דרוש מידע תמיכה לנערות נושרות סמויות

מצב
הנושא נעול.

מנהלת ת'עולם

משתמש צעיר
לא קראתי את הכל אבל נכנסתי בגלל הכותרת,
אני לומדתי בסמינר סגור ומסוגר, (סגור באופן מפחיד) תת רמה בלימודים, והיה לי חברה שלא היה סיפוק מהלימודים, והיה לה קשר טוב עם כמה חברות שהיה להם קצת יותר מושגים בסתר הייתה מסתכלת המון סרטים (לדעתי ההרס הכי גדול!!) וזה הביא אותה לקלילות יותר, יום אחד היא סיפרה לי שיש לה קשר טוב עם "ערבי" וחשבתי נו... מה סתם התלהבות, עד שיום אחד שמעתי שיחת טלפון שלה איתו באופן מזעזע, ואני לתומי בחורה בת 18 חושבת בסדר יעבור הגל והיא תתאזן, לא הולכת להיות מלשנית... אח"כ היא הפסיקה לא יודעת מי היה הגורם ואז התחילה עם גבר נשוי, אז כבר הייתי אחרי החתונה וקצת התחלתי להבין את הפשע, רציתי לעשות משהו... אבל לא ידעתי למי פונים?! חברה אחרת סיפרה לאבא שלה שהוא מטפל בבחורים נושרים, והוא כמובן נכנס לתמונה וסידר מול ההורים שלה את כל הסיפור, ומה הם עשו ההורים "הטובים" שלה?! פשוט אירסו אותה אחרי שבועיים, עם בחור מישיבה טובה, מתמיד וירא שמים ממשפה קצת פחו כבוד אבל בחור פצצה,
ואני אמרתי כן להגיד?! לא להגיד?! אני צריכה להשמיע להרתיע, להפוך לחברתי עולמות?! וכמו תמיד התעלמתי והרגעתי את עצמי שלא באתי לנהל את העולם (למרות שאני מרגישה שכן...)
היום היא נשואה עם כמה ילדים, לא יודעת מה החיים שלה ואיך היא חיה, אני יודעת שהבחורה עשתה המון פשעים בתור בחורה, ומחקו את זה ללא שום דבר......
כשאני מדברת איתה היום אני מרגישה שיש לה חיים תותים,
ואני עדיין מרגיע את עצמי שאולי בגלל שלא דיברתי כלום ושתקתי, היא זכתה לכזה שידוך ועמידה בית לתפארת?!

מה דעתכם-
מה היה יוצא אילו הייתי קצת יותר מרכלת?!
איך נדע מתי לדבר ומתי לא?!
ויש לי עוד המון שאלות,
שהשם יתן לכולם חוכמה ובינה בכל הדברים זה לא בשליטתינו.

בנני

משתמש מקצוען
אם לא אכפת לכם,
תרשו לי לומר (לכתוב) שהיום (פחות או יותר תלוי באופי המוסד) 90% הן נושרות סמויות בצורה זו או אחרת
בתור אחת שהייתה בסמינר שנחשב מהטובים והשמורים וגם לא רחוקה בגיל משם...
אני יכולה להגיד בוודאות מתוך הכרות של מחזור ענק בלע"ר...
שהסיפורים עליהם דברו פה כמו חילול שבת וכו זה אחת למחזור הכי הרבה(וגם זה נשמע לי מופקע...)
אם יש למישהי סיפור עם קשר מזיק עולים על זה מהר מאוד!!
ולמרות שמכל סיפור נוצר הרבה רעש - זכור לי רק 3 מקרים...
(ולפני שתאמרי שאני תמימה - אני אציין לך שהייתי חברה גם של כאלו שנחשבו מההכי מודרניות ...)
-----
מה שכותבים כאן על הכמויות וכו זה אולי על החשיפה לאינטרנט (שמה לעשות העולם השתנה- ויש בכמעט כל בית אינטרנט)
זה נכון שיש בנות שאולי רואות / שומעות - אבל עדיין מדובר במיעוט!!!
וגם אלה מרגישות ממש רע עם זה....
א"א להוציא לעז כאילו עולם הסמינרים פשט רגל!!!!!
אני רואה הרבה הרבה מהמחזור שלי נשואות ברוך השם לבחורים טובים מקימות בית אמיתי וטוב
(גם האלה שהיו קצת רואות או שומעות - גדלו ,עבר להם - והקימו בתים לתפארת!)
אז בבקשה לא להגזים ....
------
מה דעתכם-
מה היה יוצא אילו הייתי קצת יותר מרכלת?!
איך נדע מתי לדבר ומתי לא?!
ויש לי עוד המון שאלות,
שהשם יתן לכולם חוכמה ובינה בכל הדברים זה לא בשליטתינו.
אני בהלם מההורים - לא חשבו ליידע?? כלומר קצת לתת רקע (לא ממש פרטים)
שזה בחורה פורצת גדר???
למה לא לקחו אחד ברמה שלה???
לדעתי ודאי הזיק להם אחרי החתונה (גם לו וגם לה...(
בכל אופן המסקנה שלי שתמיד חשוב לבדוק שהסמינר יהיה גם ברמה לימודית וחברתית גבוהה
לחנוק בלי לתת מוצא - זה הכי גרוע!!

שושנה שרה

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
ומה הם עשו ההורים "הטובים" שלה?! פשוט אירסו אותה אחרי שבועיים, עם בחור מישיבה טובה, מתמיד וירא שמים ממשפה קצת פחו כבוד אבל בחור פצצה,
את יודעת בוודאות???
נשמע מופרך...
אולי היה שם סיפור עם הבחור.
לכי תדעי...
(ולפני שתאמרי שאני תמימה - אני אציין לך שהייתי חברה גם של כאלו שנחשבו מההכי מודרניות ...)
זו הבעיה-
לפעמים דווקא הבנות שנחשבות הכי טובות הן אלו שמסתירות הכי הרבה דברים

בנני

משתמש מקצוען
את יודעת בוודאות???
נשמע מופרך...
לכי תדעי...
בדיוק!
בחור מצוין ממש רק מבירור אחד כבר היה מגלה (גם אם לא פרטי פרטים) את היר"ש של הבחורה...
וגם אם היו מצליחים לסובב אותם עדיין בפגישות זה היה צץ
ולפני שאנשים יקפצו פה עליי - אז כן יר"ש ממש אפשר להבין מפגישות (מנסיון..)
זו הבעיה-
לפעמים דווקא הבנות שנחשבות הכי טובות הן אלו שמסתירות הכי הרבה דברים
בואי- הייתי בחורה טובה - והייתי חברה של אלה שנחשבות בחורות פצצה - לא רק טובות
בדיוק כמו שפירטו פה לעיל: משפחות חשובות ,בנות מוכשרות, מוצלחות
ו-----
כן כן לא תאמינו ברוך השם הם היו בסדר גמור ויראות שמיים באמת!!
התחתנו עם בחירי עולם הישיבות והקימו בתים מפוארים...

לפעמים מרוב רצון לשמור על עצמינו ועל הבנות מגזימים בעובדות
בודאי שצריך לשים לב וכו...
אבל מכאן ועד כאלה שהצהירו פה 90 אחוז זו הגזמה בכל קני מידה!!!
ההכי קלקול שהיה אצלנו זה לראות סרט או לשמוע שיר לא משהו....
אבל זה לא עשה אותם חילוניות!!! נושרות סמויות!!!!
קצת פורפוציות בבקשה.....
----

מנהלת ת'עולם

משתמש צעיר
את יודעת בוודאות???
נשמע מופרך...
לכי תדעי...
יודעת ב100 אחוז ללא ספק!!!
ההכי קלקול שהיה אצלנו זה לראות סרט או לשמוע שיר לא משהו....
תלוי מאוד לאן זה מוביל
אני בהלם מההורים - לא חשבו ליידע?? כלומר קצת לתת רקע (לא ממש פרטים)
שזה בחורה פורצת גדר???
למה לא לקחו אחד ברמה שלה???
לדעתי ודאי הזיק להם אחרי החתונה (גם לו וגם לה...(
בכל אופן המסקנה שלי שתמיד חשוב לבדוק שהסמינר יהיה גם ברמה לימודית וחברתית גבוהה
לחנוק בלי לתת מוצא - זה הכי גרוע!!
צודקת בהחלט תת רמה גורם להמון דברים....
ההורים לא רצו לקלקל את הבית,
והבחור אני מכירה טוב, הוא היה חבר של בעלי...

נערך לאחרונה ב:

מתכנתת+

משתמש מקצוען
בכול כיתה יש מצב גדול שיש קבוצה של בנות שאם רק היו יודעים למה שנחשפו בתקופה של שיעמום/סקרנות/תסכול וכו
היו קוראים להן נערות בסיכון
רובן חכמות מאוד כדי להסתיר
ובאמת ברוך ד' לרובן זה עובר לגמרי והן מתיצבות ומקימות בתים מפוארים
(הצלקות כנראה נשארות...)

נערך לאחרונה ב:

תוהה ומשתומם

משתמש מקצוען
אני מכיר את הנושא מהעולם של הבחורים, ואני מאמין שאם יש פער בענין, הוא לרעת הבחורים, כי לבחורים יש יותר אופציות להיחשף, וגם בדרך כל הם יותר מרשים לעצמם...

ראשית אומר, שהמקרים הקשים שדיברו עליהם, (חילול שבת, קשר אסור, וכדו') הם מקרים נדירים עד נדירים מאוד, אם כי הם לצערנו קיימים, רוב הבחורים (ואני מאמין שגם הבחרות), הם בחורים טובים ואיכותיים, כל אחד ברמה שלו, אבל הם רחוקים מאוד מהתיאורים הנ"ל.

יחד עם זאת, ישנם מקרים לא מעטים, שאני לא קורה להם 'נשירה סמויה' אלא 'התבגרות והתפתחות טבעיים', שהבחור פותח את העיינים, ומאבד [לכאו'] את התמימות שהייתה לו בילדותו, ובשנות נערותו הצעירים, התהליך הזה הוא לא נשירה, ולא סמויה, אלא תהליך טבעי, שבנ"א מתבגר, ויש לו שאלות, הוא רוצה להבין מה קורה סביבו, ולא תמיד מקבל את התשובות הבנאליות שהוא רגיל לשמוע על אוטומט מאז ילדותו.

התהליך הזה הוא טבעי ומתבקש, ואנחנו ההורים חייבים להיות שם בשבילו, בשביל לתת לו כלים לצלוח (לבד! כי בסוף הוא אדם לעצמו, והוא צריך להתבגר בקצב שלו), את התהליך בצורה נכונה ובריאה, ולתת לו כלים, זה לא בגיל 17, אלא כבר מילדותו, לא לפחד משאלות, לא לתת תשובות בנאליות של 'ככה צריך לומר' למרות שלפעמים גם אנחנו לא ממש מתחברים אליהם. שאלות הם דבר בריא ואפי' הכרחי, לא סתם הגדה של פסח נפתחת בארבע קושיות, (מכל סוגי הבנים), כי הדרך של האדם להתחבר לעולם שסביבו, היא דרך שאלות, אם יש לו שאלה, משמע הדבר נוגע בו, כולנו מכירים את הגיל הקטן (שנתיים בערך) שהילד שואל על כל דבר, מה זה? ואנחנו לא מתרגזים מהשאלות, כי אנחנו מבינים שב"ה הילד מתחיל להתפתח וללמוד, ככה בדיוק אנחנו צרכים להתייחס לכל סוגי השאלות, בכל גיל וגיל, כי אם הילד שואל, משמע, יש כאן התפתחות...

אני באופן אישי, מעודד את ילדיי להתעניין ולשאול, אני לא נבהל מזה, אני מעודד ונהנה מזה, כגבר שזוכה ללמוד תורה אני יודע, שבכל סוגי' שאני לומד בגמ', השלב הראשון, הוא השאלות, בישיבות מחנכים ללמוד מתוך שימת לב, ולהרגיל את הלב והמוח, לשאול להתענין, ולא לקבל כל דבר כמובן מעיליו, זה השלב הראשון והכרחי, בשביל לפתח הבנה אמיתית ובהירות בסוגי'. בחול המועד פסח, ניהלנו אני ואשתי עם ילדינו הקטן (בן 5) שיחה מרתקת על יום העצמאות, הילד התחיל לראות דגלי ישראל מתנופפים לכל עבר בשכונת מגורינו, והוא פשוט שאל, מה זאת, השתדלנו להסביר לו ברמתו את הדברים, והתפתחה שיחה מעניינת, כמובן שענינו לו רק את מה שאנחנו מאמינים בו באמת (גם בלב), ולא שלפנו לו את הנוסחה הבנאלית של 'ככה צריך לומר', ככה אני מאמין שצריך לנהוג, צריך להיות פתוחים (רגשית) עם הילדים, ולא לדחות אותם בקש ולברוח מהסיטואציה..

והערה קטנה לגבי הלימוד על הסכנות ברשת, לדעתי, לא מספיק למסור שיעורים בסמינרים בנוסח, 'האינטרנט הוא יהרג ואל יעבור' ו'אני מי מכיר הרבה אנשים בני 80 שהציצו פעם אחת, וחזרו בשאלה' וכו' וכו', לא בגלל שזה לא נכון, אלא בגלל שזה פשוט 'לא יעיל'. חלק גדול מהנערות הצעירות ששומעות את השיעורים הנ"ל, פשוט ייחשפו לאינטרנט, בשל מקום עבודתם, ואם לא ילמדו אותם את הדרך הנכונה להגן על עצמן, הן בהצבת גבולות, והן בחוסן אישי, ואינטואיציה בריאה, הם פשוט לא ידעו לעשות את זה, וחבל!

נערך לאחרונה ב:

חני בנני;

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אין הרבה בנות שמחללות שבת בסתר בקשר עם בנים וממש נושרות
יש אחוז גבוה של בנות (גם כאלו שנחשבות טובות מאוד) שבשלב מסוים נופלות בסתר ברשת, מתקררות ברוחניות, אבל רובן מרגישות גרוע מאוד עם זה ואחרי תקופה תופסות את עצמן לבד ועולות על דרך המלך
הזוי שהסמינרים לא מודעים לזה

שהסיפורים עליהם דברו פה כמו חילול שבת וכו זה אחת למחזור הכי הרבה(וגם זה נשמע לי מופקע...)
לצערי לא הובנתי,
אני ממש לא דיברתי על חילול שבת וקשר עם גברים כי בעיניי זו כבר הגדרה אחרת ולא נשירה סמויה,
דיברתי על סרטים ותכנים גרועים אחד מהשני, התעסקות בנושאים כאלה ואחרים, קניית סמארטפון בהחבא (וואי וואי כמה כאלה יש...) וכן על זו הדרך וכבר כתבתי למעלה שכל אחת מתחילה ממקום אחר וכתוצאה ישירה גם מגיעה למקום אחר...

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
לצערי לא הובנתי,
אני ממש לא דיברתי על חילול שבת וקשר עם גברים כי בעיניי זו כבר הגדרה אחרת ולא נשירה סמויה,
דיברתי על סרטים ותכנים גרועים אחד מהשני, התעסקות בנושאים כאלה ואחרים, קניית סמארטפון בהחבא (וואי וואי כמה כאלה יש...) וכן על זו הדרך וכבר כתבתי למעלה שכל אחת מתחילה ממקום אחר וכתוצאה ישירה גם מגיעה למקום אחר...
לצערינו התופעה כיום יש לה מאפיינים קצת שונים. הקשרים ורמת שמירת המצוות נמצאים במקום רחוק הרבה מעבר לפני שהמראה ניכר והשייכות מקבלת גושפנקא סופית, וזה זה בדיוק השלב של התפר לאן הפנים מועדות.

יש כזה שם???

משתמש מקצוען
אני מכיר את הנושא מהעולם של הבחורים, ואני מאמין שאם יש פער בענין, הוא לרעת הבחורים, כי לבחורים יש יותר אופציות להיחשף, וגם בדרך כל הם יותר מרשים לעצמם...

ראשית אומר, שהמקרים הקשים שדיברו עליהם, (חילול שבת, קשר אסור, וכדו') הם מקרים נדירים עד נדירים מאוד, אם כי הם לצערנו קיימים, רוב הבחורים (ואני מאמין שגם הבחרות), הם בחורים טובים ואיכותיים, כל אחד ברמה שלו, אבל הם רחוקים מאוד מהתיאורים הנ"ל.

יחד עם זאת, ישנם מקרים לא מעטים, שאני לא קורה להם 'נשירה סמויה' אלא 'התבגרות והתפתחות טבעיים', שהבחור פותח את העיינים, ומאבד [לכאו'] את התמימות שהייתה לו בילדותו, ובשנות נערותו הצעירים, התהליך הזה הוא לא נשירה, ולא סמויה, אלא תהליך טבעי, שבנ"א מתבגר, ויש לו שאלות, הוא רוצה להבין מה קורה סביבו, ולא תמיד מקבל את התשובות הבנאליות שהוא רגיל לשמוע על אוטומט מאז ילדותו.

התהליך הזה הוא טבעי ומתבקש, ואנחנו ההורים חייבים להיות שם בשבילו, בשביל לתת לו כלים לצלוח (לבד! כי בסוף הוא אדם לעצמו, והוא צריך להתבגר בקצב שלו), את התהליך בצורה נכונה ובריאה, ולתת לו כלים, זה לא בגיל 17, אלא כבר מילדותו, לא לפחד משאלות, לא לתת תשובות בנאליות של 'ככה צריך לומר' למרות שלפעמים גם אנחנו לא ממש מתחברים אליהם. שאלות הם דבר בריא ואפי' הכרחי, לא סתם הגדה של פסח נפתחת בארבע קושיות, (מכל סוגי הבנים), כי הדרך של האדם להתחבר לעולם שסביבו, היא דרך שאלות, אם יש לו שאלה, משמע הדבר נוגע בו, כולנו מכירים את הגיל הקטן (שנתיים בערך) שהילד שואל על כל דבר, מה זה? ואנחנו לא מתרגזים מהשאלות, כי אנחנו מבינים שב"ה הילד מתחיל להתפתח וללמוד, ככה בדיוק אנחנו צרכים להתייחס לכל סוגי השאלות, בכל גיל וגיל, כי אם הילד שואל, משמע, יש כאן התפתחות...

אני באופן אישי, מעודד את ילדיי להתעניין ולשאול, אני לא נבהל מזה, אני מעודד ונהנה מזה, כגבר שזוכה ללמוד תורה אני יודע, שבכל סוגי' שאני לומד בגמ', השלב הראשון, הוא השאלות, בישיבות מחנכים ללמוד מתוך שימת לב, ולהרגיל את הלב והמוח, לשאול להתענין, ולא לקבל כל דבר כמובן מעיליו, זה השלב הראשון והכרחי, בשביל לפתח הבנה אמיתית ובהירות בסוגי'. בחול המועד פסח, ניהלנו אני ואשתי עם ילדינו הקטן (בן 5) שיחה מרתקת על יום העצמאות, הילד התחיל לראות דגלי ישראל מתנופפים לכל עבר בשכונת מגורינו, והוא פשוט שאל, מה זאת, השתדלנו להסביר לו ברמתו את הדברים, והתפתחה שיחה מעניינת, כמובן שענינו לו רק את מה שאנחנו מאמינים בו באמת (גם בלב), ולא שלפנו לו את הנוסחה הבנאלית של 'ככה צריך לומר', ככה אני מאמין שצריך לנהוג, צריך להיות פתוחים (רגשית) עם הילדים, ולא לדחות אותם בקש ולברוח מהסיטואציה..

והערה קטנה לגבי הלימוד על הסכנות ברשת, לדעתי, לא מספיק למסור שיעורים בסמינרים בנוסח, 'האינטרנט הוא יהרג ואל יעבור' ו'אני מי מכיר הרבה אנשים בני 80 שהציצו פעם אחת, וחזרו בשאלה' וכו' וכו', לא בגלל שזה לא נכון, אלא בגלל שזה פשוט 'לא יעיל'. חלק גדול מהנערות הצעירות ששומעות את השיעורים הנ"ל, פשוט ייחשפו לאינטרנט, בשל מקום עבודתם, ואם לא ילמדו אותם את הדרך הנכונה להגן על עצמן, הן בהצבת גבולות, והן בחוסן אישי, ואינטואיציה בריאה, הם פשוט לא ידעו לעשות את זה, וחבל!
דברי פי חכם חן, כל מילה פנינה!

ל.ק.י

משתמש פעיל
מסכימה...
פשוט עצוב!!
אבל יש רמות: רוב הנושרות הסמויות הן כאלה שהרוחניות שלהם בדאון מסיבות מסוימות אבל עדיין זה בשליטה והן פשוט עושות שטויות של גיל הטיפש עשרה.
ובשלב כלשהו הן עולות על דרך המלך עם/בלי עזרה חיצונית.

אני מדברת על נערה שממש עברה את כל הקווים האדומים (שירים, עיתונים, הופעות, סרטים- חילוניים. טלוויזיה, קשר עם גברים, כשרות, שבת וכו' רח"ל)
אבל אף אחד לא יודע!!!!
חיצונית היא נשארה אותו דבר!!!
הכל בסתר!!!

היא סיפרה את זה לשכנה טובה ברגע משבר- וזו בקשה ממני סיוע.
אני מכיר את זה טוב מחבר מאוד טוב שהוא גם באתו מצב ועכשיו איתרס ברוך השם איין מה לעשות לזה צריך לתת לזה להתפרץ אני לא אומר לו כלום אלה יש דברים שאני אפילו מחמיא לו וכך זה נותן לו את מה שהוא צריך בסוף הוא יחזור בגדול כי כלתו עם אתו ספור גם משפחה טובה והוא גם ירדה הם גם כמו כול מה שרשמת פו לפני יש להם קשר מבר שהם מצאו שם בקיצור מפגר אבל ברגע שהם לא מקללים את ממסד כלומר נגד דת זה אומר שהם במצב טוב זה סך הכול התפרצות ללא גבול שה מחפשים לעשות מה שרוצים בחיים בלי גבלות ובסוף חוזרים אבל לחזור זה מאוד קשה ואת השלכות הם ישלמו בגלל מה שהם עשו אבל לדעתי איין מה לעשות לזה לא יודע רק לנסות שהסביבה לא תקלקל גם מזה
בהצלחה בכול

ל.ק.י

משתמש פעיל
אין הרבה בנות שמחללות שבת בסתר בקשר עם בנים וממש נושרות
יש אחוז גבוה של בנות (גם כאלו שנחשבות טובות מאוד) שבשלב מסוים נופלות בסתר ברשת, מתקררות ברוחניות, אבל רובן מרגישות גרוע מאוד עם זה ואחרי תקופה תופסות את עצמן לבד ועולות על דרך המלך
הזוי שהסמינרים לא מודעים לזה
נכון מאד

לבן

משתמש סופר מקצוען
חבל לגרור את האשכול לתאורי זוועה על מצב הדור ומצב הנושרות.

המציאות של נשירה סמויה ידועה וקיימת הרבה שנים ויש תכניות חינוכיות ופסיכו חינוכיות של הרווחה ושל ג'וינט אשלים שפועלות בהרבה סמינרים חרדיים בלי לעשות רעש וצלצולים.

התכניות קיימות גם סמינרי המיינסטרים, לדוגמא בסמינר החדש בירושלים קיימת תכנית של ג'וינט אשלים, בסמינר וולף בבני ברק יש יועצות חינוכיות שמוכשרות לנושא, ושני הסמינרים האלה למשל, לא זורקים תלמידות בשום מצב גם כשהן הגיעו לתיאורי האימה שכתובים למעלה ויותר מזה, אלא מצמידים להן ליווי ותמיכה.

בנוסף לכל מערכות הרווחה בערים החרדיות יש תכניות שמיועדות לנושרות בקהילה שעדיין לבושות כחרדיות, כדוגמת "אקשיבה" ועוד
בלב לאחים לבד יש כשלוש מחלקות שונות שמטפלות בנושא כולל לב שומע. וגם לערכים והידברות יש מענה מתואם או שמעבירים לעסקנים ועסקניות מסוימים בקהילה שמוכרים לכל מי שעובד עם נוער בסיכון.
פותחת האשכול, לשאלתך הייתי ממליצה לפנות לרב מוסמך בקהילה ולהתייעץ איתו לאיזה גוף לפנות על מנת לקבל טיפול וליווי מקצועי ובמקרה הצורך גם הדרכת הורים.

לבן

משתמש סופר מקצוען
היום היא נשואה עם כמה ילדים, לא יודעת מה החיים שלה ואיך היא חיה, אני יודעת שהבחורה עשתה המון פשעים בתור בחורה, ומחקו את זה ללא שום דבר......
מה זה לדעתך "מחקו" את הפשעים?
מי המוחק? השדכן? ההורים? אלוקים?

ברוב המקרים מישהי שהייתה בקשרים בעייתים. לא תוכל להסתיר את זה בחיי הנישואין ותעבור מערכת מורכבת ומסובכת מול עצמה ומול בעלה ותזדקק להרבה סיוע נפשי. לא חכם ולא נכון להשיא אותה. אבל את באמת לא יכולה לדעת אם הבחור ה"מושלם" שקיבלה לא עשה גם הוא פשעים מקבילים לגמרי שפשוט לא הגיעו לראדר שלך.

אם היא עשתה תשובה שלמה וזכתה להתחתן עם בן תורה, המצב שהייתה בו זה ענין שלה מול אלוקים ומול עצמה. ברוב המקרים הבנות האלו זוכות לליווי ותמיכה ומשתקמות לגמרי, וכן, גם יכולות להקים בתים מושלמים. יש נטיה בציבור שלנו להביע סלחנות מסוימת לבחורים שסרחו, בעוד בנות שנפלו אפילו לתקופה מוגדרות כחסרות סיכוי ופגומות בשידוכים ובכלל.

ארמון חול

משתמש פעיל
צריך לשנות את הגישה מ-"לא לגעת באינטרנט" - נווווו באמת.. בכל מצב משתמשים ובכל בית!!!!!!!
למוגנות באינטרנט
כי גם האינטרנט הכי מסונן או אפילו רק מייל בלי גישה לשום דבר, יכול להיות הרסני

נערך לאחרונה ב:

בנני

משתמש מקצוען
התכניות קיימות גם סמינרי המיינסטרים, לדוגמא בסמינר החדש בירושלים קיימת תכנית של ג'וינט אשלים, בסמינר וולף בבני ברק יש יועצות חינוכיות שמוכשרות לנושא, ושני הסמינרים האלה למשל, לא זורקים תלמידות בשום מצב גם כשהן הגיעו לתיאורי האימה שכתובים למעלה ויותר מזה, אלא מצמידים להן ליווי ותמיכה.
אני מכירה מהסמינרים שציינת שהעיפו ממש...
(שוב בקושי יש אבל אלו שהגיעו למצב גרוע העיפו - אולי גם עזרו מאחורי הקלעים - זה אני לא יודעת..)
------
אני דווקא קצת חולק אני מכיר מלא בחורים כאלה הם אומרים לי שיש איזה מקום מפגש בסופי שבוע אני לא יחשוף פה הם אומרים לי שהם לא אמינו אני לא רוצה לנקוט סמינרים שהם אמרו לי שיש משם בחרות רגילות שבאות כול שבוע להכיר בחורים
השאלה מה זה בחורים?
כלומר זה לא פלא שיש תופעה כזו
אבל א"א להשמיץ שזה קיים בכמויות בישיבות מצוינות ובסמינרים טובים (כמו שציינו כאן קודמיי)
כי אם לצורך העניין תקח את ישיבת פונוביז/תפרח/בית מתתיהו (ועוד הרבה ישיבות מצוינות)...
ותיקח סמינרים כמו (הישן /הסניף/וולף/כהנא/החדש)
אין סיכוי שהסיפור שספרת נדבק אליהם - (ואם כן סיפור של אחד ל.....)
----
לפי קריאה מהאשכול כאן אפשר לחשוב שכל בחור שאני יראה ברחוב אני אמורה להטיל ספק
של 50% ואולי יותר שהוא מדורדר (כנ"ל על בחורות)
בואוו - אם זה היה המצב בקושי היו חרדים...
ודאי שיש תופעה של נשירה אבל לא בכמויות שציינו -ממש לא!

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני מכירה מהסמינרים שציינת שהעיפו ממש...
(שוב בקושי יש אבל אלו שהגיעו למצב גרוע העיפו - אולי גם עזרו מאחורי הקלעים - זה אני לא יודעת..)
יחסית לסמינרים קטנים או שמיועדים מראש לבנות מרקע פחות שמור, שיעורי ההעפה אפסיים. יש הוראה ברורה מהרב שטיינמן זצ"ל לא להעיף תלמידות בשום מצב (אלא במצב שהן מקלקלות בפועל בנות אחרות ומסרבות לקבל עזרה)
ברור שיש מצבים שנאלצים להוציא תלמידה אבל אלה מצבי קצה (לדוגמא בת שיוזמת קשרים פוגעניים שמזיקים לבנות אחרות).
בכל מקרה דווקא בסמינרים גדולים ומבוססים יותר קל להגיע לעזרה מתוך המערכת כי הסמינר לא לחוץ על השם שלו ומסוגל לראות את הקושי של התלמידה בלי הפאניקה שמאפיינת סמינרים קטנים. ממליצה לברר איזה תכניות קיימות במערכת ולנסות להגיע לעזרה כי היא קיימת.

פרטנרית

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אבל א"א להשמיץ שזה קיים בכמויות בישיבות מצוינות ובסמינרים טובים (כמו שציינו כאן קודמיי)
כי אם לצורך העניין תקח את ישיבת פונוביז/תפרח/בית מתתיהו (ועוד הרבה ישיבות מצוינות)...
ותיקח סמינרים כמו (הישן /הסניף/וולף/כהנא/החדש)
אין סיכוי שהסיפור שספרת נדבק אליהם - (ואם כן סיפור של אחד ל.....)
לצערי אני יודעת על מקרה של מספר קטן של בחורים מאחת הישיבות הליטאיות ההכי טובות בארץ (ממש מהשורה הראשונה...)
שעפו מישיבתם בעקבות סיפור כזה.
ואני יודעת שזה לא קרה רק בישיבה הזאת, אלא בעוד כמה ישיבות. וזה קורה גם בסמינרים הכי טובים.
(כן, מאחד השמות שציינת :( )

זה ממש ממש ממש מיעוט, אבל זה קורה.

וזה לא בגלל שאני רוצה להשמיץ את המוסדות הללו, ח''ו.
רק באה לספר שיש מקרים כאלו.
הם נדירים אבל זה קורה,
ושלא נחייה באשליות.

נערך לאחרונה ב:

מנהלת ת'עולם

משתמש צעיר
אני יודעת גם על ישיבה ליטאית וגם על ישיבה חסידית טובה ברמות אחרות..... שהיה שם סיפורים!!
ונכון אתם רוצים להרגיע את המצפון שהכל טוב וזה רק מיעוט,
אז חברה שלי סיפרה לי על שהיא עלתה פה פעם מייל בפרוג וגברים פנו עליה, (בחורים!!!) והיא גם צריכה טיפול שורש, אבל היא התכתבה עם כמה וכמה מהם, הוציא מידע על ישיבה גיל מצב משפחתי, והודיע שלא מתאים לה להמשיך,
ראיתי התכתביות שלה, נכון היה שם כמה נשואים שרוטים שזה כבר היה המשך דרך ממעשי הישיבה, אבל היה שם כמה וכמה בחורים שהתכתבו איתה מחדרי מחשבים שיש להם ליד הישיבה, ומה שהם כתבו היה נורא!!
אחרי שראיתי את כל זה לא יכלתי להירגע שזה המצב...... רעד לי כל הגוף מהתוכן של ההתכתבות ומהאומץ להיתכתב בכלל עם אישה, ושלא נדבר על מה שהם שיתפו אותה שם, (אם הייתי יכולה הייתי כותבת שמות של ישיבות - ישיבות מוכרות ואיכותיות,)
צריך המון המון תפילות!!!!!!!!!!!

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

תקווה לעתיד טוב יותר • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה