בית האבל אשכנזי

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כל מי שנכנס אל הסלון הישן לא יכל להתעלם מהריח, ריח חריף-חמוץ של גרביים משומשות סופית.

רוב כיסאות הכתר המפוזרים בחדר היו מלאים אך למזלי נשאר אחד פנוי מול שלוימה שבעיקר אותו הגעתי לנחם. הריח שיגע אותי ולא רק אותי, ראיתי עוד שזעים באי-נוחות, חסרי הטקט שבקהל המנחמים עיוותו מדי פעם את אפם בכמין נשימות עם סימן שאלה בסופן ופזלו קלות אל מקור הריח.

מהר מאוד זיהיתי גם אני את המקור, ברוך – האח הרווק המסכן, היתום האמתי היחיד שיושב כאן. הוא ישב בצד, מכונס בתוך עצמו ולא דיבר. הוא גירד בזקנו המאפיר במבוכה ונמנע מלהישיר מבט אל המנחמים. לרגע הסתפקתי אם זקנו אפור מהתיישנות או אולי משאריות משחת שיניים, הברחתי את המחשבה מהראש, זה לא יפה, בית אבלים פה.

הרגשתי לא בסדר להתעסק בשטות כמו ריח רע וניסיתי להטות אוזן לסיפורים והזיכרונות היפים שסיפר האח השלישי. הפליא אותי איך האבלים עצמם מסוגלים להריח מבוקר עד ערב ריח כל כך נורא. חוויתי בימי חיי ריחות של גרביים אבל הריח הזה היה ריח קיצוני וחזק.

הסתפקתי האם ברוך עצמו מריח את מה כולם מריחים, כי אם כן זה ודאי מוסיף לו מסכנות על מסכנותו, בדרך כלל תקף כאן הכלל שאין אדם רואה נגעי עצמו ובאורח פלא לובש הגרביים הבעייתיות חסין מהריח שהן מפיצות. תהיתי אם האחים התרגלו לריח או שהם סובלים בדומייה.

לא זכרתי מה ההלכה לגבי כיבוס בגדים לאבלים, האם זה כמו תשעת הימים או לא, בכל מקרה גם אם אסור להם להחליף גרביים, לא נתקלתי מעולם בבית אבלים שהדיף ריח מהסוג הזה. בלי משים השפלתי עיניים אל רגליו של ברוך שהיו נעוצות בצמד נעלי-בית איקס משנות התשעים, החורים הציצו היטב מבעדן. ניסיתי לחשוב על שידוך בשבילו אבל עצרתי, זה לא מתאים רגע אחרי השבעה.

גערתי בעצמי על רדידות המחשבות שעוברות בראשי, נכון שלא מדובר בטרגדיה וסך הכול הנפטר עבר את השבעים, מצד שני הוא יכל להישאר כאן עוד עשר עשרים שנה בלי שום בעיה, וברוך שישאר מעכשיו בודד, אפילו מי שיכבס לו גרביים לא נשאר.

ביקשתי ממישהו שיעביר את הרוגלעך, הוא הגיש לי אותם ותהה בקול נמוך האם מותר לברך כאן, יהודי שישב עם משניות בצד שמע את ההערה וסגר גם הוא את הספר. החלטתי שישבתי מספיק זמן ומותר לי כבר לקום לנחם ולברוח מהריח המבחיל הזה, עם כל הרחמים והחמלה שיש לי על ברוך.

ופתאום ראיתי אותו, יושב שורה לפני, מאזין בנחמדות לסיפורים ומוסיף גם משלו, אבא שלו למד אתו בישיבה קטנה, הוא ליטף את סנטרו המזוקן באחוות מנחמים. מתחת לכיסא הסתתר זוג נעליים ורגל אחת שלו גירדה את השנייה במרץ, הגרביים שלו היו נטולות מכל חור.

הושטתי בזהירות רגל ארוכה ובעטתי בנעל אחת עד לסוף שורת הכיסאות.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי

גני ילדים

משתמש פעיל
כתוב ממש חמוד, הריח עולה מהמסך... איכס.

רק לדיוקכם:

ביקשתי ממישהו שיעביר את הרוגלעך,

בבית האבל האשכנזי אין כיבוד כידוע, וגם כוס מים לא תקבלו...

כמו שנאמר כבר: טוב ללכת אל בית האבל (הספרדי) מבית המשתה (האשכנזי)...

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מדהים. חסר לי קצת עצמה בפאנץ'.
כרגיל אני נתפס לקטנות - המילים 'יכל' ו'בכמין', שמופיעות כל אחת פעמיים, לא תקינות.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כתוב ממש חמוד, הריח עולה מהמסך... איכס.

רק לדיוקכם:

בבית האבל האשכנזי אין כיבוד כידוע, וגם כוס מים לא תקבלו...

כמו שנאמר כבר: טוב ללכת אל בית האבל (הספרדי) מבית המשתה (האשכנזי)...

הסטיגמה נשארה אבל המציאות שהיום גם אצל השיכנז מגישים משהו.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
למחוק לפחות 50% מהפעמים שהמילה 'ריח' מופיעה
הבעיה שאין מילים נרדפות זמינות לריח, יש רק דרכים להתפתל עם תחושות האף והחמצות פנים, ניסיתי את זה אבל זה יצא ארוך וסטה מהסגנון הפשטני הכללי.
אבא של מי עם מי?
אבא של המנחם עם הנפטר. אם עוד לא הבינו אני בבעיה.
בבית האבל האשכנזי אין כיבוד
אל תתלהבו, רוגאלעך יבשים שעמדו מהיום הראשון. כנראה מישהו שכח את זה שם.
המילים 'יכל' ו'בכמין', שמופיעות כל אחת פעמיים, לא תקינות
אתה צודק, שגיתי בכוונה, לא היו לי הרבה ברירות.
השורה שאח"כ, הסופית. זה היה טו מאץ'. הוריד לי קצת
האמת שעד לשורה הזו, הכול סיפור אמתי. השורה הזו היא רק מה שהתחשק לי לעשות.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ניחוח, ארומה, צחנה, באישה, סירחון.
כולם לא נמצאים בסל המילים השימושי בהקשר של ריחות רעים מלבד סירחון כמובן, שהיא מילה לא אהודה וגם לא הולמת בית אבלים.
צחנה קצת יותר מקובלת בעיקר בגילאי 80 פלוס.

יוסף שחק

משתמש סופר מקצוען
יפה, אבל חזק מדי.
הצעת הגשה - למחוק לפחות 50% מהפעמים שהמילה 'ריח' מופיעה, או הטיותיה.
(רצוי אפילו 70%)
ככה זה.
כשיש ריח מציק זה לא עוזב את המחשבה, ריח ריח ריח ריח ריח ריח ריח ריח ריח פווווף

אריאל 1

משתמש פעיל
סך הכול הנפטר עבר את השבעים, מצד שני הוא יכל להישאר כאן עוד עשר עשרים שנה בלי שום בעיה, וברוך שישאר מעכשיו בודד, אפילו מי שיכבס לו גרביים לא נשאר.
אני מעריך בזהירות שהנפטר הישיש גם בחיי חיותו לא כיבס לבנו המתבגר את גרביו המצחינות כי אם להיפך...
תקן אותי אם אני טועה.

ופתאום ראיתי אותו, יושב שורה לפני, מאזין בנחמדות לסיפורים ומוסיף גם משלו, אבא שלו למד אתו בישיבה קטנה, הוא ליטף את סנטרו המזוקן באחוות מנחמים. מתחת לכיסא הסתתר זוג נעליים ורגל אחת שלו גירדה את השנייה במרץ,
המשך...
רק כשיצאתי נודע לי מהמנחמים כי ברגע שנכנס לבית מגרד הגרביים המזוקן והריח את שהריח, החליט על דעת עצמו להיות הקרבן להאשמות ולא להביך את הרווק הנאנק בסבלו בחוסר אונים.
זהו, הייתי חייב להרוס לך...

אולי מעניין אותך גם...