דרוש מידע ריטלין לילד

מצב
הנושא נעול.

החכם מכולם החלופי

משתמש מקצוען
אני לא מבין מה הבעיה ברטלין אני לוקח שנים והייתי הבחור הכי טוב בישיבה ופרחתי!

לא תמיד זה כזה גרוע!
אם תראה את ההודעות לא מדובר בשאלה אם לתת ריטלין השאלה האם לילד שלא אובחן צריך לתת והשאלה שלי האם מותר מי אומר שזה יעזור אם אין לו בעיות קשר אלא בעיה רגשית למה שריטלין יעזור אין לו בעיות בדופמין אז למה לתת סתם כי הרבה רוצה

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
בלת"ק.
באיזה עיר?
רק לידע הריטלין קיים מעל 70 שנה.
ונעשו מחקרים רבים, וכיום יש מספיק מידע אמין מה הסיכונים ומה היעילות.

שואל לעניין

משתמש פעיל
תואר דוקטור ב'פסיכולוגיה של הבלשנות'. במילים פחות מסובכות: מה שעומד מאחורי השפה, הקריאה וכל המסתעף.

תורה שבע"פ

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
סתאאאם,
ילד עם קושי רגשי, שהרב'ה בטוח שרק ריטלין יפתור את הבעיה,
נמצאים בתהליך של טיפול רגשי, שכידוע לא זבנג וגמרנו,
בכל אופן, מחפשת נוירולוג שאפשר לסמוך עליו שלא דוחף ריטלין סתם, ובודק האם באמת יש בעיית קשב
עדיף במרכז,
אפשר גם פרטי

אשמח לשמות על נוירולגים, תודה!
ד"ר אריה אשכנזי ברעננה
מומלץ בחום ע"י עזר מציון

משה אהרן גולד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אני מכירה כמה וכמה באופן אישי- שהתחילו לקחת בגיל צעיר ולא יצרו אצלם את ההתניה- ריטלין= חוסר תיאבון, אזי גם בגיל יותר בוגר זה לא גורם להם לחוסר תיאבון.
כמובן שזו לא רק התניה, מכירה גם הרבה שיש להם חוסר תיאבון בשעות שהתרופה משפיעה.
אני אישית לוקח מכיתה ג' קשה לי כבר לחשבן כמה שנים עברו מאז ובכ"ז [מאז] אין לי תאבון לפחות לא בשעות הבוקר ואני לוקח את הכדור בשעה 6 וחצי בצהרים מתחיל התיאבון לחזור אבל גם זה בדחילו ורחימו.

ירחמיאל שני

משתמש פעיל
זה לא מסמיך אותו לאבחון פסיכולוגי וק"ו לגבי תרופות [ריטלין].
מסכים שאינו מאבחן פסיכולוגי
אבל הוא מומחה גדול מאד בנושא קש"ר
והגישה שלו היא מאד אינדוודואלית ללא ניסיון לדחוף כדורים.
עי' כאן: https://go.shidur.net/2020/vod/hls/ED029474.mp4

אגב,
איש יר"ש גדול
ומכיר סיפורים שראשי ישיבות שלחו אליו בחורים והיה לו זמן לקבלם רק בחול המועד, אז הוא לא לקח כסף כי אסור לעבוד בחול המועד.

מהיטבאל

משתמש חדש
ככלל עדיף פסיכיאטר מנירולוג הוא יכול לראות תמונה רחבה יותר ולתת לעיתים תרופות טובות יותר מהנירולוג.

בירושלים יש את דר' אייזנברג ממש מעולה
מצטרפת מאד. הפסיכאטרים מאבחנים בתפיסה רחבה הרבה יותר מנוירולוגים וככלל מומלצים
ולכל אלה שמחפשים להצדיק את הרבה, יכול להיות שאתם צודקים ויכל להיות שלא
מה שברור ש @פיין תמרי בקשה שמות של נוירולוגים/פסיכיאטרים ולא חוות דעת על הרבה!
נכון, היא פרקה את התסכול שלה וכנראה שזה צרם לחלק מהקוראים, אבל אפשר גם להבין את הקושי העצום של הורה מול הממסד שמאד רוצה לעזור אבל עמוס ב-40 תלמידים ושלל בעיות..
בכללי רוב המלמדים נוטים להפיל את האשמה על קשב וריכוז כי יש לזה תרופה -קח ריטלין ותתנרמל
קשה בד"כ ממקום של רבה שסובל מתלמידים להבין שיש כאלה שלא מסתדרים עם ריטלין וכל התחליפים ועוד יותר שלפעמים זה בעיות אחרות לגמרי כמו קושי רגשי מסוים כמו כאן, ובאמת הענין בטיפול אבל לוקח זמאאן, לא כמו ריטלין זבנג וגמרנו
הרבה פעמים גם יכול להיות רגישות/קושי בוויסות חושי
וזה בכלל קשה לצוות החינוכי להבין כי לפעמים זה מרגיש להם כמו תירוץ
שוב שלא יובן מדברי לא נכון, אני מאד מעריכה את הצוות שמוסר ימים ולילות למען התלמידים וסובלים קשות מתלמידים בעייתים מאובחנים או לא מאובחנים מטופלים או מוזנחים
רק שתבינו גם את הקושי של ההורים שכן מטפלים ומתאמצים למען הילד, מול הממסד העייף שתקוע עם עשרות תלמידים מאובחנים ורק רוצים לסגור סיפור הכי מהר עם חומרים כימיים
אינמלעשות
במקרה הזה כולם צודקים וסובלים:(

משה אהרן גולד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מצטרפת מאד. הפסיכאטרים מאבחנים בתפיסה רחבה הרבה יותר מנוירולוגים וככלל מומלצים
ולכל אלה שמחפשים להצדיק את הרבה, יכול להיות שאתם צודקים ויכל להיות שלא
מה שברור ש @פיין תמרי בקשה שמות של נוירולוגים/פסיכיאטרים ולא חוות דעת על הרבה!
כבר כתבתי מהרן פרהדיאן הוא מקבל במגדלי השקל בבני ברק.
אחלה בנ"א באמת!!!

שואלת אנונימית

משתמש צעיר
הלואי שלי היתה מורה שהיה לה מספיק אכפת בשביל להסביר למישהו שאני חייבת ריטלין :)
אבל אני הייתי בת , ולא היפרית ולא הפרעתי לא"א. ואני בכלל מהדור של לפני המודעות שכל מיני אנשים שלא עברו את הסבל הזה כ"כ מנפנפים בו.
ידוע לכם שפעם לא היתה אנטיביוטיקה ואנשים מתו מאנגינה?

זה שמורים שנה שעברה לא אמרו יכול להיות שזה בגלל שאין בעיה, אבל יכול להיות שפוט היה להם פחות אכפת, וכמו שמישהו פה אמר הרבה רואה את הילד מול ילדים אחרים ורואה את ההתמודדות שלו.
הפרעת קשב הולכת המון פעמים עם קושי רגשי, אז זה שהילד בטפול רגשי נפלא אבל לא אומר שאין גם משהו נוירולוגי
הריטלין לא משפיע לי על התאבון (לצערי)
הבעיה של הרבה במשמעת זה לא בעיה שלכם אבל הההתמודדות של ילד שרואה שהוא לא מסתדר ומפתח תדמית שלילית על עצמו זה משהו שא"א לתקן אחר כך!
הטפשות שהכדורים האלה שמורים בכספת ודורשים כ""כ הרבה פרצודרה הוא משהו ארכאי שנשאר מהעבר, הכדורים בטוחים ומצילים חיים ממש
כותבת בכאב כי לתת לילד להתמודד ולהרגיש דפוק זה פשוט לא תעמוד על דם רעך

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
מסכים שאינו מאבחן פסיכולוגי
אבל הוא מומחה גדול מאד בנושא קש"ר
והגישה שלו היא מאד אינדוודואלית ללא ניסיון לדחוף כדורים.
עי' כאן: https://go.shidur.net/2020/vod/hls/ED029474.mp4

אגב,
איש יר"ש גדול
ומכיר סיפורים שראשי ישיבות שלחו אליו בחורים והיה לו זמן לקבלם רק בחול המועד, אז הוא לא לקח כסף כי אסור לעבוד בחול המועד.
לא נכון וראוי לדון באדם אישית.

באופן כללי
מומחה יכול לאבחן למה שהוא מוסמך אליו
פסיכולוג מוסמך לאבחון פסיכולוגי ורופא לתת תרופות ומאבחן דידקטי לאבחון דידקטי.
כשמישהו חורג מסמכותו אז הרבה פעמים יש בעיות.
כשהולכים למישהו לאבחון צריך לברר האם ההסמכה המקצועית שלו היא למה שנדרש ממנו.
ריטלין יכול לתת רק רופא [המוסמך לכך] ולא פסיכולוג ולא מאבחן דידקטי ק"ו לא מורה בכיתה.
איש מקצוע אמיתי אינו חורג מסמכותו ולעולם אינו מביע דעה במה שאינו מומחה.
מי שמביע דעה בנושאים שאינו מוסמך אליהם הוא עלול מאוד לטעות ואף אפשר לתבוע אותו על כך שהוא התערב במה שאינו מוסמך לכך.
לכן גם בריטלין, עליו יכול לאבחן רופא ולא אף אחד אחר.

גימפעל

משתמש מקצוען
לא, גם לי.
אבל שרבה יומיים (!!) אחרי תחילת שנה מסמן ילד פרח, שיש לו קשיים מסוימים
שההורים מסורים ומטפלים בכל מה שצריך,
והא מאבחן בעיית קשב שלא קיימת, אז כן, גם לי צורם המצב הזה
(נוירולוג מאד בכיר שעזר מציון המליצו עליו, אמר לי באחד האיבחונים - אין מנוס מלהחליף מורה):(
אם הכותרת צורמת לך כנראה עוד לא נתקלת בקושי של הורים מול מוסדות.
מבטיחה: אני נותנת כשצריך!!!
לא מוכנה לתת אם לא צריך!!!
אין שום סיבה בעולם שילד יקבל תרופה לא ממש פשוטה (תראו איזה קשיים קופות החולים מערימות כדי להוציא מרשם!)
הרב'ה קלט תוך יומיים שיש בעיה לילד, שההורים גם מודים לזה,
זאת אומרת שיש לו הבנה ועין חדה.

כובע הנזיר

משתמש מקצוען
אמנם הניסיון האישי שלי אינו מייצר מציאות... אבל ברוב (או כל) הפעמים המילה ריטלין מרחפת בסביבה לתקופה לפני שמתחילים וזה לא סתם.
אין לי שום הכשרה בתחום של קשב ואני גם באופן אישי לא סובלת מהנושא (בדקתי, ריטלין לא משפיע עלי), אבל נסיון החיים כאם וכמורה לימד אותי המון. היום אני יכולה תוך כמה ימים להצביע על תלמידה שסובלת, גם תלמידה שקטה שלא מפריעה, ו"לאבחן" את הצורך שלה בתרופה לקשב. בגלל שצדקתי כל כך הרבה פעמים אני מעיזה להגיד- קחו את דברי המורה בכבוד, סיכוי טוב שהניסיון מדבר מגרונו.
ואגב, אני מעולם לא פניתי להורה במילה על הנושא, זה לא נכון לדעתי, אבל כן פניתי ליועצת/מחנכת וכדו אז קחו בחשבון שמגרונו של המחנך מדברים אולי הרבה מורים נוספים

כובע הנזיר

משתמש מקצוען
ושאלת תם -

(לא בהתייחס למקרה הספציפי הנידון)
*למה לא פשוט לקחת ריטלין ולראות את התוצאות?*
אם עוזר- יופי יש פתרון.
אם לא עוזר- נפתחת דרך חתחתים של בדיקות התאמה והחלפת מינונים וסוגים אבל לא בזה ברצוני לדון.

מכירה כל כך הרבה אמהות שפעלו כך וראו ישועות! עשיתי כך בעצמי, לוויתי מחברה כמה כדורים, ראיתי כי טוב אז פניתי לאבחון מסודר. מומחה הקשב של הקופה האזין מאוד ברצינות לניסיון שעשינו ובהחלט לקח אותו בחשבון (וגם מחה בקול ענות חלושה).

כבר מספר פעמים שעזרתי לחברות באותו האופן ובכל המקרים ראו אור ופנו לאבחון מסודר

~dasi~

משתמש צעיר
@פיין תמרי אולי כדאי ללכת לפסיכאטר ולא נורולוג,
הנוירולוג בודק כן או לא קש"ר
הפסכיאטר בודק אם זה קש"ר או בעיה ריגשית אחרת

יש את ד"ר איריס כהן יבין, פסיכיאטרית, מומלצת ע"י עזר מציון כמומחית לקש"ר

נערך לאחרונה ב:

מהיטבאל

משתמש חדש
*למה לא פשוט לקחת ריטלין ולראות את התוצאות?*
אם עוזר- יופי יש פתרון.
אם לא עוזר- נפתחת דרך חתחתים של בדיקות התאמה והחלפת מינונים וסוגים אבל לא בזה ברצוני לדון.
חשוב לזכור שריטלין הוא חומר כימי שאמור לסייע בהפרשת הורמונים מסוימים למח
למי שאין הפרעות בקש"ר אין בעיה בהפרשת ההורמונים ולכן התוסף החיצוני רק גורם להפרשת יתר של הורמונים מסוימים
ובכללי כל חומר כימי במח שלא צריך אותו: אם לא יועיל - יזיק
כמובן שלמי שיש הפרעות בקש"ר ריטלין ודומיו יכולים לעזור מאד מאד
אבל הגישה של: "אם לא יועיל - לא יזיק" שגויה מיסודה

3040*

מוניות "נסיעה טובה" היימישע דרייבר'ס בפריסה ארצית
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
אין שום סיבה בעולם שילד יקבל תרופה לא ממש פשוטה (תראו איזה קשיים קופות החולים מערימות כדי להוציא מרשם!)
הסיבה היא כי סטודנטים נלחמים על זה כדי לעבור מבחנים בקלות
אם יש ספק שהילד צריך אין שום סיבה לא לנסות לתת לו, זה לא חייב להיות ריטלין יש היום ב5 השנים האחרונות תרופות דומות כמו "ויוואנס" "קונסרטה" "אטומיק" ועוד שממש יעילים ובחלק מהילדים זה חוסך את תופעות הלוואי
פשוט להתאים את התרופה
כמו אטומיק למשל (אם כי אטומיק ההשפעה שלו מעוטה זה יותר טוב לשילוב)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה