מדריך אשכול עזרה למשקיע החדש בבורסה לניירות ערך

Tzvi@

משתמש פעיל
אגב, מעניין לגלות שגם קרן פיסית כמו CSPX מצהירה על NTR כמדד היחוס ומביסה אותו באופן קבוע. הסיבה היא ש NTR מניח 30% מיסוי דיבידנד ואילו CSPX משלמת רק 15%.
אבל אין מדד אחר שהיא יכולה להשתמש בו ליחוס (PR לא כולל דיבידנדים. TR לא לוקח בחשבון מיסוי בכלל), אז משתמשים בNTR למרות שיודעים שהתשואה תיהיה גבוהה ממנו.
מקצוענים יקרים. בבקשה האר פניך ל'תייר' :)
מושגים:
NTRּ-
PR-
TR-
תודה.

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אפשר קישור לאתר והכוונה איפה המידע.
תרשום את שם הקרן בדפדפן
iShares Core S&P 500 UCITS ETF
אצלי בתוצאה שנייה מגיעה העמוד של הקרן
יש שם תשקיף.
טבלת אחזקות
ועוד ועוד הרבה מידע.

אפשר גם לרשום:
1159250 מאיה
ולהיכנס לתוצאה הראשונה ולראות את התשקיף.

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
שלום,
  1. פתחתי חשבון לפני כחודשיים, בינתיים לא התאפקתי ומכרתי בהפסד, האם זה אומר שהתחום הזה לא בשבילי ?
  2. חלק מהסכום מכרתי ברווח של 100 שקל, האם זה הגיוני שאני צריך לשלם על זה מס של 300 שקל ?

הכי הכי טוב

משתמש פעיל
שלום,
  1. פתחתי חשבון לפני כחודשיים, בינתיים לא התאפקתי ומכרתי בהפסד, האם זה אומר שהתחום הזה לא בשבילי ?
  2. חלק מהסכום מכרתי ברווח של 100 שקל, האם זה הגיוני שאני צריך לשלם על זה מס של 300 שקל ?
1. שילמת דמי קורס כמה זה עלה תלוי בך
2.לאהגיוני בכלל

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
שלום,
1. אם מכרת בהפסד - כנראה אתה מנסה להיות סוחר יומי - לטווח קצר. וזה תחום מורכב מאוד ומסובך מאוד. ואם בכוונתך להשקיע לטווח ארוך ומכרת בהפסד - כנראה לא למדת מספיק טוב את הנושא לפני ההשקעה הראשונה.

2. אני לא יועץ מס, אבל נראה לי שחישובי רווח והפסד הם על כל מניה ומניה ולא על כל התיק יחד. מצד שני - אפשר לקזז רווחים מההפסדים.

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
1. אם מכרת בהפסד - כנראה אתה מנסה להיות סוחר יומי - לטווח קצר. וזה תחום מורכב מאוד ומסובך מאוד. ואם בכוונתך להשקיע לטווח ארוך ומכרת בהפסד - כנראה לא למדת מספיק טוב את הנושא לפני ההשקעה הראשונה.

2. אני לא יועץ מס, אבל נראה לי שחישובי רווח והפסד הם על כל מניה ומניה ולא על כל התיק יחד. מצד שני - אפשר לקזז רווחים מההפסדים.
  1. בעיקרון בכוונתי להשקיע לטווח ארוך, חודשיים לא נגעתי בתיק, אתמול שיחקתי, הכנסתי עוד סכום והצאתי, זה יצר לי הפסד.
  2. האם ניתן לקזז מהפסד עתידי על הנייר ? כי בינתיים אני בהפסד עתידי על כל התיק.

זר פרחים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
  1. בעיקרון בכוונתי להשקיע לטווח ארוך, חודשיים לא נגעתי בתיק, אתמול שיחקתי, הכנסתי עוד סכום והצאתי, זה יצר לי הפסד.
  2. האם ניתן לקזז מהפסד עתידי על הנייר ? כי בינתיים אני בהפסד עתידי על כל התיק.
מניין לך שאתה בהפסד עתידי על כל התיק ?
רוצה לשתף קצת יותר ?

לייבובוש

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
למעלה כתבתם שזה התיק שלכם.אני שואל לצורך הבנה

60% - קרן על ארה"ב - אשס.חוץ SPX 500, מס’ נייר 1159250
25% - קרן על אירופה - סימול: אשס.חוץ MSCIEURO, מספר נייר: 115909
15% - קרן על שווקים מתעוררים - סימול: אשס.חוץ MSCI EM, מס’ נייר: 1159169

מה זה כל השמות האלה? ממה שלמדתי עד היום אני מבין שיש קרנות שמחקים מדדים שוניםה(הSP500,הMSCI)

אבל מה זה SPX אשס - סימול???

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
למעלה כתבתם שזה התיק שלכם.אני שואל לצורך הבנה

60% - קרן על ארה"ב - אשס.חוץ SPX 500, מס’ נייר 1159250
25% - קרן על אירופה - סימול: אשס.חוץ MSCIEURO, מספר נייר: 115909
15% - קרן על שווקים מתעוררים - סימול: אשס.חוץ MSCI EM, מס’ נייר: 1159169

מה זה כל השמות האלה? ממה שלמדתי עד היום אני מבין שיש קרנות שמחקים מדדים שוניםה(הSP500,הMSCI)

אבל מה זה SPX אשס - סימול???
זה קרן סל שמחקה את מדד הSNP 500
יש הרבה קרנות שמחקות(כלומר מנסות להשיג את ביצועי הקרן)
ואחד מהם זה בלאקרוק
וזה הקרן שלהם

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
שלום,
אפשר לשאול כמה הפסדת?
כי נראה שאתה מתרגש מאוד מההפסד(וזה בהחלט מובן,אבל אם תשתף
יכול להיות שתגלה שההפסד שלך הוא זניח שבזניחים(ואני חלילה לא מזלזל בשום הפסד)

רק תשמע סיפור קצר-סבא של אישתי היה מושקע בשוק ההון
באחד המשברים שהיו(לא אמר לי איזה)

שהוא הפסיד 500 אלף שקל בתקופה די קצרה

ואז הבנקאי (הוא ניהל את זה דרך הבנק)
שאל אותו אם הוא מעוניין לממש הפסדים (כדי לא להפסיד יותר)
והוא אמר -"עזוב תשאיר את זה ככה"

הבנקאי אמר לו-"אתה פועל בחכמה"

ולאחר תקופה החזיר את כל הכסף ואף יצא ברווח

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
אפשר לשאול כמה הפסדת?
כי נראה שאתה מתרגש מאוד מההפסד(וזה בהחלט מובן,אבל אם תשתף
יכול להיות שתגלה שההפסד שלך הוא זניח שבזניחים(ואני חלילה לא מזלזל בשום הפסד)

רק תשמע סיפור קצר-סבא של אישתי היה מושקע בשוק ההון
באחד המשברים שהיו(לא אמר לי איזה)

שהוא הפסיד 500 אלף שקל בתקופה די קצרה

ואז הבנקאי (הוא ניהל את זה דרך הבנק)
שאל אותו אם הוא מעוניין לממש הפסדים (כדי לא להפסיד יותר)
והוא אמר -"עזוב תשאיר את זה ככה"

הבנקאי אמר לו-"אתה פועל בחכמה"

ולאחר תקופה החזיר את כל הכסף ואף יצא ברווח
סיפור יפה, אבל אני מימשתי את ההפסד, לכן אני שואל, האם זה אומר שאני צריך לצאת מהתחום ?
אני לא מתרגש מהסכום שהפסדתי, אני כן מתרגש מזה שלא התאפקתי וביצעתי פעולות שגויות.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
סיפור יפה, אבל אני מימשתי את ההפסד, לכן אני שואל, האם זה אומר שאני צריך לצאת מהתחום ?
אני לא מתרגש מהסכום שהפסדתי, אני כן מתרגש מזה שלא התאפקתי וביצעתי פעולות שגויות.
כולם כולל כולם מבצעים פעולות שגויות
וזה לגיטימי לחלוטין

הדבר המרכזי שיכול להוביל לכך שלא לעשות שגיאות(לדעתי)
זה לסגור על תוכנית ברורה מאוד
וללכת לפיה
ועדיף שאת החשבון של ההשקעות לא תנהל בעצמך
אלא תיתן לאישתך את הסיסמה ותבקש ממנה שבשום פנים ואופן לא תגלה לך את הסיסמה

בקיצור תמצא דרכים יצירתיות לעקוף את הדחף הבהמי שקיים בכל אחד מאיתנו לנסות לתזמן את השוק
למכור לממש הפסדים או רווחים באופן שגוי ומוקדם

בהצלחה

DDESIGN

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
למדתי מושג חדש בשוק ההון, חושב שזה יכול לעזור לעוד משקיעים :

חישוב על פי FIFO) First In First Out) – מתרחש כאשר רכשנו פוזיציה בנייר ערך באמצעות מספר רכישות נפרדות אך מכרנו רק חלק מהפוזיציה על אותו נייר. לצורך מס, הניירות שיימכרו הם אלה שנרכשו ראשונים ואין רלוונטיות לשער העלות הממוצע של הנייר. לדוגמא: רכשנו 100 יחידות של מניה X בשער 20 אג’ ולאחר מכן רכשנו עוד 100 יחידות של אותה המניה בשער 80 אג’. לאחר שנה החלטנו למכור 100 מניות בשער 40 אג’. במקרה זה, למרות שאנו נמצאים בהפסד על הפוזיציה הכוללת, נחויב בתשלום מס על רווח של 20 אג’ (20-40, פחות שיעור עליית מדד המחירים לצרכן) כלומר, המס הוא על 100 היחידות הראשונות שרכשנו.

ולמה אני מספר לכם על זה ? כי אצלי זה קרה בהפוך, רכשתי לפני חודשיים 72 מניות של קרן סל 1159235 לפי שער של 21,600 אתמול רכשתי באותו נייר עוד 75 מניות לפי שער של 19,860, לאחר שעה מכרתי 75 מניות בשער של 19,990,
לכאורה זה נשמע כמו מימוש הפסד, אבל כשאני חושב על זה שוב, ייתכן וזה מהלך נכון, כי מה שבעצם עשיתי, זה למכור כביכול בהפסד את מה שקניתי לפני חודשיים, אבל להיפטר מתשלום מס רווחי הון, ומאידך נוצרה כאן הזדמנות גם לקנות בזול, וגם למכור רק בעוד כמה שנים ובכך לדחות את תשלום המס לעוד כמה שנים, ובכך להגדיל את הרווח בין הקנייה למכירה.
אשמח מאוד לקבל את חוות דעתכם המלומדת, האם הניתוח שלי נכון ?
אלא שבמערכת המסחר אני כן רואה שיש לי תשלום מס עתידי, וגם אני רואה שהתיק שלי בהפסד, אז אולי אני טועה בכל הניתוח שלי ?
כי אם המניות שמכרתי אתמול, הם בעצם המניות שקניתי לפני חודשיים, והמניות שנשארו הם המניות החדשות, אז הייתי אמור לראות היום שהתיק שלי ברווח, לא ?
@זר פרחים

נערך לאחרונה ב:

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
עכשיו זה לא בשבילכם.
תלמדו עוד על שוק ההון.
ויתכן שה יתאים לכם.
ואל תסתכלו בעשור הקרוב על מצב השוק.
יכול להיות גם, שיותר מתאים לכם גמל להשקעה.

ואפשר לשלב גם אגחי"ם בהשקעה
השקעה באגחי"ם עדיפה
למי שאין צורך להגיע ליעד פיננסי גבוה.
ולמה אני מספר לכם על זה ? כי אצלי זה קרה בהפוך, רכשתי לפני חודשיים 72 מניות של קרן סל 1159235 לפי שער של 21,600 אתמול רכשתי באותו נייר עוד 75 מניות לפי שער של 19,860, לאחר שעה מכרתי 75 מניות בשער של 19,990,
לכאורה זה נשמע כמו מימוש הפסד, אבל כשאני חושב על זה שוב, ייתכן וזה מהלך נכון, כי מה שבעצם עשיתי, זה למכור כביכול בהפסד את מה שקניתי לפני חודשיים, אבל להיפטר מתשלום מס רווחי הון, ומאידך נוצרה כאן הזדמנות גם לקנות בזול, וגם למכור רק בעוד כמה שנים ובכך לדחות את תשלום המס לעוד כמה שנים, ובכך להגדיל את הרווח בין הקנייה למכירה.
אשמח מאוד לקבל את חוות דעתכם המלומדת, האם הניתוח שלי נכון ?
אם תקנה עכשיו
ושווי הקרן יעלה
הרווח יחושב מהקנייה של היום
ותשלם מס 25% מהמחיר של היום ומעלה.
אלא שבמערכת המסחר אני כן רואה שיש לי תשלום מס עתידי, וגם אני רואה שהתיק שלי בהפסד, אז אולי אני טועה בכל הניתוח שלי ?
אתה לא משלם מס.
הרווחת על 3 יחידות 3.9 ש"ח ואתה אמור לשלם 1 ש"ח מס.
הפסדת על 72 יחידות 1159.2 ש"ח. ויש לך מגן מס 289.8 ש"ח (מגן מס=זיכוי ממס) לשנת 2022.
כי אם המניות שמכרתי אתמול, הם בעצם המניות שקניתי לפני חודשיים, והמניות שנשארו הם המניות החדשות, אז הייתי אמור לראות היום שהתיק שלי ברווח, לא ?
לא. נעלת את ההפסד על 1160 ש"ח.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  8  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה