שרשרת בגרוש וחצי

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
סה"כ עלות 3 ש"ח
IMG_4167.JPG

אות לי

משתמש סופר מקצוען
זה דורש הסבר - מה רואים כאן
וילדונת, החזקת בכלל פעם ביד שלך גרוש ? :p
(חצי גרוש אף פעם לא היה..)

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
לא לצחוק עלינו....:eek:

מה יש כאן?
אבן ריבועית בצבע חום עם נגיעות של שחור
קישוט עלה זהב עם לולאה
חוט עור שחר
טוליפ

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
נו---
איך עושים?
כשאכתוב איך עושים, פשוט תצחקו מזה....לא תבינו בשביל מה בכלל העליתי שרשרת שאין בה בכלל עבודה.
פחות מ-5 דקות וזה מוכן

מצמידים בדבק חזק את עלה הזהב לאבן באופן שהלולאה מציצה מעבר לאבן.
כותבים אות או שם בטוליפ זהב [אפשר להדביק אותיות זהב]
משחילים את החוט בלולאה. קושרים בקצה.

זהו.
אה, עשיתי מעצמנו צחוק...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ככל שזכרוני מגיע, גרוש היה 'עשר פרוטות', ועדיין זכור לי המטבע של 'חמש פרוטות'. משמע חצי גרוש, והיה אפשר לקנות בו קונוס (ניר, שהחנווני גלגל במקום) מלא בסוכריות מחליפות צבעים... רגע, אולי זה היה במטבע של 25 פרוטות (רבע גרוש)? כשיהיה זמן אולי נבדוק באתר של בנק ישראל...

שרה מגן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
ככל שזכרוני מגיע, גרוש היה 'עשר פרוטות', ועדיין זכור לי המטבע של 'חמש פרוטות'. משמע חצי גרוש, והיה אפשר לקנות בו קונוס (ניר, שהחנווני גלגל במקום) מלא בסוכריות מחליפות צבעים... רגע, אולי זה היה במטבע של 25 פרוטות (רבע גרוש)? כשיהיה זמן אולי נבדוק באתר של בנק ישראל...

מויקי:
בראשית שנות ה-50 של המאה ה-20 היה "אסימון נייר" בשווי 5 פרוטות (בסלנג התייחסו אליו כ"חצי גרוש"), שהודפס בצבעי שחור ואדום על ריבוע נייר לבן (המתבלה בקלות). בחלקו הקדמי הודפס מגן דוד בצבע אדום והכיתוב "5 פר". טוב לנסיעה ב"שירותי א.ש.ד" או ב"שירותי דן", ובחלקו האחורי: "אם לא תשתמש בתו זה - תמורתו תרומה למגן דוד אדום". בנוסף לקווי התחבורה הציבורית, גם חנויות מכולת כיבדו את השטר כהילך חוקי ואיפשרו להשתמש בו לקניות.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
גרוש זה היה 1 אגורה
ולא היה מטבע קטן מגרוש אף פעם
הוא היה ניקל והיה משונן מסביב
אח''כ היה 5 אג' וכן הלאה
ובקונוס מנייר מכרו רק בוטנים...
למי היה אז כסף לסוכריות בכלל...

בתקופה קדומה יותר כפי שאומר השיר ''כשבגרוש היה חור .'' זו תקופה יותר בוגרת ממני...:p

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
גרוש זה היה 1 אגורה
ולא היה מטבע קטן מגרוש אף פעם
הוא היה ניקל והיה משונן מסביב
אח''כ היה 5 אג' וכן הלאה
ובקונוס מנייר מכרו רק בוטנים...
למי היה אז כסף לסוכריות בכלל...
צר לי לחלוק עליך, אבל אצלנו במכולת מכרו סוכריות מחליפות צבעים (זה היה משהו שיש בו יותר קמח מסוכר) בקונוס נייר בחצי גרוש. גרוש (עשר פרוטות) הוחלף אח"כ לאגורה. הנה מה שכתוב בויקי בערך 'גרוש':

לאחר הכיבוש הבריטי הונהגה הלירה המצרית כהילך חוקי (בין 1927-1918). מאית הלירה המצרית הייתה קְרוּש (בערבית: قروش) ובעברית "גרוש". גם לאחר ביטול הלירה המצרית כהילך חוקי בארץ ישראל שרד השם גרוש למשך עשורים רבים בסלנג. תחילה שימש כשם נרדף ל-10 מיל (שווי של מאית לירה ארץ ישראלית, שהייתה הילך חוקי בא"י בין 1927 ל-1948 כפונט מנדטורי) ושם נרדף ל-10 פרוטות (שווי של מאית לירה ארץ ישראלית שהייתה הילך חוקי במדינת ישראל בין השנים 19481952 כלירה שלבנק אנגלו-פלשתינה, ובהמשך מאית לירה ישראלית). למטבע בן 10 מילים היה חור במרכזו ולכן כונה "הגרוש עם החור". בסופו של דבר שימש ה"גרוש" ככינוי לאגורה, הלא היא מאית הלירה הישראלית (בין 1960 ל-1980) ומאית השקל והשקל החדש.

בתרבות
כיום, שנים לאחר שהגרוש פסק מלהיות הילך חוקי וגם אין מתייחסים עוד לאגורה בכינוי זה, המונח "גרוש" שרד במטבעות לשון בעברית המשקפים את ערכו האפסי, כגון "לא שווה גרוש" (לא שווה כלום), "עולה גרושים" (זול מאוד), "אין לו גרוש על הנשמה" (עני, חסר כול). ביטויים כגון: "פילוסופיה בגרוש", "פסיכולוגיה בגרוש" מבטאים התייחסות לעגנית להתבטאויות הנתפסות כשטחיות. כמו כן ידוע הביטוי "לראות את העולם דרך החור של הגרוש", המתאר באופן מליצי תאוות בצע נטולת ערכים.
הביטוי "כשבגרוש היה חור" משמש להתייחסות נוסטלגית לתקופת היישוב (כך לדוגמה בשירו הידוע של יוסי גמזו "איפה הן הבחורות").

ואגב, הבאתי את ויקי כדי שתאמיני לי, כי אם אסתמך רק על זכרוני ואטען בתוקף שעדיין זכורים לי המטבעות הללו תביאי כנגד מה שזכור לך, ונישאר בתיק"ו.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
@אפכא מסתברא צר לי שלא התאמקץט עכשיו במה שכתבתם
אבל אתם כנראה ממש ממש קשישים...
וגדלתם בשכונת שפע..
אצלינו לא הכירו מזה סוכריות - הכי הרבה סבתא הכינה קליפות תפוז מסוכרות (איכס..)

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
השאלה איפה משיגים את כל הדברים האלו?
אהמממ
לנו היה הכל בבית.

שרוך עור וטוליפ זה לא בעיה. בכל חנות יצירה
גם אבנים אפשר להשיג בחנויות יצירה ואפשר להכין ריבוע מפימו. קלי קלות. פימו יש להשיג בחנויות יצירה.
קישוט עלה- זה החלק הבעייתי. אפשר במקומו להשתמש טבעת זהב גדולה [חנויות יצירה] ולהצמיד מאחור ואז לקשט את האבן עם טוליפ זהב במקום העלה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת זְכוֹר יְהוָה לְדָוִד אֵת כָּל עֻנּוֹתוֹ:ב אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַיהוָה נָדַר לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ג אִם אָבֹא בְּאֹהֶל בֵּיתִי אִם אֶעֱלֶה עַל עֶרֶשׂ יְצוּעָי:ד אִם אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי לְעַפְעַפַּי תְּנוּמָה:ה עַד אֶמְצָא מָקוֹם לַיהוָה מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ו הִנֵּה שְׁמַעֲנוּהָ בְאֶפְרָתָה מְצָאנוּהָ בִּשְׂדֵי יָעַר:ז נָבוֹאָה לְמִשְׁכְּנוֹתָיו נִשְׁתַּחֲוֶה לַהֲדֹם רַגְלָיו:ח קוּמָה יְהוָה לִמְנוּחָתֶךָ אַתָּה וַאֲרוֹן עֻזֶּךָ:ט כֹּהֲנֶיךָ יִלְבְּשׁוּ צֶדֶק וַחֲסִידֶיךָ יְרַנֵּנוּ:י בַּעֲבוּר דָּוִד עַבְדֶּךָ אַל תָּשֵׁב פְּנֵי מְשִׁיחֶךָ:יא נִשְׁבַּע יְהוָה לְדָוִד אֱמֶת לֹא יָשׁוּב מִמֶּנָּה מִפְּרִי בִטְנְךָ אָשִׁית לְכִסֵּא לָךְ:יב אִם יִשְׁמְרוּ בָנֶיךָ בְּרִיתִי וְעֵדֹתִי זוֹ אֲלַמְּדֵם גַּם בְּנֵיהֶם עֲדֵי עַד יֵשְׁבוּ לְכִסֵּא לָךְ:יג כִּי בָחַר יְהוָה בְּצִיּוֹן אִוָּהּ לְמוֹשָׁב לוֹ:יד זֹאת מְנוּחָתִי עֲדֵי עַד פֹּה אֵשֵׁב כִּי אִוִּתִיהָ:טו צֵידָהּ בָּרֵךְ אֲבָרֵךְ אֶבְיוֹנֶיהָ אַשְׂבִּיעַ לָחֶם:טז וְכֹהֲנֶיהָ אַלְבִּישׁ יֶשַׁע וַחֲסִידֶיהָ רַנֵּן יְרַנֵּנוּ:יז שָׁם אַצְמִיחַ קֶרֶן לְדָוִד עָרַכְתִּי נֵר לִמְשִׁיחִי:יח אוֹיְבָיו אַלְבִּישׁ בֹּשֶׁת וְעָלָיו יָצִיץ נִזְרוֹ:
נקרא  18  פעמים

אתגר AI

תקווה לעתיד טוב יותר • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה