מידע שימושי באישון ליל פרץ לביתי שודד חמוש

shifrash

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
כל המאמר מיוחד!
לי יש כמה דוגמאות לפרצות,
קבלתי מייל לפני שנה שאומר לי: המורה... מסמינר וולף, מזהירה על חברה מסויימת,
החלטתי לפנות אליה, והיא אומרת לי: מישהו השתלט לי על המייל ושלח במקומי, אני לא מכירה את החברה ולא כלום!!
היה לי מייל נוסף - קבלתי מעובד בחברה שלי, שהוא תקוע באוסטרליה שאעביר לו כסף, הבחור יושב בכיסא לידי, ואני מקריאה לו מה נשלח ממנו, הוא נבהל כהוגן, והחליף סיסמא!
מאחר ואני מנהלת פרוייקטים בתחום תיכנות, יש לי קשר עם אבטחת מידע ורגולטורים,
שם הדוגמאות ענקיות, מישהו לוקח את הקוד לבנק שלך דרך המייל (הרי כולם משאירים קוד ושם משתמש במייל), ועושה לעצמו העברה בנקאית של 10K לחשבונו, את נשארת בלי כלום בחשבון.
לא צריך לקחת כרטיס אשראי, האקרים אלופים גם בלי זה...

shifrash

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
שאלת תם

אם יש סינון על המחשב הוא לא אמור לחסום גישה שלי ללינק ?

כך שגם אם לחצתי על הלינק וזה וירוס זה אמור להיחסם ע"י הסינון
הלינק יכול להוביל אותך לשום מקום, או לציין לך :"ארעה שגיאה..."
ועבור מי ששלח הכל פתוח, הוא חשוף למלוא המידע,
מי שמתכנתת מכיר את התחום ויודע כמה קל לפרוץ תוכנות, וכמה כל תוכנה שמגיעה לא פותחים, וגם מייל מחברה שלך , אחות את מכירה מי ששלח,
אבל מי ששלח לו אולי לא יודע מה נשלח??? ומעביר בתמימות!
והשרשרת רק מתחילה ואין לזה סוף.
בד"כ כשמשהו לא תקין, מתנתקים מהרשת, סוגרים מחשב, מחליפים סיסמא,
עוברים לנישה אחרת בבית, הכל כדי שלא יעלו על הפרטים האישיים שלכם.

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
סליחה על הסטייה מהנושא, אבל הקישור ל"פקלע של נתן" חסום לי בנתיב, יש דרך אחרת לקישור?
ומה בעצם רשימת התפוצה הזו כוללת?
חומרים אישיים וחומרים של אורחים מכל סוג

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
@מ. י. פרצמן
איזה ידע, יש לך קשר מקצועי רציני לנושא?
בכל אופן-איזה מסירות לתושבי האשכול, משהו!
תודה :)
רוצים סיפורי וירוס כופר בבקשה...
(מכיר אחד מקרוב)
יש סיפורים.
הרבה.
הבטחתי להעלות לכאן מוסף סיפורי פריצות. התחלתי לעבוד עליו, ונסחפתי עם כמויות החומרים שהגיעו אליי....
בינתיים, בעקבות האשכול הזה עשיתי מחקר על כל נושא הסייבר והזהירות ברשת.
ראיינתי אנשי מקצוע בתחום הסייבר בישראל וכתבתי על הנושא כתבה מקיפה. בעז"ה אוכל להעלות לכאן חומרים מתוכה לאחר הפרסום.
ומוסף סיפורי פריצות - אעלה כאן בעז"ה בקרוב...

אגב, למי שמכיר באייפונים (ולא רק בהם) קיימת אפליקצית "סירי" איתה אפשר לדבר ולהורות לה מה לעשות.
נקודה למחשבה: איך בדיוק היא יודעת מתי אתה פונה אליה?... כי היא כל הזמן מקשיבה...
והאנטרקציות שמתקיימות מידי יום עם המכשיר לא נמחקות לבד. תחשבו רק כמה חומר כזה שווה בביטקווין...
נכון מאוד, ואפילו יותר ממה שאנחנו מדמיינים...
סיפרה לי חברה:
הייתי פעם בשיחה עם הוריי בחו"ל. שיחה חשובה מאוד, אישית מאוד ודיסקרטית.
היינו באמצע דיון חשוב לגבי משהו,
ופתאום,
באמצע השיחה,
מהמהמת סירי ועונה: "אהה, אני מבינה..."
נתקפתי בשוק מעוצמת החוצפה. סליחה?! אני באמצע שיחה אישית עם ההורים שלי, ואת מאזינה לכל מילה?! ולא רק מאזינה, אלא גם מוצאת לנכון להתערב...

ואגב, אם כבר הזכרנו את זה, חשוב מאוד שנהיה מודעים:
לא רק סירי מאזינה לכל מילה שלנו,
אלא גם גוגל.
גוגל עוקבת אחרינו ואחרי כל מעשה שלנו. היא עוקבת אחרי הקניות שלנו ברשת, אחרי השיחות שלנו בפורומים ואחרי הדירוגים שלנו במדיה החברתית. היא זוכרת את ההעדפות שלנו ואת התחביבים, ויודעת להציע לנו את מה שאנחנו אוהבים.

לפני כמה שנים התפרסם סיפור מדהים שהמחיש את הנקודה הזו:
אישה אמריקאית, יולדת צעירה, גלשה באינטרנט מיד אחרי הלידה. לפתע צצה לה פרסומת על עגלה חדשה.
החשד ניצת בה: איך גוגל יודעת שהיא יולדת טרייה?!
התברר שלפני תשעה חודשים היא חיפשה באינטרנט נושא כלשהו שקשור להריון, וגוגל ספרה את החודשים עד שילדה, וידעה להציע לה עגלה כמתנת מזל טוב....
עד כאן לבינתיים ;)

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
תודה :)

יש סיפורים.
הרבה.
הבטחתי להעלות לכאן מוסף סיפורי פריצות. התחלתי לעבוד עליו, ונסחפתי עם כמויות החומרים שהגיעו אליי....
בינתיים, בעקבות האשכול הזה עשיתי מחקר על כל נושא הסייבר והזהירות ברשת.
ראיינתי אנשי מקצוע בתחום הסייבר בישראל וכתבתי על הנושא כתבה מקיפה. בעז"ה אוכל להעלות לכאן חומרים מתוכה לאחר הפרסום.
ומוסף סיפורי פריצות - אעלה כאן בעז"ה בקרוב...

נכון מאוד, ואפילו יותר ממה שאנחנו מדמיינים...
סיפרה לי חברה:
הייתי פעם בשיחה עם הוריי בחו"ל. שיחה חשובה מאוד, אישית מאוד ודיסקרטית.
היינו באמצע דיון חשוב לגבי משהו,
ופתאום,
באמצע השיחה,
מהמהמת סירי ועונה: "אהה, אני מבינה..."
נתקפתי בשוק מעוצמת החוצפה. סליחה?! אני באמצע שיחה אישית עם ההורים שלי, ואת מאזינה לכל מילה?! ולא רק מאזינה, אלא גם מוצאת לנכון להתערב...

ואגב, אם כבר הזכרנו את זה, חשוב מאוד שנהיה מודעים:
לא רק סירי מאזינה לכל מילה שלנו,
אלא גם גוגל.
גוגל עוקבת אחרינו ואחרי כל מעשה שלנו. היא עוקבת אחרי הקניות שלנו ברשת, אחרי השיחות שלנו בפורומים ואחרי הדירוגים שלנו במדיה החברתית. היא זוכרת את ההעדפות שלנו ואת התחביבים, ויודעת להציע לנו את מה שאנחנו אוהבים.

לפני כמה שנים התפרסם סיפור מדהים שהמחיש את הנקודה הזו:
אישה אמריקאית, יולדת צעירה, גלשה באינטרנט מיד אחרי הלידה. לפתע צצה לה פרסומת על עגלה חדשה.
החשד ניצת בה: איך גוגל יודעת שהיא יולדת טרייה?!
התברר שלפני תשעה חודשים היא חיפשה באינטרנט נושא כלשהו שקשור להריון, וגוגל ספרה את החודשים עד שילדה, וידעה להציע לה עגלה כמתנת מזל טוב....
עד כאן לבינתיים ;)
מציע לכולם לבדוק משהו פשוט.
חפשו משהו בגוגל, חנות או עסק, ואחר כך בפעם הבאה שתסתכלו בגוגל-מפות, תראו בדיוק איזה עסקים יודגשו...

שנית,
הוכח שיש אפליקציות ש'מאזינות' כל הזמן לסמארטפון. התפרסם פעם על פייסבוק. עיתונאית כלשהי מארה"ב התקינה פייסבוק על מכשיר נקי, דיברה כמה דקות על נושא מסויים, והנה התמלאה בהצעות לדפים בפייסבוק באותו נושא:)

miri012

משתמש מקצוען
תודה רבה על ההסברים הברורים ועל העלאת המודעות.
שאלה:
האם יש גם סכנה להעלות למחשב שלי קובץ שמישהו אחר הוריד ממקור לא ידוע למחשב שלו?
קורה לי עם מצגות/סרטונים/תוכנות שמעבירים לי ואין לי מושג מנין הם הגיעו.

שביעית

משתמש מקצוען
לי יש סיפור כופר כבר די עתיק, לפני 5 שנים בערך...
למזלי יש לסיפור happy end...

שלחתי את המחשב לתיקון אצל מישהו לא אחראי במיוחד שכנראה פתח לי במחשב קובץ בעייתי...
כשהוא חזר - בהדלקה הראשונה הופיעה הודעה מוזרה על המסך.
כל קובץ שניסיתי לפתוח - מיד הפך לבלתי קריא ולידו נוצר קובץ חדש של מסמך טקסט ובו דרישה לתשלום ועוד כמה אזהרות על מחיקת החומר במקרה של אי תשלום וכו'....

למזלי המחשב היה מנותק מהרשת ולכן הוירוס לא התפשט מהר אבל כן הספיק לדפוק כמה קבצים חשובים {ואת כונן הגיבוי שחיברתי ברוב אווילותי:confused:}

הבאתי את המחשב הנגוע למוישי רוזן, @פופקו שהצליח באופן נדיר לנקות את הוירוס ולהחזיר לשימוש את הקבצים הנעולים {חוץ מכמה שנדפקו ממש... כמו חומר הגלם של החתונה של אחי... המסכן סמך על המחשב שלי ולא עשה גיבוי...}

זה באמת היה נס, לא יודעת אם הוירוסים המשוכללים של היום היו נעלמים ככה כמעט בלי עקבות...

אגב, האשכול הזה:
נכתב מיד לאחר תיקון המחשב שלי.
אני זוכרת שהוא אמר לי שהוא הולך להעלות על זה אשכול ב'פרוג'. האמת? לא ממש היה לי אז מושג מה זה פרוג.... :rolleyes:

נערך לאחרונה ב:

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
תודה רבה על ההסברים הברורים ועל העלאת המודעות.
שאלה:
האם יש גם סכנה להעלות למחשב שלי קובץ שמישהו אחר הוריד ממקור לא ידוע למחשב שלו?
קורה לי עם מצגות/סרטונים/תוכנות שמעבירים לי ואין לי מושג מנין הם הגיעו.
סרטונים ותמונות שמועברים במיילים אנונימים של "שלח זאת לעשרה אנשים ואם לא אז אח שלי ימות" - דינם לאשפה מיידית.
אף אחד לא מת מזה מגריסה שלהם.
סרטונים ותמונות שמועברים לצורך עבודה - ייתכן והסיכון פחות, אני לא יודעת. שווה בדיקה.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
חפשו משהו בגוגל, חנות או עסק, ואחר כך בפעם הבאה שתסתכלו בגוגל-מפות, תראו בדיוק איזה עסקים יודגשו...

שנית,
הוכח שיש אפליקציות ש'מאזינות' כל הזמן לסמארטפון. התפרסם פעם על פייסבוק. עיתונאית כלשהי מארה"ב התקינה פייסבוק על מכשיר נקי, דיברה כמה דקות על נושא מסויים, והנה התמלאה בהצעות לדפים בפייסבוק באותו נושא:)
בבריסל נערך פעם ניסוי מדהים.
לתוכנית טלוויזיה כלשהי הוזמנו מקבץ אנשים אל 'מגד עתידות', שהתיימר לגלות עליהם דברים חסויים.
האנשים הוזמנו להיכנס לחדר מיוחד, לשבת על כיסא מול שולחן עגול. מולם ישב מגד העתידות בעל המבט המזוגזג והמסתורי, זה שעתיד לגלות את סודותיהם בקסמים מיוחדים.
האיש קפץ מעלה ומטה, ביצע כשפים משונים ולחשש לחשים, ו...הצליח לקרוא את מחשבותיהם.
את כל מה שהיה להם בתת מודע.
הוא גילה עליהם הכל. הכל. החל משמם, שמות בני משפחתם, מקום מגוריהם, שמות החברים שלהם, הבגדים האהובים עליהם, מה הם אכלו אתמול לארוחת צהריים, כמה כסף הוציאו בשבוע שעבר בקניות, היכן הבית שלהם שעומד למכירה ובכמה הם מוכרים אותו... הכל.
המרואינים היו בהלם. הם ישבו וכססו שיניים והעידו "זה מפחיד". האיש פשוט ידע עליהם את סודותיהם הכמוסים ביותר.

ואז
הגיע הזמן לגלות את הקסם שמאחורי הקסם.
הפרגוד הוסר.
מאחורי הקיר התגלה חדר נוסף.
בו ישבו שלושה האקרים על חשבונות הפייסבוק של המרואינים, האינסטגרם שלהם ושאר חשבונותיהם במדיה החברתית.
על המסך הופיע הכיתוב:
Your entire life is online.
And it might be used against you.
1591035041609.png

avi++

משתמש מקצוען

שנית,
זה בגלל הcookies אם מכבים אותם זה אמור לעשות שלגוגל או לכל אתר שהוא לא תהיה אפשרות לראות ולעקוב אחריכם מה אתם עושים, ומה אתם מחפשים.
גם לי היה סיפור עם אתר קניות מסוים שחיפשתי משהו ויום למחרת נחתה אצלי במייל הודעת פרסומת מאותו אתר עם המוצרים שחיפשתי, סגרתי את כל העוגיות מאותו אתר ומאז זה לא קרה לי יותר

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
זה בגלל הcookies אם מכבים אותם זה אמור לעשות שלגוגל או לכל אתר שהוא לא תהיה אפשרות לראות ולעקוב אחריכם מה אתם עושים, ומה אתם מחפשים.
גם לי היה סיפור עם אתר קניות מסוים שחיפשתי משהו ויום למחרת נחתה אצלי במייל הודעת פרסומת מאותו אתר עם המוצרים שחיפשתי, סגרתי את כל העוגיות מאותו אתר ומאז זה לא קרה לי יותר
אני מהתחום
אין קשר, אבל בכלל
אולי אותו אתר השתמש בעוגיות כדרך לאסוף מידע (מטופש) רוב האתרים לא עובדים ככה

miri012

משתמש מקצוען
סרטונים ותמונות שמועברים במיילים אנונימים של "שלח זאת לעשרה אנשים ואם לא אז אח שלי ימות" - דינם לאשפה מיידית.
אף אחד לא מת מזה מגריסה שלהם.
סרטונים ותמונות שמועברים לצורך עבודה - ייתכן והסיכון פחות, אני לא יודעת. שווה בדיקה.

מתכוונת יותר לסוג השני. יש ברשת תוכנות חינמיות שניתן להוריד. לא תמיד באתר הבית של התוכנה. כמו"כ סרטונים, קבצי שמע וכדומה (שזה בדר"כ כן פרוץ/מועתק, לרוב לא חוקי אבל מסתובב בין אנשים.)
השאלה שלי היא בעיקר על הדרך שהקובץ עובר ממחשב למחשב. האם יש לו יכולת להזיק גם למחשב שלי אם הוא נשלח ע"י מישהו מוכר, מכתובת מייל מוכרת, למרות שהגיע לכאורה ממקור לא מהימן? האם סריקה באנטי וירוס מעודכן מיד אחרי ההורדה יכולה לעזור?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  26  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה