את זה. אלו בשביל לגור בפרדס כץ או בנווה יעקב במקום באלעד או בק"ס, ואלו בשביל לגור בדירה זולה בכרמיאל.

כמובן, אתה יכול להחליט שזה כן חשוב לך, והמחיר שווה את זה. אז אתה הולך לגור דווקא בביתר אם זה במרכז, או דווקא ב"מאור חיים", אם זה בפריפריה.

אבל זה עניין אחר. לא קשור לכן או לא פריפריה.

הודעה זו תשובה גם ל @avim10 , כמובן

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
וכעת השכונה כולה מטולטלת מהתנהלות העיריה שלא מאפשרת הקמת מבני ציבור בצורה נורמלית ועל כל סטיה מזמינים ניידות וכו' והציבור שם לא יודע את נפשו.

המקום הנ"ל הוא הצלחה מסחררת כבר עכשיו.

וכך דרכה של פוליטיקה. בבחירות הבאות בעז"ה יתחלף ראש עיר, ויהיה יותר טוב. בירושלים היה פעם את ניר ברקת למשך שמונה שנים, ובבית שמש שהיא עיר עם רוב חרדי מוצק, יש את עליזה בלוך.

ובהמון ערי פריפריה, יש ראשי עיר נהדרים שנותנים לחרדים בלארג'יות.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
חבל שאין כאן סמיילי נאנחחחחח.

טוענים טיעון סרק.
הוא מתפוגג.
מנסים מכיוון אחר.
גם לא הולך.

ואז מתברר שזה דווקא "המצב הנכון" בגלל שאי אפשר להוציא מרפסת סוכה כמה שבא לך (בירושלים של ניר ברקת היה אפשר, אהה).

זה ממש מצחיק.

כאילו שמישהו טען "אם יש לכם דירה בבני ברק ודירה בצפת תיקחו את הדירה בצפת". ואז צריכים דחוף לראות איך משכנעים אותו שהוא טעה, אז בא נגבב "עשירית חברי מועצה" (יש למישהו כאן אגב מושג כמה מח"מ צפת חרדים? וכמה יהיו בבחירות הקרובות? ואיזה כח שלטוני עצום יש למיכי אלפר בחיפה?)

יש חסרונות במגורים בפריפריה. אף אחד לא התכחש.

מה שברור שאף אחד מהם לא שווה את מאות האלפי ש"ח, בפרט שזה מאות אלפי ש"ח שאין אותם.

אבל חלק מחסרונות הפריפריה כבר לא קשורים לפריפריה. אול רייט? ודווקא הגיע הזמן שאנשים יתנערו מהתפיסות הישנות והמוטעות.

מגורים בסביבה חילונית הם דבר שמצוי מאוד היום, לאורך כל טווח ארץ ישראל. והרוב הגדול החליט "לבלוע" את זה. אלו בשביל לגור בפרדס כץ או בנווה יעקב במקום באלעד או בק"ס, ואלו בשביל לגור בדירה זולה בכרמיאל.

כמובן, אתה יכול להחליט שזה כן חשוב לך, והמחיר שווה את זה. אז אתה הולך לגור דווקא בביתר אם זה במרכז, או דווקא ב"מאור חיים", אם זה בפריפריה.

אבל זה עניין אחר. לא קשור לכן או לא פריפריה.
בפעם המאה.
אני בעד בעד בעד מגורים בפריפריה.
נגד נגד נגד להרוס את החיים בשביל להישאר בתוך הסינר החמים החרדי.
יחד עם זאת,
יש משמעות רבה מאד לעובדה שאתה חי בעיר שרובה חילונית,
גם עם עוד 15 שנה יהיו יותר הרבה נציגים במועצה
וגם אם הדירה שלך מגיעה עם מרפסת סוכה קומפלט.
בהצלחה רבה.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי

שו הדא?

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
בפעם המאה.
אני בעד בעד בעד מגורים בפריפריה.
נגד נגד נגד להרוס את החיים בשביל להישאר בתוך הסינר החמים החרדי.
יחד עם זאת,
יש משמעות רבה מאד לעובדה שאתה חי בעיר שרובה חילונית,
גם עם עוד 15 שנה יהיו יותר הרבה נציגים במועצה
וגם אם הדירה שלך מגיעה עם מרפסת סוכה קומפלט.
בהצלחה רבה.
לא קראתם בכלל את מה שכתבתי, אבל בסדר

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה