למה אני עומד בצפירה

דיו וקסת

משתמש מקצוען
אני עומד בצפירה.
עומד ומתייחד עם זכרם של הקרבנות.
אני יודע שעכשיו אתם משפשפים עיניים בתימהון. השתגע הבנאדם. מה זה השטויות האלה 'להתייחד עם זכרם', אנחנו זוכרים את השואה כל השנה. חוץ מזה שזה חוקות הגויים. חוץ מזה עדיף שתקרא תהילים או תלמד משניות לעילוי נשמתם.

אז ככה. להתייחד עם זכרם זה אומר לחשוב על הנושא במשך שתי דקות. ומי שאומר שהוא זוכר את השואה כל השנה הוא משקר (או שהוא בן שמונים ומעלה).
תנסו פעם לחשוב על נושא אחד במשך שתי דקות רצופות. כן, כן. תשימו סטופר, תעצמו עיניים ותחשבו רק על נושא אחד. תגלו ששתי דקות זה הרבה זמן. וזה חודר אל הלב.
מה זה יעזור לנספים? זה לא יעזור להם. זה יעזור לי.
כדי לעזור להם אני אכן אלמד משניות ואקרא תהילים לעילוי נשמתם. אבל כדי שאני לא אשכח, שאני אחיה את זה, אני משתמש בכלי הנפלא הזה של להתרכז שתי דקות רק בעניין הזה. לחשוב על 'זכור את אשר עשה לך עמלק', על הלקחים של השואה, ומה הקב"ה רצה מאיתנו.
גם התמונה של מרן זצוק"ל שתלויה אצלי בסלון לא תעזור לו בשמיים. היא תעזור לי לזכור אותו.
למה דווקא היום? צודקים. אפשר גם מחר. אבל מחר אני אשכח מזה, אז אני עושה את זה היום. חוצמיזה שיש משהו יפה בזה שמדינה שלמה עוצרת את כל ענייניה וחושבת באותו רגע על אותו דבר.
מקור המנהג הזה הוא לא כנסייתי כפי שחושבים רבים, אלא אזרחי. תתפלאו לשמוע שגם בישיבות מועצות גדולי התורה והכנסיות הגדולות של אגודת ישראל היה נהוג לעמוד דקת דומיה לזכר גדולי הדור שאינם איתנו.
נכון שלא גדולי התורה תיקנו את יום השואה. נכון שהחילונים לוקחים את היום הזה למקומות שאנחנו פחות מדגישים. אבל אחרי שאנחנו חיים במקום שבו כולם מציינים כך את היום הזה, בעיני, זה קצת זלזול בזכרם להמשיך ללעוס מסטיק ולפטפט בשעת הצפירה.

יאללה, להתנפל עלי...

נערך לאחרונה ב:

שב נא הסופר

משתמש מקצוען
שמעתי פעם בדרך מליצה על "חובת" העמידה בצפירה כאילו היה זה דבר שמעיקרי הדת..
חרדי אחד צעד ברח' אלנבי בת"א בשעת הצפירה
צעק לעברו חילוני אחד: "הלו דתי.. תעצור! אתה לא שומע צפירה!?"
ענה לו החרדי: "אני חילוני!"

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
ולפני שכבוד המנהל ירום הודו נועל אותנו סופית, אגניב משפט אחד:
מגרדת בי תחושה חזקה מאד, שגורסת כי ההודעה שלך לא משקפת לא את דעתך, וגם לא את תחושותיך ורגשותיך הגואים לבטח בבוקר עצוב כל כך (עבורך). אלא פשוט וחלק את שאיפתך לעורר כאן מהומה ציבורית נאה, וכמאמר האסטרטג היווני הנודע אספרגוס: "גדולה פרובוקציה לשמה".
עשית את זה טוב, יש לציין. עם ארשת תמימה על הפרצוף, משל היית ילד שמבקש לעבור את הכביש בזהירות כמצוות אמו. ואילו רק @מ"ם היה עסוק עכשיו בעניינים אחרים, היה לנו כאן אחלה אקשן לכמה שעות.
אח, חבל.
(נראה לי הוא היה רוצה לפשוט את מדי המנהל וליהנות מהבלגן, אבל האחריות מחייבת)

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
לא נועל ולא מוחק.
הכתיבה היא יפה ויש לדון בה.
יש ללמוד ממנה איך מעבירים רעיון בבהירות ובקיצור. ועוד.
אפשר כמובן גם לתת מחמאה על הכתיבה, כמו כל קטע אחר שמעלים כאן. וקורה שזה גולש פה ושם גם לדיונון על התוכן שבקטע - לא נורא.

אבל אשכול דיון השקפה לשם דיון השקפה - זה לא המקום.

ניתן לדון בזה באיש את רעהו באשכול המקביל, כל זמן שהוא קיים...

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אין לי מה להוסיף על דברי @ראש לשועלים

דומה עלי טור זה כצ'אלמר המהדס בצפירה מול עיניו הקמות של חילוני אוחז אייפון המתעד אותו, עד שמגיע שועל פיקח ולוחש באזני הצ'אלמר: הוא עמוק בynet. בכלל לא ראה אותך.

איסתרא בלגינא

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אין לי מה להוסיף על דברי @ראש לשועלים

דומה עלי טור זה כצ'אלמר המהדס בצפירה מול עיניו הקמות של חילוני אוחז אייפון המתעד אותו, עד שמגיע שועל פיקח ולוחש באזני הצ'אלמר: הוא עמוק בynet. בכלל לא ראה אותך.
ואז הצ'אלמער שואל בפליאה: מה זה ynet למען השם....?

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
ואז אנחנו מקבלים סרטון של צ'אלמר ששואל מה זה ווינט, עם רקע של צפירה באויר
ונפתח על זה דיון בפרוג
ואז הדיון נמחק, ומישהו שואל אם יש למישהו העתק, וההודעה הזו גם תמחק, והניק יתרגז, ויכתוב מחאה, וייחסם לשבועיים....

(נכתב בהומור. היייתי שם. לעולם לא ארצה לחזור, הורס את הנפש. אבל מהצד שם דברים נראים אחרת, ודיונים אמוציונליים לא באים שם בטוב)

דיו וקסת

משתמש מקצוען
כבר נמחק... יש למישהו העתק? (למה הלחץ שם למהר ולמחוק כל דבר מחיק? מניין האובססיה?)

כתבתי את הפוסט בפינה החמימה של קהילת כתיבה בתור שיתוף סטנדרטי של חומרים כתובים.
מישהו העלה את זה לאא"ר בצרוף תגובה זועמת ומנוסחת היטב.
כצפוי - הלך שמח. אוהו שמח. כל כך שמח שהמנהלים החליטו שזה יותר מדי שמח בשביל יום כזה עצוב.
האשכול עלה בלהבות השמיימה.
הי"ד.

שני זאת אני :)

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

קרה לי פעם שמישהי הרימה עלי את הקול בענין כלשהוא, וכמובן מהר זה עבר לאתם הדתיים ובלה בלה, קודם כל הסתכלתי מהר לצדדים, ואמרתי לה שאני לבד כאן, מי זה אתם שאליהם היא פונה? וחוץ מזה, אני לא דתייה בכלל,
אמרה לי מה, את עם חצאית ורואים שכן...
עניתי שזכותי ללבש ולעשות מה שאני רוצה ומה שאני רואה לנכון, דמוקרטיה חילונית למהדרין, אבל אני חילונית לכל דבר.
שתקה.

א יודעלע

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כמדומה שר' יאנקאלע גלינסקי הי' מספר זאת על עצמו.

רותי רפפורט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
נכון.
החילוני: למה אתה לא עומד בצפירה?
ענה רב יענקל'ה: אני לא דתי!
החילוני: איך לא דתי ולובש ככה?
ענה: "הדת" שלי לא אומרת לי לעמוד בצפירה. הדת שלך כן? אין בעיה...
בכל מקרה, לעניות דעתי יש הבדל גדול בין יום השואה ליום הזיכרון לחללי צה"ל.
יום השואה - הכאב שלי ושל כל חילוני שהוא שווה. סבא שלי קועקע באושוויץ ושרד בגפו, סבתא שלי איבדה את כל המשפחה, בדיוק כמו שהסבא שלו. אז אל תגיד לי איך לכבד את הסבים שלי. אכבד אותם בדרך הנראית לי. (ואני אכן שובתת ממלאכה ואומרת תהילים לאורך הצפירה)
יום הזיכרון - עם כל הכבוד - זה הכאב שלהם. רוב רובם של הנופלים הינם חילוניים. יכבד אותם שאעמוד? אכבד אותם. לא את המתים. את החיים. את המשפחות השכולות, שאני עומדת דום מול הכאב שבאובדנם.
ככה אני מרגישה.

איסתרא בלגינא

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אכן כן וזה מופיע באחד מכרכי והגדת, ויש שם גם המשך.
ר' יענקלה שאלו, וכי כשאתה שומע את הצפירה בערב שבת אתה עוצר את הרכב ורץ לבית הכנסת?
ההוא ענה כמובן שלא, ור' יענקלה תקף חזיתית וכי למה לא כי אינך דתי?! אז אני לא דתי בצפירה הזו!!! כל אחד והדת שמחייבת אותו....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה