מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

anotherית

משתמש סופר מקצוען
איי. זה מטורף. ארבעים ושש עמודים של ניסיון לטפל בשידוכים מצד כל מיני, לא יודעת מי מכאן שייך לציבור הליטאי ומי מכאן רוצה לעזור לו מבחוץ, אבל זה מגוחך. כי *לרוב* זה לא מה שתוקע בחורות בשידוכים, וגם לא בחורים.

הנושא הכספי הוא נושא לבחורות עד גיל 22, אחרי כן בדרך כלל זה לא הבעיה. (בדרך כלל בחורים מבוגרים לא כל כך חשוב להם הסכום מההורים כמו בחורה שעובדת ומפרנסת, ומצד שני, בחורה שעובדת כבר ארבע שנים אמורה להחזיק כבר הון פרטי שאמור לעזור להורים, או משלמת משכנתא כבר כמה שנים טובות).

אמנם יש, יש אנשים שזה הבעיה, אבל לרוב, לא. אז זה נחמד לדון על איך לתקן או לשנות נורמות/עוולות/מצוקות, אבל חבל לא להיצמד למציאות ולהתפזר לאזור נוחות בדיבור על *מצוקת השידוכים בציבור הליטאי*

באתי לחלום

משתמש מקצוען
איי. זה מטורף. ארבעים ושש עמודים של ניסיון לטפל בשידוכים מצד כל מיני, לא יודעת מי מכאן שייך לציבור הליטאי ומי מכאן רוצה לעזור לו מבחוץ, אבל זה מגוחך. כי *לרוב* זה לא מה שתוקע בחורות בשידוכים, וגם לא בחורים.

הנושא הכספי הוא נושא לבחורות עד גיל 22, אחרי כן בדרך כלל זה לא הבעיה. (בדרך כלל בחורים מבוגרים לא כל כך חשוב להם הסכום מההורים כמו בחורה שעובדת ומפרנסת, ומצד שני, בחורה שעובדת כבר ארבע שנים אמורה להחזיק כבר הון פרטי שאמור לעזור להורים, או משלמת משכנתא כבר כמה שנים טובות).

אמנם יש, יש אנשים שזה הבעיה, אבל לרוב, לא. אז זה נחמד לדון על איך לתקן או לשנות נורמות/עוולות/מצוקות, אבל חבל לא להיצמד למציאות ולהתפזר לאזור נוחות בדיבור על *מצוקת השידוכים בציבור הליטאי*
הדיבור מנסיון???
כיום גם בחורים בגילאי 24-28 דורשים לא דירה אומנם אבל למה לא חצי מליון??

anotherית

משתמש סופר מקצוען
הדיבור מנסיון???
כיום גם בחורים בגילאי 24-28 דורשים לא דירה אומנם אבל למה לא חצי מליון??
הדיבור מהכרות.

ואפשר לעזוב את הדיון התיאורטי. כי גם אם בפועל עדיין דורשים/סוחטים/מנצלים/הורגים/מרעים בשביל דירה מהשווער הנסחט/השחוט/המנוצל/החסר אונים, במציאות התאוריה הזו לא עומדת. אפשר לבדוק באחוזים כמה שידוכים לבחורות בגילאי 24-30 יורדים על כסף. אני בטוחה שמי שיבדוק וישאל יהיה מופתע מהתוצאה, במיוחד אחרי אשכול כזה.

יש בעיה של שידוכים בציבור. יש גם מי שכסף אצלה זה מכשול למרות שעברה את גיל 23. אבל לרוב, זה לא המכשול, יש מכשולות אחרים שגורמים למצב.

(ואני לא מצדיקה את המצב או חושבת שהוא הגיוני או שנכון לדרוש או שנכון לתת.)

מרחבית

משתמש מקצוען
כפי שכתבתי לעיל, לא חושבת שאפשר במצב הנוכחי לשנות את כל העולם,
אך אשמח לשמוע אם יש בקבוצה מישהו שמכיר בחורים טובים באמת -( ומבחינתי טובים אלו בחורים עם מידות (והוריהם)
שזה דבר שחשוב פי אלף מזה שהבחור "יתחייב" לשבת וללמוד כל החיים (וכולנו מכירים את הסיפורים על השווער שקרע את עצמו ובסוף החתן יצא לעבוד... כמובן בלי הכללות) )
"שמוכנים" להתפשר על בחורות מעולות ולקבל עד 200K?
האם יש דבר כזה היום? אשמח לשמוע...

בחורים יותר מבוגרים, בחורים מתחזקים, בחורים חצי חצי משוכנזים, בחורים עם רקע כזה או אחר.
הם יכולים להיות בחורים מצוינים מכל בחינה.
לא יודעת עד 200 או לא, אך פחות מהמקובל.

ארי מן

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
אני מקווה שמותר לדבר קצת בנימה אישית אני קורא את הפורום הזה מתחילתו ומה אני אומר יש איזה התנשאות מעצבנת באוויר, האמירה היא בחורים אתם לא שווים את זה אתם סחטנים רוצחים וכו' וכו' , הייתי רוצה לעשות סקר כמה מחברי הפרום הוריהם נתנו להם דירה, כמה קל לעמוד בגיל שלושים ולשבת בדירה שאתה קיבלת ולומר לי בחור צעיר אתה תוותר על 800 אלף שאנשים רודפים אחריך לתת לך (תצקקו אבל זה המצב), ותהיה הטיפש התורן, ועכשיו יצקקו כולם בלשונם ויגידו לי אתה רוצה שהשוער שלך ימות ועוד כמה אמרות שפר, הכול נכון אבל קראתי פעם שכל שנה שהפינגווינים קמים משנת חורף עומדים אלפי פינגווינים רעבים על שפת הים ורוצים ליטול מהשפע שמחכה להם במים אבל הם פוחדים שמה מחכה להם שם איזה כריש שממש בא בטוב עכשיו ארוחת פינגווינים, והם מחכים שיתנדב הטיפש התורן לקפוץ למים ולהיות השפן סליחה 'הפינגווין ניסיון' של הלהקה כולה, זה בדיוק האמירה פה אנחנו קיבלנו דירה אבל כיון שזה לא יתכן שזה ימשיך כך לאורך זמן אז בבקשה הגיע הזמן לעצור, ותתכבד אתה הבחור הצעיר שבקושי התחיל את חייו להוציא את הערמונים מהאש, ואני אומר באותה נימה תחכו קצת אני יקבל את הדירה שלי ואחר כך תעשו מה שאתם רוצים כל כך קל לדבר, אני מחפש את האדם הראשון שאחרי שגילה כמה זה קשה לחתן ילדים קם והחזיר לחמיו את הדירה שהוא קיבל לפני עשרים שנה, המסר שלי מהפורום הזה שאני יעשה מה כולם עשו כולל זה שבעוד עשרים שנה אני אפתח פרום דומה,
אני מאמין שזה יעצבן לא מעט אנשים אבל לפני שתגיבו ותיקטלו בחריפות תחשבו מעט רק מעט,

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ולא יהיה מצב שכאשר הן מצד הכלה- הן בפנים, וכשמצד החתן- בחוץ?
ברור, ברור...
אבל בכל זאת הרווחנו כמה דברים:
א. במצבנו היום, הורה שיש לו בחור סטנדרטי חושש לומר שאינו דורש. כי הדבר יעלה תהיות
ב. במצבנו היום, אף שדכן אינו מעז להתקשר למשפחה שיש להם בחור סטנדרטי עם הצעה כזו. על אחת כמה וכמה אם הבחור קצת מעל הסטנדרט.
הוא מסתכן בטריקת טלפון + ברוגז לכל החיים+ איבוד שמו הטוב

לפחות לגבי הורים שנרשמו למאגר החששות האלו אינם קיימים

מירי עוס

משתמש מקצוען
לקחת כל מתנה שניתנת שלא ברצון טוב זו שאלה לא פשוטה בכלל. לפעמים זה "אבק גזל" לפעמים זה "גזל בדיני שמים" ולפעמים זה מגיע לרמה של גזל גמור.
(מקורות: א. חכמת מנוח בבא מציעא דף כב עמוד א: מכאן מוכח בהדיא דמתנה שאדם נותן משום כסיפותא יש בה משום גזל, ואסור לקבלה. ספר חסידים סימן שטז: יש דברים שאינן גזל והם חמורים מגזל. כגון אם בא אורח בבית עני שאין סיפוק בידו, ובוש לומר שאין לו, זה גזל גמור בדין שמים. קיצור שולחן ערוך סימן מב סעיף יח: אסור לאכול מסעודה שאינה מספקת לבעליה, שזהו אבק גזל, אף על פי שהבעל הבית מזמינו לאכול עמו. ב. סמ''ע חושן משפט סימן רמב סעיף א: והא דהתחילו הטור והמחבר וכתבו הנותן מתנה מחמת אונס אינה מתנה, אינו רוצה לומר דווקא אונס גדול דהכאה ויסורין וכיוצא בהן, אלא כל דלא ניחא ליה ונותן, ודאי מטעם שום דבר נתנו, והוא האונסו ליתן לו, ולא בלב שלם.)
במחילה אבל כל המקורות שהבאתם מדברים על מתנה מצד אחד,
ולא על עסק דו צדדי.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
זה הציטוט.

זה בגדר "אינו מצליח" "אינו ממון של יושר"
רק בגלל שזה מחשיב אותו "נושא אשה לשם ממון" שזה מגונה.
אבל אם מישהו החליט להיות כזה. לא חושב שאפשר לקרוא לו שהוא רוצח את השווער שלו.
נכון הוא לא מבין למה מתחתנים כמו שכתבתי בתחילת האשכול. אבל זה מאוד מאוד רחוק מרוצח.
לא, זה הציטוט
(א) אף על גב דלפני זה כתב כל שאינה פסולה עליו מותר לישא משום ממון היינו אם נותנין לו ממון (ברצון טוב) אבל לעגן כלתו בשביל זה זה או לעגן עצמו ולהמתין מלישא אשה עד שימצא אשה שתתן לו ממון אסור וכן סיים בא"ח ורבים נכשלים בעבירה כשאינם נושאין אשה במהרה ועליהם נאמר כל הנושא אשה לשם ממון וכו' כלו' שהעיכוב מלישא אשה בשביל חמדת ממון גורם לו להוליד בנים זרים:
(חלקת מחוקק שם)

אז לא התכוונתי שזה איסור דאורייתא לכל הדעות. התכוונתי שזה ממש לא פשוט, והרי לא מדברים כאן על בעליבתים פשוטים שעושים "בדיעבד", נכון? מדובר על מהדרים במצוות...

נערך לאחרונה ב:
  • תודה
Reactions: mat

אביטלA

משתמש פעיל

גילוי נאות, אני ספרדייה,
שנה מעל הגיל שכתבת לגיל שכתבת
הזזוי -גם אצלינו לגיל כזה יש הרבה בחורים של ישיבות ספרדיות לגמרי בסגנון ליטאי יותר שהטווח הוא 200,000
טוב שזה לא הרוב,
אבל אין שום ערובה שבדור הבא זה לא יהיה וגרוע יותר.

בחורה שיוצאת לשידוכים בגיל 20-19 לא צריכה לחכות 4-3 שנים בשביל שהבחור ירד מרעיון הדירה..
וגם זה לפי ההתלהמות נשמע שלא ממש תמיד עובד.

avim10

משתמש מקצוען

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
הדיבור מהכרות.

ואפשר לעזוב את הדיון התיאורטי. כי גם אם בפועל עדיין דורשים/סוחטים/מנצלים/הורגים/מרעים בשביל דירה מהשווער הנסחט/השחוט/המנוצל/החסר אונים, במציאות התאוריה הזו לא עומדת. אפשר לבדוק באחוזים כמה שידוכים לבחורות בגילאי 24-30 יורדים על כסף. אני בטוחה שמי שיבדוק וישאל יהיה מופתע מהתוצאה, במיוחד אחרי אשכול כזה.

יש בעיה של שידוכים בציבור. יש גם מי שכסף אצלה זה מכשול למרות שעברה את גיל 23. אבל לרוב, זה לא המכשול, יש מכשולות אחרים שגורמים למצב.

(ואני לא מצדיקה את המצב או חושבת שהוא הגיוני או שנכון לדרוש או שנכון לתת.)
נניח שכל הנ"ל נכון, ומכיוון שאין לנו מספיק נתונים אין דרך להוכיח אחרת.
הבעיה היא שבמגזר שבו כמות הבנות רבה יותר מהבנים כבר בבסיס, זה פשוט עוול לתקוע אותן עוד שנתיים+ על כלום (כי הרי בכל מקרה בסוף לא יתנו דירה.)
בחורה שמחכה לכתחילה לגיל 22+ כדי להתחתן, מכל סיבה שהיא- שיערב לה.
אבל בחורה שמסיימת ללמוד בגיל 20 ומעוניינת להתחתן, (ואגב, יכול להיות שיש אחריה שיירת בנות די מלחיצה)- רק בשביל השנתיים הנוראיות שהיא עוברת לשווא, מגיע לה שנחפש עבורה פתרונות באשכול הזה.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
שורה תחתונה הוא נותן (אפי' שזה בלית ברירה) בשביל לחתן את ביתו, ואין דמיון לדוגמאות שציטטת.
ספר חסידים בהמשך דבריו מפרש שזה טעם איסור הרבית שאסרה התורה, למרות שהאדם נותן אותה מדעתו. כלומר, נכון שהוא קיבל הלואה, שזו טובת הנאה לא מבוטלת, אולם כיון שמשלם יותר ממה שקיבל, ואינו עושה את זה בלב שלם אלא נאלץ לכך, יש בזה בעיה, על כל פנים בדיני שמים
אז אולי אפשר ללמוד מכאן את העיקרון
שאם אחרי כל השורות התחתונות אדם נאלץ לתת הרבה מעבר למה שקיבל אובייקטיבית,
וזה לא היה בלב שלם,
יכול להיות שיש בזה בעיה
אבל אני לא רב

נערך לאחרונה ב:

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
נו באמת.
אני יודע מה יש במקומות האלו, וזה לא שאני לא בעד לשלוח לשם.
אבל ציורים אוטופיים של

לצערי רחוקים מהמציאות.
סה"כ רציתי לדייק דברים.
סתם, פשוט על מה שלא יודעים לא חייבים לכתוב, בטח שלא בבטחון עצמי כזה גדול.

אם הזכרת את ויזניץ בחיפה, נתחיל משם
נפשת פעם שם? או בהדר?
קח יציאה מויזניץ. ברכת משה גאולה ר' עקיבא מיכאל ובטח שכחתי משהו
רחובות חרדיים פיקס
(והמון ליטאים)

מאיר גולד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
היית שם פעם?
לא מכיר באף מקום שציינת כזה דבר (חוץ מויז'ניץ בחיפה, אבל זה לא פותר שום דבר לליטאים, וגם המחירים שם...)
שקר!!
הייתי הרבה בחיפה ובעפולה רחובות שלמים של חרדים ליטאים. בחיפה בהדר מרגישים בבני ברק, לא פחות אולי יותר.

פ.נ

משתמש מקצוען
אפרופו שידוכים...
רציתי לעלות כאן עוד נקודה שמציקה לי מאוד(ואני בטוחה לעוד המון)
מגיע שלב שבו הבחורות מגיעות לגיל המיתבגר וכל הענין של השידוכים נעשה קצת רגישות מכל הבחינות לכולם!!!
אנשים עם כל הטוב הלב שלהם באמת מגיעים ובעצם חושבים שאולי הם יהיו המלאך המושיע...ומתחילים קצת לדחוף את הסקרנות שלהם ולנסות להבין קצת מה בדיוק הבעיה וכך הם מתחילות להציע כל מיני הצעות שאין קשר בין המצולמים לכתבה......ואני שואלת את עצמי רגע ואם אותם בחורות שהגיעו לכאילה גילאים זה אומר עליהם משהו שיש להם בעיה כזאת או אחרת??1!אז לכן מגיעים להם בחור פחות שווה כי הם בכזה גיל??!!ואני ניתקלת בהמון סיטואציות שבו אנשים עושים את זה בלי לשים לב כי הם פשוט מרחמים ולא משנה מה העיקר שהם יהיו "בסטטוס מאורסים".........
אני מאוד מבינה שאנשים עושים את זה נטו מרצון לעזור וכו אבל העצה הכי טובה מי שבאמת רוצה לעזור וכלומר העזרה הכי גדולה זה פשוט להיתפלל!!!!

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
אני מאוד מבינה שאנשים עושים את זה נטו מרצון לעזור וכו אבל העצה הכי טובה מי שבאמת רוצה לעזור וכלומר העזרה הכי גדולה זה פשוט להיתפלל!!!!
כלומר לא להציע שידוכים לרווקות מבוגרות, עד שבטוחים שהם ממש מתאימים ולא מעליבים.

רשמתי לי :rolleyes:

(והלאה העגבניות, זה לא אני אמרתי)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה