דרוש מידע שניה לפני האור / בעיית המדידה - למתקשים

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
לעולם הרחב:
הן בסה״כ משוויצות שהן יודעות א ב תכנותי.
העולם הרחב הסיק מדבריהן שרקורסיה זה חזרה בלולאה.
כמו בדיחת המתכנתים הנושנה על המתכנת שנמצא מת באמבטיה.
על השמפו היה כתוב: הרטב את השיער במים, שים מעט שמפו והקצף היטב, שטוף את השיער וחזור שנית על הפעולה.
הצליח לו, לעולם?

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
העולם הרחב הסיק מדבריהן שרקורסיה זה חזרה בלולאה.
הצליח לו, לעולם?
רקורסיה זה לדוגמה פונקציה שמפעילה את עצמה.
אם לא תשימי לה תנאי עצירה, היא לעולם לא תפסיק.
דוגמה שאני אוהבת:
1595452055940.png

מה רואים פה?
יד שמציירת יד שמציירת יד שמציירת יד שמציירת יד שמציירת יד שמציירת יד.....

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ההבדל בינינו הוא תחומי העניין, כנראה.
מכיוון שהנושאים האלו לא מעניינים אותי מי יודע מה (אני מכנה את כולם בשם הכולל "חורים שחורים", תרתי משמע),
אז גם בסיפורת זה לא גורם לי הנאה מרובה.
רק חייבת לציין שאני נהנית מהסיפור מאד, שלא יובן אחרת :)

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מצ"ב קישור לסרטון - מטעם מכון וייצמן, תרגום ע"י צוות אתר דוידסון אונליין.
מה קרה לסרטון? נראה שהוא נקטע לפני שהגיע לסופו.
אגב, את החומר הזה לימדנו המורה לטבע הייקה מר מאיר שוורץ לפני 51 שנה. דבר זה עזר לי בזמנו להבין איך דברי תורה מתפרשים לשבעים פנים - ואלה ואלה דברי אלקים חיים. כמו שאומר המהר"ל, שכל העולם החומרי הזה הוא בעצם משל למציאות הרוחנית.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אז רותי
מה הייתה המסקנה תכלס?

שהמדידה עצמה, גורמת לשינוי בתוצאה.
כל עוד אתה לא מודד - האלקטרון עובר בכל הסדקים יחד, כמה שזה נשמע הזוי (הוא כאילו עובר 'חלש' יותר בשניהם ביחד. רואים את זה בתוצאה של ההתאבכות שלו על הקיר ממול).
ברגע שמניחים גלאי, מכשיר מדידה ש'מנטר' את הסדקים ובודק איפה בדיוק האלקטרון עבר, הוא עובר רק באחד מהם. (איך יודעים? כי התבנית על הקיר ממול, משתנה).

ההשערה היא שהגלאי עצמו, האינטראקציה שלו עם החלקיק, גורמים לשינוי בתוצאה.

חני גרינשטיין

משתמש סופר מקצוען
@Ruty Kepler ,
סליחה על הסטיה מנושא האשכול.

ראיתי בחתימה שלך שהספר "שיבולים שנותרו בשדה" נמכר עכשיו במבצע.
אפשר פרטים - איפה ובכמה?

בדיוק בשבת, קראתי אותו שוב (בפעם המאה בערך. אמנם אינני נערה, אבל מאוהבת בספר, ואפילו בעלי קרא אותו יותר מפעם אחת...) והחלטתי שצריך לקנות חדש, כי זה הישן כריכתו ז"ל, והכריכה הרי היא חלק בלתי נפרד מהספר הזה...

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
@Ruty Kepler ,
סליחה על הסטיה מנושא האשכול.

ראיתי בחתימה שלך שהספר "שיבולים שנותרו בשדה" נמכר עכשיו במבצע.
אפשר פרטים - איפה ובכמה?

בדיוק בשבת, קראתי אותו שוב (בפעם המאה בערך. אמנם אינני נערה, אבל מאוהבת בספר, ואפילו בעלי קרא אותו יותר מפעם אחת...) והחלטתי שצריך לקנות חדש, כי זה הישן כריכתו ז"ל, והכריכה הרי היא חלק בלתי נפרד מהספר הזה...

תודה...
עכשיו בדקתי וראיתי שנגמר להם המלאי (ליפה נוף).
זה היה במבצע של 25 ש"ח.

nevertheless

משתמש פעיל
פצצה אטומית היא באמת ביקוע של אטומים. כשמעמיסים עוד ועוד ניטרונים על אטום כבד (כמו אורניום), הוא מתבקע בסופו של דבר, הופך לשניים או שלושה אטומים אחרים.
הוא אשר דיברתי.
רק שבעבר חשבו שאטום הוא החלק הקטן ביותר של החומר ואין שום אפשרות לפצל אותו.

עוד דיוק - דואליות היא שניוּת. כפילות. למשל - כשמשהו מתנהג גם כגל, בעל רצף ישיר, וגם כאוסף של חלקיקים.
אופס.
באמת שכחתי לכתוב את זה, פאדיחה.

הערת אגב לגסי סיפורים בכללותם,
בתור אחת שצמאה לידע בהרבה תחומים, אוהבת לראות אותו משתלב בסיפור בטבעיות, ולא כחלקי מאמר - בכל תחום שהוא (גם אם זה ציטוט מפי גיבור הסיפור). ,
במקום כתיבה של חומר מקצועי במסה, עדיף פשוט להביא לינק למאמר השלם.....

איש פנינים

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
בנוסף, עולם המדע, הוא לא עולם הכפירה. כדאי למחוק את המשוואה הזו מחיינו.
רבים הם המדענים המאמינים, ללא קשר ללאום שלהם.
ומרבית התאוריות שלהם, נושקות אחד לאחד עם הידע השאוב מהמקורות.
הרב זמיר בספרו המהפך, מרחיב על הנושא הרבה.
מי שרוצה, יש גם הסברים נרחבים על תאוריית שני הסדקים, פרדוקס החתול ומשוואת שורצויינגר או איך שלא קוראים לו.

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
@Ruty Kepler
חפירה אחרונה בל"נ,
לפי מה את מוליכה את הסיפור?
כאילו, בא לך עכשיו לכתוב על בעיית המדידה, אז את מבקשת מדודי שיבקש מגדליה שיפסיקו לבדוק אותו,
או שבגלל הסיפור את מחפשת משהו מתאים?
ואם את לא מוצאת, את משנה את העלילה?
מי רוקד עפ"י החליל של מי?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
@Ruty Kepler
חפירה אחרונה בל"נ,
לפי מה את מוליכה את הסיפור?
כאילו, בא לך עכשיו לכתוב על בעיית המדידה, אז את מבקשת מדודי שיבקש מגדליה שיפסיקו לבדוק אותו,
או שבגלל הסיפור את מחפשת משהו מתאים?
ואם את לא מוצאת, את משנה את העלילה?
מי רוקד עפ"י החליל של מי?

יש את הנקודות העיקריות שאפשר לתכנן מראש. למשל כשתהיה לנחמי קריסה - יהיה חור שחור, כשיהיו פיצוצים בבית ההורים מול דודי - יהיו ביקועים אטומיים. כשנחמי תחזור לנקודות קודמות אבל מחוזקת יותר, תהיה ספירלה. כשנתאר איך שוע לומד והכל מתאיין ומתאפס סביבו, תהיה מהירות האור. הפרק על ההתייחסות לסביבה, והאם אחרים לומדים יותר או פחות ממנו, יהיה עם נוסחת הממוצע. וכך גם עם חוקי שימור החומר והאנרגיה.

אבל בשאר הפרקים, הפיזיקה כמובן נכנעת לתוכן. לפי הסיטואציה שקורית, נקבע שם הפרק. ברוך השם, העולם שלנו מופלא, ומספק אינספור תופעות פיזיקליות, כימיות ומתמטיות, שמתאימות לכל דבר... כמו שיפה'לה רוטנת: "תמיד תהיה לך איזו משוואה או נוסחה או חוק, כדי לתאר את מה שאני עוברת"

חור שחור

משתמש צעיר
חשוב לציין שאמנם בסיפור האמור ובמה שכתבו כאן, יש טעימה נחמדה שמעוררת את הסקרנות, אבל בשום פנים ואופן היא לא מסבירה את הדברים בצורה מדויקת.
דבר נוסף, אם אני לא טועה (אשמח להתבדות) היה בסיפור הנ"ל התייחסות (ללא הסבר רק בהבאת המושג) ליקום מקביל, זה לא נראה לי ראוי.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אגב, את החומר הזה לימדנו המורה לטבע הייקה מר מאיר שוורץ לפני 51 שנה. דבר זה עזר לי בזמנו להבין איך דברי תורה מתפרשים לשבעים פנים - ואלה ואלה דברי אלקים חיים. כמו שאומר המהר"ל, שכל העולם החומרי הזה הוא בעצם משל למציאות הרוחנית.
כמה חבל שאין היום עוד מורים ייקיים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה