באמת לא יפה

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
את הקטע הבא העליתי בעבר לחכמת נשים
זה הזכיר לי שאולי לכולם מגיע, אז שמתי את זה כאן.
הערות תתקבלנה על הכתיבה בלבד (שלהרגשתי יש בה משהו בלתי מספק. רק שאני לא מצליחה לשים עליו את האצבע)

כבר מזמן תמהתי מי קבע את החופש הגדול לשלהי הקיץ. חם, לח, מזיע, דביק וכל מה שיצור חי רוצה זה רק ליהנות מרוח נעימה וקרירה בחסות המזגן. באביב, כך להרגשתי, זה הזמן המתאים לצאת לטבע. הכל פורח, זורם ומפכה. השמש עדיין לא צברה תאוצה ונחלי האכזיב עוד לא התייבשו סופית.

אז זה מה שעשיתי. יום חמישי אחד, ארזנו את עצמינו והעפלנו לפסגות הגולן. חמושים ברב קו טעון כחוק לכל נפש ונפשה עלינו על האוטבוס מקרית שמונה לנווה אטיב.

את הדלתות פותח הנהג, נראה בחור אדיב. כנראה מרוקאי, אולי תוניסאי, ישראלי רגיל. כזה ששתים עשרה שנה שטפו את מוחו במורשתו של בן גוריון וזכרו של רבין. ילד טוב שמוחו עוצב כפי שמעצבי המדינה רצו... התגייס כמצופה ותרם למדינה שלוש שנים, כנראה בחי"ר, אולי בשריון ויצא לחיים הטובים...

הראשון מחבורתנו עולה ומניח את הרב קו, התיקוף תקין ואיזו פתקית קטנה קופצת מהמכשיר לאות אישור. אותו מתקף נחמד, שוחר איכות סביבה, מעדכן את הנהג שחבל על הנייר בין כך הכרטיס טעון בחופשי יומי.
במקום חיוך נחמד, אולי אדיש מקסימום 'כנס פנימה' נרגן- הנהג מתחיל להמטיר אש וגופרית "חבל על הנייר? חבל על שש מליון שהלכו בשואה..."
אהה... זרם אסימונים נשפך לי בראש. היום כ"ח ניסן ואנחנו עם תיקי טיולים על הגב...
"ואתם, יש לכם את החוצפה להטיף לסביבה, מי אתם? פרזיטים! תעמדוווווווווו!!!"
אחריו מחרה מחזיקה הנוסעת מהמושב השני "אין גבול לבושה, אין גבול. עוד תראה אותם יושבים בצפירה..."

מצטערת, לא יכולתי להבליג. באופן רגיל אולי הייתי עונה 'סליחה, לא התכוונתי' אולי בכלל לא הייתי עונה.
אבל זהו, לא יכולתי לשתוק.

"שאני אתבייש? את סבא ואת סבתא שלי יכלו להציל. 100$ לראש, זה מה שהפריד בינם ובין החיים. בסכום שיש לך בכיס החולצה, אדוני הנהג, יכלו להציל אותם- את סבי וסבתי. והכסף היה, יהודים טובים מכל העולם התאמצו וצרפו פרוטה לפרוטה כדי להציל אותם. רק מה? היה מי שחשב שבכסף הזה עדיף לגאול קרקעות ולהקים קיבוצים. שאני אתבייש?! שאני אעמוד?! מי שיכל לעצור משלוחי מזון למזי רעב בגטו ורשא, מי שהחרים את הכסף שיועד להצלת סבי וסבתותי, שהוא יעמוד שיעמוד דום מעתה ועד עולם, שום דבר לא יכפר לו..."

לא יודעת אם צרחתי או בכיתי, אין לי מושג. אבל כנראה הגבתי בצורה חריגה. כי פתאום הרגשתי את ידה של זאת מהספסל השני, מלטפת את כתפי ברכות.
"לא נורא נשמה, את צודקת. לא יפה. באמת לא יפה מה שעשו להם"

אתם שומעים? אחיו התאומים של סבי שנחנקו אי שם בתאי הגזים באושוויץ,
את שומעת? אחות של סבתי, ילדה בת ארבע שגוועה ברעב בגטו היהודי בבודפסט,
אתם שומעים? סבא וסבא רבא, דודים ובני דודים, שגופכם נשרף ואפרכם פוזר,
אתם שומעים? כל אותם קדושים וטהורים שעונו, נהרגו ונטבחו ואפילו לקבר ישראל לא זכו להגיע,
אתם שומעים?

לא יפה. באמת לא יפה מה שעשו לכם....

מרים ליף

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הם התנהגו לא יפה וגם את התנהגת לא יפה - לא סותר.
כתיבה נחמדה מתחילה בקצר איטי ונגמרת בקצר מהיר מאוד, נראה כשני סגנונות של כתיבה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
כן.. גם לי קצת צורם המעבר החד, כביכול מתחיל כאן סיפור ארוך, ציורי ואביבי ועובר בבת אחת למעין יריות והפגזות מוסריות..

אבל אולי זה בכוונה כדי להעצים את המסר...

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כן.. גם לי קצת צורם המעבר החד, כביכול מתחיל כאן סיפור ארוך, ציורי ואביבי ועובר בבת אחת למעין יריות והפגזות מוסריות..
כך בדיוק זה גם במציאות - אתה יכול להיות רגוע ציפורים מצייצות, שמש זורחת, פתאום מישהו מעצבן בענק, דורך על איזו יבלת וכדו', והכל משתנה ברגע... וזה בעצם מה שקרה כאן.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עם תוכן כל כך טעון, קשה להתייחס רק לכתיבה...
כמו שכתבו כאן, ההתחלה היא כסיפור רגוע ושלו, ולפתע נקטע בהתפרצות זעם, שכפי הנראה מסרבת לשכוך, ואף גוברת, על ידי אמירה גמלונית של זקנה ש-כולה מנסה להרגיע!
דרך אגב, אם יש חופשי יומי, לא אמורה לצאת פתקית בכלל! יציאת הפתקית אומרת שכנראה הורידו מהערך הצבור, וזה לא רק 'חבל על הנייר'.
ועוד נ.ב. הפתגם 'מילה בסלע משתוקא בתרין', בהחלט יפה בסיטואציה שכזו.

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
הם התנהגו לא יפה וגם את התנהגת לא יפה - לא סותר.
לפעמים בן אדם מאבד שליטה. במיוחד כשדורכים לו על יבלת איומה.

דרך אגב, אם יש חופשי יומי, לא אמורה לצאת פתקית בכלל! יציאת הפתקית אומרת שכנראה הורידו מהערך הצבור, וזה לא רק 'חבל על הנייר'.
תלוי באיזה חברות תח"צ

כתיבה נחמדה מתחילה בקצר איטי ונגמרת בקצר מהיר מאוד, נראה כשני סגנונות של כתיבה.
זה בערך מה שהיה במציאות.
התחלתי את היום בצורה הכי טובה שיכולה להיות וסיימתי אותו עם דמעות בעינים.
אם זה מה שמרגישים מהכתיבה, זה אומר שהצלחתי להעביר את התחושה?

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
ולנו תמיד אמרו שקשה ללמוד בקיץ כשחם
(לא היו מזגנים בכיתות)

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
קטע מקסים!
כתיבה זורמת וקולחת, מעבירה יפה את התחושות
ההמשך מפתיע ביחס לקטע הפתיחה, אהבתי

לדעתי משפט אחר בסוף, יכול לסגר את הסיפור בצורה יותר מושלמת.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לפעמים בן אדם מאבד שליטה. במיוחד כשדורכים לו על יבלת איומה.
עד כמה יכולה להיות 'יבלת איומה', כשמדובר בסך הכל על דור שלישי לשואה?
ובקשר לחופש הגדול, ברור שתחילתו היא לפני עשרות שנים ויותר, כשאפילו המאוורר היה רק חלום, ולא היתה כל אפשרות ללמוד בחום הכבד.

ריפקא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים

דור שלישי לשואה זה ממש לא סך הכל.
דור שני לשואה חוו את הפוסט טראומה של הוריהם על כל המשתמע ועברו ילדות לא פשוטה בכלל.
כשהסיפורים חקוקים במשפחה, דור שלישי לשואה עלול להיות מחובר מאד לענין, ואכן, זו יכולה להיות יבלת איומה- במאד מאד.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הקטע כתוב יפה, ומעביר היטב את התחושה של המספרת.
גם אני הייתי מנסה למצוא סיום אחר, ובאמת בכיוון רגוע. הקטע מתחיל כמו סיפור, וזה בסדר בעיניי שהוא מתלהט לוויכוח, אבל פתאום הויכוח הופך למין נאום, וגם סוטה מהנושא. יש כאן בעצם כמה נושאים:
ההיטפלות של הנהג לילד, בלי קשר למה שבאמת קרה, ובעקבותיה
הכאב והכעס שעולים אל זה ש"הוא יטיף לנו" וכו',
ואז עוד נושא:
הביטוי "לא יפה" על זוועות השואה.

נראה לי שהקפיצה מנושא לנושא בתזזיתיות כזו, נותנת לקטע צביון של שחרור קיטור יותר מאשר סיפור. כך לדעתי.

הערות תתקבלנה על הכתיבה בלבד
הערת תוכן שלדעתי קשורה לפן הספרותי:
את הדלתות פותח הנהג, נראה בחור אדיב. כנראה מרוקאי, אולי תוניסאי, ישראלי רגיל. כזה ששתים עשרה שנה שטפו את מוחו במורשתו של בן גוריון וזכרו של רבין. ילד טוב שמוחו עוצב כפי שמעצבי המדינה רצו... התגייס כמצופה ותרם למדינה שלוש שנים, כנראה בחי"ר, אולי בשריון ויצא לחיים הטובים...
יש כאן יותר מדי הנחות מדעתה של הכותבת, ומדי הרבה (כאן במיוחד) השחלות של דעה אישית. אם רוצים להכניס את זה היה כדאי שהקורא יקבל את התחושה הזו מתוך התיאורים, ולא שהמספרת תכתוב שזה ככה, כי זה מעורר התנגדות. זה נותן הרגשה של-
הרגע עלית לאוטובוס וראית אותו, איך את כבר יודעת מה הוא ספג, ומה מתוך זה עיצב את דמותו, ואיפה הוא שירת וכו'.
מקווה שהצלחתי להסביר.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
הערות תתקבלנה על הכתיבה בלבד (שלהרגשתי יש בה משהו בלתי מספק. רק שאני לא מצליחה לשים עליו את האצבע)

כבר מזמן תמהתי מי קבע את החופש הגדול לשלהי הקיץ. חם, לח, מזיע, דביק וכל מה שיצור חי רוצה זה רק ליהנות מרוח נעימה וקרירה בחסות המזגן. באביב, כך להרגשתי, זה הזמן המתאים לצאת לטבע. הכל פורח, זורם ומפכה. השמש עדיין לא צברה תאוצה ונחלי האכזיב עוד לא התייבשו סופית.

אז זה מה שעשיתי. יום חמישי אחד, ארזנו את עצמינו והעפלנו לפסגות הגולן. חמושים ברב קו טעון כחוק לכל נפש ונפשה עלינו על האוטבוס מקרית שמונה לנווה אטיב.

הראשון מחבורתנו עולה ומניח את הרב קו, התיקוף תקין ואיזו פתקית קטנה קופצת מהמכשיר לאות אישור. אותו מתקף נחמד, שוחר איכות סביבה, מעדכן את הנהג שחבל על הנייר בין כך הכרטיס טעון בחופשי יומי.
במקום חיוך נחמד, אולי אדיש מקסימום 'כנס פנימה' נרגן- הנהג מתחיל להמטיר אש וגופרית "חבל על הנייר? חבל על שש מליון שהלכו בשואה..."
אחריו מחרה מחזיקה הנוסעת מהמושב השני "אין גבול לבושה, אין גבול. עוד תראה אותם יושבים בצפירה..."

מצטערת, לא יכולתי להבליג. באופן רגיל אולי הייתי עונה 'סליחה, לא התכוונתי' אולי בכלל לא הייתי עונה.

"שאני אתבייש? את סבא ואת סבתא שלי יכלו להציל. 100$ לראש, זה מה שהפריד בינם ובין החיים. בסכום שיש לך בכיס החולצה, אדוני הנהג, יכלו להציל אותם- את סבי וסבתי. והכסף היה, יהודים טובים מכל העולם התאמצו וצרפו פרוטה לפרוטה כדי להציל אותם. רק מה? היה מי שחשב שבכסף הזה עדיף לגאול קרקעות ולהקים קיבוצים. שאני אתבייש?! שאני אעמוד?! מי שיכל לעצור משלוחי מזון למזי רעב בגטו ורשא, מי שהחרים את הכסף שיועד להצלת סבי וסבתותי, שהוא יעמוד שיעמוד דום מעתה ועד עולם, שום דבר לא יכפר לו..."

לא יודעת אם צרחתי או בכיתי, אין לי מושג. אבל כנראה הגבתי בצורה חריגה. כי פתאום הרגשתי את ידה של זאת מהספסל השני, מלטפת את כתפי ברכות.

אתם שומעים? כל אותם קדושים וטהורים שעונו, נהרגו ונטבחו ואפילו לקבר ישראל לא זכו להגיע,
אתם שומעים?

עצוב לי, וסליחה שעליי לפגוע ברגשות טיילנים אומללים, גם אני דור שלישי, אבל זו דמגוגיה בגרוש. מהנהג איני מצפה לכלום, ממך - מעט יותר.

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
סך הכול.
סך הכול עוד יהודיה שש מליון (ואולי יותר) מבני עמה נרצחו באכזריות
סך הכול עוד אחת שמדפדפת בספר היוחסין של המשפחה ועוקבת אחרי ארבע דורות שנשחטו ביום אחד....
סך הכול...
לא כתבתי סכין בלב, כן יבלת. איומה.

הרגע עלית לאוטובוס וראית אותו, איך את כבר יודעת מה הוא ספג, ומה מתוך זה עיצב את דמותו, ואיפה הוא שירת וכו'.
מקווה שהצלחתי להסביר.
יש סוג כזה של ילדים טובים מדינת ישראל.
כאלו שסבא שלהם קרא לבן הגדול בנימין זאב הרצל ולשני דוד בן גוריון לשלישי לוי אשכול,
זאת למרות שהוא עצמו נשפך מאיזו משאית לחולות הלוהטים של אום רשרש...
אם זה לא היה מובן, כנראה שלא הצלחתי להסביר מספיק טוב.

ם אני דור שלישי, אבל זו דמגוגיה בגרוש. מהנהג איני מצפה לכלום, ממך - מעט יותר.
הכול דמגוגיה בגרוש.
מה מצופה ממני? לעמוד כמו גלמה לזכרם של אלו שרצחו את סבי וסבתותי?

להציע לך להצטרף לפורום אפשר?!
אני כבר כאן...

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
עם תוכן כל כך טעון, קשה להתייחס רק לכתיבה...
כמו שכתבו כאן, ההתחלה היא כסיפור רגוע ושלו, ולפתע נקטע בהתפרצות זעם, שכפי הנראה מסרבת לשכוך, ואף גוברת, על ידי אמירה גמלונית של זקנה ש-כולה מנסה להרגיע!
חחח...
תנו לי לשער שלא מדובר פה ברצון לדון על רמת הכתיבה...
בכל מקרה, לגופם של דברים:

אתם שומעים?

הכעס מובן. הסיפור מרתיח, ההצנהגות הזוויעה של ראשי הציונים בלתי נתפסת. הם שנתנו ליהודים טובים למות בגלל פוליטיקה קטנה או שיקולים ציניים אחרים. (ואגב. הייתי שם באותה קטגוריה את קיסנג׳ר הארור שיכל למנוע את מלחמת יום כיפור, ולא עשה כן, כי חשב שרק כאשר יירגו רח״ל המוני יהודים - המדינה תהיה מוכנה לשקול החזרת סיני למצרים...)
מה שכן, צריך להבין, שהאדם החילוני המצוי הוא לא מייצג דרכו של בן גוריון או הרצל או יצחק גרינבוים (קראתם עליו קצת? ועד היום לא קם איש לקעקע אותו. עדו ממנו נשיא לתפארת...). אדם שאיבד את יקירו הוא רק אדם, ובעיניו, כל זלזול ביום הזיכרון - נתפס כזלזול מוחלט בו ובן משפחתו שנהרג על קידוש ה׳.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
סך הכול עוד יהודיה שש מליון (ואולי יותר) מבני עמה נרצחו באכזריות
אין לך בזה עדיפות על הנהג.
סך הכול עוד אחת שמדפדפת בספר היוחסין של המשפחה ועוקבת אחרי ארבע דורות שנשחטו ביום אחד....
על זה אני טוען, שה'דפדוף בספר היוחסין של המשפחה' [אם יש דבר כזה] ו'מעקב אחרי דורות שנשחטו ביום אחד' לא מקנים זכות מיוחדת ל'יבלת איומה' יותר מאשר הנהג או הזקנה.
גם אני דור שלישי, ולמרות שקראתי רבות על אימי השואה וזוועותיה, אני לא מרגיש איזו שהיא 'יבלת' אישית מיוחדת בגלל הידיעה המעורפלת שהיו לסבי קרובי משפחה שנהרגו בשואה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
חחח...
תנו לי לשער שלא מדובר פה ברצון לדון על רמת הכתיבה...
בכל מקרה, לגופם של דברים:

הכעס מובן. הסיפור מרתיח, ההתנהגות המזוויעה של ראשי הציונים בלתי נתפסת. הם שנתנו ליהודים טובים למות בגלל פוליטיקה קטנה או שיקולים ציניים אחרים. (ואגב. הייתי שם באותה קטגוריה את קיסינג׳ר הארור שיכל למנוע את מלחמת יום כיפור, ולא עשה כן, כי חשב שרק כאשר יירגו רח״ל המוני יהודים - המדינה תהיה מוכנה לשקול החזרת סיני למצרים...)
מה שכן, צריך להבין, שהאדם החילוני המצוי הוא לא מייצג דרכו של בן גוריון או הרצל או יצחק גרינבוים (קראתם עליו קצת? ועד היום לא קם איש לקעקע אותו. עדו ממנו נשיא לתפארת...). אדם שאיבד את יקירו הוא רק אדם, ובעיניו, כל זלזול ביום הזיכרון - נתפס כזלזול מוחלט בו ובן משפחתו שנהרג על קידוש ה׳.
אני מבין שדבריך הם מופת של נידון על רמת הכתיבה ולא על התוכן... לכל הפחות 'פותחים בכבוד אכסניה' - וכיון דאישתרי אישתרי...
אבל אכן, האדם החילוני אינו מייצג את ראשי הציונות, לא כל שכן אם הוא מעדות המזרח, שאינו אלא 'תינוק שנשבה', ומה יש לבוא אליו בטענות.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...