קורונה שלום (ולא להתראות) לעידן המלוניות?!

שירהפ

משתמש מקצוען
זה הגיוני עדיין הכל יחסי, 500 שקל קיצוץ למשפחה חרדית זה בהשואה כמו קיצוץ גדול הרבה יותר למשפחה חילונית

משה גל

משתמש מקצוען
לא בטוח שזה נכון אחכ יגיע קיצוץ בתקציבים העלאת מחירים ארנונה שכר למוד וכדו נחזיר את זה בעקיפין
בטוח מאוד
העשירונים העליונים מחזיקים את המדינה
נקודה

מי שמנסה למצוא הסברים אלטרנטיביים
שיערב לו

מרחבית

משתמש מקצוען
לא חושבת שהשאלה היא מאיפה הכסף יגיע.
השאלה היא האם המלוניות נחוצות למאמץ הציבורי להורדת התחלואה, או לא!

אם לרוב החילוניים יש תנאים טובים לבידוד בבית- ולנו אין, אם לרוב החילוניים יש חצי או שליש ממספר הילדים שלנו -שזה לבד נתון משמעותי ביותר למידת ההתפשטות - אז יש יותר צורך במלוניות עבור חרדים כדי להשיג את המטרה!
בפרט שכבר הסבירו שרוב המאומתים לא נמצאים בבבידוד בשביל עצמם - אלא בשביל הסביבה והמאמץ הכללי הציבורי להורדת התחלואה.

ככה שהשאלה היחידה הרלוונטית היא: האם המלוניות מועילות להפחתת התחלואה ועצירת שרשראות ההדבקה - או לא, והאם יש דרך טובה מזו וזולה מזו להשיג את אותה המטרה!

נערך לאחרונה ב:

משה גל

משתמש מקצוען
אם הנושא הוא רק כלפי הציבור החרדי
כל עוד חלק משמעותי עושה מה בא לו ומצפצף על כולם
למה שהמדינה תשקיע בחלק שכן שומר על עצמו
אם בכל מקרה ההתפרצות המתמשכת היא עובדה מוגמרת שלא תיפסק?!

שושי פוגרס

משתמש פעיל
לא חושבת שהשאלה היא מאיפה הכסף יגיע.
השאלה היא האם המלוניות נחוצות למאמץ הציבורי להורדת התחלואה, או לא!
מה שנראה כעת, המלוניות לא עוזרות להורדת התחלואה ויש הטוענים שעוזרות להידבקות..

מרחבית

משתמש מקצוען
כל עוד חלק משמעותי עושה מה בא לו ומצפצף על כולם
המדינה מוזמנת לאכוף את מה שהיא קובעת בחוק.
למה שהמדינה תשקיע בחלק שכן שומר על עצמו
מה הוא אשם בגלל אלה שלא שומרים? אם אני חרדית ששומרת ומקריבה הרבה בשביל זה ומצייתת - אני אמורה לסבול בגלל מי שלא שומר?
או שלא הבנתי מה כוונתך...

נערך לאחרונה ב:

שפריצרית

משתמש מקצוען
כל עוד שאנחנו בעיקר נתמכים
המדינה זה לא אנחנו
זו לצערנו התפיסה הרווחת

כמעט רק שני העשירונים העליונים מחזיקים את המדינה
ורוב מוחלט של החרדים נמצא מתחת...
ולכן מה?
לחרדים אין זכות דיבור במדינה הזו?
ולעניים? או סתם ככה אנשים שלא נמצאים בשלוש העשירונים העליונים?

מרחבית

משתמש מקצוען
נראה המלוניות לא עוזרות להורדת התחלואה ויש הטוענים שעוזרות להידבקות..
אכן, יש בזה חילוקי דעות לגטימיים, וזו השאלה האמיתית.
אני לא נוקטת עמדה, כי אני לא יודעת.
רק שצריך להבין, שכל משפחה שתנאי הבידוד של החולים שלה נהיים עבורה קשים מנשוא - עד בלתי אפשריים - היא בסיכון שלא ישמרו כמו שצריך.
זו תשובה לאלה הטוענים שמלוניות לא נועדו לעזור למשפחות, אלא לקטוע הדבקה.
לא רואה איך אפשר להפריד בין שני הדברים.

נכון שאפשר לחשוב על דרכים אחרות - אם אכן הן מועילות דיין, ובתנאי שאכן מיישמים אותן, והן לא רק על הנייר!

משה גל

משתמש מקצוען
המדינה מוזמנת לאכוף את מה שהיא קובעת בחוק.

למה מה הוא אשם בגלל אלה שלא שומרים? אם אני חרדית ששומרת ומקריבה הרבה בשביל זה ומצייתת - אני אמורה לסבול בגלל מי שלא שומר?
או שלא הבנתי מה כוונתך...
בגלל שאצל החרדים התחלואה לא תיעצר בגלל אלו שלא שומרים
מה העניין להשקיע במלוניות?

ks

משתמש מקצוען
הגיוני שיש ירידה בתחלואה בעקבות הסגר, כי קהילות שאינן שומרות ולא התייחסו לסגר לרוב גם אינן נבדקות. אם יש עליה היא תופיע ראשית אצלם בלי להשפיע כל כך על הירידה בגרף, ויחלוף זמן עד שנראה השפעה על שאר האוכלוסיה שכן נבדקת. בתפילה שנראה ניסים וההדבקות תעצרנה בכל אופן.
פחות נראה לי סביר שהמלוניות משפיעות הרבה על קטיעת שרשרות ההדבקה, ולו בשל העובדה שמדבקים לפני שחשים בתסמינים ופעמים רבות מבלי לדעת שחייבים בבידוד, והפינוי מועיל חלקית בלבד.

מרחבית

משתמש מקצוען
בגלל שאצל החרדים התחלואה לא תיעצר בגלל אלו שלא שומרים
מה העניין להשקיע במלוניות?
אם מגיעים למסקנה מקצועית שהתחלואה לא תתמתן בעזרת המלוניות, אז ייתכן שחבל על ההשקעה.
אני מאלה ששומרים מאוד ולא מצליחה להבין את המזלזלים.
בכל זאת חושבת שזה לא הכל או לא כלום.

למשל עכשיו, היה סגר, וחלק לא שמרו. בכל זאת התחלואה ב''ה מתמתנת בגלל שיש הרבה שכן שומרים מרצונם, או נאלצים לשמור, לפחות חלקית . לפחות בתחומים מסוימים.
כגון עסקים סגורים, בתי ספר סגורים. שמחות בצמצום גדול, צמצום הפגנות, מסעדות, צמצום תחבורה, הרבה יותר באוויר הפתוח, וכדו'.
אם כולם היו שומרים - כנראה התמתנות היתה מהירה ויעילה יותר. אבל עדיין קיימת גם כך.

כך לגבי מלוניות. אם יש מסקנות מקצועיות שבמצב הקיים - המלוניות לא תעזורנה בכלל - אז באמת בשביל מה.
אם יגיעו למסקנה - שתעזורנה חלקית - השאלה עד כמה, והאם זה משמעותי מספיק מול ההשקעה, והאם יש דרכים טובות יותר.

החישוב הזה הוא ודאי לא קל, ואני חושבת שהוא צריך להיעשות על ידי מקצוענים, אנשי רפואה, סטטיסטיקאים, אולי בתוספת פסיכולוגים במדעי החברה...

ואולי הפיתרון הוא כן מלוניות - אך שינוי קריטריונים.

נערך לאחרונה ב:

שפריצרית

משתמש מקצוען
החישוב הזה הוא ודאי לא קל, ואני חושבת שהוא צריך להיעשות על ידי מקצוענים, סטטיסטיקנים אולי בתוספת פסיכולוגים במדעי החברה...
ציפיות מוגזמות יחסית למשבר שמתנהל בפתרונות ורעיונות שנשלפים מהשרוול מהרגע להרגע.

מרחבית

משתמש מקצוען
ציפיות מוגזמות יחסית למשבר שמתנהל בפתרונות ורעיונות שנשלפים מהשרוול מהרגע להרגע.
לא הכל מתנהל מהרגע להרגע. והיו מצבים, כגון פתיחת המלונות - שזה היה מהיר בגדר של עזרה ראשונה.
יש מצב חדש, מסוכן, ועם שינויים תמידיים.
חייבים להגיב מהר, ואז לתקן ולשפר תוך כדי תנועה ותוך כדי בחינה בלתי פוסקת של נתונים משתנים.
לא אומרת שאין מקום לשיפור, אבל גם הציפיות שיוכלו להתנהל בצורה הכי מיושבת ויציבה בעולם - היא ציפיה לא ריאלית לחלוטין...

מרחבית

משתמש מקצוען
אנשים משתעלים יום אחד.
למחרת הולכים להבדק.
למחרת מגיעות התשובות. (שלושה ימים)
מאז שיש תסמינים - חייבים בבידוד. אפילו מי שלא חושב להיבדק.
מאז שעשו בדיקה - חייבים בבידוד גם בלי תסמינים! עד לקבלת התשובה.
משקבלו תשובה חיובית - ודאי חייבים בידוד.
וההדבקה איננה רק ב5 ימים הראשונים...

כך שמי ששומר על ההוראות, לא יספיק להפיץ הרבה עד לפינויו למלונית.
ואם התנאים בביתו קשים - הרי שכמה ימים הוא יצליח לשמור בבית, אבל לא בטוח שתקופה ממושכת...

ks

משתמש מקצוען
השאלה כמה חלקית. אם בכל משפחה - אדם חולה יפזר נגיפים רק חצי ימים ממה שהיה מפזר לולא הבידוד - זה הבדל מצטבר משמעותי מאוד!
בהחלט משמעותי, אבל עדיין רוב הנדבקים כן משתדלים לשמור בידוד אחרי שהם יודעים וסביר שעיקר ההדבקות, בפרט מחוץ למשפחה - הן מהימים הראשונים.
אני מניחה שהמלוניות מועילות מאד להקלה על החולים ויש לכך חשיבות בהחלט (אם כי לדעתי אין סיבה שהשהיה תהיה בחינם ללא השתתפות מינימלית)
פחות מועילות להפחתת הדבקות.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
לרופא המטפל בקופה אין סמכות לשחרר, על כל פנים בקופה שלי.
בקופ"ח כללית רק רופא המשפחה/ילדים משחרר.
והוא זה שמנפיק את האישור בכתבת.
גם קרובתי ששוחררה ממלונית נזקקה לאישור רופא המשפחה.

פרספכתיבה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
יוצרי ai
זה ברור כשמש שמלוניות קורונה הם גורם הדבקה ראשי ביותר בערים החרדיות ככל שיש יותר משפחות מאושרות ומרוצות שחוזרות משם ומספרות לחברים העליה בנדבקים עולה בהתאם וזה הזוי...
חובה שיהיה מנגנון אימות רציני ומקצועי בכל עיריה לבדוק היטב כל מקרה לגופו ולפנות אחוז נמוך מאוד של משפחות שבאמת באמת באמת נזקקות לזה ולא יכולות אחרת בשום אופן ורק אותן לפנות למספר מצומצם של ימים.
ואת כל השאר פשוט לא לפנות למלוניות
אלא להפעיל להן קו ייעודי למבודדים עם תוכניות יומיות בשבילן- טריוויות, חידונים, ספורים,הפעלות עם ערכות שנשלחות אליהן הביתה ועוד ועוד... שיעבור להן הזמן בנעימים ובכיף אבל בלי מלון.

נערך לאחרונה ב:

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
זה ברור כשמש שמלוניות קורונה הם גורם הדבקה ראשי ביותר בערים החרדיות ככל ששי יותר משפחות מאושרות ומרוצות שחוזרות משם ומספרות לחברים העליה בנדבקים עולה בהתאם וזה הזוי...
זה הזוי...
לחשוב שזה גורם הדבקה כללית.....
זה רק גורם אולי ואולי אצל אנשים - שאיני מצליח להבין מה הם חושבים - להדביק את ילדיהם ותו לא...

שירהפ

משתמש מקצוען
זה הזוי...
לחשוב שזה גורם הדבקה כללית.....
זה רק גורם אולי ואולי אצל אנשים - שאיני מצליח להבין מה הם חושבים - להדביק את ילדיהם ותו לא...

קשה לי להאמין שהרבה אנשים נדבקו ממישהו שמחוץ למשפחה רק בשביל זה,
מה שכן ברור שרצים להבדק בשביל זה, כאשר במצב רגיל לא בטוח שהיו נבדקים בכלל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  34  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה