התייעצות ADHD מאולץ?

מצב
הנושא נעול.

אופססס ;)

משתמש מקצוען
סיפר לי היום חבר שהיה עם בנו (כיתה ג) בביקורת אצל נוירולוג ילדים.
הילד לוקח ריטלין.
החבר אמר לנוירולוג שהוא רוצה לשנות למשהו אחר כי לדעתו הילד מדי "כבוי"
הנוירולוג אמר לו מה אתה רוצה? הוא ADHD מאולץ...
הוא לוקח ריטלין:
*החיידר הודיע שבלי ריטלין הילד לא יכול לבוא ללמוד...!!!
*למרות שבמבחן הMOXO הוא היה כמעט בסדר גמור - עם סימנים של בעיית קש"ר קלה
(*מאבחנים שראו את הפיענוח טענו שעל בעיה כזאת לא כדאי לקחת טיפול תרופתי. ההורים הראו את זה למנהל הת"ת שאמר 'ברור שכזה אבחון מצריך טיפול תרופתי' כשהם אמרו שמאבחנים לא המליצו הוא אמר 'המאבחנים חילונים שלא מכירים מהלך תקין של חיידר')
*מידי פעם (פעם בשבוע -בתקופה שהוא היה בלי כדור) הוא אוהב לעשות 'שמח / צחוקים'... במילים אחרות "צריך קצת צומי של ילד בגילו"
* הרבה אמר שהתגובות שלו ' לא נורמטיביות לגילו' מה שהתברר להורים שבשנה שעברה קבוצת ילדים צחקה עליו. ומאז בכל פעם שאחד מהילדים ההם 'מסתכל עליו' הוא עושה לו פרצופים...
*בשבתות ובחופשים הילד ללא ריטלין כלל!!! וההורים מסתדרים איתו מצויין...
הנוירולוג אמר להורים שהילד בוגר. חכם ומבין. ואם הוא כבוי אז זה בגלל שלא נותנים לו למצות את עצמו... ושעדיף שישלחו אותו לבריאות הנפש (פסיכולוג/ פסיכיאטר או משהו דומה) כדי לעזור לו מהמצוקה (ככה"נ חברתית) שהוא נמצא בה...
וההורים...???
פשוט לשבת ולבכות ממה שמנהל אחד ורבה שלא מכיל (אולי בצדק? יש לו 30 תלמידים להכיל) מסוגלים לעשות להורים ולילד בן 9..

נ.ב. טכנית אין להורים אפשרות להעביר אותו חיידר

זהבי סגל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
למה הנוירולוג, אם הוא חושב שהריטלין מיותר,
לא יכול לכתוב תרופת דמה לילד?
מבחינת ההורים הם נותנים, מבחינת הילד אין לו באמת בעיה
ההורים יכולים לשלוח אותו לטיפול רגשי כלשהו במקביל
למה לענות ילד?

אופססס ;)

משתמש מקצוען
הרבה אמר שכשהוא בלי ריטלין הוא מתפלל בחשק ובשמחה והוא הרבה יותר שמח.. אבל הרבה (והמנהל) למד לראות מתי הוא עם ומתי הוא בלי...
כשהוא בלי אז ההורים מקבלים טלפון דחוף להביא לו כדור או לקחת אותו הביתה..
מה שנקרא "בלי ריטלין לא אצלנו" :(

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
הילד לוקח ריטלין.
הוא לוקח ריטלין:
(*מאבחנים שראו את הפיענוח טענו שעל בעיה כזאת לא כדאי לקחת טיפול תרופתי. ההורים הראו את זה למנהל הת"ת שאמר 'ברור שכזה אבחון מצריך טיפול תרופתי' כשהם אמרו שמאבחנים לא המליצו הוא אמר 'המאבחנים חילונים שלא מכירים מהלך תקין של חיידר')
*מידי פעם (פעם בשבוע -בתקופה שהוא היה בלי כדור) הוא אוהב לעשות 'שמח / צחוקים'... במילים אחרות "צריך קצת צומי של ילד בגילו"
* הרבה אמר שהתגובות שלו ' לא נורמטיביות לגילו' מה שהתברר להורים שבשנה שעברה קבוצת ילדים צחקה עליו. ומאז בכל פעם שאחד מהילדים ההם 'מסתכל עליו' הוא עושה לו פרצופים...
הנוירולוג אמר להורים שהילד בוגר. חכם ומבין. ואם הוא כבוי אז זה בגלל שלא נותנים לו למצות את עצמו... ושעדיף שישלחו אותו לבריאות הנפש (פסיכולוג/ פסיכיאטר או משהו דומה) כדי לעזור לו מהמצוקה (ככה"נ חברתית) שהוא נמצא בה...
וההורים...???
פשוט לשבת ולבכות ממה שמנהל אחד ורבה שלא מכיל (אולי בצדק? יש לו 30 תלמידים להכיל) מסוגלים לעשות להורים ולילד בן 9..

אני מבינה את המצוקה של ההורים
ואני מבינה את המצוקה שלך כשומע את ההורים...

אבל,
*מאבחן חילוני אכן לא מבין מהי צורת הלימוד בחיידר, מהן דרישות הריכוז, מהי גמרא וכו'
ובאמת לא יכול להבין אם הילד יכול לעמוד בזה או לא ללא עזרה.
*שמח / צחוקים / צומי/ פרצופים/ בעיות חברתיות - כל אלו גם צריכים לטפל בהם! זה לא נורמטיבי, ואפילו בגלל שהרבה / הצוות / ההנהלה/ החברים לא נהנים ופוגעים בילד.
*בשבתות / חופשות = אין מסגרת כיתתית של שיעור / 25 ילדים / שיעור / הבנה / התמודדות לימודית, קשב ומול החברים - ולכן אי אפשר להסיק מכך שהילד לא צריך ריטלין.
במסגרת הביתית, המצומצמת יותר, המכילה יותר, מול אבא ואמא הדרישות שונות.
*לא אמרו בריאות הנפש, אלא אמרו טיפול רגשי - זה מקובל מאד כתמיכה בילדי קש"ר, טיפולים לדוג' הם תרפיה באומנות, רכיבת סוסים, הידרותרפיה וכו' ואפשר לקבל דרך הקופה.

אז שילכו ליעוץ מקצועי, אבחון טוב, ולא רק יתמרמרו.
*להילחם נגד החיידר זה ודאי לא נכון.

פירוש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
בתור מורה בביה"ס לח"מ בנים, הייתי מציעה להורים לנסות תקופה קצרה ללא ריטלין ולהשקיע על תוכנית עיצוב התנהגות, להבטיח לילד איזה מתנה גדולה שחולם עליה, לבנות טבלה מסודרת של ימים ושיעורים, לבקש מהרבה שישתף פעולה לתקופה קצרה ממש (ואם זה יהיה בלתי אפשרי שהתקשר מיד), ולראות האם יש איזה שינוי לטובה.
רק מה- זה מחייב רצון חזק של הילד בעצמו ולא רק של ההורים, זה מחייב עוד קצת סבלנות של הרבה(ואולי קצת להתחנן... ולתת לו הרבה כבוד...) וצריך יד על הדופק.
-ועוד אציין שאצלנו לא מהססים לנסות להוריד כדור לתקופה קצרה, רק שברב המקרים באמת הכדור נצרך, וכן כשהילד כבוי בהשפעת הכדור שולחים את ההורים חזרה לנוירולוג על מנת להתאים כדור או מינון אחר.

אלפי תודות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כפי שאתה מציג את זה, נשמע מקומם מאוד.
מה יקרה אם ההורים פשוט יפסיקו את זה ויאמרו לת"ת שהם ממשיכים לתת (כלומר, ישקרו)?
ואם הרב'ה שואל את הילד, אז אפשר למצוא ויטמין כלשהו ולתת אותו לילד מידי יום, שיחשוב שמדובר בריטלין.

ריחיים

משתמש פעיל
עצוב! עצוב! עצוב!
גם את הילד שלי ההנהלה דרשה שאקח לאבחון והתעקשה על נוירולוג פרטי!
לא הלכתי לאבחון אצל נוירולוג אלא למאבחן תקשורת לילדים שאמר לי שלא נראה לו שהילד צריך ריטלין ולדעתו עוד ירדפו אחריו בישיבה...(ברישום). ההנהלה לא הסכימה לקבל את זה והמשיכה להתעקש ואני בתגובה פשוט העברתי חיידר.
וקיבלתי ילד חדש!!!!!
תודה לה' שחונן אותי בדעה וכוון אותי למעשה הנכון.
כשאני אובדת עצות אני מכוונת חזק ב"חוננו מאתך דעה...."
הרבה נחת.

giligil

משתמש מקצוען
הילד לוקח ריטלין.
הוא לוקח ריטלין:
וההורים...???

מחריד!!!!

rachelevanon

משתמש סופר מקצוען
אבל,
*מאבחן חילוני אכן לא מבין מהי צורת הלימוד בחיידר, מהן דרישות הריכוז, מהי גמרא וכו'
ובאמת לא יכול להבין אם הילד יכול לעמוד בזה או לא ללא עזרה.
*שמח / צחוקים / צומי/ פרצופים/ בעיות חברתיות - כל אלו גם צריכים לטפל בהם! זה לא נורמטיבי, ואפילו בגלל שהרבה / הצוות / ההנהלה/ החברים לא נהנים ופוגעים בילד.
*בשבתות / חופשות = אין מסגרת כיתתית של שיעור / 25 ילדים / שיעור / הבנה / התמודדות לימודית, קשב ומול החברים - ולכן אי אפשר להסיק מכך שהילד לא צריך ריטלין.
במסגרת הביתית, המצומצמת יותר, המכילה יותר, מול אבא ואמא הדרישות שונות.

תסלחי לי, אבל ריטלין זה לא אקמולי.

כשנוירולוג אומר שלא צריך ריטלין, והבעיה שייכת לתחום בריאות הנפש. ריטלין לא רק שלא יעזור- הוא יזיק. נוירולוג הוא הסמכות הקובעת באשר לריטלין. כמו שמתואר כאן הילד סובל מבעיה חברתית ורגשית, לא מבעית קשב וריכוז. ייתכן שיש סימפטומים קלים של קשב וריכוז כתוצאה מהמצוקה הרגשית.
התמודדות לימודית לא קשורה לריטלין בכהוא זה, ילד שאינו מצליח להתרכז בלימודי הגמרא אבל נוירולוג פוסק שהוא לא זקוק לריטלין- אינו זקוק לריטלין. לא כל קושי להתרכז הוא בעית קשב, וריטלין אינו יכול לפתור קושי להתרכז שנובע ממצוקה רגשית.

ילד עם בעיה רגשית זקוק לאבחון פסיכולוגי ולטיפול רגשי מותאם. מיידית.

יצחק יוסף

משתמש פעיל
שטויות וסטיגמות זה מה שנכתב פה.
לכל אחד ישנם טעויות וחייבים לחשו בעם ראש פתוח,
אמת שהנורלוגים אין להם מושג מה ילד נדרש ממנו בחיידר.
וקל מאד לשפוט רבה ומנהל, אך אני מציע לאותו הורה להיות בכיתה ולראות במה מדובר.
אם הילד נכבה, אז צריך להפחית מינונים לשנות כדורים. ובמקביל ללכת לעיצוב התנהגות וכו'
הריטלין משמש גם כעזרה ראשונה בתקופת טיפול רגשי התנהגותי, וכשהטיפול עוזר מפסיקים עם הכדור.

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מצטטת מאתר: הילה: (זה מלפני כמה שנים, לא ידוע לי מה החוק כיום)

ש. נ' מהמרכז: בית הספר הודיע לי שמכיוון שבני אינו לוקח ריטלין, הוא אינו יכול להגיע לבית ספר , או שמודיעים לי לאסוף אותו, כבר בבוקר. האם מותר להם?

ת: בהתאם לחוזר מנכ"ל חל איסור לדרוש או להמליץ לתת תרופה לתלמיד ו/או להתנות את המשך לימודיו ו/או את השתתפותו בפעולות המוסד החינוכי או מטעמו בקבלת טיפול תרופתי כלשהו. כמו כן נקבע מפורשות כי לא ניתן להתנות שהות במסגרת חינוכית בנטילת תרופה כלשהי . בית הספר פועל בניגוד לחוק וזכותכם החוקית המלאה לסרב. לבית הספר אין זכות חוקית לחייב את ההורים לתת טיפול תרופתי לבנך ללא הסכמתך המלאה ואישור רופא. לקיחת תרופות יכולה להיות מומלצת על ידי רופא בלבד. (חוזר מנכ"ל תשעב/1(ב), ב' באלול התשע"א, 01 בספטמבר 2011).

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים

ובדיוק לכן עולה השאלה - מי רשם לילד את הריטאלין הראשוני? נוירולוג היה אמור לראותו ולתת לו מרשם באם הוא מאבחן צורך, הקופה לא מחלקת ריטאלין לכל דורש

elibeli

משתמש מקצוען
הריטלין משמש גם כעזרה ראשונה בתקופת טיפול רגשי התנהגותי, וכשהטיפול עוזר מפסיקים עם הכדור.
ובדיוק לכן עולה השאלה - מי רשם לילד את הריטאלין הראשוני? נוירולוג היה אמור לראותו ולתת לו מרשם באם הוא מאבחן צורך, הקופה לא מחלקת ריטאלין לכל דורש
עצוב ממאד..
מהנסיון שלי-
פנינו לנוירולוג לאבחון קש"ר כי החיידר דרש.
הנוירולוגית טענה בכל תוקף שזה לא מה שהילד צריך באמת- זה יכול לעזור לו קצת כי יש לו בעיית קש"ר קלה.(ילד חכם במיוחד- לפני השיעור הוא קורא את הפס' הבאים בחומש ומשתעמם בשיעור, חריף). היא טענה שהוא צריך טיפול רגשי, התאמת סביבת לימודים ועוד. אבל ההחלטה היא שלנו בתור הורים. אנחנו נכנסנו פה לתסבוכת ומבחינת החיידר לא היה על מה לדבר.
והחלטנו שניתן את הריטלין בתור עזרה ראשונה עד שה'ניתוח' יעזור.. במקביל התחלנו רב"ע, טיפול רגשי, התנהגותי ועוד. בבית ראינו שיפור ניכר בכל התחומים וכשהחלטנו - כמו שכתבו פה - 'לשקר' ולהוריד מינון בלי לעדכן את החיידר, מיד המנהל התקשר שהיום הילד לא כמו תמיד ואם הוא לקח כדור... שאלתי אותו מה קרה? הוא ענה שלא משהו מאד חריג, התנהגות קצת מעבר לנורמה אבל בגלל שהוא אמור לקחת ריטלין זה לא יכול להמשיך...
ז"א שהמנהל בעצמו אמר, במילים אחרות, שאצל ילד 'רגיל' התנהגות כזו עוברת אבל הוא רוצה שקט. אז אם כבר הוא לוקח אז...

יצחק יוסף

משתמש פעיל
מצטטת מאתר: הילה: (זה מלפני כמה שנים, לא ידוע לי מה החוק כיום)

ש. נ' מהמרכז: בית הספר הודיע לי שמכיוון שבני אינו לוקח ריטלין, הוא אינו יכול להגיע לבית ספר , או שמודיעים לי לאסוף אותו, כבר בבוקר. האם מותר להם?

ת: בהתאם לחוזר מנכ"ל חל איסור לדרוש או להמליץ לתת תרופה לתלמיד ו/או להתנות את המשך לימודיו ו/או את השתתפותו בפעולות המוסד החינוכי או מטעמו בקבלת טיפול תרופתי כלשהו. כמו כן נקבע מפורשות כי לא ניתן להתנות שהות במסגרת חינוכית בנטילת תרופה כלשהי . בית הספר פועל בניגוד לחוק וזכותכם החוקית המלאה לסרב. לבית הספר אין זכות חוקית לחייב את ההורים לתת טיפול תרופתי לבנך ללא הסכמתך המלאה ואישור רופא. לקיחת תרופות יכולה להיות מומלצת על ידי רופא בלבד. (חוזר מנכ"ל תשעב/1(ב), ב' באלול התשע"א, 01 בספטמבר 2011).
תפסיקו לצטט חוזרי מנכל כאלו ואחרים. הם יהלו לנו את החיים?
ראו את התוצאות של כל אותם בתי ספר הנשמעים בקפידא לחוזרי מנכל כאלו ואחרים..
בועידת מנהלים לפני מס' שנים נשאל ר' חיים קניבסקי, על ילד שברור [כמובן רק אם ברור] שצריך רטלין האם לכפות על ההורים דבר זה וענה שפשוט שכן,
אלא שמאחר ויש ביד המנהל את הכח לכפות הוא חייב לשקול 1000 פעם לפני שהוא נותן הוראה כזו. וכנראה שחלק מהמנהלים אינם כאלו.
אך אי אפשר להכליל ולקבוע סטיגמות על תתי"ם

ללושקה

משתמש מקצוען
לפעמים הבעיה היא שהילד פשוט חכם הרבה יותר מהילדים בכיתה שלו, קולט מהר יותר מהילדים בכיתה שלו, ויכול (כן, יש כאלה) גם להקשיב לרבה ולדעת את החומר וגם לעשות שמח. במילים אחרות-משמעמם לו. והריטלין רק עושה שלרבה יהיה יותר קל, לא שיוכל ללמוד טוב יותר.
אם הילד באמת חכם ויודע - אל תביאו לו רטלין !!!
הייתי ממליצה שיהיה עסוק אחר הצהריים/ערב במשהו שהוא אוהב וייתן לו את הסיפוק שלו, כך שבחיידר הוא ירגיש מסופק ולמרות שהוא לפעמים משתעמם הוא ידע שאחרי החיידר הוא עושה משהו בעל משמעות מבחינתו
(זה יכול להיות ללמוד גמרא ברמה יותר גבוהה, או ללמוד אנגלית או לא יודעת מה, מה שמתאים לכם).
אני תמיד מנסה לחשוב -עד כמה היה משתעמם הרב שך אם לא היו שולחים אותו לישיבה בגיל 7 והיה יושב במסגרת כמו החיידרים של היום (לא משווה לדור שלנו , אבל כן גם בדור שלנו יש חכמים מאד שצריכים יותר ממה שהחיידר מספק!).

אינדיבידואלי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
המאבחנים חילונים שלא מכירים מהלך תקין של חיידר')

מה עם מאבחן חרדי? יש דבר כזה. מאבחן חרדי מגיע מהעולם שלנו ויודע בדיוק מה הדרישות של מוסד חרדי, וחיידר במיוחד. מעניין מה אז יהיה למנהל לומר. (ולא רק מאבחן, יש היום הרבה סוגי מטפלים משלנו- הכי פשוט וטוב.)

פוינט

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עצוב! עצוב! עצוב!
גם את הילד שלי ההנהלה דרשה שאקח לאבחון והתעקשה על נוירולוג פרטי!
לא הלכתי לאבחון אצל נוירולוג אלא למאבחן תקשורת לילדים שאמר לי שלא נראה לו שהילד צריך ריטלין ולדעתו עוד ירדפו אחריו בישיבה...(ברישום). ההנהלה לא הסכימה לקבל את זה והמשיכה להתעקש ואני בתגובה פשוט העברתי חיידר.
וקיבלתי ילד חדש!!!!!
תודה לה' שחונן אותי בדעה וכוון אותי למעשה הנכון.
כשאני אובדת עצות אני מכוונת חזק ב"חוננו מאתך דעה...."
הרבה נחת.

באמת סייעתא דשמיא.

סיפורים כאלו - עושה רע לשמוע!

מכירה גם סיפור כזה, אצל בחור שהיום הוא כבן 20
החיידר דרש ריטלין בתוקף - עוד לפני איבחונים!
המומחים אמרו שאין צורך בשום מצב וצורה!

ההורים העבירו חיידר והצילו את בנם - בחור חמד שיושב ולומד מעבר לשעות הסדרים...

ונכון שכשהוא היה ילד הוא היה שובב ומלא מרץ - נו ואז?!

יצחק יוסף

משתמש פעיל
באמת סייעתא דשמיא.

סיפורים כאלו - עושה רע לשמוע!

מכירה גם סיפור כזה, אצל בחור שהיום הוא כבן 20
החיידר דרש ריטלין בתוקף - עוד לפני איבחונים!
המומחים אמרו שאין צורך בשום מצב וצורה!

ההורים העבירו חיידר והצילו את בנם - בחור חמד שיושב ולומד מעבר לשעות הסדרים...

ונכון שכשהוא היה ילד הוא היה שובב ומלא מרץ - נו ואז?!
יש גם אינספור סיפורים על ילדים שהצילו את חייהם על ידי לקיחת רטלין וצמחו לתלמידי חכמים גדולים.

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
בועידת מנהלים לפני מס' שנים נשאל ר' חיים קניבסקי, על ילד שברור [כמובן רק אם ברור] שצריך רטלין האם לכפות על ההורים דבר זה וענה שפשוט שכן,
אלא שמאחר ויש ביד המנהל את הכח לכפות הוא חייב לשקול 1000 פעם לפני שהוא נותן הוראה כזו. וכנראה שחלק מהמנהלים אינם כאלו

שים לב:

מאבחנים שראו את הפיענוח טענו שעל בעיה כזאת לא כדאי לקחת טיפול תרופתי. ההורים הראו את זה למנהל הת"ת שאמר 'ברור שכזה אבחון מצריך טיפול תרופתי'

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה