דרוש מידע שניה לפני האור / בעיית המדידה - למתקשים

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
בפרק האחרון בשניה לפני האור של @Ruty Kepler, היא מביאה את בעיית המדידה.
קראתי את זה כמה פעמים בשבת, ולא באמת הבנתי.
מצטטת פה את הקטעים הרלוונטיים:

_______________________________________________________________________________________________________
האנושות כבר הכירה את הדואליות, ועדיין - תאוות הידע שלה לא ידעה גבול. היא יצרה מחיצה עם שני סדקים צרים, שלחה אליה אלומת חלקיקי חומר קוואנטי. הם היו אמורים לפגוע בקיר בשני קווים ישרים. אבל החומר לא התנהג כמו שכולם ציפו. נציגיו - חלקיקים קטנים וגשמיים, התאבכו על הקיר ממול כמו קרני אור. כאילו ניסה החומר לתעתע באנושות, להבהיר לה שהוא הרבה יותר מחומר.
שכמוה וכמו האור, הוא גם וגם.

*
כששלחה האנושות חלקיק בודד אל שני הסדקים שבמחיצה, מנסה לבדוק באיזה משני הסדרים יעבור - גילתה שהוא עבר, למרבה התמיהה והשיגעון, בשני הסדקים יחד. גם בזה וגם בהוא, בשניהם יחד ובאף אחד מהם. תבנית ההתאבכות שעל הקיר ממול, סיפרה סיפור מבולבל על הסופר-פוזיציה.
*
האנושות, חכמה היתה. החליטה להציב גלאי קטן, רגיש, ליד המחיצה. הוא יבדוק איפה בדיוק נמצא החלקיק. דרך איזה סדק עבר. אבל הטבע התגלה כחכם ממנה. בכל פעם שניסתה למדוד אותו, היה החלקיק עובר, כמו ילד טוב, בסדק א'. או בסדק ב'. לא בשניהם כמו קודם. תבנית ההתאבכות שלו נעלמה מהקיר. המדענים, טרופי דעת והלומי פרדוקס, ניסו שוב ושוב. כשלא הפעילו מכשירי מדידה, התאבך החלקיק כמו קרן אור. עובר גם בסדק הזה וגם בהוא בו זמנית, מהתל בכולם. כשמדדו איפה הוא, היה מגחך מולם: עובר רק בא'. או רק בב'.
יש דברים שעדיף לא לבדוק, אולי ניסה החלקיק לאמר לאנושות. לא לדעת. הם עדינים מדי, רגישים. אם אתה מברר על אודותיהם, איפה בדיוק הם ממוקמים, מה הם עושים, פונקציית הגל קורסת. הקסם נעלם.
_________________________________________________________________________________________________________

מישהו יכול להסביר לי איך מתבצעת המדידה הזו,
למה ואיך בדיוק היא משפיעה על פונקציית הגל (מי זו:eek:?),
ומה זה בעצם הסופרפוזיציה?

אם אפשר להסביר את זה ברמה של מתקשים, קרי: אלו שרמת הידע שלהם במדעים לא התקדמה מאז כיתה י"ב, זה יהיה הרבה יותר יעיל:).
תודה!

ועוד משהו, שאלה אלייך, רותי -
מאיפה הרעיון ההזוי והמדהים לסיפור הזה?
את ידעת את כל החומר הזה לפני, או שלמדת אותו לכבוד הסיפור?
את בעצם בנית לעצמך סכמה שמכילה עבור כל פרק וההתרחשות שלו, איזה קטע מדעי רלוונטי?
עוד לפני כתיבת הסיפור?
זו אליפות!
תודה:D

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
לא מאמין בתיאוריות קונספירציה, לכן מעדיף לא לחשוב שהחלקים המתים שנדחפים לתוך הסיפורים נועדו למלא עמודים נוספים ברב המכר העתידי.
מעדיף להמשיך לחשוב שזה רק אני המטומטם היחיד שמדלג על זה ומחפש איפה ממשיכה העלילה.

נערך לאחרונה ב:

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
לא מאמין בתיאוריות קונספירציה, לכן מעדיף לא לחשוב שהחלקים המתים שנדחפים לתוך הסיפורים נועדו למלא עמודים נוספים ברב המכר העתידי.
מעדיף להמשיך לחשוב שזה רק אני המטומטם היחיד שמדלג על זה ומחפש איפה ממשיכה העלילה.
אלו לא חלקים מתים.
אני דווקא ממש אוהבת אותם, ולכן קוראת כמה פעמים ;) .
באמת, זה מביא מלא ידע שלא הייתי חולמת ללמוד אם לא היו מנגישים לי את זה ככה.
וזה מוסיף המון, המון, לסיפור.

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
אלו לא חלקים מתים.
אני דווקא ממש אוהבת אותם, ולכן קוראת כמה פעמים ;) .
באמת, זה מביא מלא ידע שלא הייתי חולמת ללמוד אם לא היו מנגישים לי את זה ככה.
וזה מוסיף המון, המון, לסיפור.
אז צדקתי שאני המטומטם היחיד..:)

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יש לי אחות משוגעת לדבר, ולפני כמה שנים היא הביאה לנו סרטון חמוד שמסביר את העניין.
כבר מעלה אותו לטובת המתעניינים.
וואו, תודה!
הוא מסביר ברור, כלומר, לא ברקורסיה אינסופית של לינקים של לינקים של מידע?

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אז בניגוד אליך, יש אנשים שקוראים זאת בשקיקה.
תופתע לשמוע.

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
רקורסיה
ערך מרתק לכשעצמו.
תנסי ללמוד משהו שאין לך בו שום מושג וידע דרך ויקי :confused:
לעולם לא תגמרי עם זה,
חוץ ממליון כרטיסיות פתוחות, לא יצא לך משם דבר:(

אה,
ותמיד איכשהו את תמצאי את עצמך שוב בערך הראשון :rolleyes:

נערך לאחרונה ב:

nevertheless

משתמש פעיל
האנושות כבר הכירה את הדואליות אפשרות לתגובות שונות למקרים שונים, ועדיין - תאוות הידע שלה לא ידעה גבול. היא יצרה מחיצה עם שני סדקים צרים, שלחה אליה אלומת חלקיקי חומר קוואנטי חומר יסוד בצורה כמעט הכי זעירה שניתן לבודד אותו (פי כמה קטן מאטום) הם היו אמורים לפגוע בקיר בשני קווים ישרים. אבל החומר לא התנהג כמו שכולם ציפו. נציגיו - חלקיקים קטנים וגשמיים, התאבכו על הקיר ממול כמו קרני אור. כאילו ניסה החומר לתעתע באנושות, להבהיר לה שהוא הרבה יותר מחומר.
שכמוה וכמו האור, הוא גם וגם.
*

חומרי היסוד מהם בנוי היקום, נעים. גם הגוף הכי מוצק שאנו מכירים, חלקיקיו הזעירים בתנועה מתמדת (ככל שהגוף יותר מוצק או קר התנועה איטית)
מה שהמדענים גילו, שכאשר זורקים יחידות של קוואנטים, שהם חלקיקים זעירים למדי. הם מתנהגים בצורה מסויימת, וכאשר זורקים את אותם חלקיקים בדיוק ומתבוננים עליהם, כיוון התנועה שלהם משתנה.
הסבר?
אין.

רק אם תשוחחו עם מדענים, הם יגידו לכם, שיש אפשרות על פי הטבע שגוף אנושי יעבור מתוך גוף מוצק. כלומר שתעברו דרך קיר.
לו כל החלקיקים מהם הגוף שלכם ינועו בצורה מסויימת, וכן החלקיקים של הגוף.

nevertheless

משתמש פעיל
למה ואיך בדיוק היא משפיעה על פונקציית הגל (מי זו:eek:?),
ומה זה בעצם הסופרפוזיציה?
ממליצה לך להרשם לקורסים של המדינה,
יש שם כמה הרצאות בנושא הפיזיקה, אולי יתנו לך טעימה יותר מקצועית.
לא שתצאי משם עם ידע מה זה סופרפוזיציה ופונקציית גל....
מה שבטוח, זה פחות מעניין ממכניקת הקוונאטים. הרבה נוסחאות משמימות.

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
חומרי היסוד מהם בנוי היקום, נעים. גם הגוף הכי מוצק שאנו מכירים, חלקיקיו הזעירים בתנועה מתמדת (ככל שהגוף יותר מוצק או קר התנועה איטית)
ידוע לי שהכל בנוי מאטומים. איפה נכנסים הקוונטים לתמונה?
מי הם בכלל?
ומתבוננים עליהם,
איך זה בדיוק משפיע עליהם?
וכשלא מתבוננים בהם, איך את יודעת שהם התנהגו בצורה שונה?
ואיך זה מתקבל בעולם המדע?
הם פשוט משלימים עם זה שאין להם הסבר :eek: ?

פררו רושה

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
ממליצה לך להרשם לקורסים של המדינה,
יש שם כמה הרצאות בנושא הפיזיקה, אולי יתנו לך טעימה יותר מקצועית.
לא שתצאי משם עם ידע מה זה סופרפוזיציה ופונקציית גל....
מה שבטוח, זה פחות מעניין ממכניקת הקוונאטים. הרבה נוסחאות משמימות.
תודה!
כרגע אני עסוקה במדעים אחרים (מדעי המחשב, לא הפיזיקה;)), כך שזה ייאלץ לחכות, מן הסתם, לזמן שאוכל להשקיע בתחביבים...
את עוסקת בתחום?
נראה שיש לך מלא ידע!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה