מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
פסחים מט א
ת"ר לעולם ימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח וישיא בתו לת"ח משל לענבי הגפן בענבי הגפן דבר נאה ומתקבל
אכן הכרתי רק את המקור השני, שמתייחס רק לבת ת"ח. תודה על התיקון.
בכל מקרה, בהתחשב בזה שיש כאן הנחיה לשני הצדדים להשקיע בשידוך טוב, אני חושבת שמן הראוי ששני הצדדים ישאו בעול של הסיוע לזוג ע"מ שהחתן יוכל ללמוד בנחת. (עד כמה- זה כבר דיון שאין מקומו כאן)

נערך לאחרונה ב:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
אכן הכרתי רק את המקור השני, שמתייחס רק לבת ת"ח. תודה על התיקון.
באמת יש בזה דיון אם המימרא "ימכור כל מה שיש לו" מתייחס לשני הצדדים, תראה בשו"ת התעוררות תשובה חלק ג סימן סה, ב.
ובכל מקרה הוא מסיים שם "ודבר פשוט שמיירי שנשאר לו כדי פרנסתו ופרנסת ביתו"

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
באמת יש בזה דיון אם המימרא "ימכור כל מה שיש לו" מתייחס לשני הצדדים, תראה בשו"ת התעוררות תשובה חלק ג סימן סה, ב.
ובכל מקרה הוא מסיים שם "ודבר פשוט שמיירי שנשאר לו כדי פרנסתו ופרנסת ביתו"
הרמב"ם כבר כותב "ישתדל" ולא ימכור כל מה שיש לו
ככל הנראה הבין שבעל המימרא רצה להדגיש את חשיבות העניין ולא כפשוטו שימכור כל מה שיש לו.

נערך לאחרונה ב:

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
את צודקת.
אבל אי אפשר להתעלם מכך שיש שורשים למנהג.
אין שום שורשים ל"מנהג"
מספרים על גביר שבא לישיבה, וביקש את הבחור הטוב ביותר כחתן. ראש הישיבה הציע לו את העילוי התורן, וביקש לברר קצת על בתו של הגביר כדי לבדוק התאמה. זה הלך כך :
הגביר : אין לי בת. למה אני צריך בת כדי לקבל חתן?
הר"י : למה אתה צריך חתן אם אין לך בת?
הגביר : הגביר השני בעיירה בנה בית ענק. קניתי גם.
הוא בנה רפת ענקית, בניתי גם.
יש לו לול תרנגולות, וגם לי.
יש לו שדות מוריקים וגם לי.
כעת הוא לקח חתן מובחר. גם אני רוצה!!!
הר"י : אבל מה הוא יעשה אצלך?
הגביר : מה הבעיה? יש פרות, יש עיזים, יש תרנגולות, שיהיה גם חתן...

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
נח לחשוב שזה סתם, ענין חברתי מטופש שצריך להעיף. ועוד כמה שרשורים בפרוג המנהג הזה בטל ומבוטל
אבל המציאות אחרת.
לדעתי אין צורך אפילו בשרשורים , זה יקרה לבד תוך כמה שנים . המציאות חזקה מכל דבר.

ושאלה לי אלייך, כי את כותבת שהרצון שלך לתת חזק מאד,
דמייני רגע שאין לך חסכונות. האם את באמת רוצה לתת לילדים שלך חצי מליון בכל מחיר?
גם במחיר שבעלך (האברך, אני מניחה) יסתובב פעם בשבוע בגמח"ים, תשארו עם חובות מטורפים , ותצליחו לגייס רק חצי?
האם את חושבת שאנשים יקרים שאני מכירה, שהם בעצמם אברכים יקרים ולא נותנים כלום- כי אין להם !- לא רוצים לתת לילדים שלהם ? ולא אכפת להם שהם ימשיכו את הדרך ?
האם נראה לך שמישהו ממנו לא רוצה לדאוג לילדים שלו לרווחה כלכלית ? הכי רוצים בעולם, אבל רוצים גם לחיות נורמלי.
גם אברכים שרוצים בכל מאודם שהחתן יוכל לשבת וללמוד רגוע, רוצים גם לשבת וללמוד רגוע, למרבה הפלא.

כל הנ"ל לא רלוונטי באם יש לך פק"מ על שם כל ילד עם חצי מליון.

נערך לאחרונה ב:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הרמב"ם כבר כותב "ישתדל" ולא ימכור כל מה שיש לו
ככל הראה הבין שבעל המימרא רצה להדגיש את חשיבות העניין ולא כפשוטו שימכור כל מה שיש לו.
אכן כך כותב בשו"ת להורות נתן חלק ח סימן פו: "מה שאמרו שימכור אדם כל מה שיש לו וישא בת ת"ח, לא אמרו כן אלא דרך הפלגה, או שאינה אליבא דהלכתא. דהא אמוראי בש"ס ב"ק שם אמרו דאפילו שליש ממונו אין צריך ליתן בשביל מצוה. ולכן כתב הטור לשון ישתדל "
ובעל "להורות נתן" ממשיך בדבריו: "עיין רמב"ם (פ"ח מערכין הי"ג) "לעולם לא יקדיש אדם ולא יחרים כל נכסיו וכו', ואין זו חסידות אלא שטות, שהרי הוא מאבד כל ממונו ויצטרך לבריות, ואין מרחמין עליו וכו'. אלא כל המפזר ממונו במצות אל יפזר יותר מחומש". עיין שם...
וברש"י פסחים (קיב, א) ד"ה ואל תמנע הביא מש"ס שבת: "ימכור אדם כל מה שיש לו ויקח מנעלים לרגליו" עיין שם, ובודאי שאין זה דרך חיוב אלא דרך זירוז וכו', והכי נמי הכא.
עד כאן דבריו.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
@אהבת עולם
אלף צלצולים
גם במחיר שבעלך (האברך, אני מניחה) יסתובב פעם בשבוע בגמח"ים, תשארו עם חובות מטורפים , ותצליחו לגייס רק חצי?
את מאד מאד עדינה בתיאורים שלך:(
הלוואי רק להסתובב בגמ"חים ורק פעם בשבוע, ולגייס חצי...

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לדעתי אין צורך אפילו בשרשורים , זה יקרה לבד תוך כמה שנים . המציאות חזקה מכל דבר.

ושאלה לי אלייך, כי את כותבת שהרצון שלך לתת חזק מאד,
דמייני רגע שאין לך חסכונות. האם את באמת רוצה לתת לילדים שלך חצי מליון בכל מחיר?
האם את חושבת שאנשים יקרים שאני מכירה, שהם בעצמם אברכים יקרים ולא נותנים כלום- כי אין להם !- לא רוצים לתת לילדים שלהם ? ולא אכפת להם שהם ימשיכו את הדרך ?
האם נראה לך שמישהו ממנו לא רוצה לדאוג לילדים שלו לרווחה כלכלית ? הכי רוצים בעולם, אבל רוצים גם לחיות נורמלי.
גם אברכים שרוצים בכל מאודם שהחתן יוכל לשבת וללמוד רגוע, רוצים גם לשבת וללמוד רגוע, למרבה הפלא.
.
לא הבנתי מה הקשר בין מה שכתבתי למה שאת עונה
מישהי כתבה שאם רוצים לתת לתורה יתרמו מליון שקל לישיבה. ומשם הגיעה התשובה שלי. אני מקוה שבהקשר הזה ברור. ואני לא צריכה להסביר לך למה לתרום לישיבה לא בוער לי כמו לקנות דירה לילד הרצון וההתגיסות במקום אחר לגמרי.

ואם זה לא מצליח לכולם אז אסור לרצות? אז מי שרוצה לא באמת רוצה? אז אין שום הגיון בלרצות?
רוצים, מי שמצליח לו ברוך ה'. ומי שלא כואב הלב. מה עוד אני יכולה לאמר.

לא דברתי על מחיר.
אבל אם את דווקא רוצה. אז לא נראה לי שאם ילדי יחיו במצוקה כלכלית מטורפת, או יעזבו את התורה כדי לשרוד בעלי ישב וילמד רגוע בכולל.
יודעת מה? אקח מקרה קיצון שבעלי יעמוד בין האופציות או שאתה סוגר את הגמרא או שכל הילדים שלך. אין לי ספק מה הוא יבחר. ונשלם את המחיר באהבה.
ועדיין בע"ה כולי תקוה ותפילה שנזכה למה שזכו אבותינו לדאג לילדינו תנאים סבירים להקמת בית של תורה. אותי למדו שמי שלא שואף להיות גנרל אפילו חיל פשוט לא יהיה.

ושוב, לא מפחיתה מהקושי ומהבעיה. פשוט קוראת לא להתעלם מהאידיאל האמיתי והרצון הטוב עליו הוא יושב. מי שמתעלם ממנו וודאי לא יצליח להזיז כלום.

דניאלה פ

משתמש רשום
אבל אם את דווקא רוצה. אז לא נראה לי שאם ילדי יחיו במצוקה כלכלית מטורפת, או יעזבו את התורה כדי לשרוד בעלי ישב וילמד רגוע בכולל.

מסכימה איתך מאוד ורוצה להוסיף:
אם הבחור הוא לא תלמיד חכם אז לא הייתם רוצים לסדר את הילדים שלכם?
ולמשל מקרה ובת מחליטה שהיא לא רוצה בחור שילמד כל החיים האם הוריה לא יתנו לה כסף לדירה ?
בוודאי שכן הורים רוצים לסדר את הילדים שלהם, זה לא בהכרח קשור לסכום אותו הורי הבחור דורשים.
נכון שבמצב יותר מתוקן היחס היה אמור להיות יותר שוויוני בין הורי הבחור להורי הבחורה.
אבל עדין הורים נותנים לילדים כי חשוב להם שהילדים שלהם יהיו מסודרים.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
ולמשל מקרה ובת מחליטה שהיא לא רוצה בחור שילמד כל החיים האם הוריה לא יתנו לה כסף לדירה ?
בוודאי שכן הורים רוצים לסדר את הילדים שלהם, זה לא בהכרח קשור לסכום אותו הורי הבחור דורשים.
נכון שבמצב יותר מתוקן היחס היה אמור להיות יותר שוויוני בין הורי הבחור להורי הבחורה.
נכון ולא נכון.
כי אני מצפה מבחור שמספיק בוגר כדי להתחתן להיות מסוגל לפרנס את עצמו ואת משפחתו. ייתכן מאד שאשמח לעזור לו במסגרת היכולת עד שיוכל "לעמוד" על הרגליים, אבל גם בשבילו לא הייתי רוצה לתמוך בו יותר מזה, שלא יתרגל לחיות על חשבון אחרים.
לעומת זאת, במקרה של בן/חתן שיושב ולומד תורה זו סיבה מספיק מוצדקת בעיני כדי כן לעזור לו מעבר לזה. (שוב, במסגרת היכולת...)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
את כל כך צודקת.
על הרצון הטבעי לראת את הילד מסודר וקרוב מתוספת תחושת אחריות שלא לנטוש אותו במערכה בלי יכולת להתקיים.
אם להורה רגיל יש רצון לסדר ואין יכולת הוא פשוט אומר לעצמו הילד יסתדר, יצא לעבוד, יתקדם ואחרי השנים הקשות הכל יהיה בסדר.
אבל כשמשיאים זוג ומצפים מהם לא למצות את כושר ההשתכרות שלהם. קרי שהאברך ישב וילמד. אז במילים פשוטות זה לא ממש התנדבות של ההורים לעזור להם. יש פה איזשהו מחויבות לתווך בין האידיאלים שהקנית לו למציאות בה הוא חי.

זה שמתמטית זה לא עובד זה גם וודאי. אין וכוח.
אבל שברור שהשינוי המתבקש הוא להפסיק לתמוך בהם? לא יודעת. בכלל לא פשוט בעיני.

Ayalas

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
אז השאלה היא כמה לתמוך בהם
ברור שזוג בני 20 לא יכול לקנות ישר בהתחלה דירה לעצמו
אבל עם קצת תמיכה בתחילת החיים מההורים
כמו שכר דירה לשנה וכו
הוא יוכל לעשות את זה בעצמו בהמשך החיים
מי אמר שצריך לקנות דירה ישר כשמתחתנים???

הלל. פ.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
כמו שכר דירה לשנה וכו

יש הרבה כאלה שעשו זאת!

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
כמו שכר דירה לשנה וכו
זה מה שאמרתי מהתחלה. שאם נבין את המציאות והתופעה אפשר יהיה לדון בפתרונות רלונטים.
אבל אם רק נתיחס לתופעה חברתית הזויה, והבחורים החוצפנים שדורשים. לא יזוז כלום.

הכוון שלך עכשיו הרבה יותר נכון בעיני.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  25  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה